A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Hát a 120 mm-es aknavető az szakasz szint volt sosem.
Ahhoz a gépen nem kell változtatni.
Annyiban kell, hogy néhány ülés ki, tárolórekeszek be a helyére például. Körülbelül annyira, mint egy gyalogsági harcjárművel azonos páncéltörő járművön! ;)

Szóval akkor zászlóalj: min 66 darab KF41 bázisjármű
36x gyalogsági harcjármű (ebből 9x szakasztörzs harcjárműve)
4x parancsnoki jármű
6x 60-as vagy 81-es aknavetős raj harcjárműve
6x páncéltörő raj harcjárműve
4x sebesültkihordó jármű
8x 120mm-es önjáró aknavető
2x tüzérségi bemérő

Amit nem tudunk:
? kerül e további parancsnoki jármű a zászlóaljtörzsbe!
? van e bármilyen egyéb funkció, ami KF41 bázisjárművet igényel zászlóaljszinten!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
Önáló aknavető üteg lesz a zászlóaljban? Akkor a támogató szakaszban mi lesz? Egy IFV, amiben egy 60-as vagy 81-es aknavetős raj utazik?


Kaphat például drónokat. Kaphat egy dedikált mesterlövész katonát...

Igen,egy IFV lesz amiben 1 vagy 2 darab akanvető utazik a kezelőkkel.Ugyan ez lesz az ATGM-nél is.Vagyis ez van most BTR alapon.Ha ugyan ez öröklődik akkor ugyan ez lesz csak Lynx-el,DE pont erről nem tudunk még semmit!
 
  • Tetszik
Reactions: blogen

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 819
117 994
113
Annyiban kell, hogy néhány ülés ki, tárolórekeszek be a helyére például. Körülbelül annyira, mint egy gyalogsági harcjárművel azonos páncéltörő járművön! ;)

Szóval akkor:
Hát ha drónt akarsz (amit lehet tenni a tornyon lévő indítóba is és akkor nem kell a belsőt piszkálnod) akkor lehet de mesterlövész miatt nem vátloztatsz a belsején.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
Annyiban kell, hogy néhány ülés ki, tárolórekeszek be a helyére például. Körülbelül annyira, mint egy gyalogsági harcjárművel azonos páncéltörő járművön! ;)

Szóval akkor zászlóalj: min 66 darab KF41 bázisjármű
36x gyalogsági harcjármű (ebből 9x szakasztörzs harcjárműve)
4x parancsnoki jármű
6x 60-as vagy 81-es aknavetős raj harcjárműve
6x páncéltörő raj harcjárműve
4x sebesültkihordó jármű
8x 120mm-es önjáró aknavető
2x tüzérségi bemérő

Amit nem tudunk:
? kerül e további parancsnoki jármű a zászlóaljtörzsbe!
? van e bármilyen egyéb funkció, ami KF41 bázisjárművet igényel zászlóaljszinten!

A sebesültkihordó,a 120-as aknavető és a tüzérségi bemérő az vagy lesz vagy nem,erről nem tudunk semmit.Gondolkozhatsz így de ez erősen feltételes.A többi része(a századok)meg vagy marad ahogy most van vagy változik.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
A sebesültkihordó,a 120-as aknavető és a tüzérségi bemérő az vagy lesz vagy nem,erről nem tudunk semmit.
Ezeket a verziókat konkrétan említette Benkő! Ez is okozta nézeteltérést feljebb, mert amióta a hadügyminiszter beszélt róla, azóta számítok az önjáró aknavetők érkezésére!

Az egész úgy kezdődött, hogy kikerültek a hadrendből a zászlóaljtüzérség 120mm-es 1943M vontatott aknavetői egy 1994-es csőrobbanás után. Helyükre 122mm-es 2SZ1 Gvozgyika önjáró lövegek kerültek a zászlóaljtüzérség ütegeibe, amik aztán a könnyűgyalogos koncepciónak estek áldozatul 2004-ben, helyükre jöttek a 60mm-es és jönnek majd 81 mm-es vontatott aknavetők, addig meg a szovjet 82mm-es 37M vontatott aknavetőket használjuk. Zászlóaljtüzérség jelenleg nincs, századtüzérség van a támogató szakaszok révén, ami szintén a könnyűgyalogos koncepció öröksége.

Namost én úgy gondoltam, hogy helyreállításra kerül az eredeti aknavetős üteg és búcsúzunk a támogató szakaszoktól. De miután ti erősködtetek, hogy támogató szakasz így meg úgy kőbe van vésve, beletörődtem, hogy amerikai mintára (Stryker század például) a századokba integrált aknavetős vonalat visszük tovább, csak immár önjáró aknavetőkkel. De ezek szerint lehet, hogy nem, hanem marad a BTR-es felállás a kiszálló vontatott aknavetős rajjal!

Végül is a legjobb az lenne, ha mindkettő párhuzamosan futna! A századot 60 vagy 81mm-es aknavetőkkel, míg a zászlóaljat egy üteg 120mm-es NEMO támogatná!

Gondolkozhatsz így de ez erősen feltételes.A többi része(a századok)meg vagy marad ahogy most van vagy változik.
Olyan nagyon felfelé nem tud a 218-as szám erősen determinál három zászlóaljat, tehát növelni nagyon a századokat nem lehet, pláne nem fér bele négy század! Csökkenteni meg nincs értelme. Igazából ez így elég pofás!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
Ezeket a verziókat konkrétan említette Benkő! Ez is okozta nézeteltérést feljebb, mert amióta a hadügyminiszter beszélt róla, azóta számítok az önjáró aknavetők érkezésére!

Az egész úgy kezdődött, hogy kikerültek a hadrendből a zászlóaljtüzérség 120mm-es 1943M vontatott aknavetői egy 1994-es csőrobbanás után. Helyükre 122mm-es 2SZ1 Gvozgyika önjáró lövegek kerültek a zászlóaljtüzérség ütegeibe, amik aztán a könnyűgyalogos koncepciónak estek áldozatul 2004-ben, helyükre jöttek a 60mm-es és jönnek majd 81 mm-es vontatott aknavetők, addig meg a szovjet 82mm-es 37M vontatott aknavetőket használjuk. Zászlóaljtüzérség jelenleg nincs, századtüzérség van a támogató szakaszok révén.

Namost én úgy gondoltam, hogy helyreállításra kerül az eredeti aknavetős üteg. De miután ti erősködtetek, hogy támogató szakasz így meg úgy, tehát beletörődtem, hogy amerikai mintára (Stryker század például) a századokba integrált aknavetős vonalat visszük tovább, csak immár önjáró aknavetőkkel. Végül is a legjobb az lenne, ha mindkettő párhuzamosan futna! A századot 60 vagy 81mm-es aknavetőkkel, míg a zászlóaljat egy üteg 120mm-es NEMO támogatná!


Olyan nagyon felfelé nem tud a 218-as szám erősen determinál három zászlóaljat, tehát növelni nagyon a századokat nem lehet, pláne nem fér bele négy század! Csökkenteni meg nincs értelme. Igazából ez így elég pofás!

Mi azt mondjuk,hogy a századoknak van támogató szakasza és abban aknavető is van jelenleg.Egy szóval nem mondtuk,hogy nem lesz a zászlóaljnak egy aknavető ütege vagy kettő vagy valamennyi.A kettő egymástól teljesen független dolog.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Mi azt mondjuk,hogy a századoknak van támogató szakasza és abban aknavető is van jelenleg.Egy szóval nem mondtuk,hogy nem lesz a zászlóaljnak egy aknavető ütege vagy kettő vagy valamennyi.A kettő egymástól teljesen független dolog.
Igen, ezt írom. Nem lenne hülyeség, ha a helyreállított zászlóaljtüzérséggel párhuzamosan megmaradna! Nehéz elképzelni egy nehézdandárt komolyan vezető zászlóaljtüzérség nélkül, viszont századnak nagyon is jól jön a támogató szakasz jelentette plusz tűzerő.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 463
113
Csak a szakasz parancsnoki semmiben különbözik kialakításában a simától. És a szakasz altiszt a járművek tüzét hangolja össze, szóval esélyes, hogy az egyik gép parancsnoka lesz a szakasz altiszt.
Szerintem ez egy elég fontos dolog ám!
Azt lehet tudni, hogy homogén lesz a szakasz rajainak az összetétele? Mert indokolt lenne, hogy a szakaszon belül a 4 járműből 1 (a szakasz tiszthelyettes járműve - ami nem egyezik meg a szakaszparancsnoki járművel ) hordozhatná a szakasz támogató raját.
Ez az elv mennyire idegen az itthoni vezetés előtt? Mármint, hogy akár szakasz szintre levigyék a támogató alegység meglétét.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 819
117 994
113
Igen, ezt írom. Nem lenne hülyeség, ha a helyreállított zászlóaljtüzérséggel párhuzamosan megmaradna! Nehéz elképzelni egy nehézdandárt komolyan vezető zászlóaljtüzérség nélkül, viszont századnak nagyon is jól jön a támogató szakasz jelentette plusz tűzerő.
jó felé tapogatózol.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 819
117 994
113
Szerintem ez egy elég fontos dolog ám!
Azt lehet tudni, hogy homogén lesz a szakasz rajainak az összetétele? Mert indokolt lenne, hogy a szakaszon belül a 4 járműből 1 (a szakasz tiszthelyettes járműve - ami nem egyezik meg a szakaszparancsnoki járművel ) hordozhatná a szakasz támogató raját.
Ez az elv mennyire idegen az itthoni vezetés előtt? Mármint, hogy akár szakasz szintre levigyék a támogató alegység meglétét.
Hát ami szakasz szinten támogató alegységet jelent nem kell, hogy változtasson bármilyen kialakításon.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 535
72 538
113
Off

Margójára a haderő fejlesztésnek.

