A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 434
113
Hölgyek!
Ha veszitek a fáradtságot, és elmentek @Terminator linkjeire, akkor a lap alján van 1-1 pdf belinkelve (CRAM / GBAD), ami kicsi jobban körbeírja mindkét légvédelmi megállapodást. A CRAM nagyjából egyértelműen a Skyranger rendszer (ugye ez a Mantis ágyú mobil rendszerének a neve) a 4 országban történő implementálását jelenti.
A másik egy sokkal érdekesebb ügy.
Mert a 10 országos GBAD projekt, az tulajdonképen egy közös modern FDC fejlesztését jelenti mind a 10 ország eltérő GBAD rendszere számára.
Mert ugye a 10 országban vannak NASAMS meg minden mást IS alkalmazó országok.
Azt gondolom, hogy ebben az esetben is már egy meglévő, működő rendszert fognak továbbfejleszteni, hogy mindenki mindenkivel tudjon mindent csinálni.
A résztvevő országok ha végignézzük, akkor elég érdekesek. Tüntetőleg nincs benne az USA. Viszont benne vannak az olaszok, az angolok, és a németek.
3 ilyen nagyágyú nekem azt modatja, hogy MBDA. Méghozzá az az FDC, ami az EMADS-ot is hajtja (sajnos nem tudom, hogy milyen FDC hajthatja a TLVS-t is, ). Na annál van beígérve a full nyitott architektúra, meg hogy tailored.
Azért is gyanús lehet az ügy, hogy pl. mi nagyon elhatárolódtunk a norvégoktól. És ugye a NASAMS lényegét (és egyben a norvég elemet) pont az FDC adta.
De most olvastam nemrég, hogy a hollandok is modernizálni akarják a saját NASAMS ütegeiket.
 

Mokiengine

Active Member
2018. január 12.
219
239
43
A pályára irányítás jegyében -nem találtam más topicot - egy kis érdekességet megosztanék.
Anno az MHSZ-ben a repülőmodellezés és 1:1 repülés támogatása fontos elem volt, így már gyermek korban finoman lehetett megszerettetni a repülést és későbbiekben már igazi (katonai-kereskedelmi) pilóták is születtek így. Ma az MHSZ utódszervezetében - nemrégiben megalakult honvédelmi Sportszövetség - sajnos nem szerepel az RC repülés és 1:1 repülés támogatása stb.....

Íme egy külföldi példa hogyan is kéne ezt itthon csinálni Francia légierő pilótája és egy Francia mentőhelikopter pilótája, aki repülőmodellezéssel kezdte és idáig jutott..... épp velük készül népszerűsítő videóriport

https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.ne...=59d2871f39076e4f8a2daf8838fad805&oe=5FB9B117

https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.ne...=010bef6b25f568782f2c30d0c6da791b&oe=5FB8F1E6


https://www.facebook.com/ffaeromode...FI9Fu2vlWknVPUy16Ylwzjinin26aILMA7GidAhMTBRWA
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
Háááát a 0:36 - 0:54 közötti részt én nem raktam volna be vágóképnek sem. Én tényleg nem értem a videó szerkesztőit.... :-( :-( vagy ha az a cél, hogy egy fiatal kiskamasz visítva felröhögjön akkor az sikerült. :-(
Csak jelezném itt az idiótákat nem igazán szeretjük.
Nem tudom mi ebben a videóban a rossz ? Tudod nem az agyatlan katonákra van szükség, az elméleti és fizikai játékos feladatokra is szükség van, ha véletlen oktatásban vagy az élsportban lenne tapasztalatod , lehet nem írnál ilyeneket.
 

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
A hazai pilótaképző színvonala a béka segge alatt sem lesz az nftc-hez képest. És maga a gép eléggé avíttas, nagysebességű kiképzésre nem alkalmas. Illetve amennyi pilóta nekünk kell ahhoz baromira pazarlás még egy típust rendszeresíteni.
így értem mire gondolsz , annyi hogy szerintem a típussal földi támogatási feladatok is elláthatóak , amivel egy olcsó és saját típus állna rendelkezésre , de igazad van képzésre nftc képest gyengusz.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

Mokiengine

Active Member
2018. január 12.
219
239
43
Csak jelezném itt az idiótákat nem igazán szeretjük.
Nem tudom mi ebben a videóban a rossz ? Tudod nem az agyatlan katonákra van szükség, az elméleti és fizikai játékos feladatokra is szükség van, ha véletlen oktatásban vagy az élsportban lenne tapasztalatod , lehet nem írnál ilyeneket.
:) Királyi többes nélkül jelzem, hogy az idiótákat én sem szeretem :)
Nem a teljes videóval, hanem a megjelölt résszel van bajom, ami nem a kiképzés módszertanát kritizálja, hanem a képi megjelenítés formáját.
Ergo hiába van egy jól kigondolt kiképzési - oktatási projekt ha tehetségében megkérdőjelezhető szakember készít egy promó videót.
A megszólítandó fiatal érdeklődőknek számít, hogy mit és hogyan tálalsz nekik. . . ezt nagyon komolyan kell venni és fel kéne ismerni végre már a jelentőségét.
 

