A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 527
8 080
113
Ez egy jó interjú volt, köszi, @Green Leader ! ;)
Maróth úr üzent kicsi, de annál elszántabb közösségünknek :)

Üzenetek is voltak benne. A Rába ebben a formában nem partiképes, modernizálás után lehet csak az.
Ez az év a gyártás-fejlesztés konszolidációjáról fog szólni, emellett lesznek bejelentések is, amit már igencsak várok. Új helyszínek is lesznek.
Első tipp: FN.
 

felfoldi

Active Member
2020. július 23.
119
108
43

itt pedig az USA JTAC követelményrendszer pld.
Na, ez így már oké.

"Request, control, and adjust surface to surface fires (such as artillery, mortars, and naval surface gunfire); Provide close air support (CAS) targeting information to a Joint Terminal Attack Controller (JTAC) or a Forward Airborne Controller (FAC "A") as well as talk directly to the pilot if authorized to do so by the JTAC; and autonomous Terminal Guidance Operations (TGO) as any kind of visual, voice, mechanical or electronic measure (such as lasers or smoke grenades) of providing targeting information to the pilots."

Tehát önmagában csinálhat tüzérségi tűz vezetést, de önmagában nem csinálhat CAS-t.
És a géppel is akkor beszélhet, ha a JTAC felhatalmazza.

De ezek szerint vannak is az említett alakulatoknál végre ilyen helyek, vagy régi szokás szerint elküldik ilyen tanfolyamra, amit elvégeznek, majd addig nem használják a tudást, amíg az így végül el is kopik?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
Na, ez így már oké.

"Request, control, and adjust surface to surface fires (such as artillery, mortars, and naval surface gunfire); Provide close air support (CAS) targeting information to a Joint Terminal Attack Controller (JTAC) or a Forward Airborne Controller (FAC "A") as well as talk directly to the pilot if authorized to do so by the JTAC; and autonomous Terminal Guidance Operations (TGO) as any kind of visual, voice, mechanical or electronic measure (such as lasers or smoke grenades) of providing targeting information to the pilots."

Tehát önmagában csinálhat tüzérségi tűz vezetést, de önmagában nem csinálhat CAS-t.
És a géppel is akkor beszélhet, ha a JTAC felhatalmazza.

De ezek szerint vannak is az említett alakulatoknál végre ilyen helyek, vagy régi szokás szerint elküldik ilyen tanfolyamra, amit elvégeznek, majd addig nem használják a tudást, amíg az így végül el is kopik?
Folyamatosan vannak gyakorlatoztatva.
 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 221
3 565
113
Többet erről most nem szeretnék mondani, de a szakmai közönségünk elég jól tippelgeti a célirányokat (megint elmorzsoltam egy könycseppet a meghatottságtól :D), hiszen ismerik az általunk megvett nagyobb fegyverrendszereket, melyek többek közt a gyalogsági harcjárművek kiegészítői is lesznek.
A végén meg majd kiderül hogy létezik valahol egy zárt "szakújságírói" fórum vagy facebook csoport, amit az unalmasabb pillanataiban olvasgat és egész végig arra gondolt... :p:D
A casting couch-os/indexes/Pappergeres cikkben is volt tőle egy kikacsintás, csodálkoztam is, hogy senki se kapta fel rá a fejét.

A lynx-el kapcsolatban mondta:
Nem szeretnénk mellébeszélni, komoly kockázat volt ebben a döntésben, de ez a kockázat nagyobbnak tűnik a laikus világ szemszögéből, mint amekkora az valójában volt.
A döntés után percekkel megjelenő szakmai fórumokon tapasztalt kitörő lelkesedés is ezt támasztotta alá.
Ha ránk gondolt (tudjuk :D hány új oldalt is termeltünk azon a napon?! :) ), akkor úgy néz ki rendszeresen is olvassa a fórumot.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
A casting couch-os/indexes/Pappergeres cikkben is volt tőle egy kikacsintás, csodálkoztam is, hogy senki se kapta fel rá a fejét.

A lynx-el kapcsolatban mondta:


Ha ránk gondolt (tudjuk :D hány új oldalt is termeltünk azon a napon?! :) ), akkor úgy néz ki rendszeresen is olvassa a fórumot.
Ha nem is ő, de a PR teamje tuti.
 
T

Törölt tag 467

Guest
A casting couch-os/indexes/Pappergeres cikkben is volt tőle egy kikacsintás, csodálkoztam is, hogy senki se kapta fel rá a fejét.

A lynx-el kapcsolatban mondta:


Ha ránk gondolt (tudjuk :D hány új oldalt is termeltünk azon a napon?! :) ), akkor úgy néz ki rendszeresen is olvassa a fórumot.
Ne gondoljátok, hogy személyesen olvassa. Az ilyen embereknek reggelenként az asztalára tesznek egy kivonatot a fontos sajtóhírekből. Örömteli, hogy neki ebbe beletartozik a szakmai blogok monitorozása is.

Szerk.: Kriss megelőzött.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 443
113
Hölgyeim! még senki nem méltatta @Green Leader érdemeit a cikk kapcsán. Hát én most megteszem.
Bár megjegyzem, hogy ügyesen terel a pali, szőrmentén némi új információ is belekerült.
Arra lennék még kíváncsi @Green Leader , hogy ezek csak azok a kérdések, voltak,
  • amiket te fel mertél tenni,
  • vagy amire érdemi válasz érkezett,
  • vagy amire a válasz nyilvános

Esetleg egy későbbi hasonló interjúra pár kérdés tipp, amire a válasz engem pl. kimondottan érdekel, és mégis kommerszebb, emészthetőbb tartalom jöhet össze, ami a portfolio.hu olvasóit is lekötheti.

- Várható-e még a lengyelekkel bármifajta üzlet (sejtésem szerint nem nagyon), és ha nem, akkor milyen okokra vezethető ez vissza?
Mert ugye voltak nagyon komoly tárgyalások a PGZ-vel, aztán ez a vonal teljesen elhalt.
/mivel ez megjelenik egy nyilvánosabb lapban így esetleg eljuthat a lengyelekhez is, akik talán változtatnak a hozzáállásukon/

- a kazakh vonal mi lehetett? Arról is volt korábban beszámoló, de ott elsősorban a Mbombe vonal volt itt erős a fórumon, pedig emlékeim szerint ott export lehetőség is erős volt.

- mik a tervei a magyar államnak a közismerten hirdetett (A Ruag meg akar szabadulni az Ammotechtől) Ruag siroki gyárával? Ha nem kerül megvásárlásra, és közben további lőszergyárról beszélnek Borsod-Heves viszonylatában, akkor azért ott komoly érdeksérelem léphet fel.

- van-e tervben a külügy részére megvásárolt A330F gép MH általi átvételére, esetleg MRTT-vé alakítására?

- miért haladnak ennyire lassan a katonák egyéni felszerelésének beszerzés? Nem lett volna-e jobb ott is egy esetleges külföldi márka teljes kínálatát átvenni, és licence-ben gyártani?

-Terveznek-e további inkurrencia beszerzéseket, mert az angol hadsereg elég durva "garázsvásárt" tart, tekintettel a durva költségvetési vágásokra? (Múltkor itt találtunk 0km-es MAN-okat)

- ennek kapcsán nem tervezik-e a hazai inkurrencia készletek online eladását? (Vatera / Jófogás módjára licitálva)

- nem tervezik-e az amerikai PX / NEX /stb. Shopokhoz hasonló üzletek létrehozását, ahol a Honvédségi (és esetleg egyéb outdoor) felszereléseket lehetne vásárolni?
Mivel engedélyezett a katonáknak egyes felszereléseket maguktól beszerezni, így azok a pénzek általában külföldön landolnak.
Ez egy üzletlánc esetén egyes saját márkák megtámogatására is alkalmas lehet.

- mi lesz a GBP programmal?
Fű alatt a KMW és a Rheinmetall üzletek is tartalmaznak support járművek beszerzését, de nem lenne jobb esetleg ezt egy keretprogramba rendezni?

Na most így hirtelen ennyi jutott az eszembe.... ;)
 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 221
3 565
113
Ha nem is ő, de a PR teamje tuti.
Ne gondoljátok, hogy személyesen olvassa. Az ilyen embereknek reggelenként az asztalára tesznek egy kivonatot a fontos sajtóhírekből. Örömteli, hogy neki ebbe beletartozik a szakmai blogok monitorozása is.

Szerk.: Kriss megelőzött.
Mondjuk jobb is, ha szűrve kapja. Amennyi zagyvaság szokott néha itt menni, PTSD-t kapna szerencsétlen a fórumtól. :D
 

Green Leader

Well-Known Member
2020. szeptember 10.
176
2 234
93
Hölgyeim! még senki nem méltatta @Green Leader érdemeit a cikk kapcsán. Hát én most megteszem.
Bár megjegyzem, hogy ügyesen terel a pali, szőrmentén némi új információ is belekerült.
Arra lennék még kíváncsi @Green Leader , hogy ezek csak azok a kérdések, voltak,
  • amiket te fel mertél tenni,
  • vagy amire érdemi válasz érkezett,
  • vagy amire a válasz nyilvános

Esetleg egy későbbi hasonló interjúra pár kérdés tipp, amire a válasz engem pl. kimondottan érdekel, és mégis kommerszebb, emészthetőbb tartalom jöhet össze, ami a portfolio.hu olvasóit is lekötheti.

- Várható-e még a lengyelekkel bármifajta üzlet (sejtésem szerint nem nagyon), és ha nem, akkor milyen okokra vezethető ez vissza?
Mert ugye voltak nagyon komoly tárgyalások a PGZ-vel, aztán ez a vonal teljesen elhalt.
/mivel ez megjelenik egy nyilvánosabb lapban így esetleg eljuthat a lengyelekhez is, akik talán változtatnak a hozzáállásukon/

- a kazakh vonal mi lehetett? Arról is volt korábban beszámoló, de ott elsősorban a Mbombe vonal volt itt erős a fórumon, pedig emlékeim szerint ott export lehetőség is erős volt.

- mik a tervei a magyar államnak a közismerten hirdetett (A Ruag meg akar szabadulni az Ammotechtől) Ruag siroki gyárával? Ha nem kerül megvásárlásra, és közben további lőszergyárról beszélnek Borsod-Heves viszonylatában, akkor azért ott komoly érdeksérelem léphet fel.

- van-e tervben a külügy részére megvásárolt A330F gép MH általi átvételére, esetleg MRTT-vé alakítására?

- miért haladnak ennyire lassan a katonák egyéni felszerelésének beszerzés? Nem lett volna-e jobb ott is egy esetleges külföldi márka teljes kínálatát átvenni, és licence-ben gyártani?

-Terveznek-e további inkurrencia beszerzéseket, mert az angol hadsereg elég durva "garázsvásárt" tart, tekintettel a durva költségvetési vágásokra? (Múltkor itt találtunk 0km-es MAN-okat)

- ennek kapcsán nem tervezik-e a hazai inkurrencia készletek online eladását? (Vatera / Jófogás módjára licitálva)

- nem tervezik-e az amerikai PX / NEX /stb. Shopokhoz hasonló üzletek létrehozását, ahol a Honvédségi (és esetleg egyéb outdoor) felszereléseket lehetne vásárolni?
Mivel engedélyezett a katonáknak egyes felszereléseket maguktól beszerezni, így azok a pénzek általában külföldön landolnak.
Ez egy üzletlánc esetén egyes saját márkák megtámogatására is alkalmas lehet.

- mi lesz a GBP programmal?
Fű alatt a KMW és a Rheinmetall üzletek is tartalmaznak support járművek beszerzését, de nem lenne jobb esetleg ezt egy keretprogramba rendezni?

Na most így hirtelen ennyi jutott az eszembe.... ;)
Olyan dolgokat kérdeztem, amelyekre reálisnak láttam, hogy tartalmas választ kapok :)

Ebben a bizniszben elég sok hadititok mozog; amiről biztosan tudom, hogy nem hozható nyilvánosságra, nem kérdezek rá, mert az illetékesek úgysem mondhatnak semmit.

Szerintem így is érkezett több olyan új információ, amiről korábban maximum pletykákat lehetett hallani, Kormánybiztos úr pár korábbi témát pedig kifejezetten érdekes megvilágításba helyezett.

Majd észben tartom a kérdéseidet, de 90%-ára biztosan tudom, hogy nem lesz nyilvánosan publikálható válasz :)
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Ha nem is ő, de a PR teamje tuti.


Ne gondoljátok, hogy személyesen olvassa. Az ilyen embereknek reggelenként az asztalára tesznek egy kivonatot a fontos sajtóhírekből. Örömteli, hogy neki ebbe beletartozik a szakmai blogok monitorozása is.

Szerk.: Kriss megelőzött.
Hát, miért ne. Reggel, mikor a kisebb helységben gúvad a szeme, lehet, hogy átfutja. Ő is ember, miért ne olvashatná. Nem lehet 0-24-ben haditechnikát beszerezni, fegyvergyárat létesíteni, meg tárgyalni.
Akár még lehet, hogy ír is, lehet, hogy itt trollkodik mondjuk T-72-es felújjítással. :D
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 443
113
Olyan dolgokat kérdeztem, amelyekre reálisnak láttam, hogy tartalmas választ kapok :)

Ebben a bizniszben elég sok hadititok mozog; amiről biztosan tudom, hogy nem hozható nyilvánosságra, nem kérdezek rá, mert az illetékesek úgysem mondhatnak semmit.

Szerintem így is érkezett több olyan új információ, amiről korábban maximum pletykákat lehetett hallani, Kormánybiztos úr pár korábbi témát pedig kifejezetten érdekes megvilágításba helyezett.

Majd észben tartom a kérdéseidet, de 90%-ára biztosan tudom, hogy nem lesz nyilvánosan publikálható válasz :)
Pedig azért próbáltam magam visszafogni! :oops:
Mindenesetre te melyik kérdést érzed meredeknek?
Mert így 8adikra is visszaolvasva sem találtam köztük olyan nagyon meredek kérdést. :)
A lengyel kérdés esetleg, de diplomatikusan azért arra is lehet választ adni - szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

Green Leader

Well-Known Member
2020. szeptember 10.
176
2 234
93
Pedig azért próbáltam magam visszafogni! :oops:
Mindenesetre te melyik kérdést érzed meredeknek?
Mert így 8adikra is visszaolvasva sem találtam köztük olyan nagyon meredek kérdést. :)
A lengyel kérdés esetleg, de diplomatikusan azért arra is lehet választ adni - szerintem.
Diplomatikusan bármire lehet választ adni, csak nem biztos, hogy annak lesz információtartalma is :)

Sajnos ez egy ilyen iparág, de ha van az embernek egy kis türelme, idővel (majdnem) minden kérdésre érkezik válasz.

Addig is, izgalmas szórakozás a lehetséges irányok találgatása.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
Hát, miért ne. Reggel, mikor a kisebb helységben gúvad a szeme, lehet, hogy átfutja. Ő is ember, miért ne olvashatná. Nem lehet 0-24-ben haditechnikát beszerezni, fegyvergyárat létesíteni, meg tárgyalni.
Akár még lehet, hogy ír is, lehet, hogy itt trollkodik mondjuk T-72-es felújjítással. :D
Sírnék a röhögéstől ha egyszer benyögné:

Nagyon jó konstrukcióban sikerült lebonyolítani xy eszközbe beszerzését.

Mondhatnám "gombokért" vettük meg.

69430944.jpg
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 512
72 513
113
- Várható-e még a lengyelekkel bármifajta üzlet (sejtésem szerint nem nagyon), és ha nem, akkor milyen okokra vezethető ez vissza?
Mert ugye voltak nagyon komoly tárgyalások a PGZ-vel, aztán ez a vonal teljesen elhalt.
/mivel ez megjelenik egy nyilvánosabb lapban így esetleg eljuthat a lengyelekhez is, akik talán változtatnak a hozzáállásukon/
Erről valamelyik interjúban mintha már beszélt volna. Ő nagyon szeretne valamilyen együttműködést, de a lengyelek csak azt akarják hogy fizessünk és majd ők gyártanak nekünk bármit is.

- mik a tervei a magyar államnak a közismerten hirdetett (A Ruag meg akar szabadulni az Ammotechtől) Ruag siroki gyárával? Ha nem kerül megvásárlásra, és közben további lőszergyárról beszélnek Borsod-Heves viszonylatában, akkor azért ott komoly érdeksérelem léphet fel.

Lehet hogy nem is egy másik gyárról beszélnek? ... nagyon gyanús.

- van-e tervben a külügy részére megvásárolt A330F gép MH általi átvételére, esetleg MRTT-vé alakítására?

A Rábás beszólás után egyre valószínűbbnek tűnik hogy az is a külügy magánakciója volt.

- ennek kapcsán nem tervezik-e a hazai inkurrencia készletek online eladását? (Vatera / Jófogás módjára licitálva)

Az első hazai inkurrencia boltot 2012. december 12-én Hende Csaba honvédelmi miniszter nyitotta meg. Voltak további tervek is.
De vagy eladtak már mindent, vagy érdeklődés hiányában megszűnt, de azóta nem nagyon volt róla hír. A komolyabb dolgok megvásárlásához mindenféle engedéllyel kell rendelkezni.

460684_437062003015205_2045510193_o.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and kamm

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 790
113
Diplomatikusan bármire lehet választ adni, csak nem biztos, hogy annak lesz információtartalma is :)

Sajnos ez egy ilyen iparág, de ha van az embernek egy kis türelme, idővel (majdnem) minden kérdésre érkezik válasz.

Addig is, izgalmas szórakozás a lehetséges irányok találgatása.
A Rábás sztoriról mi a véleményed?
Most a csucson eladjuk a részvényt vagy kivárjunk? ;)