[BIZTPOL] Kaukázus (Azerbajdzsán, Grúzia, Örményország, ...)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 023
26 556
113
A drónok nagyon komoly problémát fognak okozni. A most újjáépülő légvédelmünk java drónok ellen (is) hatékony eszköz kell legyen, ha jót akarunk és ideje, hogy delegációnk menjen Kínába és Törökországba, hogy megnézze mit tudunk hatalmas mennyiségben bevásárolni!
 

12delta

Well-Known Member
2014. december 6.
998
1 563
93
A drónok nagyon komoly problémát fognak okozni. A most újjáépülő légvédelmünk java drónok ellen (is) hatékony eszköz kell legyen, ha jót akarunk és ideje, hogy delegációnk menjen Kínába és Törökországba, hogy megnézze mit tudunk hatalmas mennyiségben bevásárolni!
Ez az izraeli kamikaze drón sem piskóta. Drónnal kiütöd az ellen légvédelmét vagy legalább a radarjait, aztán a célmegjelölő drónok alapján mehetnek a rakéták, vagy a tűzérség. A korábbi beásúk a légvédelmet módszer, most csak sírokat eredményez. Állandóan mozogniuk kellene több állás között szerintem.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 797
81 010
113
Tegnap azeriak által elfoglalt területek Hegyi Karabahban (zöld)
nYmgx83WXU4.jpg

Hegyi Karabah hadseregének mai nyilatkozata szerint ma reggelre visszafoglalták a tegnap elvesztett területeket. 31 katonájuk esett el és 2 civil is életét vesztette.
Komoly problémát okoznak nekiek a török Bayraktar TB2 drónok, amelyek segítségével 9 örmény légvédelmi komplexumot és 1tankot lőttek ki.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Ez az izraeli kamikaze drón sem piskóta. Drónnal kiütöd az ellen légvédelmét vagy legalább a radarjait, aztán a célmegjelölő drónok alapján mehetnek a rakéták, vagy a tűzérség. A korábbi beásúk a légvédelmet módszer, most csak sírokat eredményez. Állandóan mozogniuk kellene több állás között szerintem.

A mozgással nincsenek kisegítve. Az előtted levő YouTube videóban a mozgó tankot lőtték ki úgy, hogy "köpni-nyelni" nem tudott kb.

Amit észrevettem, hogy a kilőtt légvédelmi állások jó része ugye előre kialakított helyen - az útról is jól látható módon jócskán letaposott ösvényeken odavezető utakon volt. Gondolom gyakorlatok folyamán is ezeket használták. Egészen egyszerűen ezek javarészét még "békeidőben" felderítették akár drónokkal, akár emberi hírszerzéssel. Most a drón egyszerűen odareppen és mindent ami ott van azt szétcsapnak ...

Ennél "kiszámíthatatlanabbnak" kell lenni. Jobban álcázott és meglepőbb helyeket kell elfoglalni. A másik oldalról igen - ezeket az egységeket is védeni kell. Igen, olyan világot élünk, hogy a légvédelemnek is kell légvédelem ("rétegzett légvédelmi rendszerek"). Nem véletlenül mondja mindenki a csöves légvédelem reneszánszát - persze modern radarokkal/szenzorokkal illetve modern tűzvezető szoftverekkel stb. Tudom, az örményeknek van ZSU-23-4, de "Star Wars" -osan fogalmazva: "Nem ezeket a droidokat keresik" ...

Ilyen Bayraktar -okra esetleg valami olcsóbb rakétás megoldás is elférne amivel akár 3 km -nél távolabbról is oda tudnak suhintani (egy 30-35 mm -es gpá. igazából 3 km -ig jó úgy-ahogy - pláne terepadottság függően). Ezeket valami kis gépekre jól elszórva - kicsit előrébb telepíteni. Akár távirányított platformra. Különben ezeket a Sztrelákat meg Osza -kat miszlikbe fogják aprítani ...
 

12delta

Well-Known Member
2014. december 6.
998
1 563
93
A mozgással nincsenek kisegítve. Az előtted levő YouTube videóban a mozgó tankot lőtték ki úgy, hogy "köpni-nyelni" nem tudott kb.

Amit észrevettem, hogy a kilőtt légvédelmi állások jó része ugye előre kialakított helyen - az útról is jól látható módon jócskán letaposott ösvényeken odavezető utakon volt. Gondolom gyakorlatok folyamán is ezeket használták. Egészen egyszerűen ezek javarészét még "békeidőben" felderítették akár drónokkal, akár emberi hírszerzéssel. Most a drón egyszerűen odareppen és mindent ami ott van azt szétcsapnak ...

Ennél "kiszámíthatatlanabbnak" kell lenni. Jobban álcázott és meglepőbb helyeket kell elfoglalni. A másik oldalról igen - ezeket az egységeket is védeni kell. Igen, olyan világot élünk, hogy a légvédelemnek is kell légvédelem ("rétegzett légvédelmi rendszerek"). Nem véletlenül mondja mindenki a csöves légvédelem reneszánszát - persze modern radarokkal/szenzorokkal illetve modern tűzvezető szoftverekkel stb. Tudom, az örményeknek van ZSU-23-4, de "Star Wars" -osan fogalmazva: "Nem ezeket a droidokat keresik" ...

Ilyen Bayraktar -okra esetleg valami olcsóbb rakétás megoldás is elférne amivel akár 3 km -nél távolabbról is oda tudnak suhintani (egy 30-35 mm -es gpá. igazából 3 km -ig jó úgy-ahogy - pláne terepadottság függően). Ezeket valami kis gépekre jól elszórva - kicsit előrébb telepíteni. Akár távirányított platformra. Különben ezeket a Sztrelákat meg Osza -kat miszlikbe fogják aprítani ...
Igen, a mozgást én is két vagy több előre kilakított állás között értettem. Viszont az egész konfliktus jó esély a drónelhárítás tesztelésére. Az örmények helyében, minden valamire való "baráti" országot meghívnák erre a drónvadászatra.
 

bikmakk

Active Member
2020. március 22.
31
150
33
Nem vagyok szakértő, de pár éve eltöltöttem kis időt Azerbajdzsánban, ismerősöm is van Bakuban (akivel egyelőre sajnos csak pár szót tudtam beszélni). Emiatt természetesen kicsit elfogult vagyok velük szemben. Ez egy szubjektív vélemény, úgy általánosságban róluk.

Azeriekről tudni érdemes, hogy nekik Karabah a saját Trianonjuk. Bárkivel beszéltem 10 perc után már ez volt a téma. Olyan mélyen benne van a társadalomban az igény a visszaszerzésére, hogy a háború borítékolható. Kalasnyikovokkal ékesített "Free Karabah" pólókban mászkálnak a fiatalok, és ez totál elfogadott. Ismerősöm speciel azt mondogatta, hogy ha a nagyhatalmak engednék, már régen visszavették volna. Szóval nagyon erős érzelmek vannak ott, annak meg ugye mindig csúnya vége van.

Az orosz vonal náluk is nagyon erős. Rengeteg orosz kéttannyelvű iskola van, az emberek nagy része beszél oroszul, sok a turista, kedvelik is őket. Szerintem ezért is van Oroszország részéről a békítési kísérlet, nem akarnak senkit sem tarkón vágni - legalábbis ha nem muszáj.

Törökök a legnagyobb spanjaik, ez kétségtelen. Az azeri és a török nyelv 95%-ban ugyanaz. Részben történelmi okokból, részben mert türk népek. Őket kedvelik nagyon.

Az iszlám vonalba sokat nem kell belegondolni, nem vallásosak. Kulturális szempontból persze a muszlim vonal a domináns, de teljesen világi ország, a mindennapokban annyira van jelen a vallás, mint pl nálunk. Az arabokat meg konkrétan utálják. Megtűrik őket a pénzük miatt, de igénytelen taplóknak tartják őket. Ráadásul van egy gyönyörűen karbantartott I. századi keresztény templomuk is (Sheki mellett), nem puszítják iszlám módra más vallások helyeit / jelképeit.

Voltam a karabahi határ közelében, a Göygöl tónál (gyönyörű hely!). Több katonai ellenőrző ponton kellett átmennünk, mindenhol útlevél ellenőrzés, hatalmas kerítések, rengeteg katona mindenfele. És ez egy átlag hétköznap volt, minden feszültség nélkül.

Érdekes amúgy, minket magyarokat nagyon szeretnek. És nem csak a baltás ügy miatt, hanem mert szerintünk türk nép vagyunk, és Attilán keresztül rokonok.
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 785
25 338
113
Jó ötlet, támogatom. A védelmi vonalat pedig előre kell tolni a Keleti-kárpátok vonaláig !
;):D

Stratégiai szempontokból is, meg úgy egyébként, az Orosz Medve számára elfogadhatatlan lenne egy megerősödött török-azeri-türk folyosó a hasuknál!
Elidegenítették Ukrajnát, Fehéroroszországot bekóstolták, most meg megint a Kaukázus! Lassan már csak az Urál mögé szabadna nézniük!
Ez így nagyon nem lesz jó hosszú távon!
..
Szóval az oroszok egész egyszerűen nem akarnak egy ilyen örvénylésben sodródni a végtelenségig!
Ezt az örmények támogatásával lehet megakasztani!
Nyilván elgondolkodtak arról is, hogy ki keveri a főzeléket már megint! Erdogan túl fogja húzni és megcsinálja Törökország trianonját, csak figyeljetek!
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Igen, a mozgást én is két vagy több előre kilakított állás között értettem. Viszont az egész konfliktus jó esély a drónelhárítás tesztelésére. Az örmények helyében, minden valamire való "baráti" országot meghívnák erre a drónvadászatra.