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
:) Királyi többes nélkül jelzem, hogy az idiótákat én sem szeretem :)
Nem a teljes videóval, hanem a megjelölt résszel van bajom, ami nem a kiképzés módszertanát kritizálja, hanem a képi megjelenítés formáját.
Ergo hiába van egy jól kigondolt kiképzési - oktatási projekt ha tehetségében megkérdőjelezhető szakember készít egy promó videót.
A megszólítandó fiatal érdeklődőknek számít, hogy mit és hogyan tálalsz nekik. . . ezt nagyon komolyan kell venni és fel kéne ismerni végre már a jelentőségét.
:D
Értelek ,de képzés része inteligencia felmérés és csapatmunka.
Ott van csalogatásnak a fiataloknak a lövészet és a szimulátor, most egy tankot nem vezethetnek :D :D
 

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
Legalább egy félig meddig "csupasz" Mi-24 es harcértéket nyerünk e vele?
Nem találtam föld-levegő rakétát rá, de lézerirányítású bombát írnak, szóval szerintem azért szerintem többet is.
20mm gépágyú azért az oda tud csatogtatni, persze nem lesz nagy javadalmazás.
 

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
Legalább egy félig meddig "csupasz" Mi-24 es harcértéket nyerünk e vele?
L-159 re ezeket a fegyvereket írták, azért idővel remélem NG is ráintegrálják.
"
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 835
113
L-159 re ezeket a fegyvereket írták, azért idővel remélem NG is ráintegrálják.
"

AMRAAM?Majdnem drágább az olyan radar ami ki is tudja szolgálni az AMRAAM-ot mint maga a gép...
 

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
Kérdés csak Dudi.
Az AIRBUS SAMOC ezt nem helyettesíti ?? Szóval , hogy ha egy földi 3d radar beméri az ellenséget , akkor csak platform a l-39NG indítja a AMRAAM-ot , de Én személy szerint AGM-65 Maverickre gondoltam ami használható lenne . JTAC nem tudja NG-nek megvilágítani a célpontot?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 835
113
Kérdés csak Dudi.
Az AIRBUS SAMOC ezt nem helyettesíti ?? Szóval , hogy ha egy földi 3d radar beméri az ellenséget , akkor csak platform a l-39NG indítja a AMRAAM-ot , de Én személy szerint AGM-65 Maverickre gondoltam ami használható lenne . JTAC nem tudja NG-nek megvilágítani a célpontot?

Meg nem mondom.Ez nagyon nagyon modern képesség lenne.Amennyire én tudom ilyet csak az US NAVY tud a legújabb E2-vel és Superhornettel.
 
  • Tetszik
Reactions: Sivatagiróka
T

Törölt tag 1586

Guest
Meg nem mondom.Ez nagyon nagyon modern képesség lenne.Amennyire én tudom ilyet csak az US NAVY tud a legújabb E2-vel és Superhornettel.
Amire Te gondolsz az pont a fodítottja annak amiről szó van.
Az USA példa arról szól hogy hogyan lehet egy földről (vagy hajóról) indított rakétával belőni a radarhorizont alá.
Tehát a rakétát a földről indítják egy F35 ről vagy E2D ről kapott céladatok alapján, és a rakéta az MCG- t is a levegőben lévő géptől kapja.
Az USA már tesztelte azt is hogy széttelepített földi radarok adják a célinfót és az MCG t.

Annak hogy egy repülőgépről indított rakétának egy földi radar adjon célt és MCG-t sermmi értelme nincs
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 835
113
Amire Te gondolsz az pont a fodítottja annak amiről szó van.
Az USA példa arról szól hogy hogyan lehet egy földről (vagy hajóról) indított rakétával belőni a radarhorizont alá.
Tehát a rakétát a földről indítják egy F35 ről vagy E2D ről kapott céladatok alapján, és a rakéta az MCG- t is a levegőben lévő géptől kapja.
Az USA már tesztelte azt is hogy széttelepített földi radarok adják a célinfót és az MCG t.

Annak hogy egy repülőgépről indított rakétának egy földi radar adjon célt és MCG-t sermmi értelme nincs

Az elv ugyan az.Nem az indító állomás vagy gép radarja adja az MCG-t.