Pénteken odajött egy targoncás gyerek hozzám. Kb 20 éves.
Megszólít, hogy úgy tudja katona voltam.
Most látta Magyarország tankokat fog gyártani(ok senki ne aggódjon itt egy gyomor-gyomor-áll kombóval kiütöttem, majd amikor magához tért elmagyaráztam neki mi micsoda) és látott valami promóvideó is és elgondolkodott bevonulna.
/Apró megjegyzés látjuk milyen kevés is elég lehet egy civil megszólításához/

Na de feltett nekem pár kérdés a Lynxről.
Mindenhol ez lessz? (letisztáztuk lövészekn él)
Hááát nem tudom.
Ahol nem ott mi?
Háááát nem tudom.
Mikortól lesznek?
Háááát nem tudom.
Milyen fegyver lessz rajta?
Háát kb tudom mik az esélyesek.
Amúgy is, az hogy 30 vagy 35milis nem mondott neki sokat.
De ő a 35re szavazott. :D


Ha valaki bemegy egy roborzó irodába vagy ezeket a válaszokat kapja, vagy hazudnak neki.

Ezután kicsit elszontyolódva elköszönt.

Őt a Lynx fogta meg elsősorban!
De akinek nem 80 az IQja annak vannak kérdései.
Ha ezekre nem kap választ, még több kérdés merül föl benne.
Nem véletlen, hogy milyen rossz az arány a megszólított, és a próbaidő után is a seregben lévő szerződéses állománynak.

Az pedig, hogy a volt századom 4 szakasztiszthelyetteséből márcsak 1 katona, szerintem botrány. Ja egyik sincs még 40.

Szóval a MH-ség felvehetne pár igazi szakembert aki ért a kommunikációhoz.

On

Off
Fent pedig meg vannak győződve arról az illetékesek hogy kiváló munkát végeznek és agyondicsérik egymást. Objektív visszajelzéseket nem kapnak, de ha mégis, akkor vagy nagy arccal megsértődnek vagy nem foglalkoznak vele, mert úgy vannak vele hogy ők tudnak mindent a legjobban, mindenki más hülye, nem ért hozzá, nincs megfelelő információja vagy csak egy rosszindulatú elégedetlenkedő...
On
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 463
113
Hát ami szakasz szinten támogató alegységet jelent nem kell, hogy változtasson bármilyen kialakításon.
Nem is a kialakítás miatt írtam.
Én arra gondolok, hogy a támogató raj kaphatna a szakasz tiszthelyettes mellé:
egy 60-as commando aknavetőt 8-10 gránáttal, 2 kezelővel,
mondjuk egy (FN MAG jellegű :rolleyes: géppuskát 3 kezelővel)
Esetleg 1-2 DMR katonát, ha esetleg az új koncepcióba nem kerülne a rendes manőver rajba.
Illetve vihetnék a szakasz saját felderítő drónját.
Esetleg tartalék CG4-eket gránátokkal.
Itt most nagyon nagyvonalakban vázoltam volna fel, hogy van egy csomó olyan funkció/fegyver, ami már lekerülhetne szakasz szintre is, mivel támogató század szintje is megvan a modern fegyverek spektrumában. Állványos ATGM, 60/80-as rendes aknavető, .50-es géppuska, nagyon elrugaszkodva akár a 40-es automata aknavető (nem röhög! múltkor láttam, hogy a BW katonák vitték háton! :eek:)
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Olyan dolgokról vitatkoztak oldalakon keresztül, amit kb. a Vezérkar tudhat.
A vezérkart nem hatnák át zsigerileg a szovjet reflexek, hanem felnőtt volna a nyugati, NATO stílushoz, akkor mindez le lenne írva részletesen egy Haderőfejlesztés című, az adófizetők tájékoztatására összeállított vaskos pdf fájlban, amit bőszen olvasgatnánk!
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 527
8 082
113
A vezérkart nem hatnák át zsigerileg a szovjet reflexek, hanem felnőtt volna a nyugati, NATO stílushoz, akkor mindez le lenne írva részletesen egy Haderőfejlesztés című, az adófizetők tájékoztatására összeállított vaskos pdf fájlban, amit bőszen olvasgatnánk!
Erről mondjuk az USA-ban is készül nyilvános tájékoztató?
Csak kérdezem.