[BIZTPOL] Afganisztáni helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
egyébként ezeket a tadzsik kalaposokat látni mindkét oldalon szép számmal. érdekes hogy folyton háboruznak afgánab (régi képeken is mindig láthatóak.) de valamiért sohasem a saját érdekeikért. pedig többen vannak afgánba mint tadzsikisztánba.
Dehogy vannak többen ott. :)
Tajikistan vmi 8-10M orszag - kiszurtad, hogy uaz a zaszlojuk, mint a magyar csak köver a feher kozepen es van egy arany logo benne? :)

Afganisztán sosem volt egy kulturálisan egységes ország, nagy vonalakban vannak a pastuk, hazarak, tadzsikok, turkmenek meg uzbegek, plusz masik 20-25 etnikai csoport, ezek mind torzsi alapon mukodnek, de a maga ass-backward muszlim modjan működőképes volt addig, amig kívülről nem probaltak atformalni oket.
 
  • Tetszik
Reactions: theo

theo

Well-Known Member
2016. június 1.
2 334
9 634
113
Én csak arra vagyok kíváncsi, hogyha közgazdaságtani csapdába kerülnek, akkor mi lesz? Fellázad a lakosság ami eddig is parázva kussolt? Bevonul valaki 20 év pénztemetőset játszani? Háború lesz és attól majd nagyon megijednek a gazdaságilag nem jól teljesítő tálibok? Vagy mi lesz?
Hát ha jobban belegondolok, az ország feldarabolása elég sok mindenkinek érdekében állna. Talán csak Kinának nem, de olyan nagy ott a zűrzavar, hogy pro kontra minden lehet.
 

oregbogaras

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
1 433
4 786
113
Na ha már...
Még a kormánykatonákat sem nagyon tűrik meg a törzsi területeken. A pakisztáni hadsereg néha tisztogató hadjáratot kénytelen indítani, álltalában csekély eredménnyel. Számtalan Pakisztánban elkövetett merénylet fűződik a nevükhöz. De az hogy hátországot biztosítanak az afganisztáni táliboknak még nem jelenti azt hogy jelentős befolyással lennének rájuk. Szerintem az afgán tálibok jövőjét a pakisztáni politika (de inkább a titkosszolgálat) fogja meghatározni. Pakisztán igen jóban van Kínával, ez a merénylet szerintem paki belügy és közvetlenül nem érinti az agán történéseket. De mint az öreg Jedi mester mondta: a jövő állandó mozgásban van, nem láthatjuk pontosan előre, hogy mi fog történni.
 
  • Tetszik
Reactions: theo
W

Wilson

Guest
Én csak arra vagyok kíváncsi, hogyha közgazdaságtani csapdába kerülnek, akkor mi lesz? Fellázad a lakosság ami eddig is parázva kussolt? Bevonul valaki 20 év pénztemetőset játszani? Háború lesz és attól majd nagyon megijednek a gazdaságilag nem jól teljesítő tálibok? Vagy mi lesz?
Szerintem az az ország számára a legrosszabb forgatókönyv lenne,szinte biztos,hogy polgárháború következne be.Ráadásul úgy, hogy a történelmi példákból okulva senki még "bottal sem piszkálná meg az országot.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 170
33 533
113
Dehogy vannak többen ott. :)
Tajikistan vmi 8-10M orszag - kiszurtad, hogy uaz a zaszlojuk, mint a magyar csak köver a feher kozepen es van egy arany logo benne? :)

Afganisztán sosem volt egy kulturálisan egységes ország, nagy vonalakban vannak a pastuk, hazarak, tadzsikok, turkmenek meg uzbegek, plusz masik 20-25 etnikai csoport, ezek mind torzsi alapon mukodnek, de a maga ass-backward muszlim modjan működőképes volt addig, amig kívülről nem probaltak atformalni oket.
nem azt mondtam hogy bármelyik oldalon is belőlük van a legtöbb hanem azt hogy mindkét oldalon szépszámmal annak. (ja tisztába vagyok afganisztán etnikumaival és társadalmi berendezkedésével.) arra próbáltam ráreflektálni hogy a tádzsikok folyton résztvesznek az afgán háborúkba minden oldalon szinte jelen vannak. de saját oldaluk nincs ami (vágom hogy a törzsi szervezetük miatt van) de azért furcsa hogy ennyi idő alatt se alakult ki egy tadzsik vezető örzs (ha maás nem tadzsikisztán mint ország támogatásával) ami az etnikailag egy blokkban élő hharcias tádzsikokat összefogná és kiszakítaná abból a koszfészekből (a kicsit de fejlettebb tadzsikisztánhoz pl.)
 

theo

Well-Known Member
2016. június 1.
2 334
9 634
113
:D
E9ZpN7NWUAUNIKW
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 170
33 533
113
Szerintem az az ország számára a legrosszabb forgatókönyv lenne,szinte biztos,hogy polgárháború következne be.Ráadásul úgy, hogy a történelmi példákból okulva senki még "bottal sem piszkálná meg az országot.
én meg besegítenék a szétesésébe ha tehetném mert ameddig ennyi etnikum él ott és majd mindnek van államalkotó nemzetrésze (legalábbi a jórészének) nem szabadna egyben lennie. (tök fölösleges)
 
  • Tetszik
Reactions: theo and Wilson
K

kamm

Guest
nem azt mondtam hogy bármelyik oldalon is belőlük van a legtöbb hanem azt hogy mindkét oldalon szépszámmal annak. (ja tisztába vagyok afganisztán etnikumaival és társadalmi berendezkedésével.) arra próbáltam ráreflektálni hogy a tádzsikok folyton résztvesznek az afgán háborúkba minden oldalon szinte jelen vannak. de saját oldaluk nincs ami (vágom hogy a törzsi szervezetük miatt van) de azért furcsa hogy ennyi idő alatt se alakult ki egy tadzsik vezető örzs (ha maás nem tadzsikisztán mint ország támogatásával) ami az etnikailag egy blokkban élő hharcias tádzsikokat összefogná és kiszakítaná abból a koszfészekből (a kicsit de fejlettebb tadzsikisztánhoz pl.)
Nem tudom, mire gondolsz. A talibok az orszag 80% kitevo pastunok, sajat nyelvvel, mig a farszit beszelo tadzsikok, uzbegek stb alapvetoen nem allhatjak a pastun torzseket. A videokon alapvetően pastunokat latsz, amit te "kalapnak" nezel, azt tudomasom szerint barki hordhatja, a kotenyes-buzifrizuras lobonchaju talibok mindössze az ultravallasos, valószínűleg (szaudi-penzelt) paki madrassza iskolakban nevelkedett figurak viselete.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 090
113
Szerintem az az ország számára a legrosszabb forgatókönyv lenne,szinte biztos,hogy polgárháború következne be.Ráadásul úgy, hogy a történelmi példákból okulva senki még "bottal sem piszkálná meg az országot.
Mi lenne ezen rossz? Mármint náluk ennek van némi hagyománya, amit a tálibok tudnak leginkább stabilizálni, annyira amennyire ez nekik megfelel. Kinek kellene megpiszkálni akár bottal az országot? Miért lenne muszáj bárkinek is baszogatni őket? Vagy törődni velük? Maguktól elég jól ellettek volna ha nem megy oda mindig valaki kúrogatni őket és ez a világ legtöbb országával és népével és emberével így van, csak vannak akik nem bírják megállni, hogy ne kúrogasságk őket vagy akárkit, aztán meg megy a hiszti, amikor valaki nem az elvártnak megfelelően reagál erre. Minek?
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 815
81 126
113
http://politic.karpat.in.ua/?p=28838&lang=hu
"Zeman szerint Trump és Biden hibázott Afganisztán esetében, NATO-reformra van szükség
Milos Zeman cseh államfő úgy véli, hogy Afganisztán esetében Donald Trump és Joe Biden amerikai elnök is hibát követett el és felelős a kialakult kedvezőtlen afganisztáni helyzetért. Szerinte az ottani események megmutatták, hogy szükség van a NATO reformjára is.
A szövetségesek kaotikus távozása Afganisztánból, ahol a tálib mozgalom gyakorlatilag azonnal átvette a hatalmat, Donald Trump amerikai elnök és utódja, Joe Biden hibája. “Mindenesetre érvényes, hogy amennyiben ez egy nem egyeztetett amerikai akció volt, fel kell tenni a kérdést, nincs-e szükség a NATO-reformjára” – jelentette ki a cseh elnök abban az interjúban, amelyet vasárnap közölt a Blesk.cz hírportál.
Leszögezte: a NATO nem maradhat továbbra is az “Egyesült Államokat kiszolgáló szervezet”, és nagyobb egyenlőségre van szükség a szövetség tagjai között. A szervezet legutóbbi csúcstalálkozóin a tagállamok vezetői többnyire hallgatással vették tudomásul az Egyesült Államok terveit, hogy elhagyja Afganisztánt. “Kollektív vezetésre van szükségünk a NATO-ban, és nem arra, hogyha egy elnök kiadja a parancsot, akkor a többiek meghallgatják” – húzta alá Milos Zeman..."

