Összefoglaló a légvédelmi eszközök működéséről...

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 413
44 018
113
Jaaa, azokat a videókat is láttam, nem arról beszélek, az OSZA kilövésekről, meg a beásott cuccokról földsánc mögött. Pár napja láttam egy ilyen videó összeállítást, hogy állítólag török drónok így meg úgy nullázzák a légvédelmet. Ott láttam olyat hogy egy helyben lebeg a (szerintem kis felderítő drón pár száz méterre minimum folyamatosan), és hipp hopp jön a nagy bumm, repked az OSZA szana szét. Láttam olyat is ahol ment rá lassan viszonylag a célra a kép, abban szinte biztos vagyok hogy valamiféle öngyilkos eszköz volt, lehet bármi.

Tévedés jogát fenntartom :D!
 
M

molnibalage

Guest
Jaaa, azokat a videókat is láttam, nem arról beszélek, az OSZA kilövésekről, meg a beásott cuccokról földsánc mögött. Pár napja láttam egy ilyen videó összeállítást, hogy állítólag török drónok így meg úgy nullázzák a légvédelmet. Ott láttam olyat hogy egy helyben lebeg a (szerintem kis felderítő drón pár száz méterre minimum folyamatosan), és hipp hopp jön a nagy bumm, repked az OSZA szana szét. Láttam olyat is ahol ment rá lassan viszonylag a célra a kép, abban szinte biztos vagyok hogy valamiféle öngyilkos eszköz volt, lehet bármi.

Tévedés jogát fenntartom :D!
Lebegni csak a levegőnél könnyebb eszközök tudnak. A quadcoperek és helikopterek függeszkednek. :hadonaszos::D

Lehetett Bayraktar is...
Én is inkább ilyesmire gondolok.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Csak egy kérdés...lehet légvédelmi topikban jobb helye volna,de...(a kép csak illusztráció):
b5ea791e6456c15d7222ddf7de1ba712.jpg

A térségünkben jelenleg használatos vadászgépek és légvédelmi radarokkal számolva mennyire kivitelezhető pl. vadászbombázó kötelékeket civil gépek "radar-jelébe álcázni"?...csak úgy... @molnibalage @Hpasp ?
 
M

molnibalage

Guest
Csak egy kérdés...lehet légvédelmi topikban jobb helye volna,de...(a kép csak illusztráció):
b5ea791e6456c15d7222ddf7de1ba712.jpg

A térségünkben jelenleg használatos vadászgépek és légvédelmi radarokkal számolva mennyire kivitelezhető pl. vadászbombázó kötelékeket civil gépek "radar-jelébe álcázni"?...csak úgy... @molnibalage @Hpasp ?
Ilyen kis távolság esetén nem vagyok meggyőzve afelől, hogy szétválasztható a cél.
De háborús övezetben nem repül civil gép. Ha me igen, akkor szarjon sünt, aki megteszi ezt.

Így nézve nem kivitelezhető, mert nincs mihez bújni. Aki meg ezt csinálná, az is szarjon sünt.
 

Horizon

Well-Known Member
2019. február 27.
1 770
7 004
113
Csak egy kérdés...lehet légvédelmi topikban jobb helye volna,de...(a kép csak illusztráció):
b5ea791e6456c15d7222ddf7de1ba712.jpg

A térségünkben jelenleg használatos vadászgépek és légvédelmi radarokkal számolva mennyire kivitelezhető pl. vadászbombázó kötelékeket civil gépek "radar-jelébe álcázni"?...csak úgy... @molnibalage @Hpasp ?

Ilyen kis távolság esetén nem vagyok meggyőzve afelől, hogy szétválasztható a cél.
De háborús övezetben nem repül civil gép. Ha me igen, akkor szarjon sünt, aki megteszi ezt.

Így nézve nem kivitelezhető, mert nincs mihez bújni. Aki meg ezt csinálná, az is szarjon sünt.

Azért előfordulnak civil repülést kihasználó esetek, például amerikai RC-135-ös kémgépek rendszeresen repülnek malajziai civil transzponderrel kínai légtérben, illetve emlékeztek, 2018-ban a szíriai légvédelem elől egy IL-20-as mögé bújt egy izraeli F-16-os. Az IL ugyan orosz ELINT gép volt, rosszkor rossz helyen, 15 személlyel a fedélzetén leszálláshoz készülődött, de lehetett volna civil is, állítólag oktatják az IAF-ban ezt a taktikát. Szóval harci helyzetben a koszos civilek továbbra is csak addig számítanak amíg fel lehet őket valamire használni. Mint mindig.

 
T

Törölt tag 1945

Guest
Csak egy kérdés...lehet légvédelmi topikban jobb helye volna,de...(a kép csak illusztráció):
b5ea791e6456c15d7222ddf7de1ba712.jpg

A térségünkben jelenleg használatos vadászgépek és légvédelmi radarokkal számolva mennyire kivitelezhető pl. vadászbombázó kötelékeket civil gépek "radar-jelébe álcázni"?...csak úgy... @molnibalage @Hpasp ?

Modern doppler radaroknak nem probléma különválasztani a szoros kötelékben repülő gépeket. (sebességük alapján)
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka and arcas

Horizon

Well-Known Member
2019. február 27.
1 770
7 004
113
Modern doppler radaroknak nem probléma különválasztani a szoros kötelékben repülő gépeket. (sebességük alapján)
De ugyanannyival mennek. Ha szorosan mellé bújnak, pláne ha tudják merre van a radar és a nagyobb gép árnyékba húzódnak, gondolom át lehet verni.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
De ugyanannyival mennek. Ha szorosan mellé bújnak, pláne ha tudják merre van a radar és a nagyobb gép árnyékba húzódnak, gondolom át lehet verni.

Nem tudnak ugyanannyival menni. (hacsak éppen nem fix csőből tankolnak)
Mindig vagy kicsit lassabban mennek, vagy kicsit gyorsabban.
(egészen apró sebesség különbség doppler eltolódása is jól mérhető frekiben)
Sz-300PMU-nál van külön opció a szoros kötelék egyes gépeinek elkülönítésére, és rakéta rávezetésére.
 
M

molnibalage

Guest
illetve emlékeztek, 2018-ban a szíriai légvédelem elől egy IL-20-as mögé bújt egy izraeli F-16-os.
Nem.
Az oroszok által prezentált adatok alapján sem ezt történt.
https://forum.htka.hu/threads/sz-200-angara-vega-dubna-sa-5-gammon.373/page-3#post-490978

A többi rész ezért az észrevételednek nem releváns.

Nem tudnak ugyanannyival menni. (hacsak éppen nem fix csőből tankolnak)
Vagy kicsit lassabban mennek, vagy kicsit gyorsabban.
(egészen apró sebesség különbség doppler eltolódása is jól mérhető)
Sz-300PMU-nál van külön opció a szoros kötelék egyes gépeinek elkülönítésére, és rakéta rávezetésére.
Ezt nem igazán vágom. Egymástól 4-5 méterre levő gépek 1-2-3 km/h-s eltéréseit is ki tudják mérni?

A szoros kötelék az kb. azt jelenti, hogy harcászatilag értelmes közelségben levő.
Az F-16C Block 25 is tudott ilyet, de ez tudtommal nem azt jelenti, hogy ez néhány méteres távolságot jelent....
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka
T

Törölt tag 1945

Guest
...
Ezt nem igazán vágom. Egymástól 4-5 méterre levő gépek 1-2-3 km/h-s eltéréseit is ki tudják mérni?

A szoros kötelék az kb. azt jelenti, hogy harcászatilag értelmes közelségben levő.
Az F-16C Block 25 is tudott ilyet, de ez tudtommal nem azt jelenti, hogy ez néhány méteres távolságot jelent....

Akkor leírom neked is utoljára.
Ki. (pont ez a lényegük)
 

Horizon

Well-Known Member
2019. február 27.
1 770
7 004
113
M

molnibalage

Guest
OFF:
Majd valaki írjon már egy kis elemzést arról - NE ITT - hogy hogyan is működik Crotale Mk.3 irányítás, rávezetés pls..
Nem tiszta félaktív lokátoros, hanem valami optikai - radaros beam riding izé..., de hogy őszinte legyek nem világos hogyan is működik.
Mindenesetre tisztán látszik hogy a cél az volt hogy a rakéta gyors legyen, minél kevesebb irányító rendszert tartalmazzon (olcsó legyen) viszont cserébe egy elég nagy - 13 kg-os - harci rész van benne.
ON
Nem tudom, hogy melyik a Mk.3, de a rendszer, de az ős rendszer azt csinálta, hogy a rakéta IR jele alapján vezette bele a nyalábba a rakétát.
http://www.ausairpower.net/APA-HQ-7-Crotale.html
Viszont akkor hülyeséget írtam a Pancír topikban, nem SARH a Crotale NG sem sanszosan.
Ahhoz kéne antenna az orr részbe.
http://www.ausairpower.net/PLA-IADS/Crotale-IDR-1-1970-Figure-2BS.jpg
http://www.ausairpower.net/PLA-IADS/Crotale-IDR-1-1970-Figure-1S.jpg

A rakéta harci része meg a rakéta méretéhez képes teljesen átlagos. Az Osza és a Tor rakétája is kb. ennyivel bír. A 230 kg-is AIM-7F/M-nél meg 40 kg volt még harci rész.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Nem tudom, hogy melyik a Mk.3, de a rendszer, de az ős rendszer azt csinálta, hogy a rakéta IR jele alapján vezette bele a nyalábba a rakétát.
http://www.ausairpower.net/APA-HQ-7-Crotale.html
Viszont akkor hülyeséget írtam a Pancír topikban, nem SARH a Crotale NG sem sanszosan.
Ahhoz kéne antenna az orr részbe.
http://www.ausairpower.net/PLA-IADS/Crotale-IDR-1-1970-Figure-2BS.jpg
http://www.ausairpower.net/PLA-IADS/Crotale-IDR-1-1970-Figure-1S.jpg

A rakéta harci része meg a rakéta méretéhez képes teljesen átlagos. Az Osza és a Tor rakétája is kb. ennyivel bír. A 230 kg-is AIM-7F/M-nél meg 40 kg volt még harci rész.
Érdekes ez a vegyes irányítási rendszer...o_O
Az Mk.3 a jelenlegi korszerűsített változat amelyik a VT-1 rakétát használja.
A VT-1 sebessége Mach 3,5 (földközelben!!!)
Részletek itt:
https://www.thalesgroup.com/sites/default/files/database/d7/asset/document/VT1_brochure.pdf