[BIZTPOL] Afganisztáni helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
Meg bizony.
Csak elkerüli a figyelmedet, hogy amerikai szönyegbombázás és szovjet katona vette el, nem leadták az emberek és még igy is volt egy 56 a ruszki árnyékában is, most meg egy relatív békés átmenet van éppen. És nem 1945 van, hanem 2021 iszonyatot változott minden a világon, még azon a részen is. De tudod mit, majd meglátjuk én nem hiszek a tálib világszocializmus diadalában.
Miben különbözik attól, ha a tálib elveszi azoktól akik nem maguktól adják le? Mit számít ebben, hogy 2021 van? Lehetne 100345 is, akkor is emberi lehetőségeink lesznek emberi indíttatásokból. :D
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
Azt néztem, hogy éjjel most is van, ahol 10 fok van, de ezek nem napközbeni felvételek voltak?
Függ a széltől. Ha a hegyekből jön le ( északi) az hűt egyes területeket folyosószerűen egész nap.
Európában a francia-olasz határ hasonló (Ventimiglia környéke). Napközben kaptam tüdőgyulladást júliusban.
 

theo

Well-Known Member
2016. június 1.
2 334
9 634
113
Egyébként a jelenlegi fém árakat is figyelembe véve azért nem elhanyagolható, hogy Afganisztánban van a Föld második legnagyobb rézérckészlete. Ha továbbra is fennmarad a fém ára, akkor valószínűleg könnyebben fogják elfogadni egyesek a kockázatot.
1970-es becslés szerint, azért ezt tegyük hozzá.
Meg ha csak ezen múlna, akkor Afrika lenne a legfejlettebb földrész a világon.
 

oregbogaras

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
1 433
4 786
113
Ahogy tong djagbu írta. A kulcs Pakisztán. Méltatlanul kevés szó esik róla. Az egész afganisztáni tálib projekt a paki titkosszolgálat irányításával futott a "90-es évekbe. A mostani siker egy része is szerintem a pakiknak köszönhető. Pakisztánnak érdeke a tálib vezetésű Afganisztán. Szerintem pont annyi zsét fog belepumpálni, hogy mint állam működjön. De ha pakisztáni közreműködéssel mennek a kínaiak Afganisztánba, az még jobb nekik. Még valami. A pakisztáni titkosszolgálat állam az államban. A felső vezetés USA párti de középvezetőtől lefele utálják az USA-t és végig támogatta a Talibánt.
 

theo

Well-Known Member
2016. június 1.
2 334
9 634
113
Ahogy tong djagbu írta. A kulcs Pakisztán. Méltatlanul kevés szó esik róla. Az egész afganisztáni tálib projekt a paki titkosszolgálat irányításával futott a "90-es évekbe. A mostani siker egy része is szerintem a pakiknak köszönhető. Pakisztánnak érdeke a tálib vezetésű Afganisztán. Szerintem pont annyi zsét fog belepumpálni, hogy mint állam működjön. De ha pakisztáni közreműködéssel mennek a kínaiak Afganisztánba, az még jobb nekik. Még valami. A pakisztáni titkosszolgálat állam az államban. A felső vezetés USA párti de középvezetőtől lefele utálják az USA-t és végig támogatta a Talibánt.
Na ha már...
 
W

Wilson

Guest
Összefoglalva a tálibok előtt tornyosuló gazdasági problémát, adott egy teljesen üres állam kassza, az ország bevételei csak a töredékét fedezik,az állam fenntartási költségeinek,a pénzpiacokról nem tudnak hitelt felvenni, hitelezni nem akar senki sem nekik, mert mindenki kivár,még pedig arra,hogy a tálibok bebizonyítsák,hogy amit ígértek betartják-e, vagyis egy mérsékeltebb politikával tudják működtetni az országot,csakhogy ehhez a tálibokkal pénz kell még pedig most.Az egyetlen ütőkártya a kezükben, az ország ásványkincsei és az ország földrajzi fekvése, csak hogy senki sem fog befektetni jelen pillantban Afganisztánban, na ezt nevezem én a cikk író szavaival élve mission imposible-nek a tálibok számára...
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD
W

Wilson

Guest
Ahogy tong djagbu írta. A kulcs Pakisztán. Méltatlanul kevés szó esik róla. Az egész afganisztáni tálib projekt a paki titkosszolgálat irányításával futott a "90-es évekbe. A mostani siker egy része is szerintem a pakiknak köszönhető. Pakisztánnak érdeke a tálib vezetésű Afganisztán. Szerintem pont annyi zsét fog belepumpálni, hogy mint állam működjön. De ha pakisztáni közreműködéssel mennek a kínaiak Afganisztánba, az még jobb nekik. Még valami. A pakisztáni titkosszolgálat állam az államban. A felső vezetés USA párti de középvezetőtől lefele utálják az USA-t és végig támogatta a Talibánt.
A fenti cikkben benne van Pakisztán gyakorlatilag csődben van nem képes működtetni az Afgán államot...
 
  • Tetszik
Reactions: theo

Tcat

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2009. április 27.
2 070
9 190
113
Elég nagy a forgalom Kabul irányába,5 C17,C130, KC135r....

