A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

R

Ruby de Puteaux

Guest
Pöcshuszár nagy kedvence a Bronco, ez ilyen fórum poén. Bár tényleg nem rossz gép.
Azt hittem valami komoly dologról maradtam le!
Mert Szijjártó az mondta, hogy a Rába beszállító lesz
Ez sejtésem szerint kimerül majd a futóműben, ahogy fentebb más is megjegyezte.
tárgyalnak arról is, hogy a Rába itt gyártson/összeszereljen valamit.
Na igen, ez egyelőre elméleti... tárgyalnak, majd lesz belőle valami, ha lesz. Az is csak fantázia hogy épp a Bronco. Én még emlékszem oylan bejelentett üzletről miszerint orosz helikoptereket gyártunk, sőt még régebbről svéd-magyar közös fejlesztésű radarelnyelő bevonatról.
No meg a Hirtenberger (ismeros?) es az ST ket evvel ezelott mar bemutattak egy Bronco 3-ra epitett, automata toltos 120mm mortart - ez nagyon bitang lenne, plane nalunk elsokent a vilagon, lancos APC+120as mortar+extra malha/ammo:
Ismerem mindkettőt, de az aknavetőt bármire rá lehet ám kalapálni. :) Lynx és Yorük/Yalcin alapra számítok.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 115
45 420
113
Azt hittem valami komoly dologról maradtam le!
A Bronco komoly dolog! A Broncoval nem viccelünk!!! :cool::D

Ez sejtésem szerint kimerül majd a futóműben, ahogy fentebb más is megjegyezte.
Szíjjártó - saját elmondása szerint - harci jármi itthoni gyártásáról tárgyaltak! Nem alkaltrész beszállításról kintre.

Na igen, ez egyelőre elméleti... tárgyalnak, majd lesz belőle valami, ha lesz. Az is csak fantázia hogy épp a Bronco. Én még emlékszem oylan bejelentett üzletről miszerint orosz helikoptereket gyártunk, sőt még régebbről svéd-magyar közös fejlesztésű radarelnyelő bevonatról.
A Bronco korábbi szerelmem, de - Szíjjártó ST-s tárgyalási bejelentése nyomán - az ST-től ide kizárásos alapon csak a Terrex vagy a Bronco jöhet számításba. A Hunter értelmetlen a Lynx után. A Belrexnek a török járművek után nincs értelme. Míg a Spydernek, ha kerítenénk is itthon feladatot, az éghajlatra nem annyira alkalmas... (Meg ugye bugy-kat már vettünk) Szerintem a Terrexnek nagyon-nagyon-nagyon olcsónak kell ahhoz lennie, hogy jobban megérje, mint mondjuk a Boxer.
Erről meg Maróth nyilatkozott, hogy egy helikopteripari komplex gyártást is be fognak jelenteni. A bevonat tudtommal létezik....

Ismerem mindkettőt, de az aknavetőt bármire rá lehet ám kalapálni. :) Lynx és Yorük/Yalcin alapra számítok.
Még szerencse, hogy a Bronco-nak nem csak ilyen felhasználási területei vannak. ;)
 

Madár Fokker

Well-Known Member
2017. december 17.
503
1 381
93
Erről meg Maróth nyilatkozott, hogy egy helikopteripari komplex gyártást is be fognak jelenteni. A bevonat tudtommal létezik....

https://honvedelem.hu/hirek/a-magyar-honvedseg-pontosan-tudja-mit-kell-venni.html

Gyártásról nem volt szó a cikkben, "csak" komplex helikopteripari beruházásról. Hogy ez mit takar? Nem tudom, de egy tippem van: én egy Airbus Helicopter/Eurocopter heavy maintenance (akár komplett ipari nagyjavításig) központra gondolok. Van/lesz közel 50 (sereg, mentők) Airbus/EC heli, amiknek itthon nem megoldott a mélyebb szintű karbantartása ilyen mennyiségben. Talán még a szerb H145-öket is be lehet húzni az üzletbe.
 
K

kamm

Guest
https://honvedelem.hu/hirek/a-magyar-honvedseg-pontosan-tudja-mit-kell-venni.html

Gyártásról nem volt szó a cikkben, "csak" komplex helikopteripari beruházásról. Hogy ez mit takar? Nem tudom, de egy tippem van: én egy Airbus Helicopter/Eurocopter heavy maintenance (akár komplett ipari nagyjavításig) központra gondolok. Van/lesz közel 50 (sereg, mentők) Airbus/EC heli, amiknek itthon nem megoldott a mélyebb szintű karbantartása ilyen mennyiségben. Talán még a szerb H145-öket is be lehet húzni az üzletbe.

Nemnem, fejlesztest is emlitett: "Egy kifejezetten komplex helikopteripari beruházásról, fejlesztésről beszélünk."

