Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 029
66 489
113

A múlt hét óta elkészítik a második nürnbergi törvényszéket, és csoportos keresetet alakítanak ki​

A csoportos kereset vagy a képviseleti kereset olyan per, amelyben az emberek nagy csoportja együttesen nyújt be keresetet a bírósághoz, vagy amelyben egy bizonyos alperes csoportot perelnek​

 
  • Hűha
Reactions: hendrick

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
hülyének lenni emberi jog.. ahogy a költő mondja, a te gyorstalpalós beanítottmunkás intenzív ápolód sorra nyírná ki az embert, de ugye ez zavar. Javaslom kevesebb pártpropaganda ajánlását.

(gyk. traktorosgyereket betesszük T-34 alapképzéssel,mert csatába jó lesz ugye???)
eszemfaxommegáll.
sazkápoló kérdéssor, gyengébbekkedvéért.
Értő olvasás 1-es.

Az általad említett jogot elég szépen gyakorlod. A meglévő eü-s személyzetet képeznék tovább erre. Nem az utcaseprőt nagyeszű.....
Olvasni kéne megtanulni először. Marharépa.....
 
T

Törölt tag 4082

Guest
155985116_3809979315715355_1181468816575979791_n.jpg
Ez a kép amúgy filmtörténeti érdekesség, ki tudja mi benne a különleges?
 

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
871
4 851
93
Kérdés:

Azon kívül, hogy a beoltott személy néhány hónapra, esetleg évre védettséget szerez a COVID-19 ellen, mire jó a vakcina?
Konkrétabban: Lehet-e hordozó, fertőzhet-e meg másokat koronavírussal a beoltott személy?

Szerintem nem, hiszen a beoltottakban nem szaporodhat el olyan mértékben a vírus, hogy az fertőzőképes legyen, viszont hiába néztem át a kormányzati tájékoztatókat, a gyártó (Pfizer) weblapját, erre sehol nem találtam adatokat. Hiába telt el a második oltásunktól számított egy hét is, a munkahelyemen a kollégák egy része továbbra is maszkot visel egymás között, az irodákban is és némelyikük úgy néz a maszkot letevőkre, mint valami háborús bűnösökre, mondván, attól, hogy be vagyunk oltva, még ugyanúgy megfertőzhetjük egymást! Holott mind be vagyunk oltva.

Megköszönnék valami hivatalos állásfoglalást arról, hogy mi a helyzet ez ügyben!
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 552
11 111
113
Kérdés:

Azon kívül, hogy a beoltott személy néhány hónapra, esetleg évre védettséget szerez a COVID-19 ellen, mire jó a vakcina?
Konkrétabban: Lehet-e hordozó, fertőzhet-e meg másokat koronavírussal a beoltott személy?

Szerintem nem, hiszen a beoltottakban nem szaporodhat el olyan mértékben a vírus, hogy az fertőzőképes legyen, viszont hiába néztem át a kormányzati tájékoztatókat, a gyártó (Pfizer) weblapját, erre sehol nem találtam adatokat. Hiába telt el a második oltásunktól számított egy hét is, a munkahelyemen a kollégák egy része továbbra is maszkot visel egymás között, az irodákban is és némelyikük úgy néz a maszkot letevőkre, mint valami háborús bűnösökre, mondván, attól, hogy be vagyunk oltva, még ugyanúgy megfertőzhetjük egymást! Holott mind be vagyunk oltva.

Megköszönnék valami hivatalos állásfoglalást arról, hogy mi a helyzet ez ügyben!
Hivatalos állásfoglalást nem nagyon fogsz találni, mert még nincsen kialakult tudományos konszenzus a témában. Most úgy néz ki, hogy az oltás szinte mindenkinél megelőzi a súlyos és/vagy halálos kimenetelt, de a többségnél a közepeseket is. A beoltottak előfordulhat, hogy megfertőződnek és tünetmentes hordozók lehetnek, így másokat is megfertőzhetnek. Ezért fontos egyelőre, hogy az oltottak is viseljék helyesen a maszkjukat.

(Ez szigorúan a magánvéleményem, biomérnökként nem ez igazán a területem. @Redgreg kolléga biológusként talán többet tudna mondani neked. :) )
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Kérdés:

Azon kívül, hogy a beoltott személy néhány hónapra, esetleg évre védettséget szerez a COVID-19 ellen, mire jó a vakcina?
Konkrétabban: Lehet-e hordozó, fertőzhet-e meg másokat koronavírussal a beoltott személy?

Szerintem nem, hiszen a beoltottakban nem szaporodhat el olyan mértékben a vírus, hogy az fertőzőképes legyen, viszont hiába néztem át a kormányzati tájékoztatókat, a gyártó (Pfizer) weblapját, erre sehol nem találtam adatokat. Hiába telt el a második oltásunktól számított egy hét is, a munkahelyemen a kollégák egy része továbbra is maszkot visel egymás között, az irodákban is és némelyikük úgy néz a maszkot letevőkre, mint valami háborús bűnösökre, mondván, attól, hogy be vagyunk oltva, még ugyanúgy megfertőzhetjük egymást! Holott mind be vagyunk oltva.

Megköszönnék valami hivatalos állásfoglalást arról, hogy mi a helyzet ez ügyben!
(Ez szigorúan a magánvéleményem, biomérnökként nem ez igazán a területem. @Redgreg kolléga biológusként talán többet tudna mondani neked. :) )
Ha már be lettem idézve. Szintén szigorúan magánvélemény, mert nem ez a szakterületem de:
-Jelenleg a pfizerről derült ki, hogy a továbbfertőzést is gátolja, bár ez sincs még ellenőrizve https://www.ft.com/content/2626ec05-5bc5-4121-afc4-be62c29c4894
a többit még vizsgálják. (Ugye tudományban nem nagyon jelentünk ki semmit exhas/rezgésszám)
-szigorúan logikai alapon: ha nem kapod el, nem is tudod tovább adni, márpedig ha másodlagos erős immunválasszal indít a szervezet akkor kicsi az esélye,hogy ennyire elszaporodjon.
-Sajnos a vírusról még mindig keveset tudunk, de az tuti, hogy lappangási idő alatt is fertőz. Ez azért gáz, mert így abból, hogy nincsenek tüneteid nem következik, hogy nem tudod tovább adni. Extrém példa, és nem covid, de typhoid Mary https://hu.m.wikipedia.org/wiki/Mary_Mallon
-Azt látni kell azért, hogy a covid R0 értéke nagyon magas, és egyelőre ebbe az irányba mutálódik. Engem személy szerint ez aggaszt, hisz amikor ifjabb koromban a pandemic nevű remek járványszimulátorral játszottam én is mindig ebbe az irányba vitten a betegségem, és csak utána a halálozás felé, de ez nem olyan lényeges.
Ami a fontos: csepfertőz, tehát ha a vírus kimutathatóan megjelenik a garat mintákban, akkor szerintem fertőzni is tud. A kérdés tehát az, hogy a szervezet az előtt lekapja-e a betegséget. Ez amúgy nagy kérdés.

Ezek alapján én azt mondom, hogy bízz istenben, de tartsd szárazon a puskaport. Avagy a maszkba még senki nem hallt bele, a vírusba már elég sokan. Mindentől függetlenül hivatalosan még nincs semmi bizonyítva, szóval szerintem 11 az esélye karántsebes/császármorzsa dimenzióban.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 139
113
432925 fertőzött (+4326)
5679 kórházban (+197)
537 lélegeztetőgépen (+13)
94911 aktív eset (+2414)
322956 gyógyult (+1828)
15058 elhunyt (+84)
685247 (251691) kapott oltást (+7565, +2192)
3680572 mintavétel (+20230)
34716 hatósági házi karanténban (+1363)
aba855d12cb37fb99bca296cb2749554.png
435689 fertőzött (+2764)
6071 kórházban (+392)
581 lélegeztetőgépen (+44)
96299 aktív eset (+1388)
324202 gyógyult (+1246)
15188 elhunyt (+130)
721677 (252847) kapott oltást (+36430, +1156)
3693390 mintavétel (+12818)
35023 hatósági házi karanténban (+307)
f2de663c12530daf624a26d990024497.png
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
24 565
80 940
113
435689 fertőzött (+2764)
6071 kórházban (+392)
581 lélegeztetőgépen (+44)
96299 aktív eset (+1388)
324202 gyógyult (+1246)
15188 elhunyt (+130)
721677 (252847) kapott oltást (+36430, +1156)
3693390 mintavétel (+12818)
35023 hatósági házi karanténban (+307)
f2de663c12530daf624a26d990024497.png
A kórház nem néz ki jól. Ez több lesz, mint nov-dec. Tuti zárni fognak ...
 
  • Tetszik
  • Vicces
Reactions: ogretankHU and zeal

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 781
25 332
113
"Hétfőn négy uniós tagállam jelezte különböző formában, hogy elégedetlen a közös uniós vakcinabeszerzési stratégiával és a saját kezébe vette a minél több vakcina megvásárlásának, illetve legyártatásának kérdését. Ezek a fejlemények újabb ütéseket jelentenek a közös EU-s stratégiának, ami abból a szempontból érthető, hogy a járvány miatti nyomás láthatóan önálló megoldásokra sarkallja az egyes tagállamok vezetőit. Ezzel gyakorlatilag olyan útra lép egyre több tagállam, mint amire először a magyar kormány lépett, amikor néhány hete bejelentette a kétoldalú megállapodásokat Oroszországgal és Kínával a vakcinák beszerzésére, "felrúgva" a közös uniós beszerzési stratégiát."
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 828
31 841
113
435689 fertőzött (+2764)
6071 kórházban (+392)
581 lélegeztetőgépen (+44)
96299 aktív eset (+1388)
324202 gyógyult (+1246)
15188 elhunyt (+130)
721677 (252847) kapott oltást (+36430, +1156)
3693390 mintavétel (+12818)
35023 hatósági házi karanténban (+307)
f2de663c12530daf624a26d990024497.png

Az az érzésem most többen nem kerülnek be a statisztikába, mint korábban (háziorvos sem kér tesztet annak, akinek enyhe tünetei vannak, ismerős elmondása alapján, aki valószínűleg átesett rajta januárban, pár nap erős köhögés és fosás után, negyvenes túlsúlyos, láncdohányos nő), csak kifekszik otthon a fertőzést, sokan csak akkor kerülnek kórházba, amikor már súlyos állapotba kerültek, hogy egyből mennek a lélegeztetőgépre. Vagy otthon halnak meg, mert nem akarnak kórházba menni, hallottam szintén ismeretségi körből is ilyet. Középkorú, túlsúlyos férfi, meghalt otthon azzal, hogy a kórházból úgysem jönne már ki. A háziorvos beírt neki több krónikus betegséget, amiről a családja nem tudott, hogy lenne neki, persze simán lehetett.
 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 131
19 916
113
Mi lenne, ha a háziorvosok adhatnának egy pulzoximetert a kovidosoknak? 5 eFt körül van az ár, aztán vissza kéne adni.
Utasítás: óránként véroxigénszint mérés, ha kevesebb mint 90 % hívd a mentőt!
 
  • Tetszik
Reactions: bel and LMzek 2.0

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 211
4 414
113