A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
Vagy nagyon hülyén gondolkodom, ha azt mondom, hogy pár dolog indokolatlanul nem oda van ma már telepítve, ahonnan a fenyegetés -és a munkaerő- várható?

Egy kicsit.
Az alakulatok nem a laktanyából háborúznak.
Ha olyan a helyzet, kitelepülnek és kész.

Ettől függetlenül kellenének még laktanyák, igen. Ez itt már többször visszatért.
Valahova a Balatontól Délre, meg Eger-Miskolc környékére.
 
K

kamm

Guest
Amúgy azt régebben is kérdezni akartam. Valahol keleten, aszem Békéscsabán van egy radarállomásunk. Ott az elmúlt 10-15 évben mennyire sikerült megoldani a védelmét? Gondolom legalább tartalékosokat telepítettek oda egy "Románia területén áttörnek az oroszok" eshetőségre.
Győrben minek légelhárítás? Van egy ezred ott, ami a hh idején nagyon is célszerű telepítés volt. De Ausztria talán nem borít ránk az elkövetkező évszázadban 1000 rakétát meg nem fog repülővel csapást mérni a nyugati érdekeltségű gyárakra.
Egyreszt Gyor hideghaborus maradvany, masreszt viszont a roman hatarra sem akarod telepiteni, hogy meg roman legterbol kiszedjek (ha valaha hadrendbe allnak a negyveneves F-16-osok.)
Vagy nagyon hülyén gondolkodom, ha azt mondom, hogy pár dolog indokolatlanul nem oda van ma már telepítve, ahonnan a fenyegetés -és a munkaerő- várható?
Ez nagyon komplex elemzes vegeredmenye szerintem, millio szempontot kell sulyoznia a tervezoknek, koztuk a gazdasagi realitasokat ill prioritasokat is.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 496
113
Akkor szerintem a haderőfejlesztés egy újabb eleme került közelebb.

Milyen szerencse, hogy Németország most akarja kiválogatni a saját maga gyártmányai közül, hogy mely tüzérség a legjobb a világon! Megfigyelőként részt vehetünk a tenderükön és az ottani tapasztalatok alapján talán könnyebben fogunk mi is dönteni. :)
Jó lenne tudni, mikor lesz a verseny. A zöld elektromos(hibrid) járgány keresztbe tenne még a 100% RM HX3-omnak is, de első blikkre azért egy Boxer alvázas arty jobb ajánlatnak tűnik a KMW-től. Túl sokat remélek megint, de lehet elengedik a francba a MAN-t, ha egy pontnál azt érzik, hogy rá kell licitálni valamivel a másikra. (Persze ha csak költséghatékony megoldást keres a BW, akkor meg megtartják a HX3-at vagy bármi miatt nem érzik magukat veszélyben.)
Bármit is választanak a németek, mi azt vesszük amit a Rheinmetall fog fejleszteni, gyártani...
Ha a németek is azt választják, akkor azért, ha nem akkor meg azért. Mert kell a refereniavevő az RM-nek az eladásokhoz. És hogy "mi legyünk az elsők, akik rendszeresítik a legújabbat..."
 
K

kamm

Guest
Egy kicsit.
Az alakulatok nem a laktanyából háborúznak.
Ha olyan a helyzet, kitelepülnek és kész.

Ettől függetlenül kellenének még laktanyák, igen. Ez itt már többször visszatért.
Valahova a Balatontól Délre, meg Eger-Miskolc környékére.

Hat, Baranyaban hagytak a siklosi bazist (HOR) lerohadni. A bajai 108. gl dd lakhelyevel mi lett?
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
"Schmidt szerint a 155 mm-es irányítatlan lőszerek hatótávolságának csak 15 kilométerig van értelme, akkor a szórás túl nagy. Távoli lövés esetén feltétlenül szükséges a tüzérségi lőszer bevezetése."

Ez azért lehangoló adat. Dudiék nagy lelkesen számoltak hk ágyúra szórást. Volt ott esetleg artyra is szimulációs kísérlet vagy tapasztalati adatról forrás? Érdekelne, hogy 30 és 45 kilométeren mennyi lehet a hibahatár?
 

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 561
7 006
113
Amúgy azt régebben is kérdezni akartam. Valahol keleten, aszem Békéscsabán van egy radarállomásunk. Ott az elmúlt 10-15 évben mennyire sikerült megoldani a védelmét? Gondolom legalább tartalékosokat telepítettek oda egy "Románia területén áttörnek az oroszok" eshetőségre.
Győrben minek légelhárítás? Van egy ezred ott, ami a hh idején nagyon is célszerű telepítés volt. De Ausztria talán nem borít ránk az elkövetkező évszázadban 1000 rakétát meg nem fog repülővel csapást mérni a nyugati érdekeltségű gyárakra.

