96К6 Pancir / Pantsir / SA-22 Greyhound (Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 933
113
Én most nem kötöttem a dolgot a Kaukázushoz.
Ja, értem.

Szíriában, Líbiában sem láttam annyi megsemmisített SZU/Orosz eredetű SAM-ről(Sz-300/Panzir-Tungusak/Tor-Osza) videót, mint most a Kaukázusban. Azok sem a legmodernebb/oroszokkal egyenértékű verziók voltak jellemzően, illetve nem egy amiről jött forrás nem aktív állapotában, és/vagy jól láthatóan túlterhelés közben lett kicsapva úgy, hogy az is tudva levő hogy csúnya munkát végeztek a drónok közt.

Ahol nagyon egyoldalú ez a történet, az bizony a Kaukázus, ahol kb. szabadon garázdálkodnak az azeriek, csak hát régi elavult és kevés számosságú rendszer áll szemben a napjaink legkorszerűbb izraeli és török HT-jával, meg rengeteg pénz, forrás.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 350
46 153
113
Ne légy már ebben a témában okosabb/jártasabb mint Hpasp olvtárs ! Lehet okoskodni de az visszafelé sül el ! Régóta fórumozok (nem itt kezdtem) meg faceztem sokáig (már lejöttem a szerről) de mindenhol vannak olyan szakik/szaktekintélyek akinek nem érdemes a gondolatait megkérdőjelezni mert boritékolt a végeredmény ! Tehát az okos hülyéskedik és hülye okoskodik párosból ne akarj a hülye lenni !
Én nem @Hpasp szakértelmét kérdőjeleztem meg. Csak nem gondolom, hogy neki is megfelelő infója van a Pancir rendszereiről.
Figyelj, én letojom, hogy kinek milyen tekintélye van. Ha valami az agyamban nem áll össze, és azt gondolom, hogy egy dolog nem úgy van, akkor azt én megjegyzem.
Még akkor is, ha nekem ahhoz a dologhoz korlátozott ismereteim is vannak.
Van egy-két "skalpom" itt már a fórumon. Amire büszke is vagyok. De most ezt hagyjuk. :cool::D
Ha a vitánkból akár én, akár más tanul, már előrébb vagyunk. Ha hülyeség az ami az én fejemben van, akkor én ezt el is ismerem.
Nekem nem derogál hülyét csinálni magamból. Ha adnék a véleményekre, akkor nem ez lenne a nick-em. :rolleyes:
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 595
6 008
113
Nem arra találtak ki,hogy drónokta vadásszon.Ilyen egyszerű.
.
.
Ez egy nagyon érdekes magyarázat lesz. Általában igy definiálják:
.
"The Pantsir air defense system incorporates anti-aircraft guns and missiles to intercept tactical aircraft, precision-guided munitions, and small unmanned aerial vehicles."
.
Nekünk itt a fotelben mindegy, de a fejlesztők remélem, nem ringatják magukat ilyen önfelmentő magyarázatokba, és dolgoznak keményen a hiányosságokon.
(Amúgy ha S-300 mellől is kilövik, akkor majd jön az, hogy oké, de csak olyan S-300 mellett működik, ami Moszkva köré van telepitve, és rálát a Kreml kupolájára? :) )
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 265
76 829
113
.
.
Ez egy nagyon érdekes magyarázat lesz. Általában igy definiálják:
.
"The Pantsir air defense system incorporates anti-aircraft guns and missiles to intercept tactical aircraft, precision-guided munitions, and small unmanned aerial vehicles."
.
Nekünk itt a fotelben mindegy, de a fejlesztők remélem, nem ringatják magukat ilyen önfelmentő magyarázatokba, és dolgoznak keményen a hiányosságokon.
(Amúgy ha S-300 mellől is kilövik, akkor majd jön az, hogy oké, de csak olyan S-300 mellett működik, ami Moszkva köré van telepitve, és rálát a Kreml kupolájára? :) )

A Gripen neg majdnem 5.gen.gép a fejlesztők szerint...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 265
76 829
113
.
.
Ez egy nagyon érdekes magyarázat lesz. Általában igy definiálják:
.
"The Pantsir air defense system incorporates anti-aircraft guns and missiles to intercept tactical aircraft, precision-guided munitions, and small unmanned aerial vehicles."
.
Nekünk itt a fotelben mindegy, de a fejlesztők remélem, nem ringatják magukat ilyen önfelmentő magyarázatokba, és dolgoznak keményen a hiányosságokon.
(Amúgy ha S-300 mellől is kilövik, akkor majd jön az, hogy oké, de csak olyan S-300 mellett működik, ami Moszkva köré van telepitve, és rálát a Kreml kupolájára? :) )

Melyik S300 mellől?Mert az S300 PMU2 és az S300P közt óriasi a különbség.