Igen és, hogy lássuk ezek a Bayraktar -ok 5 km magasság felettről is vígan szórják ezeket az UMTAS -okat 8 km távolságra (!!). Azaz nem engedhetik meg maguknak, hogy - akár békeidőben - jó alaposan felderített állásokba álljanak vagy ilyenek között mozogjanak (ugye tök mindegy, hogy melyik állásban lövik ki - mozgás közben meg a feladatát nemigen tudják ellátni). Valami IR elleni álca sem ártana, mert F&F módban IR rávezetéssel mennek ezek a rakéták (igaz, ezen videókban rávezetéssel mentek valószínűleg).

Nem vagyok szakértő, de pár éve eltöltöttem kis időt Azerbajdzsánban, ismerősöm is van Bakuban (akivel egyelőre sajnos csak pár szót tudtam beszélni). Emiatt természetesen kicsit elfogult vagyok velük szemben. Ez egy szubjektív vélemény, úgy általánosságban róluk.

Azeriekről tudni érdemes, hogy nekik Karabah a saját Trianonjuk. Bárkivel beszéltem 10 perc után már ez volt a téma. Olyan mélyen benne van a társadalomban az igény a visszaszerzésére, hogy a háború borítékolható. Kalasnyikovokkal ékesített "Free Karabah" pólókban mászkálnak a fiatalok, és ez totál elfogadott. Ismerősöm speciel azt mondogatta, hogy ha a nagyhatalmak engednék, már régen visszavették volna. Szóval nagyon erős érzelmek vannak ott, annak meg ugye mindig csúnya vége van.

Az orosz vonal náluk is nagyon erős. Rengeteg orosz kéttannyelvű iskola van, az emberek nagy része beszél oroszul, sok a turista, kedvelik is őket. Szerintem ezért is van Oroszország részéről a békítési kísérlet, nem akarnak senkit sem tarkón vágni - legalábbis ha nem muszáj.

Törökök a legnagyobb spanjaik, ez kétségtelen. Az azeri és a török nyelv 95%-ban ugyanaz. Részben történelmi okokból, részben mert türk népek. Őket kedvelik nagyon.

Az iszlám vonalba sokat nem kell belegondolni, nem vallásosak. Kulturális szempontból persze a muszlim vonal a domináns, de teljesen világi ország, a mindennapokban annyira van jelen a vallás, mint pl nálunk. Az arabokat meg konkrétan utálják. Megtűrik őket a pénzük miatt, de igénytelen taplóknak tartják őket. Ráadásul van egy gyönyörűen karbantartott I. századi keresztény templomuk is (Sheki mellett), nem puszítják iszlám módra más vallások helyeit / jelképeit.

Voltam a karabahi határ közelében, a Göygöl tónál (gyönyörű hely!). Több katonai ellenőrző ponton kellett átmennünk, mindenhol útlevél ellenőrzés, hatalmas kerítések, rengeteg katona mindenfele. És ez egy átlag hétköznap volt, minden feszültség nélkül.

Érdekes amúgy, minket magyarokat nagyon szeretnek. És nem csak a baltás ügy miatt, hanem mert szerintünk türk nép vagyunk, és Attilán keresztül rokonok.

Igen, az azeriek nyomták/nyomják ezt az "Atatürki-szerű" vonalat. Ugye a '90 -es években volt is összezördülésük Iránnal, amikor próbálták Ők erőteljesen nyomni ezt a vallási vonalat meg beleugatni az azeri belpolba. Aztán ezt az ezredfordulón abbahagyták és rendeződött a viszony.

Ugyanakkor láthatjuk pont a töröknél, hogy kb. egy pillanat alatt tudnak váltani az "oszmán-vonalra". Amit szükséges megérteni, hogy Ők mindig 3 meghatározó kultúra határán fekszenek:

- perzsa,
- török,
- orosz.

Plussz Közép-Ázsia - a Közel-Kelet meg a Keleti-szláv világ kapuja. Az eredeti selyemút is keresztülment rajtuk. Nekik muszáj mindenkor a "megfelelő hintapolitikát" nyomni, mert nagyon hamar részeivé válhatnak valaminek ... Plussz ugye a jelentős szén-hidrogén készletük miatt csábítók lehetnek.