Szamomra ez nem maintenance depo, hanem valamifele fejlesztokozpont - ahogy mar korabban irtam, ha ez Airbus, akkor az a heavy-lift civil X6 ill military HTH modell lehet csak (pont a napokban adtak a nemetek meg franciak penzt a tervezesre, mindkettonel jol all a szenank ezugyben.)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 115
45 420
113
https://honvedelem.hu/hirek/a-magyar-honvedseg-pontosan-tudja-mit-kell-venni.html

Gyártásról nem volt szó a cikkben, "csak" komplex helikopteripari beruházásról. Hogy ez mit takar? Nem tudom, de egy tippem van: én egy Airbus Helicopter/Eurocopter heavy maintenance (akár komplett ipari nagyjavításig) központra gondolok. Van/lesz közel 50 (sereg, mentők) Airbus/EC heli, amiknek itthon nem megoldott a mélyebb szintű karbantartása ilyen mennyiségben. Talán még a szerb H145-öket is be lehet húzni az üzletbe.
Ennek lenne értelme! Csakhát pont a szerbek kaptak ilyet a beszerzéshez..... :cool:
 

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
x5fc5101718573676264909.JPG.pagespeed.ic.14FQedWbB8.webp

Azért ez makett vicces , picivel többet is költhetek volna a Norvégok a protokolláris ajándékra :D :D Van közelebbi kép is kb 100 Ft
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 502
72 483
113
https://honvedelem.hu/hirek/a-magyar-honvedseg-pontosan-tudja-mit-kell-venni.html

Gyártásról nem volt szó a cikkben, "csak" komplex helikopteripari beruházásról. Hogy ez mit takar? Nem tudom, de egy tippem van: én egy Airbus Helicopter/Eurocopter heavy maintenance (akár komplett ipari nagyjavításig) központra gondolok. Van/lesz közel 50 (sereg, mentők) Airbus/EC heli, amiknek itthon nem megoldott a mélyebb szintű karbantartása ilyen mennyiségben. Talán még a szerb H145-öket is be lehet húzni az üzletbe.

A szerbeknél: maintenance hub for SA 341 / SA 342 Gazelle helicopters
"The Moma Stanojlovic aeronautical plant, located near Belgrade, has been certified by Airbus Helicopters to carry out maintenance work on the Gazelle. More than 160 Gazelle SA 341 / SA 342 were produced under license by the Soko plant in Mostar from 1971 to 1991 and these helicopters are still operated in Serbia and its neighboring countries."

Wiener-Neustadtban van H135/145 javító központ.
A románoknál a H215 javító központ van.
Arról volt szó korábban hogy létrehoznak egy hazai karbantartó céget a megrendelt közel 50 db Airbus helikopterhez. Ha jól emlékszem az Aeroplex-et akarják felfejleszteni.

Én valami elektromos meghajtású kis helikopteres valamit tudok inkább elképzelni. Fejlesztés-gyártás. Ebben úgy sincs még senkinek tapasztalata, nincs évtizedes hátrány.
 

Madár Fokker

Well-Known Member
2017. december 17.
503
1 381
93
Nemnem, fejlesztest is emlitett: "Egy kifejezetten komplex helikopteripari beruházásról, fejlesztésről beszélünk."

Szamomra ez nem maintenance depo, hanem valamifele fejlesztokozpont - ahogy mar korabban irtam, ha ez Airbus, akkor az a heavy-lift civil X6 ill military HTH modell lehet csak (pont a napokban adtak a nemetek meg franciak penzt a tervezesre, mindkettonel jol all a szenank ezugyben.)
Szerintem vedd számba, hogy mit tudunk adni, vagy akárcsak ígérni cserébe? Miért jöjjenek ide és miért ne otthon fektessék be azt a ~380 millió €-t? Tapasztalt szakember gárda, releváns repülőipari múlt/jelen nincs. A 36 heli rendelése után 9 hónapig győzködték az Airbust a gyulai gyár miatt. Most mi lenne a "cserealap"?
Ha nem számítom az UL kategóriájú, egyszemélyes Hungarocoptert, akkor Magyarországon utoljára kb. Asbóth Oszkár fejlesztett helikoptert a két világháború között. A merevszárnyú, motoros gépek terén sem állunk sokkal jobban az elmúlt 40 évben. Szerintem kár azt remélni, hogy idehozzák egy vadiúj, az első fbw helikopter-típus tervezését. Szakemberrel sem állunk valami fényesen, még karbantartás terén sem. Ha megnézed az Airbus gyulai álláshirdetéseit, oda sem repülőmérnököket keresnek, hiszen az egy fémmegmunkáló, alkatrészgyártó üzem lesz.
Nekünk már a karbantartó üzem (mint amilyen a PG volt) is fejlesztésnek számít. Még valami eszembe jutott, ami fejlesztés: nekünk is kell és az Airbus Helinek is jól jöhet, sőt már példa is volt rá. Egy központ, ahol az új fegyvereket integrálhatják a helikre és tesztelhetik is őket, mondjuk a Bakonyban.
 

Madár Fokker

Well-Known Member
2017. december 17.
503
1 381
93
A szerbeknél: maintenance hub for SA 341 / SA 342 Gazelle helicopters
"The Moma Stanojlovic aeronautical plant, located near Belgrade, has been certified by Airbus Helicopters to carry out maintenance work on the Gazelle. More than 160 Gazelle SA 341 / SA 342 were produced under license by the Soko plant in Mostar from 1971 to 1991 and these helicopters are still operated in Serbia and its neighboring countries."

Wiener-Neustadtban van H135/145 javító központ.
A románoknál a H215 javító központ van.
Arról volt szó korábban hogy létrehoznak egy hazai karbantartó céget a megrendelt közel 50 db Airbus helikopterhez. Ha jól emlékszem az Aeroplex-et akarják felfejleszteni.

Én valami elektromos meghajtású kis helikopteres valamit tudok inkább elképzelni. Fejlesztés-gyártás. Ebben úgy sincs még senkinek tapasztalata, nincs évtizedes hátrány.
Nem tudom, hogy a H-Force mennyire spéci és titkos cucc. Mivel az van az összes új helikopterünkben, így nem biztos, hogy egy külföldi, civil cégre bíznák a karbantartást.

Aztán persze lehet, hogy abszolút tévúton járok és még csak nem is Airbus lesz. Ki tudja?!
 

Tegin

Well-Known Member
2020. június 2.
399
1 332
93
x5fc5101718573676264909.JPG.pagespeed.ic.14FQedWbB8.webp

Azért ez makett vicces , picivel többet is költhetek volna a Norvégok a protokolláris ajándékra :D :D Van közelebbi kép is kb 100 Ft
Nem érted te az idők szavát.. Nézd csak milyen zöld! :D Lebomló papír, lefogadom a festék is környezetbarát amit használtak hozzá! Na most merd azt mondani, hogy nem ez a legjobb makett amit valaha láttál! ;)
 
T

Törölt tag 1586

Guest
A szerbeknél: maintenance hub for SA 341 / SA 342 Gazelle helicopters
"The Moma Stanojlovic aeronautical plant, located near Belgrade, has been certified by Airbus Helicopters to carry out maintenance work on the Gazelle. More than 160 Gazelle SA 341 / SA 342 were produced under license by the Soko plant in Mostar from 1971 to 1991 and these helicopters are still operated in Serbia and its neighboring countries."

Wiener-Neustadtban van H135/145 javító központ.
A románoknál a H215 javító központ van.
Arról volt szó korábban hogy létrehoznak egy hazai karbantartó céget a megrendelt közel 50 db Airbus helikopterhez. Ha jól emlékszem az Aeroplex-et akarják felfejleszteni.

Én valami elektromos meghajtású kis helikopteres valamit tudok inkább elképzelni. Fejlesztés-gyártás. Ebben úgy sincs még senkinek tapasztalata, nincs évtizedes hátrány.
Öt Eu.i ország most írta alá a 2035 után szolgálatba állítani tervezett következő generációs közepes helikopter közös fejlesztéséről szóló megállapodást.
https://www.defensenews.com/global/...n-to-build-natos-next-medium-lift-helicopter/
Nem volna butaság ehhez valamilyen szinten csatlakozni.
Pl. a repülés vezérlő software fejlesztésében szerintem részt tudnánk venni...
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 502
72 483
113
Aztán persze lehet, hogy abszolút tévúton járok és még csak nem is Airbus lesz. Ki tudja?!

Én is azon gondolkozom, hogy miért jönne ide egy másik helikopteres cég, amikor 20 évig biztos nem vesz az állam újabb helikoptereket. A sokmilliárdos állami támogatás, az adókedvezmény, az olcsó munkaerő lehet kedvező neki, de minden más ország is azt akarja hogy ha vesznek valamilyen helikoptert akkor az adott gyártó az ő országukban fektessen be, emiatt döntenek az adott helikopter mellett. Európában a Leonardo (=AW/AgustaWestland) van még helikoptergyártó, ők minek jönnének ide, ha Lengyelország a fő célpont? A Boeingnak nagyobb baja is van most, a Textron/Bell-nél Csehország, Szlovákia, Horvátország és Románia az esélyes, az LM/Sikorsky is a lengyelek rendelésére vár. Az MD csak nem jön ide 10+2 db használt rendőrségi helikopter miatt... Bár az oroszokról volt szó, de azért az elég nagy meglepetés lenne. Kínai, indiai vagy dél-koreai meg minek jönne ide, milyen haszna lenne belőle?
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 687
90 781
113
Szerintem vedd számba, hogy mit tudunk adni, vagy akárcsak ígérni cserébe? Miért jöjjenek ide és miért ne otthon fektessék be azt a ~380 millió €-t? Tapasztalt szakember gárda, releváns repülőipari múlt/jelen nincs. A 36 heli rendelése után 9 hónapig győzködték az Airbust a gyulai gyár miatt. Most mi lenne a "cserealap"?
Ha nem számítom az UL kategóriájú, egyszemélyes Hungarocoptert, akkor Magyarországon utoljára kb. Asbóth Oszkár fejlesztett helikoptert a két világháború között. A merevszárnyú, motoros gépek terén sem állunk sokkal jobban az elmúlt 40 évben. Szerintem kár azt remélni, hogy idehozzák egy vadiúj, az első fbw helikopter-típus tervezését. Szakemberrel sem állunk valami fényesen, még karbantartás terén sem. Ha megnézed az Airbus gyulai álláshirdetéseit, oda sem repülőmérnököket keresnek, hiszen az egy fémmegmunkáló, alkatrészgyártó üzem lesz.
Nekünk már a karbantartó üzem (mint amilyen a PG volt) is fejlesztésnek számít. Még valami eszembe jutott, ami fejlesztés: nekünk is kell és az Airbus Helinek is jól jöhet, sőt már példa is volt rá. Egy központ, ahol az új fegyvereket integrálhatják a helikre és tesztelhetik is őket, mondjuk a Bakonyban.
Felső és középfokú német-angol nyelvtudással rendelkező műszaki végzettségű fiatalokkal sokkal jobban állunk mint 10 éve, amikor elkezdtek özönleni az autóipari cégek Magyarországra. Amikor egy ilyen multi áthozza a gyártást, akkor előtte egy komoly képzést is ad az új alkalmazottaknak. Az észt vagy otthon tartják első lépcsőben vagy hozzák az embereket magukkal, a többiek meg fokozatosan beletanulnak. 3-5 év aztán szépen hazaszivárog a többség és a magyarok átveszik a helyüket, persze a kulcspozikat megtartják.

Általában a külföldi telephelyeken sem mindenki penge. Meglepő, de általában van egy kis csapat, akit jól megfizetnek, ők futtatják fel világszerte a projekteket, a többiek meg a futottak még kategória. Mentalitásban jobb az átlag magyar munkaerő már mint a nyugati. A többi meg képzés és tapasztalat kérdése.

Mindig az ilyen válságok generálnak nagyobb ipari átrendeződéseket. Így volt ez 2008 után is, így lesz most is. Ebből a szempontból jó ütemben van a Zrínyi. Már mki komolyan veszi és számol vele, de még messze nem futott ki a projekt van benne potenciál, főleg hadiipari részen.

Nem biztos, hogy kell cserealap, hogy rendeljünk, a legutóbbi kiskunhalasi beruházások is majdnem a megrendelésektől függetlenül jöttek gazdasságossági alapon. Lehet ez is így jön.
 
K

kamm

Guest
Szerintem vedd számba, hogy mit tudunk adni, vagy akárcsak ígérni cserébe? Miért jöjjenek ide és miért ne otthon fektessék be azt a ~380 millió €-t? Tapasztalt szakember gárda, releváns repülőipari múlt/jelen nincs. A 36 heli rendelése után 9 hónapig győzködték az Airbust a gyulai gyár miatt. Most mi lenne a "cserealap"?
Ha nem számítom az UL kategóriájú, egyszemélyes Hungarocoptert, akkor Magyarországon utoljára kb. Asbóth Oszkár fejlesztett helikoptert a két világháború között. A merevszárnyú, motoros gépek terén sem állunk sokkal jobban az elmúlt 40 évben. Szerintem kár azt remélni, hogy idehozzák egy vadiúj, az első fbw helikopter-típus tervezését. Szakemberrel sem állunk valami fényesen, még karbantartás terén sem. Ha megnézed az Airbus gyulai álláshirdetéseit, oda sem repülőmérnököket keresnek, hiszen az egy fémmegmunkáló, alkatrészgyártó üzem lesz.
Nekünk már a karbantartó üzem (mint amilyen a PG volt) is fejlesztésnek számít. Még valami eszembe jutott, ami fejlesztés: nekünk is kell és az Airbus Helinek is jól jöhet, sőt már példa is volt rá. Egy központ, ahol az új fegyvereket integrálhatják a helikre és tesztelhetik is őket, mondjuk a Bakonyban.

En nem allitom, hogy az Airbusrol van szo, az @pöcshuszár tippje volt, azt hiszem.

En pont nem rajuk tippeltem, hanem valami amcsira, akiknek nincs europai outpostja es sw-heavy a development pl Rockwell-Collins.