Olyan mintha azt mondanad,hogy az F-16 jobb mint a Gripen D.De melyik F-16?A block 15 vagy a block 70?Mert nagyon nem mind1.
 
M

molnibalage

Guest
Jön vissza, csak eldobja a rendszer. Az Osza olyan régi, hogy nincs elég számtech kapacitás ahhoz hogy minden gyanús visszaverődést letároljon céljelként, a lassúak el vannak dobva.
Jujujujuj.
Az Osza analóg rendszer.
A digiálisoknál van probléma.


Az Osza simán egy repcsik ellen is kis hatótávolságú rendszer 5-10 m2-es célok ellen tud 20 km-et egy 0,1 m2 vagy kisebb cél ellen akkor mennyit?
10 km alatt van az 0,1 m2 és és 5 km alatt van a 0,01 m2.

A rakéta felkészítés és a célleküzdésnek is van egy ideje, meg min rakéta HMZ.
Ezt egyesek mintha elfelejtenék...

Már ne is haragudj, de ez bullshit. (Nem arra gondolok, hogy ez tőled jön, hanem, hogy ezzel védeleznek az oroszok)
Ez a szögtartomány dolog.
Ez akkor lenne igaz, ha fix felderítő radarral rendelkezne. Dehát ezek 360-ban pörögnek!
Valamint, ahogy írtam, a drónrol indított bombára csak reagálnia kellett volna, nem?
Szerintem a Bayraktar drónok se nem kis célpontok, se nem lassúak. 70 csomó a cruising speedje, azaz 129km/h. Nem gondolnám, hogy sokkal lejjebb lenne az átesési sebessége, mivel ezen gépek célja a hosszú járőrözési idő.
Radiális sebesség...
Trigonometria. A cél spriálvonalon lassan közeledve végig a 110 km/h radiális sebesség alatt marad, ha elég közel van, akkor meg körözik a cél körül és 0 a radar semmit nem lát.
Ezen felül a folyamatos track sem árt...
 
T

Törölt tag 1945

Guest
mondjuk az valóban egy jó kérdés, hogy a Pantsir radar(jai) nagyságrenddel komolyabbnak cuccnak néznek ki, mint a Skyranger radarja...aztán az valahogy mégis érzékeli meg elcsapja a drónokat

Az orosz lokátorok jelfeldolgozásban becslésem szerint jó 20 évvel le vannak maradva a nyugatiak mögött. (számítástechnika, software ipar)
Az első (és az általam ismert eddig egyetlen) kvázifolyamatos jelű orosz (doppler) lokátor ami kezelni tudja az állócélokat, az az Sz-400-as MFR tűzvezetője, ami 2007-ben jelent meg.
A Patriot PAC-1 meg ugye a 1988-as...
 
M

molnibalage

Guest
Egyrészt nem hiszek a tekintély elvben, simán írhatok marhaságot is....
...másrészt viszont ne egy haditechnikai topicban kelljen elkezdenem magyarázni mi a különbség az impulzus, a folyamatos hullámú, meg a kvázi folyamatos (doppler) lokátor működési elve között.
(tank-harckocsi, vagy az anyahajó-repülőgép hordozó analógia)

Amikor a HTÖ készült, pont az volt a cél, hogy ezeket elmagyarázzuk, és ne kelljen a fórumban mindig az elejéről kezdeni.
Láthatólag nem sikerült és valaki mindig nekiáll okoskodni és pattogni. Nekem meg ehhez egyre kevésbé van erőm.

OFF
Egy külföldi topikban most pl. két balfasz talált be. Egyik mantrázza, hogy a TVC átírja majd a légiharc szabályait. Aha. 20 éve van ilyen gép és semmit nem írt át és kb. a kutyának nem kell nagy átlagban a TVC.

A másik éppen azt hajtogatja, hogy az Sz-350 az Sz-300V-ből lett fejlesztve, amikor:
  • az első nem csapatlégvédelem, a másik igen
  • az egyik egyfokozatú relatíve kis rakétákkal (12 db egy járművön), addig a másik 2/4 db rakétát visz és kétfokozatúak
  • az egyik kerekes, a másik láncos
  • az egyik aktív radaros rakétát használ és 360 fokos tűzíve van, a másik meg RPK + CW SARH a végázisba

És ezek az emberek még személyeskedni is nekiállnak.
Nekem meg ehhez nincs türelmem..

ON
 
S

speziale

Guest
Az orosz lokátorok jelfeldolgozásban becslésem szerint jó 20 évvel le vannak maradva a nyugatiak mögött. (számítástechnika, software ipar)
Az első (és az általam ismert eddig egyetlen) kvázifolyamatos jelű orosz (doppler) lokátor ami kezelni tudja az állócélokat, az az Sz-400-as MFR tűzvezetője, ami 2007-ben jelent meg.
A Patriot PAC-1 meg ugye a 1988-as...

akkor nem lehet, hogy az orosz légvédelmi rendszerek teljesítményével kapcsolatos probléma gyökere valahol itt van elásva?
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Láthatólag nem sikerült és valaki mindig nekiáll okoskodni és pattogni. Nekem meg ehhez egyre kevésbé van erőm.

