[HUN] NASAMS

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 848
91 301
113
Ezzel annyi a probléma hogy a Spyder rendszernél nem u.az az indító kell a különböző hatótávolságú rakéták indításához.
A Derby-LR és a Python 5 LR nem fér be a síma Derby és Python 5 indítókba (amik az AMRAAM C7 hez hasonlóan csak 20 km körüli hatósugarúak)
Amennyiben a Csehek nagyobb hatósugarú rakétákat is akarnak a rendszerhez, ahhoz külön TEL járművek / indítók is kellenek majd
missile-spyder.jpg
Ez a NASAMS-nál nincsen így?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 071
33 324
113
Csak mert bennem felmerult hogy nem e valami aegis land rendszert kapunk ha tisztan usa.
/de lehet orultseg./
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 071
33 324
113
Csak mert mimtha a Lockheed el is targyaltunk volna /ugye akkor mindenki repulogepre gondolt./
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 848
91 301
113
Ezt hogy gondoltad?
Ennek a közös rakétahasználatnak (Gripen-NASAMS) az az egy értelme van, hogy a jelenelg korosodó 40db-ot szépen fel lehet tenni a dobozokba, és elvannak még egy darabig. Vagy a következő Tobruk Legacy alatt ellődözzük egy részét.
Tudtommal a jelenlegi rakátáink C5-ösök, a vadi új C7/C8-asoknál jóval kisebb hatótávval. Ez földről indítva sokszorosan előjön. Kérdés, hogy van-e értelme ezek után földről indítani? Hacsak nem "tréfából".
Tehát lehet itt a rakétákat forgatni, de nem biztos, hogy megéri. Én abban szinte 100%-ig biztos vagyok, hogy minden alkalommal újra kell minimum szoftverezni a rakétát, amikor repülő/GBAD viszonylatban cserélgetik őket.
Van még egy elég kellemetlen apropója ennek a cserélgethetőségnek.
Ha ne adja az Ég lelövik az összes géünket, akkor is a fenmaradó rakétákat fel lehet használni.
Egy esetleges repülő "flotta" bővülést nem igazán tudok hova tenni ebben a kérdésben. A NASAMS-hoz annyi rakétát fogunk rendelni, amennyire a teljes feltöltéshez szükséges. Meg még persze tartaléknak is. De az nem pálya, hogy a repülők elpuffogtassák a méregdrága AMRAAM rakétákat a NASAMS tartalékából. Mert ha meg azt kell utántölteni, akkor meg onnan hiányzik.
Ennek akkor lenne értelme, ha a szükséges rakéta mennyiség 8-10-szereség rendelnénk meg. És akkor egy közös Poolból dolgoznak. Ehhez viszont mondjuk Z2036 kellene, nem 26! ;)
Abban lenne nagyon komoly ráció, hogy az összes rendelkezésre álló (40), és a megrendelés alatt lévő mennyiséget is a NASAMS-ba pakoljuk.
A Gripenek meg kapnak szépen Meteort, meg IRIS-T-t.
NNNNAAAA ÉN például így modernizálnám és fejleszteném a Gripenek fegyverzetét. :rolleyes:
Cserélgetésre abszolút nem gondoltam. Költséghatékonysági szempontra.
A Gripeneken elhasznált rakétákat légi üzemidejük végén nem kukázzuk, hanem áttesszük a NASAMS-ba.
Ha nagyobb a flotta, több rakéta kerül "légi selejtezésre" , viszont a NASAMSba nem kell utánrendelni csak a nagyobb hatótávú ER-eket. Mivel az AMRAAM nem olcsó, igy hosszú távon a párhuzamos üzemeltetés megéri.

Most pedig egy nagyobb kezdő rendelésnél akciósabb árat kaphatunk.
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 071
33 324
113
Cserélgetésre abszolút nem gondoltam. Költséghatékonysági szempontra.
A Gripeneken elhasznált rakétákat légi üzemidejük végén nem kukázzuk, hanem áttesszük a NASAMS-ba.
Ha nagyobb a flotta, több rakéta kerül "légi selejtezésre" , viszont a NASAMSba nem kell utánrendelni csak a nagyobb hatótávú ER-eket. Mivel az AMRAAM nem olcsó, igy hosszú távon a párhuzamos üzemeltetés megéri.

Most pedig egy nagyobb kezdő rendelésnél akciósabb árat kaphatunk.
Engem inkabb az erdekelne hogy mi is lessz egy rendszerbe integralva? Az olasz 3D radarok fix. Samoc megrendelve. Rendeltunk egy viszonylag nagy raketacsomagot az usabol. Amibe nem tudjuk pontosan mi is van. Meg azt sem tudjuk hogy az elozo rendelesi opcionk is benne van e ebbe vagy sem...

Nekem van egyolyan erzesem hogy ez nem egy homogen rendszerecske lessz. Hanem egy kicsit nagyobb volumenu tobblepcsos valami /igazabol ez lessz egy komplett rendszer vagy ahhoz nagyon is kozeli./ nem aegis de szerintem olyan komplett rendszer lessz mont ami egy komolyabb hadihajon.

A foldi telepitesu fix radarokrol valamiert mindig meg van feledkezve.../a legdurvabb legterellenorzo kepessegunk mindig mindenki allandoan kapasbol pusztulasra irteli ezen a forumon./
Megg a legnagyobbmlegugyi guruk sem szamolnak soha az altaluk nyujthato teljesitmennyel./ahogy a reskitolto mobilszazadokeval sem.
 

AlbaRegia

Well-Known Member
2019. december 23.
340
895
93
Mi van akkor ha nem tudtunk megállapodni a norvégokkal? Milyen hordozó rendszer fogja a rakétákat kilőni?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 336
46 101
113
Mi van akkor ha nem tudtunk megállapodni a norvégokkal? Milyen hordozó rendszer fogja a rakétákat kilőni?
Igen, az IBCS logikus lehet. De ha már ott tartunk, akkor a komplett Falcon rendszer is képbe kerülhet Lockheed-ostul, SAAB-ostul, Diehl-estül.
Itt korábbi hozzászólások alapján maga a TLVS is a Diehl alrendszereivel.
De ezek közül bármelyikre elég érdekes lenne a Raytheon rakétáinak integrálása....
Én még arra tudok gondolni, hogy magát a NASAMS FDC-t a Raytheon megveszi helyettünk, és így politikailag le lehet tagadni, hogy a norvégoktól vettünk valamit.
Hozzánk meg már továbbfejlesztett Raytheon feliratos, törzskönyvezett FDC fog érkezni.
És az az igazság, hogy a Konsgbergnek ez érdekei is lenne, mert valószínűleg csak így tudja nekünk eladni...
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 274
113
Az USA SL-AMRAAM fogja kilőni és a szintén Norvég parancsnoki kabin helyett jöhet a Northrop Grumman IBCS
  • És az Amraam-ER-t?...ilyen még teszt formában sem volt...
  • Az NG IBCS-t nem helyettesiti a már megrendelt Airbus SAMOC?...mert ugye az utóbbi az már biztos.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
És az Amraam-ER-t?...ilyen még teszt formában sem volt...
Az AMRAAM-ER u.arról a sínről indul mint a sima AMRAAM, ilyen formában semmi különbség nincs a két rakéta között.
Az NG IBCS-t nem helyettesiti a már megrendelt Airbus SAMOC?...mert ugye az utóbbi az már biztos.
A SAMOC egy rendszer. Lehet hogy egyszer lesz egy olyan IBCS-hez hasonló parancsnoki kabin amin SAMOC rendszer fut, de én még ilyenről nem hallottam
 
  • Tetszik
Reactions: Python

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 336
46 101
113
  • És az Amraam-ER-t?...ilyen még teszt formában sem volt...
  • Az NG IBCS-t nem helyettesiti a már megrendelt Airbus SAMOC?...mert ugye az utóbbi az már biztos.
A SAMOC az átfogó keretrendszer, amibe bele van/lesz integrálva a teljes honi légvédelem.
Földi telepítésű nagyradaroktól, a réskitöltőkig, valamint a légvédelmi rendszerek maguk is. Ezeknek vannak saját radarjaik is.
A SAMOC segítségével lehet tudni mindent az ország légteréről, és annak segítségével lehet ellenintézkedéseket indítani. Gyakorlatilag egy magasabb szintű integrátor rendszer. Tudtommal a központ nem mobil. Egy fix - jól védett helyen - lesz telepítve.
 
  • Tetszik
Reactions: Python

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 336
46 101
113
A SAMOC egy rendszer. Lehet hogy egyszer lesz egy olyan IBCS-hez hasonló parancsnoki kabin amin SAMOC rendszer fut, de én még ilyenről nem hallottam
Van már ilyen. A lengyeleknek csinálták meg a KUB integrációhoz. Ez nem maga a SAMOC központ, hanem csak egy kommunikációs kapcsolatot biztosít a KUB-oknak a SAMOC-hoz.
A neve SDP-20 SAMOC.
Ebből a lengyel cikkből meg talán kicsit érthetőbb lesz a SAMOC működése.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Az AMRAAM-ER u.arról a sínről indul mint a sima AMRAAM, ilyen formában semmi különbség nincs a két rakéta között.

A SAMOC egy rendszer. Lehet hogy egyszer lesz egy olyan IBCS-hez hasonló parancsnoki kabin amin SAMOC rendszer fut, de én még ilyenről nem hallottam
Mire gondolok?
Ha a Mistraloknak képesek voltunk legyártani idehaza a parancsnoki kabinját, akkor nem zárom ki teljes mértékben hogy egy NASAMS parancsnoki kabint is össze tudunk dobni SAMOC-kal
http://www.hmarzenal.hu/eng/defense-industry/mistral-air-defense-missile-system.html
3m-large.jpg


Valami ilyesmit
r53187_9_external-interfaces-web.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero