A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Továbbra is úgy látom - ahogyan azt Benkő is elmondta - hogy a nagyar Lynx gyártás és fejlesztés révén mi ezeken a programokon keresztül majd eladni is akarunk..., én hazai viszonylatban erre számítok:
  • Magyar "Nasams" Lynxen
  • C-RAM Lynxen
  • Radar rendszer elemei Lynx-en
Az európai C-RAM már elvben létezik: Skyranger! A koncepció:
Skyranger_text_landscape_new.png


Valóságban Boxeren:
Skyranger_Mobile_Flugabwehr_content_small.jpg


Pumán így nézne ki, ez már inkább KF41-el lesz:
newimage4.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and Pogány

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 790
113

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 509
72 512
113

Ha jol latom, ez egy regi video, meg az elso L39 talalkozorol. Mar volt linkelve tobbszor. Ha jol emlekszem itt es a magyar L39 topikban. Kb. egy honapja volt az 5. talalkozo. Szerintem arrol probalj meg valamit keresni, hogy meg volt-e tartva vagy a virus miatt elmaradt. Hatha kideritunk valami reszletet megint...:)
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 438
113
Az európai C-RAM már elvben létezik: Skyranger! A koncepció:
Skyranger_text_landscape_new.png


Valóságban Boxeren:
Skyranger_Mobile_Flugabwehr_content_small.jpg


Pumán így nézne ki, ez már inkább KF41-el lesz:
newimage4.jpg
Ebben igazad van. Gyakorlatilag a 2 év arra kell, hogy a 4 aláíró országnak megfelelő szoftveres és hardveres megoldást tudjanak nyújtani.
Ugye a németek és a britek valószínűleg Boxerre pakolják. Mi Lynxre, a görögök meg pikk-pakk beáldoznak pár Leo 1-es alvázat -szerintem.
Mindegyikben közös, hogy a Rheinmetall össze tudja őket legózni.
Igazság szerint a célok '22- kész koncepciót várnak, '24-re pedig már a megrendelést.
Ez nem tűnik lehetetlennek, tekintve, hogy már egy kész rendszerről beszélünk.
Viszont így közös tornyot lehet gyártatni, viszonylag nagy mennyiségben. A tippem, hogy ebből is fog csurranni cseppenni nekünk valamilyen gyártói lehetőség. Ugye az alváza Lynxnek itt fog készülni. Magát a felszerelést szerintem mindenki maga fogja csinálni, de az egyes elemek gyártása között is lehet munkamegosztás.
Abban is biztos vagyok, hogy ez nincs a 218db eddig megrendelt Lynxben.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 438
113
Ez így érdekesebb bulinak tűnik nekem, hogy csak négyen vagyunk benne. Persze mostánában ha vmi közös katonai együttműködésbe belépünk a németek csak ott vannak, néha csak ők. :)
Egyelőre ez a 4 ország kötődik komolyabban a Rheinmetallhoz. Bár a görögöknek modern platformjuk nincs hozzá, de lehet náluk is több opció. Ahogy írtam a Leo 1 alváz simán elviszi. Ráadásul - tudtommal - azokat maguknak is barkácsolják.
De ebbe a bizniszbe pillanatokon belül.be fog ugrani az összes Boxeres ország is...;)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 984
113
Egyelőre ez a 4 ország kötődik komolyabban a Rheinmetallhoz. Bár a görögöknek modern platformjuk nincs hozzá, de lehet náluk is több opció. Ahogy írtam a Leo 1 alváz simán elviszi. Ráadásul - tudtommal - azokat maguknak is barkácsolják.
De ebbe a bizniszbe pillanatokon belül.be fog ugrani az összes Boxeres ország is...;)

Van a görögöknek valami leonidas nevű saját apc platformjuk is amire felrakhatják.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 438
113
Továbbra is úgy látom - ahogyan azt Benkő is elmondta - hogy a nagyar Lynx gyártás és fejlesztés révén mi ezeken a programokon keresztül majd eladni is akarunk..., én hazai viszonylatban erre számítok:
  • Magyar "Nasams" Lynxen
  • C-RAM Lynxen
  • Radar rendszer elemei Lynx-en
A radar rendszer (réskitöltő) elemeit értelmetlen feltenni Lynxre szerintem. Feleslegesen drága. Annál sokkal olcsóbb platformot is lehet találni akár egy teherautó platóján is. Ráadásul annál nagyjából mindegy, hogy 1-2km-rel arrébb állítják fel (ha esetleg a nehéz terep miatt nem tudna a kiszemelt helyre eljutni), amikor egy réskitöltő radar ott kezdődik hogy 100-150km-es hatósugár alaphangon. Komolyabb rendszereknél ez nagyobb
Ha egy (V)SHORAD rendszerre gondoltál, akkor ott lehet értelme Lynxre is pakolni, de nem biztos, hogy szükséges ez. Illetve, szerintem a Benkő a bejelentéskor elsősorban harctéri felderítőradarra gondolt, és nem légvédelmi rendszert kiszolgáló radarra.
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 438
113
Van a görögöknek valami leonidas nevű saját apc platformjuk is amire felrakhatják.
Az lehet, de nekem azért az sokat elmond, hogy nem a saját vasakat mókolgatták, hanem berendeltek letárolt/kivont Bradley-ket.
OK tudom, hogy így nagybácsit is vettek maguknak, de ha van hazai, akkor minek másik.
A Leonidas II-ből elvileg csináltak egy harmincas IFV verziót is, de azt dobták. Ugye most meg vettek Bradleyt.
Nem az az érzésem, hogy sokat látnak még abba a Leonidas vonalba. Nem érzem a chit! :)
Ellenben a Leo 1-esekhez még akkor is ragaszkodtak, amikor már mindenki másnak cikinek számít. Ráadásul van belőle bőven nekik.
De ezen nem fogunk összeveszni. Csak annyira nyilvánvaló volt az RM vonal...
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 527
8 079
113
A radar rendszer (réskitöltő) elemeit értelmetlen feltenni Lynxre szerintem. Feleslegesen drága. Annál sokkal olcsóbb platformot is lehet találni akár egy teherautó platóján is. Ráadásul annál nagyjából mindegy, hogy 1-2km-rel arrébb állítják fel (ha esetleg a nehéz terep miatt nem tudna a kiszemelt helyre eljutni), amikor egy réskitöltő radar ott kezdődik hogy 100-150km-es hatósugár alaphangon. Komolyabb rendszereknél ez nagyobb
Ha egy (V)SHORAD rendszerre gondoltál, akkor ott lehet értelme Lynxre is pakolni, de nem biztos, hogy szükséges ez. Illetve, szerintem a Benkő a bejelentéskor elsősorban harctéri felderítőradarra gondolt, és nem légvédelmi rendszert kiszolgáló radarra.
Sima RM vagy Rába teherautóval lehet pakolni.
Harctéri radarra ott a Pro Patria.