Vagy nagyon hülyén gondolkodom, ha azt mondom, hogy pár dolog indokolatlanul nem oda van ma már telepítve, ahonnan a fenyegetés -és a munkaerő- várható?
Nem én vagyok a leghitelesebb forrás, de az ok ennél jóval prózaibb szerintem ... semmilyen valós veszély, ok nincs ez mögött, hogy őket oda telepítették anno, csökkenteni kellett a laktanyák számát, kellet egy légvédelmis egység (papíron), illetve ahova összehordják a még működő eszközöket....
Kb. Győr légtere annyira van biztosítva mint Békéscsabáé... Bp. körül nincs semmi... kb. lerakat szintem vannak, és ha kellene akkor onnan telepítenék szét őket valós légtérvédelemre, ha lenne kit, meg erre lenne idő....
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55 and Atlas

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 677
32 321
113
"Schmidt szerint a 155 mm-es irányítatlan lőszerek hatótávolságának csak 15 kilométerig van értelme, akkor a szórás túl nagy. Távoli lövés esetén feltétlenül szükséges a tüzérségi lőszer bevezetése."

Ez azért lehangoló adat. Dudiék nagy lelkesen számoltak hk ágyúra szórást. Volt ott esetleg artyra is szimulációs kísérlet vagy tapasztalati adatról forrás? Érdekelne, hogy 30 és 45 kilométeren mennyi lehet a hibahatár?
a tüzérségnél a szórás kicst más tészta. (alapból 1 ágyú nem ien dolgozik egy célra) a röppálya is más.
 

Atlas

Active Member
2018. június 20.
44
127
33
Nem én vagyok a leghitelesebb forrás, de az ok ennél jóval prózaibb szerintem ... semmilyen valós veszély, ok nincs ez mögött, hogy őket oda telepítették anno, csökkenteni kellett a laktanyák számát, kellet egy légvédelmis egység (papíron), illetve ahova összehordják a még működő eszközöket....
Kb. Győr légtere annyira van biztosítva mint Békéscsabáé... Bp. körül nincs semmi... kb. lerakat szintem vannak, és ha kellene akkor onnan telepítenék szét őket valós légtérvédelemre, ha lenne kit, meg erre lenne idő....
azt hiszem ami Győrre vonatkozik azt megerősíthetem...
 
  • Tetszik
Reactions: Autodidaktakatona

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Egy kicsit.
Az alakulatok nem a laktanyából háborúznak.
Ha olyan a helyzet, kitelepülnek és kész.

Ettől függetlenül kellenének még laktanyák, igen. Ez itt már többször visszatért.
Valahova a Balatontól Délre, meg Eger-Miskolc környékére.

Egyreszt Gyor hideghaborus maradvany, masreszt viszont a roman hatarra sem akarod telepiteni, hogy meg roman legterbol kiszedjek (ha valaha hadrendbe allnak a negyveneves F-16-osok.)

Ez nagyon komplex elemzes vegeredmenye szerintem, millio szempontot kell sulyoznia a tervezoknek, koztuk a gazdasagi realitasokat ill prioritasokat is.

Azt eleve nem gondoltam, hogy egész háború alatt "a laktanyában maradnak", de legalább Szolnokig átpakolnám őket, hogy ha helyzet van, akkor pár óra legyen a kitelepülésük és ne fél nap. Szerintem érdemes lenne azért megvizsgálni, hogy egy villámháború esetén mi történne az első 24-48 órában.
Például régen Mezőtúron is volt laktanya, azt felszámolták. És csak a légvédelmet figyelembe véve nem csak az eszközparkot vihetnék több száz kilométerre, de a rakéták java része gyanítom nyugati raktárakban van, hisz úgy is győri gyakorlatokon kell majd ellövöldözni a szavatosság lejárta előtt.
Nekem komoly félelmem az, hogy nem sok gondolkodás volt a NATO majd megvéd minket égisz alatt, hogy pontosan milyen változások kellenek a helyzet megváltozásából fakadóan. Ha voltak, akkor azok a bezárásról való döntések voltak eddig.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 976
113
Azt eleve nem gondoltam, hogy egész háború alatt "a laktanyában maradnak", de legalább Szolnokig átpakolnám őket, hogy ha helyzet van, akkor pár óra legyen a kitelepülésük és ne fél nap. Szerintem érdemes lenne azért megvizsgálni, hogy egy villámháború esetén mi történne az első 24-48 órában.
Például régen Mezőtúron is volt laktanya, azt felszámolták. És csak a légvédelmet figyelembe véve nem csak az eszközparkot vihetnék több száz kilométerre, de a rakéták java része gyanítom nyugati raktárakban van, hisz úgy is győri gyakorlatokon kell majd ellövöldözni a szavatosság lejárta előtt.
Nekem komoly félelmem az, hogy nem sok gondolkodás volt a NATO majd megvéd minket égisz alatt, hogy pontosan milyen változások kellenek a helyzet megváltozásából fakadóan. Ha voltak, akkor azok a bezárásról való döntések voltak eddig.
Az internet korában villámháború? Gondolj bele az orosz csapatok mozgásáról mennyi videó ment fel a netre, vagy most bármilyen hadgyakorlatra igyekvő konvojról vagy vasúti szállítmányról. A titkos szolgálatok meg addig a fülükön alszanak?
Meg politikai eszkaláció előtte?
Egy háború nem csak úgy lesz előtte a feszültség azért gyülemik szépen felfelé.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Amúgy azt régebben is kérdezni akartam. Valahol keleten, aszem Békéscsabán van egy radarállomásunk. Ott az elmúlt 10-15 évben mennyire sikerült megoldani a védelmét? Gondolom legalább tartalékosokat telepítettek oda egy "Románia területén áttörnek az oroszok" eshetőségre.
Igen; semennyire; nem.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 304
113
"Schmidt szerint a 155 mm-es irányítatlan lőszerek hatótávolságának csak 15 kilométerig van értelme, akkor a szórás túl nagy. Távoli lövés esetén feltétlenül szükséges a tüzérségi lőszer bevezetése."

Ez azért lehangoló adat. Dudiék nagy lelkesen számoltak hk ágyúra szórást. Volt ott esetleg artyra is szimulációs kísérlet vagy tapasztalati adatról forrás? Érdekelne, hogy 30 és 45 kilométeren mennyi lehet a hibahatár?
Sok mindentől függ.
Minimum közepes meteo.
+ Hőmérséklet,páratartalom,légnyomás,tengerszint feletti magasság,stb ilyen távon már sok a változó.
(12m/s -tól erősebb szélben már nem dolgozik ekkora távra a tüzérség. )
Illetve ekkora távolságra már csak területtűz megy buta gránátokkal.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Pogány

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 468
18 525
113
Amúgy azt régebben is kérdezni akartam. Valahol keleten, aszem Békéscsabán van egy radarállomásunk. Ott az elmúlt 10-15 évben mennyire sikerült megoldani a védelmét? Gondolom legalább tartalékosokat telepítettek oda egy "Románia területén áttörnek az oroszok" eshetőségre.
Győrben minek légelhárítás? Van egy ezred ott, ami a hh idején nagyon is célszerű telepítés volt. De Ausztria talán nem borít ránk az elkövetkező évszázadban 1000 rakétát meg nem fog repülővel csapást mérni a nyugati érdekeltségű gyárakra.

Vagy nagyon hülyén gondolkodom, ha azt mondom, hogy pár dolog indokolatlanul nem oda van ma már telepítve, ahonnan a fenyegetés -és a munkaerő- várható?
Én Békéscsabai vagyok! Nincs ott semmi 4 őrtornyon kívűl, de szerintem azt is benőtte a gaz!:cool:
 

kiskrumpli

Well-Known Member
2017. szeptember 29.
628
2 644
93
Az internet korában villámháború? Gondolj bele az orosz csapatok mozgásáról mennyi videó ment fel a netre, vagy most bármilyen hadgyakorlatra igyekvő konvojról vagy vasúti szállítmányról. A titkos szolgálatok meg addig a fülükön alszanak?
Meg politikai eszkaláció előtte?
Egy háború nem csak úgy lesz előtte a feszültség azért gyülemik szépen felfelé.
A titkosszolgálatok, vagy a titkos szolgálatok?
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 171
4 961
113
Az internet korában villámháború? Gondolj bele az orosz csapatok mozgásáról mennyi videó ment fel a netre, vagy most bármilyen hadgyakorlatra igyekvő konvojról vagy vasúti szállítmányról. A titkos szolgálatok meg addig a fülükön alszanak?
Meg politikai eszkaláció előtte?
Egy háború nem csak úgy lesz előtte a feszültség azért gyülemik szépen felfelé.
Ezzel vitatkozom. Krím jut hirtelen eszembe
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Az internet korában villámháború? Gondolj bele az orosz csapatok mozgásáról mennyi videó ment fel a netre, vagy most bármilyen hadgyakorlatra igyekvő konvojról vagy vasúti szállítmányról. A titkos szolgálatok meg addig a fülükön alszanak?
Meg politikai eszkaláció előtte?
Egy háború nem csak úgy lesz előtte a feszültség azért gyülemik szépen felfelé.

A Krím azért rossz példa, mert ott például a "zöld emberkék" a laktanyában bekerítették az ukránokat. Én is értem, hogy vannak/lesznek jelei, ha Székelyföld környékéről ellenséges alakulatok robognak a határaink felé. De volt már a világtörténelemben 10% kivétel, amikor a szolgálatok és a politikai vezetés tényleg elaludta az első 24 órát.

Másfelől felőlem maradhat minden úgy, ahogy te kritizáltad. Debrecenből vezényeljenek hozzád Tatára beosztottakat, majd telepítsék át őket még annál is nyugatabbra! Vagy te mely egységeket mozgatnád meg és hová helyeznéd át, ha rajtad múlna?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány