A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 020
26 550
113
Erről mondjuk az USA-ban is készül nyilvános tájékoztató?
Csak kérdezem.
Ott több is. Készül az állampolgároknak és a politikusoknak (ami szintén nyilvános), készítenek a gyártók, készít a minisztérium és a fegyvernemek, meg bizonyos esetben maguk az alakulatok is. Rengeteg irányból lehet hatalmas mennyiségű információhoz jutni. Csak nagyon kevés dolog titkos, általában konkrét fegyverek bizonyos paraméterei. Arra viszont nagyon vigyáznak!

Ezt azért tartják szükségesnek, mert még az USA-ban is meg kell győzni az adófizetőket és a politikusokat arról, hogy mire is kell a haderő és mi kell a haderőnek ehhez! Namost a hülyének nézés és sötétben tartás a legjobb módszer arra, hogy a haderőt elidegenítsük az átlagpolgártól, míg a nyíltság, a partnerként kezelés és a szakmai anyagok megosztása, hogy akinek kérdései vannak az tájékozódhasson a legjobb arra, hogy felkeltsük az állampolgár érdeklődését, kiműveljük a honvédelmi kérdésekben és megértessük vele, hogy ez szükséges!

Kiadványok kellenek, jó nagyok, szép színes képekkel a dékás szakpolitikusoknak és temérdek ábrával meg magyarázattal az állampolgárok részére!
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 917
13 892
113
Jelenleg. Amúgy alapvetően beltartalmában fog különbözni. Nem lenne indoka, hogy a fegyverzetében, tornyában, jelentős különbség legyen! De beltartalmában lesz!

KF41LynxTankRiggedCollectionmb3dmodel000.jpgDEF93F80-0A0E-4C16-9DF3-14E4D921E114Large.jpg


Így is feloszthatjuk:
9x szakaszparancsnoki jármű (a felső képen alul)
4x parancsnoki jármű (a felső képen felül)

Mégegyszer a dedikált parancsnoki jármű (C4, stb.):
kf41_lynx_command_variant_08.jpg


Ezzel a "parancsnoki gép különbözik" dologgal nem értek egyet.
Amiért nem:
- már egy kis/közepes Eu-s sereg is rátud szánni annyi erőforrást, hogy a jól megkülönböztethető parancsnoki járműveket kiválogassa/kilője, ahogy azt a mesterlövészek is megteszik a kiemelt célpontokkal,
- a modern szenzorok, képfelismerő rendszerek, emberi/mesterséges intelligencia(elemzés) már most is -rövid időn belül pedig olcsón is- képes lesz erre,
- a 4-5-6-7 lövész helyett az ugyanolyan/ugyanakkora Lynx-ben miért is nem fér el az alakulat kiemelt célpontja ???

Szerintem a különbségnek belül(nem láthatóan/azonosíthatóan) kell lennie ! ...vagy rakjunk rájuk célkeresztet is ? ? ? "Élőben" nem lesz vicces ! ! !

Ezt a célpont-elemzést itthon is lehet(ne bevezetni) automatizálni/döntés-előkészíteni ! ! !
Izzadjon más !!!

Most, még el lehet dönteni !!!



U.i: Az adatforgalom alapján csak a "nagyok" tudnák megkülönböztetni, mert-szerintem- az sokkal több erőforrást/eszközt=>pénzt igényel. A környéken arra nem hiszem, hogy van "csilió-millió"$/pénz
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Nem is a kialakítás miatt írtam.
Én arra gondolok, hogy a támogató raj kaphatna a szakasz tiszthelyettes mellé:
egy 60-as commando aknavetőt 8-10 gránáttal, 2 kezelővel,
mondjuk egy (FN MAG jellegű :rolleyes: géppuskát 3 kezelővel)
Esetleg 1-2 DMR katonát, ha esetleg az új koncepcióba nem kerülne a rendes manőver rajba.
Illetve vihetnék a szakasz saját felderítő drónját.
Esetleg tartalék CG4-eket gránátokkal.
Itt most nagyon nagyvonalakban vázoltam volna fel, hogy van egy csomó olyan funkció/fegyver, ami már lekerülhetne szakasz szintre is, mivel támogató század szintje is megvan a modern fegyverek spektrumában. Állványos ATGM, 60/80-as rendes aknavető, .50-es géppuska, nagyon elrugaszkodva akár a 40-es automata aknavető (nem röhög! múltkor láttam, hogy a BW katonák vitték háton! :eek:)

A szakaszaltiszt ki sem teszi a gépből a popsiját,mit kezde a küzdőtérben egy aknavetővel?
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 015
11 836
113
egy (FN MAG jellegű :rolleyes: géppuskát 3 kezelővel)
Cipelje azt a belga sz@rt, akinek 7 anyja van. A legnehezebb GPMG a világon.
Cipelje azt az 58 kilós jenki sz@rt, akinek 7 anyja van. A legnehezebb 12.7-es nehézgéppuska a világon
nagyon elrugaszkodva akár a 40-es automata aknavető (nem röhög! múltkor láttam, hogy a BW katonák vitték háton! :eek:)
De röhög.
Cipelje azt a germán sz@rt (a legnehezebb automata gránátvető a világon), akinek 7 anyja van.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 348
46 150
113
A szakaszaltiszt ki sem teszi a gépből a popsiját,mit kezde a küzdőtérben egy aknavetővel?
Miért, eddig volt állandóan a gépben maradó 3fős személyzet? Eddig mennyi rádió volt a szakaszban, meg ezután mennyi lesz?
Vajon maradunk továbbra is a "gyalogságot támogatja a jármű" elvnél, vagy váltunk a német módszerre.
Nem vagyok benne biztos, hogy ezután is minden úgy lesz, mint eddig volt.
Mert lehet venni 2 mosógépet, hogy egyenes legyen a tetején a teknő. :rolleyes:
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 137
119 513
113
Miért, eddig volt állandóan a gépben maradó 3fős személyzet? Eddig mennyi rádió volt a szakaszban, meg ezután mennyi lesz?
Vajon maradunk továbbra is a "gyalogságot támogatja a jármű" elvnél, vagy váltunk a német módszerre.
Nem vagyok benne biztos, hogy ezután is minden úgy lesz, mint eddig volt.
Mert lehet venni 2 mosógépet, hogy egyenes legyen a tetején a teknő. :rolleyes:
A szakaszaltiszt koordinálja a gépek tüzét, szóval célszerű ha a szakaszaltiszt az egyik jármű parancsnoka.
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 485
18 589
113
Off

Margójára a haderő fejlesztésnek.

Pénteken odajött egy targoncás gyerek hozzám. Kb 20 éves.
Megszólít, hogy úgy tudja katona voltam.
Most látta Magyarország tankokat fog gyártani(ok senki ne aggódjon itt egy gyomor-gyomor-áll kombóval kiütöttem, majd amikor magához tért elmagyaráztam neki mi micsoda) és látott valami promóvideó is és elgondolkodott bevonulna.
/Apró megjegyzés látjuk milyen kevés is elég lehet egy civil megszólításához/

Na de feltett nekem pár kérdés a Lynxről.
Mindenhol ez lessz? (letisztáztuk lövészekn él)
Hááát nem tudom.
Ahol nem ott mi?
Háááát nem tudom.
Mikortól lesznek?
Háááát nem tudom.
Milyen fegyver lessz rajta?
Háát kb tudom mik az esélyesek.
Amúgy is, az hogy 30 vagy 35milis nem mondott neki sokat.
De ő a 35re szavazott. :D


Ha valaki bemegy egy roborzó irodába vagy ezeket a válaszokat kapja, vagy hazudnak neki.

Ezután kicsit elszontyolódva elköszönt.

Őt a Lynx fogta meg elsősorban!
De akinek nem 80 az IQja annak vannak kérdései.
Ha ezekre nem kap választ, még több kérdés merül föl benne.
Nem véletlen, hogy milyen rossz az arány a megszólított, és a próbaidő után is a seregben lévő szerződéses állománynak.

Az pedig, hogy a volt századom 4 szakasztiszthelyetteséből márcsak 1 katona, szerintem botrány. Ja egyik sincs még 40.


Szóval a MH-ség felvehetne pár igazi szakembert aki ért a kommunikációhoz.

On
A kommunikáció kb. Benkő papa járja néha az országot mint anno Kossuth atyánk és szól a verbunkos ének! Csak azzal a különbséggel, hogy Kossuth szavára jöttek is az emberek! Valóban nagyon gyér az MH kommunikációja!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Miért, eddig volt állandóan a gépben maradó 3fős személyzet? Eddig mennyi rádió volt a szakaszban, meg ezután mennyi lesz?
Vajon maradunk továbbra is a "gyalogságot támogatja a jármű" elvnél, vagy váltunk a német módszerre.
Nem vagyok benne biztos, hogy ezután is minden úgy lesz, mint eddig volt.
Mert lehet venni 2 mosógépet, hogy egyenes legyen a tetején a teknő. :rolleyes:

Amikor mi gépesített lövészkedtünk akkor igen,3 fő mindig a gépben maradt(vezető,irányzó raj pkh mint gépparancsnok) és 5 fő volt a deszant.A szakaszaltiszt a szakaszparancsnoki gepben volt járműparancsnok.Rádió minden gépben van,van háti rádió a szakasz pk-nál vagy a hiradó katonájánál és minden altisztnek van kézi rádiója.

Igazából a BTR-t most is úgy használjuk mint egy IFV-t szóval nem hátulról támogat ahogy kellene neki.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 348
46 150
113
A szakaszaltiszt koordinálja a gépek tüzét, szóval célszerű ha a szakaszaltiszt az egyik jármű parancsnoka.
hát erre úgy nagyjából 4-5 megoldást is tudnék mondani, de szerintem picit elbeszélünk egymás mellett, meg a fórumnak is vannak határai.
Attól, hogy egy aknavetőt beteszünk a szakasztámogató raj járművébe, az nem jelenti azt, hogy azt folyamatosan hurcolni is kell.
Szerintem az is rugalmas, hogy a szakaszaltiszt járművön marad, vagy a nagyobb méretű szakasz irányításában segítve deszantol.
Mert ugye bármilyen konstelláció is jön össze standard rajméretre (3+6, 3+7, 3+8) az azt jelenti, hogy a jelenlegi rajméret és egyben szakasz méret is növekedni fog.
De tegyük fel a nagyobb szakaszméret el fog bírni egy plus t.örmestert a szakaszban, aki pont azt fogja csinálni, amit most írtatok a szakaszaltisztre. Ül a seggén az egyik jármű parancsnoki székében, és jármű tüzet koordinál. Vagy fordítva. Ő száll ki a támogató rajt irányítani, és a szakaszaltiszt marad a gépben.
Ugyebár voltak külföldi példák, ahol a nagyobb méretű szakaszoknak 2 tisztje volt (2nd Lt., alhadnagy), ami mellett természetesen megvolt a szakasz altiszt szerepe is.
De beteszem e kedvenc svájci rendszeremet is (@dudi tudja miért! :p). Bár most véletlenül láttam meg, hogy náluk sincs ez kőbe vésve, hogy a szakasz pk. helyettes mindenképpen bent marad, vagy kiszáll.
Szerintem alapvetően hiba, ha egy járműben utazik a szakasz pk. és a helyettese is.
De ha ez mégis így van (és itthon is ez a "módi"), akkor tényleg magától értetődik, hogy a helyettes marad a járműben.
De ha mondjuk egy négy járműves rajban (8 fős deszantra képes járművekkel) a 4. járműben csak a törzs van, mondjuk 5 fővel (pk., pkh., DMR, hiradó, szanitéc), akkor abból a szakaszból eltékozoltunk további 3 főnek a helyét. Ha viszont azokat a helyeket is feltöltjük a törzsrajban (miért ne tennénk) akkor az a törzsraj speciális összetétele miatt már nem lehet teljes értékű manőver raj. Viszont az a 3 fő pont felhasználható lenne kollektív támogató fegyver szakaszba illesztésére (akár ugyan azzal a 3 fővel de a feladatnak megfelelő fegyverrel) , annak tűzerejének növelésére.
A komolyabb fegyver viszont dedikált irányítást is igényelhet.
Szóval én csak ötletelek, mert az új jármű új lehetőségeket is rejt magában. :cool:
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 140
10 850
113
Az ő pl. lövészként való bevetésük akkor töténne meg ha minden kötél szakad, és nincs hova hátrálni... már nincs aki, és nincs akit a régi rend szerint ki kéne szolgálnia... a parancsot pedig búbánat frissen kinevezett hadnagy úr adná ki....

Az egész "vita" onnan indult, hogy mennyi hadrafogható magyar katona van... erre írtam hogy supporték se dísznek vannak ha arra kerülne a sor... és nyilvan nem mondtam hasonlót sem, hogy pl. egy vadászgép szerelő menjen lövésznek.

Mondjuk a zenekaroktól el lehetne búcsúzni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
hát erre úgy nagyjából 4-5 megoldást is tudnék mondani, de szerintem picit elbeszélünk egymás mellett, meg a fórumnak is vannak határai.
Attól, hogy egy aknavetőt beteszünk a szakasztámogató raj járművébe, az nem jelenti azt, hogy azt folyamatosan hurcolni is kell.
Szerintem az is rugalmas, hogy a szakaszaltiszt járművön marad, vagy a nagyobb méretű szakasz irányításában segítve deszantol.
Mert ugye bármilyen konstelláció is jön össze standard rajméretre (3+6, 3+7, 3+8) az azt jelenti, hogy a jelenlegi rajméret és egyben szakasz méret is növekedni fog.
De tegyük fel a nagyobb szakaszméret el fog bírni egy plus t.örmestert a szakaszban, aki pont azt fogja csinálni, amit most írtatok a szakaszaltisztre. Ül a seggén az egyik jármű parancsnoki székében, és jármű tüzet koordinál. Vagy fordítva. Ő száll ki a támogató rajt irányítani, és a szakaszaltiszt marad a gépben.
Ugyebár voltak külföldi példák, ahol a nagyobb méretű szakaszoknak 2 tisztje volt (2nd Lt., alhadnagy), ami mellett természetesen megvolt a szakasz altiszt szerepe is.
De beteszem e kedvenc svájci rendszeremet is (@dudi tudja miért! :p). Bár most véletlenül láttam meg, hogy náluk sincs ez kőbe vésve, hogy a szakasz pk. helyettes mindenképpen bent marad, vagy kiszáll.
Szerintem alapvetően hiba, ha egy járműben utazik a szakasz pk. és a helyettese is.
De ha ez mégis így van (és itthon is ez a "módi"), akkor tényleg magától értetődik, hogy a helyettes marad a járműben.
De ha mondjuk egy négy járműves rajban (8 fős deszantra képes járművekkel) a 4. járműben csak a törzs van, mondjuk 5 fővel (pk., pkh., DMR, hiradó, szanitéc), akkor abból a szakaszból eltékozoltunk további 3 főnek a helyét. Ha viszont azokat a helyeket is feltöltjük a törzsrajban (miért ne tennénk) akkor az a törzsraj speciális összetétele miatt már nem lehet teljes értékű manőver raj. Viszont az a 3 fő pont felhasználható lenne kollektív támogató fegyver szakaszba illesztésére (akár ugyan azzal a 3 fővel de a feladatnak megfelelő fegyverrel) , annak tűzerejének növelésére.
A komolyabb fegyver viszont dedikált irányítást is igényelhet.
Szóval én csak ötletelek, mert az új jármű új lehetőségeket is rejt magában. :cool:

Nem.A szakaszaltiszt a gepjárművek tüzet vezeti az a legfontosabb feladata harcban.Ezt járműből tudja leghatékonyabban végezni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 137
119 513
113
hát erre úgy nagyjából 4-5 megoldást is tudnék mondani, de szerintem picit elbeszélünk egymás mellett, meg a fórumnak is vannak határai.
Attól, hogy egy aknavetőt beteszünk a szakasztámogató raj járművébe, az nem jelenti azt, hogy azt folyamatosan hurcolni is kell.
Szerintem az is rugalmas, hogy a szakaszaltiszt járművön marad, vagy a nagyobb méretű szakasz irányításában segítve deszantol.
Mert ugye bármilyen konstelláció is jön össze standard rajméretre (3+6, 3+7, 3+8) az azt jelenti, hogy a jelenlegi rajméret és egyben szakasz méret is növekedni fog.
De tegyük fel a nagyobb szakaszméret el fog bírni egy plus t.örmestert a szakaszban, aki pont azt fogja csinálni, amit most írtatok a szakaszaltisztre. Ül a seggén az egyik jármű parancsnoki székében, és jármű tüzet koordinál. Vagy fordítva. Ő száll ki a támogató rajt irányítani, és a szakaszaltiszt marad a gépben.
Ugyebár voltak külföldi példák, ahol a nagyobb méretű szakaszoknak 2 tisztje volt (2nd Lt., alhadnagy), ami mellett természetesen megvolt a szakasz altiszt szerepe is.
De beteszem e kedvenc svájci rendszeremet is (@dudi tudja miért! :p). Bár most véletlenül láttam meg, hogy náluk sincs ez kőbe vésve, hogy a szakasz pk. helyettes mindenképpen bent marad, vagy kiszáll.
Szerintem alapvetően hiba, ha egy járműben utazik a szakasz pk. és a helyettese is.
De ha ez mégis így van (és itthon is ez a "módi"), akkor tényleg magától értetődik, hogy a helyettes marad a járműben.
De ha mondjuk egy négy járműves rajban (8 fős deszantra képes járművekkel) a 4. járműben csak a törzs van, mondjuk 5 fővel (pk., pkh., DMR, hiradó, szanitéc), akkor abból a szakaszból eltékozoltunk további 3 főnek a helyét. Ha viszont azokat a helyeket is feltöltjük a törzsrajban (miért ne tennénk) akkor az a törzsraj speciális összetétele miatt már nem lehet teljes értékű manőver raj. Viszont az a 3 fő pont felhasználható lenne kollektív támogató fegyver szakaszba illesztésére (akár ugyan azzal a 3 fővel de a feladatnak megfelelő fegyverrel) , annak tűzerejének növelésére.
A komolyabb fegyver viszont dedikált irányítást is igényelhet.
Szóval én csak ötletelek, mert az új jármű új lehetőségeket is rejt magában. :cool:
Senki nem mondta hogy a szakasztörzs érintetlen marad a mostanihoz képest.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 166
7 983
113
Cipelje azt a belga sz@rt, akinek 7 anyja van. A legnehezebb GPMG a világon.

Cipelje azt az 58 kilós jenki sz@rt, akinek 7 anyja van. A legnehezebb 12.7-es nehézgéppuska a világon

De röhög.
Cipelje azt a germán sz@rt (a legnehezebb automata gránátvető a világon), akinek 7 anyja van.
Innen küldöm kézcsókjaimat mind a 7 hölgynek, akik a mamáid! :p
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 348
46 150
113
A szakaszaltiszt koordinálja a gépek tüzét, szóval célszerű ha a szakaszaltiszt az egyik jármű parancsnoka.

Nem.A szakaszaltiszt a gepjárművek tüzet vezeti az a legfontosabb feladata harcban.Ezt járműből tudja leghatékonyabban végezni.
E 2 hozzászólás miatt most beugrott valami - anélkül, hogy a tartalmi mondanivalójukkal kicsit is vitatkoznék :D:

@dudi:
Lenne még egy provokatív költői kérdésem. Nem kell rajta megsértődni! Remélem átmegy, hogy mire akarok célozni!
És én ezt a témát elengedtem:
A Magyar Honvédség rajában mi a jelenlegi feladata az SSO-nak (squad system operator)?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
E 2 hozzászólás miatt most beugrott valami - anélkül, hogy a tartalmi mondanivalójukkal kicsit is vitatkoznék :D:

@dudi:
Lenne még egy provokatív költői kérdésem. Nem kell rajta megsértődni! Remélem átmegy, hogy mire akarok célozni!
És én ezt a témát elengedtem:
A Magyar Honvédség rajában mi a jelenlegi feladata az SSO-nak (squad system operator)?

A MARINE-es drón kezelőre gondolsz az SSO alatt akkor nincs ikyen mintahogy a világ rajainak a 95%-ban sincs.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 850
91 313
113
Nah, akkor lássuk.

Géppuskák, mesterlövész-fegyverek
Tárgyalások folynak az SzVD mesterlövész-fegyverek és a PKM-géppuskák cseréjéről is.

Tipoek:
  • az eddigi cseh partnerünk új fejlesztésű mesterlövész-fegyvere, a CZ TSR.
53


  • Sanszosabb az FN Minimi alapján elkészült M249-es géppuska vagy a Remington Model 700-ason alapuló M24-es mesterlövészpuska, a magyar különleges erők már régóta használják. Vagy a bakonyi fotó alapján az amerikai M240B és M249-es géppuskák.
amcsi-geppuskak-400600.jpg

Balra, távol egy szétbontott Browning M2-es látható, közelebb M240-es és M249-es géppuskák.
  • Német cucc?? Rheinmetall például évek óta dolgozik egy 12,7 milliméteres géppuska fejlesztésén, illetve ott van a H&K 7,62 milliméteres HK121/MG5 géppuskája
  • Hazai??? Magyarország a Gepárd-fegyvercsalád. Arról is pletykálnak, hogy saját fejlesztésű mesterlövészfegyverek kerülnek majd rendszeresítésre a Honvédség kötelékében.
Nem kizárható persze az sem, hogy végül a törököktől vagy Dél-Koreától veszünk ilyen eszközöket, de ez nem túl valószínű. A legvalószínűbb forgatókönyv az, hogy eltérő beszállítóktól kerül majd sor a géppuskák és a mesterlövész-fegyverek beszerzésére, például hazai fejlesztésű puskákkal párosulnak majd amerikai automata fegyverek.
Ezt a PKM, M240-M249 cserét tényként írják...
https://combatant.blog.hu/2020/09/26/brave_warrior_645

Lövész raj, statikus bemutató. A sátorban ismertetett felszerelések már a jövőt mutatják, jobban mondva a jelent hisz elkezdődött. A Honvédség lövész katonái hamarosan a fotókon látható fegyvereket és egyenruhát fogják kapni
_mg_5586.jpg

_mg_5640.jpg

M240 géppuska és a M249 könnyű géppuska. Ezek fogják a PKM-et váltani:
_mg_5587.jpg

A M249-es oldalán egy AN/PEQ-15 Infravörös Lézer Pointer. Képes a látható és az infravörös tartományban is fényt kibocsájtani. A tetején egy M145-ös célzó optika, mely 3.4-es nagyítást produkál:
_mg_5646.jpg