Nézve FR24-et tegnap is ez jutott eszembe, ma meg főleg: az evakuációban részt vevő C-17-esek most kicsit olyan vonatozást és csoportosulást adnak elő, mint a pandémia előtti időkben az Emirates A380-asai.

FR24 most 16 olyan C-17-est lát, ami szerintem garantáltan a kabuli evakuáláshoz köthetően repül éppen. Erre jön még 1-2 olyan gép, ami afgán légtérben van ugyan, de nem feltétlenül látszik, mert most arrafelé nem igen van ami vegye a transzponder jelét és tolja mondjuk az FR24 felé.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Ahogy tong djagbu írta. A kulcs Pakisztán. Méltatlanul kevés szó esik róla. Az egész afganisztáni tálib projekt a paki titkosszolgálat irányításával futott a "90-es évekbe. A mostani siker egy része is szerintem a pakiknak köszönhető. Pakisztánnak érdeke a tálib vezetésű Afganisztán. Szerintem pont annyi zsét fog belepumpálni, hogy mint állam működjön. De ha pakisztáni közreműködéssel mennek a kínaiak Afganisztánba, az még jobb nekik. Még valami. A pakisztáni titkosszolgálat állam az államban. A felső vezetés USA párti de középvezetőtől lefele utálják az USA-t és végig támogatta a Talibánt.
Pakisztánba is kínai tőke kell, nem hiszem, hogy be tudna fektetni afgánban.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

ximix

Well-Known Member
2017. december 1.
807
2 353
93
  • Tetszik
Reactions: phaidros and Wilson

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 192
33 577
113
egyébként ezeket a tadzsik kalaposokat látni mindkét oldalon szép számmal. érdekes hogy folyton háboruznak afgánab (régi képeken is mindig láthatóak.) de valamiért sohasem a saját érdekeikért. pedig többen vannak afgánba mint tadzsikisztánba.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and theo
K

kamm

Guest
Hihetetlen ez a fantáziálás, még pár szó és többet inkább nem is szólok közbe...

Miért támadná meg a talibán a kabuli repteret, amikor ennél gyászosabb propagandát kérni sem tudtak volna, mint amit a Nyugat épp premier plan a helyszínen bemutat? A világ nem a tálibokon röhög, nem tűnik fel?

Nem győzték le a talibánt, ezen is kár rugózni és a jelnkiknek épp eszük ágában sincs visszamenni újabb húsz évet cumizni. Az amerikai dörgedelmes fenyegetés, hogy majd mi lesz, ha a tálibok megtámadják a repteret kétfilléres olcsó propaganda, méghozzá belföldre, legalább ennyi határozottságot mutassanak a hazai médiában.

A sok okoskodás alapján - ha ez így lenne igaz - akkor anno a Szovjetunió is bőven győzött Afganisztánban, azok rendezetten vonultak ki és nem egyezkedtek az afgánokkal a reptérről, hanem bombáztak egy keveset útban hazafelé az utak mentén. Sőt, a szovjet bábkormány még 3 évig állta utána a sarat, a mostani meg kábé 3 napig.

Szóval ideje lenne ébredni, az van, hogy az USA-t a saját politikusai és nagytőkései belevitték olyan háborúkba, amin ők személy szerint jó nagyot profitáltak, az amerikai állam (és még sokan mások) meg szívtak egy nagyot. Ennyi a rövid lényeg.

Teljesen egyetértek, annyit fűznék hozzá, hogy ha ennyire idióták vagyunk (márpedig azok vagyunk), akkor meg is érdemeltük.
Azt meg csak félve merem megemlíteni, hogy bizonyos elméletek szerint nem csak pénzt akartak keresni, hanem szándékosan káoszt előidézni...

Ez siman az amerikai military-industrial complex business modellje

Ex ugyan az ultrabalos Guardian, de Opinion rovat és a lényege bezony igaz, Europanak meg kell tanulnia saját magáról gondoskodni katonailag is:

The Guardian: After Afghanistan, the Pax Americana is over – as is Nato. About time too.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
Összefoglalva a tálibok előtt tornyosuló gazdasági problémát, adott egy teljesen üres állam kassza, az ország bevételei csak a töredékét fedezik,az állam fenntartási költségeinek,a pénzpiacokról nem tudnak hitelt felvenni, hitelezni nem akar senki sem nekik, mert mindenki kivár,még pedig arra,hogy a tálibok bebizonyítsák,hogy amit ígértek betartják-e, vagyis egy mérsékeltebb politikával tudják működtetni az országot,csakhogy ehhez a tálibokkal pénz kell még pedig most.Az egyetlen ütőkártya a kezükben, az ország ásványkincsei és az ország földrajzi fekvése, csak hogy senki sem fog befektetni jelen pillantban Afganisztánban, na ezt nevezem én a cikk író szavaival élve mission imposible-nek a tálibok számára...
Én csak arra vagyok kíváncsi, hogyha közgazdaságtani csapdába kerülnek, akkor mi lesz? Fellázad a lakosság ami eddig is parázva kussolt? Bevonul valaki 20 év pénztemetőset játszani? Háború lesz és attól majd nagyon megijednek a gazdaságilag nem jól teljesítő tálibok? Vagy mi lesz?