Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ximix

Well-Known Member
2017. december 1.
807
2 353
93
Nem az inverter kapcsol le ! A parkot a MAVIR felügyeli és dönt annak üzeméről !
Ez igaz, is meg nem is.
Ha bármilyen helyzet miatt a park nem tudja a tervezett teljesítményét szolgáltatni vagy ingadozik a teljesítménye, mint most a vándorló, szórvány felhős időben, ahol akár 20 percenkét változhat a leadott teljesítménye a napelemparknak, azt a MAVIR-nak időben tudnia kell, hogy megfelelő lépést megtegye.
De ettől függetlenül viccesen szólva "csak szeretné ha dönthetne mikor üzemeljen, de egyenlőre nem süt a nap a seggükből", azzal tudnak gazdálkodni ami van.
Ez igaz , de igazából csak a jövő az akku konténer ! Ezért van az , hogy a betáplálás helyét is meghatározzák hiszen egy MGT nélkül else indul a folyamat ! A kicsi pár megás solar parkokat még engedték a 35/21 KV-os hálózatokra szimplán transzformátor állomásokkal csatlakozni . Az ettől nagyobbak viszont már csakis alállomásokkal a 120 KV vagy nagyobb hálózatokra csatlakozhatnak ! Ezek biztosítják azt a rugalmasságot amit tároló rendszer híján igényelne 1-1 solar termelő ! Akik tervezik és engedélyezik ezeket a rendszereket azok szerintetek hülyék vagy idióták ?
2018/3 Ötven hertz nyugalom
Az ország első akkumulátoros energiatárolója pdf


2019/9 Átadta saját fejlesztésű innovatív, ipari energiatárolós projektjét az ALTEO pdf

2020 Akkumulátoros energiatároló és fogyasztóoldali befolyásolási rendszer együttes alkalmazása
IElectrix projekt –Zánka pdf
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
Ez igaz, is meg nem is.
Ha bármilyen helyzet miatt a park nem tudja a tervezett teljesítményét szolgáltatni vagy ingadozik a teljesítménye, mint most a vándorló, szórvány felhős időben, ahol akár 20 percenkét változhat a leadott teljesítménye a napelemparknak, azt a MAVIR-nak időben tudnia kell, hogy megfelelő lépést megtegye.
De ettől függetlenül viccesen szólva "csak szeretné ha dönthetne mikor üzemeljen, de egyenlőre nem süt a nap a seggükből", azzal tudnak gazdálkodni ami van.
A folyamatos monitoring által valós idejű az információja a MAVIR-nek !
Ismerem őket de a tény , hogy fehér holló még az akkukontner/energia tároló . Ahhoz , hogy minden solar park ellegyen látva energia tárolókkal ahhoz akkumulátor/energia tároló forradalom kell ! A jelenlegi akku technológia nem tudja kiszolgálni ezt az igényt !
 
  • Tetszik
Reactions: Ooorky

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 679
34 573
113
Oroszország nukleáris és fúziós reaktorok hibridjét fejleszti
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU
T

Törölt tag 2361

Guest
Legjobb befektetes a napelem.

van aki az ilyen ajanlatokat beveszi?
na hulyesegeket kerdezek en is, epp tegnap tudtam meg hogy vannak hulyek akik odaadjak a vagyunokat egy net ringyonak egy virtualis dugasert :(
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 613
113
M

molnibalage

Guest
ez gyakorlatilag mit jelent?
Csak annyit, hogy már mindenbe beleálltok, hogy meghiúsuljon paks2.
Meg az is megmagyarázhatná valaki, hogy igen érdekes földrengés veszélyről van itt szó, hogy Pask 2 veszélyes, de a mellette levő 1 km-re levő Paks 1 meg nem? (Ami amúgy most 7.0-ig van méretezve. Ekkora földrengés nem volt itt soha jelenlegi ismereteink szerint.)