OFF
...
A másik éppen azt hajtogatja, hogy az Sz-350 az Sz-300V-ből lett fejlesztve, amikor:
  • az első nem csapatlégvédelem, a másik igen
  • az egyik egyfokozatú relatíve kis rakétákkal (12 db egy járművön), addig a másik 2/4 db rakétát visz és kétfokozatúak
  • az egyik kerekes, a másik láncos
  • az egyik aktív radaros rakétát használ és 360 fokos tűzíve van, a másik meg RPK + CW SARH a végázisba

És ezek az emberek még személyeskedni is nekiállnak.
Nekem meg ehhez nincs türelmem..

ON

OFF
KM-SAM -ról ezek szerint eddig még nem is hallott...
... pedig hasonlít az Sz-350-re, és ez nem is véletlen.
:rolleyes:
KM-SAM%2Bbattery.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 265
76 829
113
akkor nem lehet, hogy az orosz légvédelmi rendszerek teljesítményével kapcsolatos probléma gyökere valahol itt van elásva?

Nem tudjuk mit tudnanak a nyugati rendszerek mert nem léteznek.Nincsenek olyan nyugati rendszerek amiktől számonkérjük azt ami az orosz rendszereknek nem megy.Nem létezik nyugati csapatlégvédelem.Vannak nagy,közepes és kishatótavolsagú légvedelmi rendszerek nyugaton,de csapatlégvédelem gyakorlatilag nem létezik.
Igazaból abban sem vagyok biztos,hogy a létező kis és közepes hatótávolsagú (nem MANPADS) rendszerek kerültek-e nagyszámban rendszeresítésre vagy csak a cégek polcain pihennek.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 933
113
Jujujujuj.
Az Osza analóg rendszer.
A digiálisoknál van probléma.


Az Osza simán egy repcsik ellen is kis hatótávolságú rendszer 5-10 m2-es célok ellen tud 20 km-et egy 0,1 m2 vagy kisebb cél ellen akkor mennyit?
10 km alatt van az 0,1 m2 és és 5 km alatt van a 0,01 m2.

A rakéta felkészítés és a célleküzdésnek is van egy ideje, meg min rakéta HMZ.
Ezt egyesek mintha elfelejtenék...


Radiális sebesség...
Trigonometria. A cél spriálvonalon lassan közeledve végig a 110 km/h radiális sebesség alatt marad, ha elég közel van, akkor meg körözik a cél körül és 0 a radar semmit nem lát.
Ezen felül a folyamatos track sem árt...
Simán csak benéztem, a topik neve is Pantsir azt rosszat írtam így is, de jogos.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 748
113
Én olyat is olvastam, hogy az oroszok szerint, valós harci körülmények között a Pancir mindössze 18%-os hatékonysággal dolgozott a kisméretű drónok ellen, míg a korszerűbb Tor-M2 80%-os hatékonysággal. Ezért kerültek a Tor rendszerek az orosz bázisra.
És ezt az állítást támasztja alá az is, hogy a Pancir-al kapcsolatban komoly tűzoltás kezdődött, hogy kijavítsák a hibáit.
Miközben a Tor-M1-el kapcsolatban már 2012-ben rájöttek erre, ezért lett kifejlesztve a Tor-M1-2U, aminek kifejezetten a drónok elleni képességeit fejlesztették.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 350
46 153
113
Az orosz lokátorok jelfeldolgozásban becslésem szerint jó 20 évvel le vannak maradva a nyugatiak mögött. (számítástechnika, software ipar)
Az első (és az általam ismert eddig egyetlen) kvázifolyamatos jelű orosz (doppler) lokátor ami kezelni tudja az állócélokat, az az Sz-400-as MFR tűzvezetője, ami 2007-ben jelent meg.
A Patriot PAC-1 meg ugye a 1988-as...
Ugye tudod, hogy ezt a hozzászólásodat házi készítésű falvédőre fogom hímezni!? :D
Majd mindenkinek mutogatom.
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 595
6 008
113
És ezt az állítást támasztja alá az is, hogy a Pancir-al kapcsolatban komoly tűzoltás kezdődött, hogy kijavítsák a hibáit.
.
.
Gyakorlatilag majd minden modern fegyvernél merültek fel tapasztalatok, és kezdtek átalakitásba. A Mi-28, Ka-52, Szu-34-ből is neki kellett kezdeni azonnal egy "M változatnak" a sziriai bevetések alapján.