https://magyarnemzet.hu/kulfold/2021/08/zeman-szerint-trump-es-biden-hibazott-afganisztan-eseteben
Igaza van az öregnek.
 
W

Wilson

Guest
Amúgy miutàn pro és kontra kitárgyaltuk a tálibok és Afganisztán előtt tornyosuló gazdasági problémákat, az itt felhalmozott információból az erre "kószáló" média munkások majd egy helyre kis cikket fognak rittyenteni.Természetesen Green Leader kivétel ő újságíró, őt "szeressük" mert rendszeresen megemlíti a cikkeiben a HTKA-t:):).
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 170
33 533
113
Nem tudom, mire gondolsz. A talibok az orszag 80% kitevo pastunok, sajat nyelvvel, mig a farszit beszelo tadzsikok, uzbegek stb alapvetoen nem allhatjak a pastun torzseket. A videokon alapvetően pastunokat latsz, amit te "kalapnak" nezel, azt tudomasom szerint barki hordhatja, a kotenyes-buzifrizuras lobonchaju talibok mindössze az ultravallasos, valószínűleg (szaudi-penzelt) paki madrassza iskolakban nevelkedett figurak viselete.
fele annyian vannak a pastuk csak 40% körüli a számuk afganisztánban.
 
W

Wilson

Guest
Mi lenne ezen rossz? Mármint náluk ennek van némi hagyománya, amit a tálibok tudnak leginkább stabilizálni, annyira amennyire ez nekik megfelel. Kinek kellene megpiszkálni akár bottal az országot? Miért lenne muszáj bárkinek is baszogatni őket? Vagy törődni velük? Maguktól elég jól ellettek volna ha nem megy oda mindig valaki kúrogatni őket és ez a világ legtöbb országával és népével és emberével így van, csak vannak akik nem bírják megállni, hogy ne kúrogasságk őket vagy akárkit, aztán meg megy a hiszti, amikor valaki nem az elvártnak megfelelően reagál erre. Minek?
Az ott élő átlagembereknek rossz lenne,mert bármilyen fura nem csak elvakult két bites,kecskebaszó,stranpapucsos szicíliai nyakkendős dzsihádistákból áll Afganisztán lakossága.A bottal piszkálós képet arra a kérdésedre válaszoltam, miszerint:

"Bevonul valaki 20 év pénztemetőset játszani?"

Amúgy a kabuli átlag embereken kívül az Afganisztánnal határos országokat is eléggé rosszul érintené egy ilyen helyzet...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 170
33 533
113
Hülyeségeket beszéltem bocsi.
hát az északi szövetség tadzsik nak alakult késöbb felhígulta hogy terjeszkedett...
és a mostani bukott kormánypártiak is az északi szövetség zászlaját viselik. és tadzsik területek fele is terjeszkednek.
bocsi akkor mégis csak van tadzsik egység valamilyen szinten. (mi a tadzsikokkal jóba vagyunk azokat szinte mindenki támogatta.)
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 090
113
Az ott élő átlagembereknek rossz lenne,mert bármilyen fura nem csak elvakult két bites,kecskebaszó,stranpapucsos szicíliai nyakkendős dzsihádistákból áll Afganisztán lakossága.A bottal piszkálós képet arra a kérdésedre válaszoltam, miszerint:

"Bevonul valaki 20 év pénztemetőset játszani?"

Amúgy a kabuli átlag embereken kívül az Afganisztánnal határos országokat is eléggé rosszul érintené egy ilyen helyzet...
Tehát nem történik semmi.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby