A II. világháború (1939 - 1945)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
43-től csak 1 távcsöves springfield volt szakaszonként, osztagonként 3 puskagránátokkal ellátott ember volt, 44-től emellett századonként volt egy nehézgéppuska és egy rohamszakasz lángszórókkal.
Nem távcsöves Spriengfield volt hanem puskagránátos a rajokban.A század pedig 43-as század.A 44-es egy átmeneti szervezet volt ami meg sem valósult teljesen mert váltotta a 45-ös ami meg egy elég drasztikus átalakítás volt.De ebbe kár belemenni,mert egy időben volt annyi változtatás mint égen a csillag.Pl az ejtőernyősök kétszer nem mentek ugyan úgy csatába.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 692
13 360
113
A keleti arcvonal veszteségi adatai felülmúltak minden egyéb hadszínteret. A szovjet Vörös Hadsereg vesztesége saját adatai alapján 1941. június 22. és 1943. július 1. között mintegy 14 millió 678 ezer főre tehető, ebből a halottak, eltűntek és hadifoglyok száma 7 millió 314 ezer katonát tett ki. A háború második felében, 1943. július 1. és 1945. május 10. között ismét több mint 14 millió 914 ezer szovjet katona került veszteséglistára. Ebből a halottak, eltűntek és hadifoglyok létszáma 3 millió 958 ezer 519 fő volt. A győztes Szovjetunió tehát összesen mintegy 29 millió 592 ezer katonát veszített, akik közül mintegy 11 millió 273 ezer fő meghalt, eltűnt vagy hadifogságba esett. A szovjetek haditechnikai vesztesége a háború teljes időszaka alatt egyebek mellett 96 ezer 500 harckocsi és önjáró löveg (a páncélos-állomány 73 százaléka), 317 ezer 500 löveg és aknavető, 4900 rakéta-sorozatvető, 42 ezer 400 páncéltörő ágyú, 106 ezer 400 (ebből harcban 46 ezer 100) repülőgép, és nyolcezer légvédelmi tűzeszköz volt. Érdekes, hogy a Vörös Hadsereg napi veszteségi átlaga élőerő (mintegy 23 ezer 180 fő) és páncélosok (105 darab) tekintetében 1941-ben és 1945-ben – az alapvetően különböző hadászati helyzet ellenére – megegyezett. A szovjet csapatok a trianoni határok közötti Magyarországon 484 ezer 300 katonát, ebből 140 ezer halottat, eltűntet és hadifoglyot veszítettek.
A német fegyveres erők saját nyilvántartása szerint 1941. június 22. és 1945. január 31. között a szárazföldi haderő és Waffen-SS 5 millió 622 ezer 411 főt, ebből 2 millió 124 ezer halottat és eltűntet; a Luftwaffe 218 ezer 960 főt, ebből 102 ezer halottat és eltűntet; a német haditengerészet pedig 10 ezer 433 katonát, ebből 7700 halottat és eltűntet veszített a keleti hadszíntéren. Sajnos a későbbi időszak megbízható német összesítései hiányoznak. Szovjet adatok szerint a német teljes élőerő-vesztesége a keleti hadműveleti területen 6 millió 923 ezer 700 fő volt. Ebből meghalt több mint 2 millió 869 ezer fő, nyom nélkül eltűnt 972 ezer fő, és hadifogságba esett 2 millió 389 ezer 600 fő. Utóbbiak közül a hadifogságban további 450 ezer 600 német katona hunyt el. A németek összesített haditechnikai veszteségét a keleti arcvonalon a szovjet adatokhoz hasonló pontossággal sajnos nem lehet meghatározni.

A némethez hozzá adhatod: 350.000 magyar+90.000 finnt+kb 40.000 olaszt+200.000 románt

A szovjethez hozzáadhatsz 100.000 bolgárt+100.000 románt

TEhát összesítve: 8,5 millió orosz+200.000 szövetséges=8,7 millió halott. 2,2 millió német+680.000 szövetséges=2,88 millió halott

Mivel úgy sejtem Lord Churchill "statisztika-klasszikus" nem tag nálunk, és én is közeli eredményeket tudok, a különbség pedig nagyságrendi, mindenki levonhatja a saját következtetését, hogy elfogadja, vagy nem az egyéni döntés kérdése!

Szerintem.

" . "


U.i: Köszönet a gyors statisztikáért!
cl.gif
+
rl.gif


.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
Mivel úgy sejtem Lord Churchill "statisztika-klasszikus" nem tag nálunk, és én is közeli eredményeket tudok, a különbség pedig nagyságrendi, mindenki levonhatja a saját következtetését, hogy elfogadja, vagy nem az egyéni döntés kérdése!

Szerintem.

" . "


U.i: Köszönet a gyors statisztikáért!
cl.gif
+
rl.gif


.
Áruld már el,hogy a levéltári adatokban kiknek hazudtak?Azok nem a nyilvánosságnak készültek te nagyon te....
 

Ooorky

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
9 779
44 962
113
Nem távcsöves Spriengfield volt hanem puskagránátos a rajokban.A század pedig 43-as század.A 44-es egy átmeneti szervezet volt ami meg sem valósult teljesen mert váltotta a 45-ös ami meg egy elég drasztikus átalakítás volt.De ebbe kár belemenni,mert egy időben volt annyi változtatás mint égen a csillag.Pl az ejtőernyősök kétszer nem mentek ugyan úgy csatába.

Pont nem volt már gránátos springfield a csapatoknál, mindenkinél m1 garand volt, kivéve a szakasz mesterlövészét.
Csak garanddal qva szar volt gránátot lőni mert ki kellett lőni az éles lőszert és betölteni egy tárnyi vakot.

Úgyhogy hagyták is a csába legtöbbször, minden szakasz kapott egy aknavetős rajt a közösből ha indirekt tűzre volt szükség.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
Pont nem volt már gránátos springfield a csapatoknál, mindenkinél m1 garand volt, kivéve a szakasz mesterlövészét.
Csak garanddal qva szar volt gránátot lőni mert ki kellett lőni az éles lőszert és betölteni egy tárnyi vakot.

Úgyhogy hagyták is a csába legtöbbször, minden szakasz kapott egy aknavetős rajt a közösből ha indirekt tűzre volt szükség.
Mégegyszer leírom én állománytábla szerint írtam.Ezzel kezdtem.Ahol jelentős volt az elétérés(mint pl a Springfieldnél)ott külön jeleztem az eltértést.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 027
66 480
113
Én csak a szovjet felszopkodóknak tenném fel a kérdést, hogy ha hiányzott a stratégiai szinten a németek részéről valami, akkor miért is kellett a legiparosodottabb országoknak hat évig pengeélen táncolva a legyőzésük? :rolleyes: Örülök, hogy nem a németek nyertek, mert elég bizarr világ lenne, nem örülök, hogy a szovjetek nyertek, mert elég bizarr világ lett. De ha összevetjük őket, akkor nyilvánvaló a különbség a bevetett technika számában egy-egy műveletben és azok veszteségeinek, illetve ebből fakadóan a kezelők képesítésében. Mivel @dudi taktikai szinten érdeklődne, a hősi halottak elismerése mellett legyetek szívesek sorolni a szovjet ászokat. Hány Hans Ulrich Rudel repkedett a szovjetek részéről a levegőben? Egyszemélyben(ja volt vele repülőről függően még egy fő) felelős két teljes szovjet páncéloshadosztálynak megfelelő szovjet technika megsemmisítéséért. Meg egy flotta lefejezéséért. Kiugró módon, de ez az a minőségi különbség amiről dudi beszélni kíván. Gyalogos szinten, tüzérség szintjén, harckocsizókban, felderítőknél ugyanúgy megvolt ez a magasan képzett és elhivatott, pokoli veszteségeket okozni képes német katona. Valahogy nem marginális hogy ünneplik a rohadt nehéz legyőzésüket. Nem? :rolleyes: Aztán fura módon csak a gonosz nácikok hadszervezeti elméleti és gyakorlati elemei kezdtek beépülni a nemzetek haderőinek tudástárába amerikától Izraelig. Biztos azért mert sehol sem volt az a kimagasló német teljesítmény igaz?:rolleyes:
 

Ooorky

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
9 779
44 962
113
Én csak a szovjet felszopkodóknak tenném fel a kérdést, hogy ha hiányzott a stratégiai szinten a németek részéről valami, akkor miért is kellett a legiparosodottabb országoknak hat évig pengeélen táncolva a legyőzésük?

2. világháború idején egyetlen iparosodott ország volt, USA, még Németország is féliparosodott ország volt, Szovjetek, Olaszok, Japánok meg még ott se tartottak. Azért amikor 43-ban USA nekifeszült a hadiipari gyártásnak elég gyorsan felpörögtek az események mindkét fronton.

Hány Hans Ulrich Rudel repkedett a szovjetek részéről a levegőben? Egyszemélyben(ja volt vele repülőről függően még egy fő) felelős két teljes szovjet páncéloshadosztálynak megfelelő szovjet technika megsemmisítéséért.

Az összes légierő meglehetősen nagylelkűen bánt a szárazföldi technika megsemmisítésével kapcsolatban, ha eltalálta, akkor megsemmisítette, pont.
Aztán az amcsik utánaszámoltak és ~5% valódi megsemmisítés jött ki.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
Azt hittem azért, mert jelentősen kisebb volt a tűzerejük, ami valamiért elég gyakori amikor a felsőbbrendű németeket kell bemutatni.
Írhattam volna a 43-as német századot is ott volt aknavető(nem 60-as hanem 80-as...) meg 3-al több géppuska.De bármilyen hihetetlen nem az volt a cél amire te utaltál...De írhattam volna a 45-öset is ahol az volt az elképzeles, hogy minden puskát lecserélnek StG44-re.És arra sem ártana figyelni,hogy mekkora letszámú századokról beszélünk.
 
  • Tetszik
Reactions: Ooorky

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
De ha már a 44-es amerikai századnál járunk akkor a lövész szakaszaiban volt összesen(itt nem kell szorozni megtettem én):3db M1 Carabine,108db M1 Garand,3db 1904A4 Springfield mesterlövész puska,9db BAR,30db M7 puskagránátvető.A támogató szakszban volt: 10db 1911A1 pisztoly,16db M1 Carabine, 9db M1 Garand,2db 1914A4 géppuska,1db M2 nehéz-géppuska,3db 60mm-es aknavető,5db M7 puskagránátvető.
A századtörzsben volt még egy Bazooka raj 5db Bazookával amit feltétlen meg kell említeni.Bár a 100mm-es páncélátütésű Bazookával szemtől szemben olyan nagy sikereket nem lehetett 44-ben elérni a német Phanterek ellen.

Tőlem ezt is vehetjük alapul nekem nem fáj,csak nincs érdemi különbség.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
Azt se felejtsük el,hogy az amerikai gépkocsizó lövészekhez a full talpas német lövészt hasonlítottam nem pedig azokat a páncélgránátos századokat amiknek nem jutott Sd.Kfz.251 így ők teherautókkal közlekedtek,holott ők tették ki a páncélgránátos századok kétharmadát.Amiért nem ezt csináltam az az amit már írtam is:a németeknél az alap a sima gyalog század az amerikaiaknál pedig alap a gépkocsizó lövész század.Ne legyenek illózióink,a gépkocsizó páncélgránátos századok tűzereje kb a duplája a bemutatott német gyalogszázadénak...
 
  • Tetszik
Reactions: Ooorky

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
Következzenek akkor a páncélozott páncélgránátosok(Panmzergrenadiercompanie) és az amerikai gépesített lövészek (Armored Infantry Rifle Company).
Ami viszont ide már elengedhetetlen az a használt technika bemutatása,kezdjük is ezzel.
A páncélgránátos századokban a német haderőben elterjedt Sonderkraftfahrzeug 251-es (nem írom ki többet,kiejteni sem tudom)leánykori néven Sd.Kfz.251féllánctalpas 44-re már Schützenpanzerwagen-né avanzsált* járműveket használták.Nem kívánom részletesen bemutatni a járművet,annyit bőven elég tudnunk róla,hogy teljesen páncélpzottak voltak(kézifegyverek ellen nyújtott védelmet a páncélzat) féllánctalpasok és egy komplett raj elfért bennük.
Ennek a járműnek millió fajtája volt de a páncélgránátos századokban állománytábla szerint a következők voltak rendszeresítve:
SD.Kfz.251/1: Alapváltozat, fegyverzete 1db 7,92mm-es géppuska.
SD.Kfz.251/2: Önjáró aknavető változat 81mm-es aknavetővel felfegyverezve.Az aknavetőt a járműből és járműről szállva is lehetett alkalmazni.
SD.Kfz.251/3: Parancsnoki jármű, fegyverzete 1db 7,92mm-es géppuska.
SD.Kfz.251/9: Ezt nem tudom minek nevezzem,leginkább tűztámogató jármű.Fegyverezete 1db 7,5 cm KwK L / 24 ágyú.Állománytábla szerint géppuskával nem volt felfegyverezve,bár a helye meg volt neki.
SD.Kfz.251/17: Légvédelmi változat,fegyverzete 1db 2 cm FlaK38 légvédelmi gépágyú.Fontos megjegyezni,hogy elsődlegesen földi célok pusztítására használták a gépágyút,mert az alacsony tűzgyorsaság az egycsövű kialakítással korlátozottan tette légvédelmi feladatokra alkalmassá(amit valóban légvédelmre használtak az 4 csövű volt).

Az amerikai hadseregben egy az Sd.Kfz.251-eshez nagyon hasonló kialakítású M3 Half-tracks nevű járművet használtak.Erre a járműre sem térné ki komolyabban,gyakorlatilag pontosan ugyan azt tudta mint a német "testvére",lényegi különbség nem volt a kettő közt.Nem emglepő módon ennek a járműnek is volt egy halom változata,viszont ami számunkra releváns az az M3A1 ami két féle fegyverzettel került rendszeresítésre(M2 nehéz-géppuska vagy M1917A1 géppuska)a tárgyalt alegységeknél.

*Amikor rendszeresítették ezeket a járműveket akko még Mannschaftstransportwagen volt a megnevezésük majd a harcászat változásával átnevezték őket Schützenpanzerwagen-né.Miért fontos ez?Azért mert az első megnevezés APC felhasználást takar míg a második IFV felhasználást.Ez a váltás valamikor 40 és 42 közt ment vélgbe a legjobb tudomásom szerint.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 489
14 279
113
Következzenek akkor a páncélozott páncélgránátosok(Panmzergrenadiercompanie) és az amerikai gépesített lövészek (Armored Infantry Rifle Company).
Ami viszont ide már elengedhetetlen az a használt technika bemutatása,kezdjük is ezzel.
A páncélgránátos századokban a német haderőben elterjedt Sonderkraftfahrzeug 251-es (nem írom ki többet,kiejteni sem tudom)leánykori néven Sd.Kfz.251féllánctalpas 44-re már Schützenpanzerwagen-né avanzsált* járműveket használták.Nem kívánom részletesen bemutatni a járművet,annyit bőven elég tudnunk róla,hogy teljesen páncélpzottak voltak(kézifegyverek ellen nyújtott védelmet a páncélzat) féllánctalpasok és egy komplett raj elfért bennük.
Ennek a járműnek millió fajtája volt de a páncélgránátos századokban állománytábla szerint a következők voltak rendszeresítve:
SD.Kfz.251/1: Alapváltozat, fegyverzete 1db 7,92mm-es géppuska.
SD.Kfz.251/2: Önjáró aknavető változat 81mm-es aknavetővel felfegyverezve.Az aknavetőt a járműből és járműről szállva is lehetett alkalmazni.
SD.Kfz.251/3: Parancsnoki jármű, fegyverzete 1db 7,92mm-es géppuska.
SD.Kfz.251/9: Ezt nem tudom minek nevezzem,leginkább tűztámogató jármű.Fegyverezete 1db 7,5 cm KwK L / 24 ágyú.Állománytábla szerint géppuskával nem volt felfegyverezve,bár a helye meg volt neki.
SD.Kfz.251/17: Légvédelmi változat,fegyverzete 1db 2 cm FlaK38 légvédelmi gépágyú.Fontos megjegyezni,hogy elsődlegesen földi célok pusztítására használták a gépágyút,mert az alacsony tűzgyorsaság az egycsövű kialakítással korlátozottan tette légvédelmi feladatokra alkalmassá(amit valóban légvédelmre használtak az 4 csövű volt).

Az amerikai hadseregben egy az Sd.Kfz.251-eshez nagyon hasonló kialakítású M3 Half-tracks nevű járművet használtak.Erre a járműre sem térné ki komolyabban,gyakorlatilag pontosan ugyan azt tudta mint a német "testvére",lényegi különbség nem volt a kettő közt.Nem emglepő módon ennek a járműnek is volt egy halom változata,viszont ami számunkra releváns az az M3A1 ami két féle fegyverzettel került rendszeresítésre(M2 nehéz-géppuska vagy M1917A1 géppuska)a tárgyalt alegységeknél.

*Amikor rendszeresítették ezeket a járműveket akko még Mannschaftstransportwagen volt a megnevezésük majd a harcászat változásával átnevezték őket Schützenpanzerwagen-né.Miért fontos ez?Azért mert az első megnevezés APC felhasználást takar míg a második IFV felhasználást.Ez a váltás valamikor 40 és 42 közt ment vélgbe a legjobb tudomásom szerint.

zonderkraftfárcojg
 

Ooorky

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
9 779
44 962
113
Következzenek akkor a páncélozott páncélgránátosok(Panmzergrenadiercompanie) és az amerikai gépesített lövészek (Armored Infantry Rifle Company).
Ami viszont ide már elengedhetetlen az a használt technika bemutatása,kezdjük is ezzel.
A páncélgránátos századokban a német haderőben elterjedt Sonderkraftfahrzeug 251-es (nem írom ki többet,kiejteni sem tudom)leánykori néven Sd.Kfz.251féllánctalpas 44-re már Schützenpanzerwagen-né avanzsált* járműveket használták.Nem kívánom részletesen bemutatni a járművet,annyit bőven elég tudnunk róla,hogy teljesen páncélpzottak voltak(kézifegyverek ellen nyújtott védelmet a páncélzat) féllánctalpasok és egy komplett raj elfért bennük.
Ennek a járműnek millió fajtája volt de a páncélgránátos századokban állománytábla szerint a következők voltak rendszeresítve:
SD.Kfz.251/1: Alapváltozat, fegyverzete 1db 7,92mm-es géppuska.
SD.Kfz.251/2: Önjáró aknavető változat 81mm-es aknavetővel felfegyverezve.Az aknavetőt a járműből és járműről szállva is lehetett alkalmazni.
SD.Kfz.251/3: Parancsnoki jármű, fegyverzete 1db 7,92mm-es géppuska.
SD.Kfz.251/9: Ezt nem tudom minek nevezzem,leginkább tűztámogató jármű.Fegyverezete 1db 7,5 cm KwK L / 24 ágyú.Állománytábla szerint géppuskával nem volt felfegyverezve,bár a helye meg volt neki.
SD.Kfz.251/17: Légvédelmi változat,fegyverzete 1db 2 cm FlaK38 légvédelmi gépágyú.Fontos megjegyezni,hogy elsődlegesen földi célok pusztítására használták a gépágyút,mert az alacsony tűzgyorsaság az egycsövű kialakítással korlátozottan tette légvédelmi feladatokra alkalmassá(amit valóban légvédelmre használtak az 4 csövű volt).

Az amerikai hadseregben egy az Sd.Kfz.251-eshez nagyon hasonló kialakítású M3 Half-tracks nevű járművet használtak.Erre a járműre sem térné ki komolyabban,gyakorlatilag pontosan ugyan azt tudta mint a német "testvére",lényegi különbség nem volt a kettő közt.Nem emglepő módon ennek a járműnek is volt egy halom változata,viszont ami számunkra releváns az az M3A1 ami két féle fegyverzettel került rendszeresítésre(M2 nehéz-géppuska vagy M1917A1 géppuska)a tárgyalt alegységeknél.

*Amikor rendszeresítették ezeket a járműveket akko még Mannschaftstransportwagen volt a megnevezésük majd a harcászat változásával átnevezték őket Schützenpanzerwagen-né.Miért fontos ez?Azért mert az első megnevezés APC felhasználást takar míg a második IFV felhasználást.Ez a váltás valamikor 40 és 42 közt ment vélgbe a legjobb tudomásom szerint.

Van érzéked, pont ezt néztem :D

 

Ooorky

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
9 779
44 962
113
Egy szavad nem lehet,tegnap szóltam,hogy mi következik.;)
Már én inkább a hivatalos dokumentumok alapján csinálom mintsem Youtube-ról.
Qva hosszú éjszakám volt, fogalmam sincs mi volt azon kívül, hogy reggel 3 vonatot már be se naplóztam olyan kómás voltam :D
Mivel nem tudok németül nekem marad a youtube :)