Vallás-ügyileg is érdekesek. A jelentős részük Síita, de Nahicsevánban van pl. a keresztény azeriek központja. Egyfelől örmény hatásra is alakult ez történelmileg, de ne felejtsük, hogy itt van pl. az Ararát-hegység (Noé bárkája) ... Úgyhogy annyira ne higgyük, hogy igyekeznének egy "ottomán hagyományokat felélesztő" szunnita Törökország keblére ... Emlékeznek a történelemre is, hogy a törökök hogyan bántak az Ottomán időkben a "baráti türk" népekkel ... Másfelől mind a mai napig büszkék arra, hogy az Ottomán Birodalom legnagyobb kiterjedése alatt is meg tudták úszni a betagozódást abba. Zárójelben: a perzsákat nem tudták teljesen megúszni - a 2/3 -uk ma is Irán része. Ez már viszont annyira régen megtörtént, hogy tudatilag az ottaniaknak már az identitásuk része is. Éppen ezért érdekes, ahogy írod is, hogy a ma már teljesen örmények lakta Karabah -ra "Trianon-szerűen" gondolnak, de a 20 millió azerire Iránban (ráadásul rengeteg szén-hidrogén lelőhellyel) meg nem. Gondolom "iráni-Kalasnyikov -os polót" nem sokat láttál ... Az oroszokat - a Szovjetunión keresztül - szintén nem tudták megúszni - igaz ez csak átmeneti volt.

Nekik óriási érték az önálló államiság. Ezt viszont egyetlen dolog garantálja még a "jó hintapolitikán kívül" - ez pedig a "szén-hidrogének". Amennyiben ezt valaki "tökönrúgná", akkor kb. mennének vissza egyből a törzsi viszonyok közé. Ez utóbbi most is van, de amennyiben "megy a szekér" az sokmindenre gyógyír. Amennyiben meg kicsit csökken a szén-hidrogén ára - akkor meg mennek egyből a Karabahi határra "puffogtatni" ... Tisztában vagyok ugyanakkor, hogy a társadalmukba milyen régen beleivódott a dolog. Egyébként abban is egyetértek, hogy gyönyörű országuk van ...
 
  • Tetszik
Reactions: jOkA and bikmakk

bikmakk

Active Member
2020. március 22.
31
150
33
Emlékeznek a történelemre is, hogy a törökök hogyan bántak az Ottomán időkben a "baráti türk" népekkel ...

Ez is egy nagyon érdekes kettősség náluk. Nyilván emlékeznek a történelemre, mégis egyik (ha nem a) legnagyobb partnerük.

Gondolom "iráni-Kalasnyikov -os polót" nem sokat láttál ... Az oroszokat - a Szovjetunión keresztül - szintén nem tudták megúszni - igaz ez csak átmeneti volt.

Így van, csak Karabah a fájó pont. Iránnal gondolom már csak azért sem akarnak feszültséget, mert az ország két része között ott megy az egyetlen út. Mármint amin közlekednek is. Ráadásul elég nagy falat lenne.

Amúgy van is bennük egy adag szovjet nosztalgia. Ott is nagyon megy a "bezzeg akkor mindenkinek volt munkája" ideológia. Bár meghatározónak ezt azért nem mondanám.

Nekik óriási érték az önálló államiság. Ezt viszont egyetlen dolog garantálja még a "jó hintapolitikán kívül" - ez pedig a "szén-hidrogének". Amennyiben ezt valaki "tökönrúgná", akkor kb. mennének vissza egyből a törzsi viszonyok közé.

A belpol is nagyon érdekes. Az ország tele van hatalmas Heydar Aliyev poszterekkel/festményekkel (azért Ilham is akad), totál személyi kultusz megy. Bevallottan magasnak tartják a korrupciót, de mellette mégis jó vezetőnek nevezik. Egyszer valamelyikük azt mondta nekem, hogy "a demokrácia nektek európaiaknak való csak, nekünk nincs rá szükségünk" :)

A szénhidrogén nem csak a gazdaságuk része, gyakorlatilag az a mindenük. Ld pl a zoroasztrizmust (és itt a tűz tiszteletére gondolok), máig létező vallás.


Nagyon különleges és sokszor nehezen érthető kultúra. Nem csak Azerbajdzsán, az egész Kauázus térsége.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Érdekességként említeném meg, hogy az 50-es években az Sz-25 rendszert...
https://htka.hu/2020/09/19/sz-25-berkut-sa-1-guild-legvedelmi-raketa-rendszer/
... eredetileg 3 helyre szánták.
  • Moszkvánál ki is épült a kettős gyűrű.
  • Leningrádnál kiépült egy gyűrű úthálózata, de a rendszer ára miatt a telepítéstől (Sztálin halála után) már eltekintettek
  • A harmadik védett város Baku lett volna. Ott már hozzá sem fogtak a munkához.