A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 917
7 617
113
Először is, hogy egy előző évi költségvetésből maradnak el nem költött maradványösszegek az teljesen természetes. Nem csak az államnál, privát cégnél is bevett gyakorlat, hogy ezeket a költségeket elhatárolják és a következő évben ha a számlák beérkeznek vagy a betervezett, de átcsúszó szolgáltatást, vételt teljesítik, akkor költik el felelősen. Ismerek rosssz példákat is, ahol év végén gyorsan elbasszák ezeket az összegeket szükségtelen dolgokra, nehogy jövőre azt mondja a pénzügy, hogy hohó, minek ennyi zsozsó, legutóbb is milyen jól kijöttetek kevesebből.

Jah nálunk is gimibe, asszem 3 éve csináltak olyanokat hogy suli rengeteg + plusz pénzt kapott abban az évben az előző évekhez képest és emiatt év vége fele minden osztályt (49 osztály) elküldtek egy ingyenes busszal intézett tanulmányi kirándulásra valahova mert el kellett költeni a + pénzt hogy jövőre is megkapják .
 

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
Meg nem mondom.Ez nagyon nagyon modern képesség lenne.Amennyire én tudom ilyet csak az US NAVY tud a legújabb E2-vel és Superhornettel.
Dudi nem azt akarom mondani , hogy igazam van.
Annyi hogy lehet , hogy ezzel a rendszerrel azért igen csak veszélyes lesz még egy L39NG is, remélem így akarják felépíteni, mert ha igen akkor ez itt a környéken a jövő. Meglátjuk ha isten is azt akarja.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 859
113
Dudi nem azt akarom mondani , hogy igazam van.
Annyi hogy lehet , hogy ezzel a rendszerrel azért igen csak veszélyes lesz még egy L39NG is, remélem így akarják felépíteni, mert ha igen akkor ez itt a környéken a jövő. Meglátjuk ha isten is azt akarja.
Kellene hozzá egy rakat török dron is. Az L39NG pedig ne használjuk támadó szerepkörben. Max dzsihád mobil kergetésekre valóak. Támadó szerepköre jó dron kellene inkább. Meg adatkapcsolat műholdas stb..... Utána gripen jó sok MK bombával.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 348
46 150
113
nos, én már ültem katonai Zodiacban, (Na jó, csak kikötöttben)Előrébb volt a kormányállás - na vajon miért, ott a -rögzítési lehetőség az orrban Gpu állvány számára. nincsenek westernnyergek, kivéve az Interception változatokban.. ja és nem a civil világosszürke mintás. De igaz, különlegesnek kell lenni, hogy valaki azon a kakasülőn kuporogva közelítse meg a partot, ahonnan esetleg lőnek, miközben részben kitakarja a kilátást a kormányos elől. Apropó, hátizsákját hová fogja rakni, vagy csak egy szál szurony elég lesz? Mert itt egy propagandavideot láttam, amiben kb 20 másodpercnél van pár képkocka, csak épp felcuccolt utasok nélkül.
Nyilván a Royal Navy is hülye!
Pacific-24-RIB.jpg

De hogy különleges erőkre is hozzak példát, a román navy seal is ugyan ilyen elrendezésű csónakokat használ.
navy-seals-train-rubber-zodiac-footage-072393950_prevstill.jpeg


Az a lényeg, hogy te tudod a tutit. o_O
 

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 917
7 617
113
nos, én már ültem katonai Zodiacban, (Na jó, csak kikötöttben)Előrébb volt a kormányállás - na vajon miért, ott a -rögzítési lehetőség az orrban Gpu állvány számára. nincsenek westernnyergek, kivéve az Interception változatokban.. ja és nem a civil világosszürke mintás. De igaz, különlegesnek kell lenni, hogy valaki azon a kakasülőn kuporogva közelítse meg a partot, ahonnan esetleg lőnek, miközben részben kitakarja a kilátást a kormányos elől. Apropó, hátizsákját hová fogja rakni, vagy csak egy szál szurony elég lesz? Mert itt egy propagandavideot láttam, amiben kb 20 másodpercnél van pár képkocka, csak épp felcuccolt utasok nélkül.

nyugi ezek a folyami anyahajókhoz lesznek , 2023-ra tervezik az első vízre eresztését , L-39NG anyahajókra tervezett verziójából lesz rajta 8 és a ezek a csónakok kellenek majd a legénység hajó és partközti szállításához
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 850
91 313
113
Dudi nem azt akarom mondani , hogy igazam van.
Annyi hogy lehet , hogy ezzel a rendszerrel azért igen csak veszélyes lesz még egy L39NG is, remélem így akarják felépíteni, mert ha igen akkor ez itt a környéken a jövő. Meglátjuk ha isten is azt akarja.
Egy kicsit nekem részletesebben kifejtenéd ezt a verziót. Pontosan milyen szerepet gondolsz ezeknek a gépeknek a kiképzésen túl??
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Egy kicsit nekem részletesebben kifejtenéd ezt a verziót. Pontosan milyen szerepet gondolsz ezeknek a gépeknek a kiképzésen túl??
Első képen pont az "elfogó" változat., jól látszódik az üléseken a fejvédelem... plusz a brutál motorok:) Szintén román, de holnap rájuk kérdezek miért van nekik a fenti.
 
K

kamm

Guest
Meg egy eklatans pelda, hova tart az europai biztonsagi helyzet, miert lenne ongyilkossag "fekezni", miert fegyverkezik mindenki: https://www.armadninoviny.cz/svedsko-zvysi-vojenske-vydaje-o-40.html

Osszefoglalo in English: https://www.economist.com/europe/20...-on-its-largest-military-build-up-for-decades

A svedek 40% emelesrol dontottek 2021-2025 kozott, reaktivaltak bezart bazisokat, egy komplett uj ddt felszerelnek es 60 ezerrol 90 ezerre (!) emelik vissza a hadsereget (ket eve ujra van kotelezo sorozas.)
Tovabbmegyek, sejthetoleg ez nem a vege - csak a szamokat idezve: "Čísla ale mluví jasně, v roce 1990 Švédsko na obranu vydalo 2,57 % svého HDP, v roce 2000 1,84 % HDP, o deset let později 1,20 % HDP a v roce 2017 rekordně nízkých 1,03 % HDP. V letošním roce Švédsko na obranu vyčlení 64,8 miliardy švédských korun (170 miliard Kč, 6,26 miliardy euro), což odpovídá 1,1 % HDP. "

1990 2.75%
2000 1.84%
2010 1.2%
2017 1.03%
2020 1.1%

Azaz ha a jarvany miatti GDP csokkenest is beleszamolom, az a +40% egyutt sem lesz tobbre eleg 2025-re, mint kb 1.6% - ahol jovore leszunk mi, mikozben a svedeknel nem negyveneves szovjet technikat kell lecserelni, hanem sajat fightereket gyartanak lassan 100 eve, sajat IFV-jk van, sajat legvedelem, EW, C4I rendszereik uzemelnek.
Ja es ezzel az emelessel a sved vedelmi kiadasok 2025-re meghaladjak majd a 9 milliard (!) dollart.

AHogy irtam korabban, tessek elkepzelni, hogy ha szamnkra ismeretlenl, de 1912 korli eveket elveznk... lehet, hogy most a Foni buddy-buddy Putyinnal, de senki nem tdja, mi lessz a helyzet nemcsak 20-30, de akar 10 ev mulva sem, raadasl ahogyan valaki jol ramtatott, a gazdasagi haszon sem elenyeszo, ha a 2010 ota tarto autoipari konjnktrahoz hasonlo hullam indul el.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 085
33 340
113
Meg egy eklatans pelda, hova tart az europai biztonsagi helyzet, miert lenne ongyilkossag "fekezni", miert fegyverkezik mindenki: https://www.armadninoviny.cz/svedsko-zvysi-vojenske-vydaje-o-40.html

Osszefoglalo in English: https://www.economist.com/europe/20...-on-its-largest-military-build-up-for-decades

A svedek 40% emelesrol dontottek 2021-2025 kozott, reaktivaltak bezart bazisokat, egy komplett uj ddt felszerelnek es 60 ezerrol 90 ezerre (!) emelik vissza a hadsereget (ket eve ujra van kotelezo sorozas.)
Tovabbmegyek, sejthetoleg ez nem a vege - csak a szamokat idezve: "Čísla ale mluví jasně, v roce 1990 Švédsko na obranu vydalo 2,57 % svého HDP, v roce 2000 1,84 % HDP, o deset let později 1,20 % HDP a v roce 2017 rekordně nízkých 1,03 % HDP. V letošním roce Švédsko na obranu vyčlení 64,8 miliardy švédských korun (170 miliard Kč, 6,26 miliardy euro), což odpovídá 1,1 % HDP. "

1990 2.75%
2000 1.84%
2010 1.2%
2017 1.03%
2020 1.1%

Azaz ha a jarvany miatti GDP csokkenest is beleszamolom, az a +40% egyutt sem lesz tobbre eleg 2025-re, mint kb 1.6% - ahol jovore leszunk mi, mikozben a svedeknel nem negyveneves szovjet technikat kell lecserelni, hanem sajat fightereket gyartanak lassan 100 eve, sajat IFV-jk van, sajat legvedelem, EW, C4I rendszereik uzemelnek.
Ja es ezzel az emelessel a sved vedelmi kiadasok 2025-re meghaladjak majd a 9 milliard (!) dollart.

AHogy irtam korabban, tessek elkepzelni, hogy ha szamnkra ismeretlenl, de 1912 korli eveket elveznk... lehet, hogy most a Foni buddy-buddy Putyinnal, de senki nem tdja, mi lessz a helyzet nemcsak 20-30, de akar 10 ev mulva sem, raadasl ahogyan valaki jol ramtatott, a gazdasagi haszon sem elenyeszo, ha a 2010 ota tarto autoipari konjnktrahoz hasonlo hullam indul el.
Es itt lenne szerintem esely akar a regi technika modernizalasba is. Nato mini izraeljekent ezen a teren lenne piac.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0
K

kamm

Guest
Es itt lenne szerintem esely akar a regi technika modernizalasba is. Nato mini izraeljekent ezen a teren lenne piac.

(Bocs a fenti sok elirasert meg a - tolem szokatlan - helyesirasi hibakert, a bill. most mar latvanyosan haldoklik, elo kellene kotornom egy masikat, de a tartalekok egyike sem backlit es eddig halasztgattam.)

A kornyekre gondolsz? Az oreg vasak modernizaciojaban mar ott erolkodik a cseh, szlovak es lengyel ipar egesze, kormanytamogatassal, megsem mennek semmire.
Avagy uj technika eladasara gondolsz? Abban lehet majd inkabb palya nekunk, de nem vagyok biztos benne, hogy a horvatokat, esetleg a szlovakokat leszamitva a kornyeken kinek is adhatnank el barmit a nemet technologiara epulo jovobeni fejleszteseinkbol (a csehek a sajat tudathasadasuk - ti szinte mindenuket osztrak-nemet uralomnak koszonhetik - miatt nem igazan vesznek nemet cuccokat, no meg sajat ipart eroltetnek, a lengyelek onallo erot kepviselnek, ukran-roman eleve kiesik)...?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 085
33 340
113
(Bocs a fenti sok elirasert meg a - tolem szokatlan - helyesirasi hibakert, a bill. most mar latvanyosan haldoklik, elo kellene kotornom egy masikat, de a tartalekok egyike sem backlit es eddig halasztgattam.)

A kornyekre gondolsz? Az oreg vasak modernizaciojaban mar ott erolkodik a cseh, szlovak es lengyel ipar egesze, kormanytamogatassal, megsem mennek semmire.
Avagy uj technika eladasara gondolsz? Abban lehet majd inkabb palya nekunk, de nem vagyok biztos benne, hogy a horvatokat, esetleg a szlovakokat leszamitva a kornyeken kinek is adhatnank el barmit a nemet technologiara epulo jovobeni fejleszteseinkbol (a csehek a sajat tudathasadasuk - ti szinte mindenuket osztrak-nemet uralomnak koszonhetik - miatt nem igazan vesznek nemet cuccokat, no meg sajat ipart eroltetnek, a lengyelek onallo erot kepviselnek, ukran-roman eleve kiesik)...?
A vilagra gondoltam. A nato termek sokhelyen imponalo. A csehek a szlovakok es a lengyelek is iszonyat tularaznak. Nem erdekuk olcson csinalni. Nekunk az lehetne.
A lynx rendszereit pl siman integralni lehetne egy csomo mindenre...
Persze az uj termekeknek igyis ugyis lessz piaca szerintem amit gyartani fogunk...

En a modernizaciot se vetnem el ettol fuggetlenul. Ha masert nem tanulasnak tokeletes. Rendszer integraciok pluszotletmerites nagyobb tudas megszerzese stb..,a lenyeg a tularazast kell kikuszobolni. Ami egyebkent nem sokaoig tarthato. Meert ha beindul a fegyverkezes a vilagba marpedig be fog indulni az eszkozok arai donto tenyezok lessznek. Es akkor borul ki a bili hogy eddig ismeretlen gyartok is kepesek jominosegu viszomnylag olcso termekkel elorukkolni. /jo lenne ha mi is koztuk lennenk./
 
  • Tetszik
Reactions: Negan and kamm
K

kamm

Guest
A vilagra gondoltam. A nato termek sokhelyen imponalo. A csehek a szlovakok es a lengyelek is iszonyat tularaznak. Nem erdekuk olcson csinalni. Nekunk az lehetne.
A lynx rendszereit pl siman integralni lehetne egy csomo mindenre...
Persze az uj termekeknek igyis ugyis lessz piaca szerintem amit gyartani fogunk...

En a modernizaciot se vetnem el ettol fuggetlenul. Ha masert nem tanulasnak tokeletes. Rendszer integraciok pluszotletmerites nagyobb tudas megszerzese stb..,a lenyeg a tularazast kell kikuszobolni. Ami egyebkent nem sokaoig tarthato. Meert ha beindul a fegyverkezes a vilagba marpedig be fog indulni az eszkozok arai donto tenyezok lessznek. Es akkor borul ki a bili hogy eddig ismeretlen gyartok is kepesek jominosegu viszomnylag olcso termekkel elorukkolni. /jo lenne ha mi is koztuk lennenk./

Igen, abban latok mondjuk 10-20 eves tavon mar fantaziat, hogy a Lynxhez hasonlo nemet alapokra fejlesztett tovabbi rendszereket eladni a NATOn kivulre is. Kb ahogy az atkosban a magyar mernokoknek kifejezetten jo hiruk volt szerte a Kozel-Keleten, Afrikaban avagy egyes azsiai orszagokban, ugyanugy lehetne exportalni olyan helyekre, ahova pl a franciak, nemetek tul dragak avagy eleve nem engednek exportot (mondjuk itt meg kell nezni nagyon, mibe is keverednenk esetleg), az amerikai rendszerek meg hasonloan embargosak avagy voros poszto lennenek a helyiek szemeben. Ez persze rengeteg munkat igenyel eloszor otthon, megteremteni a gyartast, majd a stabil R&D bazist es beszallitoi kort, szoval ez odebb van. :)
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
(Bocs a fenti sok elirasert meg a - tolem szokatlan - helyesirasi hibakert, a bill. most mar latvanyosan haldoklik, elo kellene kotornom egy masikat, de a tartalekok egyike sem backlit es eddig halasztgattam.)

A kornyekre gondolsz? Az oreg vasak modernizaciojaban mar ott erolkodik a cseh, szlovak es lengyel ipar egesze, kormanytamogatassal, megsem mennek semmire.
Avagy uj technika eladasara gondolsz? Abban lehet majd inkabb palya nekunk, de nem vagyok biztos benne, hogy a horvatokat, esetleg a szlovakokat leszamitva a kornyeken kinek is adhatnank el barmit a nemet technologiara epulo jovobeni fejleszteseinkbol (a csehek a sajat tudathasadasuk - ti szinte mindenuket osztrak-nemet uralomnak koszonhetik - miatt nem igazan vesznek nemet cuccokat, no meg sajat ipart eroltetnek, a lengyelek onallo erot kepviselnek, ukran-roman eleve kiesik)...?
Nos, nem régen volt egy interjú az izraeli hadiipar képviselőivel, ott is gyengélkedni kezdett a piac. Elmondták, hogy nagyon egyszerű a képlet: egy akkora ország esetében mint ők, hogy az ágazat nyereséges legyen, a saját megrendelések mellett a termékek 70 százalékát exportálni kell (beleértve az eladott gyártást)