Érdekes...
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 613
113
Meg az is megmagyarázhatná valaki, hogy igen érdekes földrengés veszélyről van itt szó, hogy Pask 2 veszélyes, de a mellette levő 1 km-re levő Paks 1 meg nem? (Ami amúgy most 7.0-ig van méretezve. Ekkora földrengés nem volt itt soha jelenlegi ismereteink szerint.)

Érdekes...
Nem vagyok geológus, de:
c2fb1d690f0610915fa6831220009b96.png

Nekem ebből a képből az jön le, hogy hiába van a cikk szerint vetőzóna Paks alatt, mégis elég ritka arra fele a földrengés.
Ráadásul ahogy írtad, durván túlméreteznek minden erőműt földrengésre stb...

"Paks környezetének szeizmikus aktivitása határozottan alacsonyabb, mint a magyarországi átlag. A közel hatezer magyarországi eseményt tartalmazó földrengés adatbázisban mindössze ötven olyan rengés található, amelynek az epicentruma nem esett 50 km-nél távolabb a telephelytől. Ezek közül négy rengés magnitúdója volt nagyobb, mint 3,5, melyek már kisebb-nagyobb épületkárokat is okozhattak az epicentrum környékén."

Amúgy meg a dunán hova máshova lehetne építkezni?
EC8_zones_A4.jpg
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 761
17 817
113
Nem vagyok geológus, de:
c2fb1d690f0610915fa6831220009b96.png

Nekem ebből a képből az jön le, hogy hiába van a cikk szerint vetőzóna Paks alatt, mégis elég ritka arra fele a földrengés.
Ráadásul ahogy írtad, durván túlméreteznek minden erőműt földrengésre stb...

"Paks környezetének szeizmikus aktivitása határozottan alacsonyabb, mint a magyarországi átlag. A közel hatezer magyarországi eseményt tartalmazó földrengés adatbázisban mindössze ötven olyan rengés található, amelynek az epicentruma nem esett 50 km-nél távolabb a telephelytől. Ezek közül négy rengés magnitúdója volt nagyobb, mint 3,5, melyek már kisebb-nagyobb épületkárokat is okozhattak az epicentrum környékén."

Amúgy meg a dunán hova máshova lehetne építkezni?
EC8_zones_A4.jpg
0,1m/s² gyakorlatilag semmi. Vegyiüzemek épülnek bőven 0,5m/s² felett. Tőlem 80 méterre MDI reaktor van egy 0,4m/s²-es referencia-gyorsulású helyen.

Ne csináljunk a bolhából neutroncsillagot
 
M

molnibalage

Guest
0,1m/s² gyakorlatilag semmi. Vegyiüzemek épülnek bőven 0,5m/s² felett. Tőlem 80 méterre MDI reaktor van egy 0,4m/s²-es referencia-gyorsulású helyen.

Ne csináljunk a bolhából neutroncsillagot
Lehet, hogy rosszul emlékeztem, de egyes szénhidrogén üzemek tervei, ahol a megfelelő tervfejezett éppen láttam, az 0,5 m/s2-es gyorsulásra lett méretezve.

Itt.
Magyarországon.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and ozymandias

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 663
27 831
113
Csak annyit, hogy már mindenbe beleálltok, hogy meghiúsuljon paks2.
Amúgy maga a téma nem új, mikor 2-3 éve voltam egy Energiaklub által szervezett eseményen (aminél sajna csak helyben jöttem rá, hogy az LMP és kedves Szél Bernadett a társszervezők) ott már feldobta ezt valami nyugdíjas professzor, hogy jajj vetőzónán van Paks és ha földrengés lesz bezuhan az egész mindmeghalunk. Mondjuk Bernike agymenései és a turboretard "kormány, háttérhatalom és az olajlobbi elnyomja a szabad energiát" közönségből érkező kvótahülye kérdező mellett ez még a kisebb faszságok között szerepelt
 

omae

Well-Known Member
2015. július 13.
1 690
2 303
113
Bocs hogy ezzel rombolom a fórumot de kíváncsi vagyok valamelyik szakinak a válaszára. Voltam egy haveromnak segíteni villanyt szerelni egy panelban és az egyik szobában három konnektorból csak egy működött, megnéztük és láttuk hogy az az egy konnektor ami működik rá van csatlakoztatva az elosztóra a másik kettőnek meg nem kötötték össze a fázisát ennek a konnektoréval. Szóval megtettük bumm lecsap az fi-relé. Megmértük és a két konnektor nulláján valahogy volt 70 volt szökő áram. A havert kérdeztem hogy ez hogy lehet (villanyszerelő pár éve) de ő azt mondta hogy ne fárasszam már hülyeségekkel szóval fölszedtük az élvédőt és alatta húztunk egy vezetéket. Így már működött a konnektor.
Na de honnan jöhet 70 volt feszültség a nullába ami benne van a beton falba már évtizedek óta? Ha jól emlékszem föld és nulla közt mértem a feszültséget.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 613
113
Bocs hogy ezzel rombolom a fórumot de kíváncsi vagyok valamelyik szakinak a válaszára. Voltam egy haveromnak segíteni villanyt szerelni egy panelban és az egyik szobában három konnektorból csak egy működött, megnéztük és láttuk hogy az az egy konnektor ami működik rá van csatlakoztatva az elosztóra a másik kettőnek meg nem kötötték össze a fázisát ennek a konnektoréval. Szóval megtettük bumm lecsap az fi-relé. Megmértük és a két konnektor nulláján valahogy volt 70 volt szökő áram. A havert kérdeztem hogy ez hogy lehet (villanyszerelő pár éve) de ő azt mondta hogy ne fárasszam már hülyeségekkel szóval fölszedtük az élvédőt és alatta húztunk egy vezetéket. Így már működött a konnektor.
Na de honnan jöhet 70 volt feszültség a nullába ami benne van a beton falba már évtizedek óta? Ha jól emlékszem föld és nulla közt mértem a feszültséget.
Ha a fi-relé lecsap az szivárgó áram miatt van, szóval valahol a régi vezetéken a szigetelés megtört és érintkezik valamivel.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Szivárgó áram és a fázis-nulla érintés nem ugyan az.
Amúgy én megmérném alapból a nulla feszültségét nehogy csillagpont eltolódás legyen.
Vagy a fogyasztókat mielőtt összejön egy jó kis tűz, mert valamelyik régi cuccban van a zárlat. De amúgy nem értek hozzá, csak tudom, hogy egy ismerősöméknél hasonló tünetek mellett ez volt az ok. Ami sajnos úgy derült ki, hogy leolvasztotta magát, meg a fél környékét is.
 
  • Tetszik
Reactions: omae

omae

Well-Known Member
2015. július 13.
1 690
2 303
113
Szivárgó áram és a fázis-nulla érintés nem ugyan az.
Amúgy én megmérném alapból a nulla feszültségét nehogy csillagpont eltolódás legyen.
A nulla és a föld között volt 70 volt feszültség, most már nem tudok visszamenni megmérni mert nem az ismerősnél voltunk.
 

fishbed

Well-Known Member
2013. július 5.
806
767
93
Az fi relé a fázis(ok) nulla között lévő átfolyó áramok között lévő különbözetre működik el.
 
  • Tetszik
Reactions: omae

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 085
60 173
113
Ződhidrogén az acélgyártásban.
A svédek a ződenergiával a vízbű nyerik ki a zokszogént, majd a vasércből hidrogénnel állítják elő az acélt.
A cél: ne kelljen “szén és koksz” az acélgyártáshoz egyátalán, csak zöldhidrogén.
A vas-vaskarbid állapotábra meg majd megy a levesbe.


Természetesen az osztrákok már rárepültek és megkezdték az aktív ajvékolást, mivel egy gonosz keleteurópai vadember az atomenergiát is a zöldhidrogén termelésbe akarta bevonni.
Az osztrák szerint törvényekkel kell kötelezni és kampányokkal kell a befektetők figyelmébe erőszakolni, hogy az atom az tilos!

Avagy: bölcsészek szerint a világ...