• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Ez egy szép és kerek sales szöveg, de csak újabb kérdést vet fel. Az eredeti dilemmám az, hogy egy Brimstone kategóriájú fegyver alá miért kell UGV? Miért jó az a harcoló egységnek ha egy UGV platform erre a feladatkörre van elhasználva, és nem utánpótlást hord autonóm módban, vagy a főellenállási vonalban vált ki ellenséges tűznek kitett embereket/ember vezette járművet? EW szempontból problémásabb mint egy fülkés indítójármű, nem beszélve arról, hogy ha hk/IFV kategóriát támogat, akkor hogyan fogja tartani a tempót manőverező harcban? Nem vagyok semmi jó elrontója, de ezt a drónon drón meg Brimstone koncepciót nem értem.
Nem "hasznaljak el", mert nem véges a számuk.
Az unmanned platform sok szempontból remek, pl kisebb sokkal, mint egy manned Skyranger, messze-messze olcsobbak, nem veszelyeztetsz eletet, ha valahova kikuldod rizikosabb pozicioba stb.
En regen vartam már ezeket, nem is értettem, miert mem kerültek meg elo a RMnal.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 339
46 114
113
A Rheinmetall gyárában várhatóan már 2023 januárjában megkezdődhet a termelés, sőt időközben a portfólió is bővült

Palkonak már megint nem szóltak, hogy az még csak piackutatás, mert bejelentés az nem volt..
Ez az idézet honnan van? Mert a linkelt cikkbe ilyet nem találtam. Vagy már ki is húzták?
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 848
91 302
113
Szerintem ez mindössze a Skyrangeres tornyokkal szerelt Lynxeket jelenti, azokról meg sejthető volt, hogy ugyanott fogják összerakni őket.
Sztrm ez a verzió később jön, nem egyből 2023-ban, de meglátjuk. Palkovics nyilatkozata alapján, mintha több fiatal kézre lenne szükség a gyártáshoz, ezért sürgős a szakképzés beindítása.

Csak megérzés. De sztem ha jövőre felépül a gyár az építkezés nem áll le. Felhúzhatnak mellé vmit.
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97 and Pogány

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Sztrm ez a verzió később jön, nem egyből 2023-ban, de meglátjuk. Palkovics nyilatkozata alapján, mintha több fiatal kézre lenne szükség a gyártáshoz, ezért sürgős a szakképzés beindítása.

Csak megérzés. De sztem ha jövőre felépül a gyár az építkezés nem áll le. Felhúzhatnak mellé vmit.

Oké, de ki mit ért a szakképzés sürgős beindítása alatt?
Ha most kezdenek el döntést hozni az iskola fejlesztéséről és mondjuk a pénzt lezongorázzák kevesebb, mint egy év alatt, akkor 2022. szept. kezdenek el tanulni azok, akik 4 éves képzésben 2026-ra végeznek és még valós munkatapasztalatuk nincsen és eddigre Tatán a nehéz dd-nek már állnia kell (csapatlégvédelemestől vagy anélkül, aknavető támogatással vagy nélküle.)

Én nem látnék bele ebbe a roham tempóba többet, mint ami benne van. Az "első sorozat" munkatárs már kint tanul Németben és épp szereli össze a Lynxeket. És a kezdő csapat más (kevésbé fizető) cégektől szívja el a munkaerőt. Ez a fejlesztés pusztán ennek a pótlására szolgál részben. Másfelől bőven lesz olyan, aki az első 5-10 évben beadja a felmondását (mondjuk meg hazaköltözik Szegedre vagy Miskolcra egy időközben ott kapott jó ajánlat kedvéért) és helyettük majd keresni kell embert. És az előnyös, ha a frissen végzettek addigra már rendelkeznek egy célirányos szakmai felkészítéssel.
Ahogy Paksban a biztonsági őr is mondta nekem, hogy neki igazából nem volt nagy újdonság, amit munkahelyén elmondtak első nap, mert a helyi iskolák ott meg az atomra fókuszálnak kicsit jobban és az erőmű emberpótlását tartják az első helyen. A tananyagok azon része mindig jobban össze van ott szedve, mint az ország bármely más pontján.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 061
13 432
113
Ide is berakom! A Cseh tesztek! És van egy pár jó felvétel a Lynx-ről!
Jeszusom, azok a hangok, amit a Lynx kiad a CV-90hez képest ... o_O ... bár mondjuk az ASCOD is a kanyarban olyan hangot adott ki, mint ha helyben szét akarna esni. :D Érdekes, hogy kifejezetten az ágyú elevációját is be kellet mutatniuk.
Amúgy még megutotte a szememet, hogy az ASCOD nem a kozepén ált meg, túl korán fékezet.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 848
91 302
113
Oké, de ki mit ért a szakképzés sürgős beindítása alatt?
Ha most kezdenek el döntést hozni az iskola fejlesztéséről és mondjuk a pénzt lezongorázzák kevesebb, mint egy év alatt, akkor 2022. szept. kezdenek el tanulni azok, akik 4 éves képzésben 2026-ra végeznek és még valós munkatapasztalatuk nincsen és eddigre Tatán a nehéz dd-nek már állnia kell (csapatlégvédelemestől vagy anélkül, aknavető támogatással vagy nélküle.)

Én nem látnék bele ebbe a roham tempóba többet, mint ami benne van. Az "első sorozat" munkatárs már kint tanul Németben és épp szereli össze a Lynxeket. És a kezdő csapat más (kevésbé fizető) cégektől szívja el a munkaerőt. Ez a fejlesztés pusztán ennek a pótlására szolgál részben. Másfelől bőven lesz olyan, aki az első 5-10 évben beadja a felmondását (mondjuk meg hazaköltözik Szegedre vagy Miskolcra egy időközben ott kapott jó ajánlat kedvéért) és helyettük majd keresni kell embert. És az előnyös, ha a frissen végzettek addigra már rendelkeznek egy célirányos szakmai felkészítéssel.
Ahogy Paksban a biztonsági őr is mondta nekem, hogy neki igazából nem volt nagy újdonság, amit munkahelyén elmondtak első nap, mert a helyi iskolák ott meg az atomra fókuszálnak kicsit jobban és az erőmű emberpótlását tartják az első helyen. A tananyagok azon része mindig jobban össze van ott szedve, mint az ország bármely más pontján.
Részben igazad van, részben nem. A suli létezik, néhány specifikus tárgyat lehet kialakítani, de inkább a gyakorlati képzésük irányát lehet a hadiipar felé orientálni. Ehhez kellenek tanárok. Náluk már idén lehet továbbképzés, de a diakok közül is lehet 23-ra néhányat kiválasztani, aki már a gyár kezdetekor ott van különböző kisegítő feladatban. Én a legjobbaknak feldobnám a német gyakorlati lehetőséget is is az RM-nél. Ezek nem nagy költségek és csak jó kiválasztás szükséges.

Ezenfelül az RM-nél alkalmazitt programok, munkaeszközök beszerzése is segítheti a célzott, rugalmasabb munkaerőképzést. Nem csak Zalára, Várpalotára és Kaposvárra is lehet gondolni.

Tehát nem szükséges 4 évet várni a gyakornokokra. A meglévő anyagból is lehet dolgozni. Nem 4 év teljes középfokú oktatását kell megváltoztatni, itt-ott ki kell egészíteni, az eszközparkot fejleszteni és jó szerződést kötni a HR-nek.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 651
35 762
113
Érdekes, hogy kifejezetten az ágyú elevációját is be kellet mutatniuk.
Volt valamikor egy cseh cikk arról, hogy ez mennyire fontos és kiemelt szempont a cseh hadseregnél. A BMP-2 74 fokot tud, míg ezek az új IFV-k pedig 45-50 fok között tudnak fegyvert emelni. A csehek a gépágyús légvédelmet akarják megspórolni szerintem... :D
A bemutatott járművek közül programozható ABM képességgel csak a Lynx rendelkezik, szóval ha már muszáj légi célokra lövöldözni, mert nincs más, akkor már csak azért is ezt kell választani. :)
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85 and Pogány

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 762
17 838
113
A Rheinmetall gyárában várhatóan már 2023 januárjában megkezdődhet a termelés, sőt időközben a portfólió is bővült

Palkonak már megint nem szóltak, hogy az még csak piackutatás, mert bejelentés az nem volt..
Előbb tessék legyártani 30 Lynx-et határidőre és megfelelő minőségben, utána lehet másról álmodozni...
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 762
17 838
113
Az "első sorozat" munkatárs már kint tanul Németben és épp szereli össze a Lynxeket.
Most vadásszák az embereket, "érdekes" elképzelések alapján.

Tegnap előtt egész nap tanítottam hegesztési szakembereket, egy "bizonyos" haditechnikai cégtől is jött valaki, aki majd "egy meg nem nevezett kelet-európai országban" lesz majd "technical transfer officer" a hegesztési vonalon.

Mondjuk úgy, hogy komolyan kikerekedett a szemem a kérdései hallatán. Szerintem aki a "technical transfer officer" az minimum jobban tudja nálam az anyagtudományt. Legalábbis eddig így gondoltam, de a nap végére már abban sem vagyok biztos, hogy egy lebutított elméleti vizsgán átmenne-e.

Ha céget mennék auditálni és egy ilyen agytröszt ott a hegesztési cuccführer, akkor 30 perc után felállok és cég hozzánk maximum postaládát meg kukát szállíthat be, de reaktort/hőcserélőt nem...
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 061
13 432
113
Volt valamikor egy cseh cikk arról, hogy ez mennyire fontos és kiemelt szempont a cseh hadseregnél. A BMP-2 74 fokot tud, míg ezek az új IFV-k pedig 45-50 fok között tudnak fegyvert emelni. A csehek a gépágyús légvédelmet akarják megspórolni szerintem... :D
A bemutatott járművek közül programozható ABM képességgel csak a Lynx rendelkezik, szóval ha már muszáj légi célokra lövöldözni, mert nincs más, akkor már csak azért is ezt kell választani. :)
Az akkor leginkább csak egy konkurenciát lejárató PR akció volt és a hadsereg azonnal tagadta, hogy ez feltétel lenne ... most viszont érdekelte oket, szoval ezért lehet hogy pár ponttal vagy százalékkal mégis csak kevesebbet fog kapni a Lynx, mint a tobbiek.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD and Pogány
W

Wilson

Guest
Volt valamikor egy cseh cikk arról, hogy ez mennyire fontos és kiemelt szempont a cseh hadseregnél. A BMP-2 74 fokot tud, míg ezek az új IFV-k pedig 45-50 fok között tudnak fegyvert emelni. A csehek a gépágyús légvédelmet akarják megspórolni szerintem... :D
A bemutatott járművek közül programozható ABM képességgel csak a Lynx rendelkezik, szóval ha már muszáj légi célokra lövöldözni, mert nincs más, akkor már csak azért is ezt kell választani. :)
Az akkor leginkább csak egy konkurenciát lejárató PR akció volt és a hadsereg dementálta is, hogy ez feltétel lenne ... most viszont érdekelte oket, szoval ezért lehet hogy pár ponttal vagy százalékkal mégis csak kevesebbet fog kapni a Lynx, mint a tobbiek.
Elsődlegesen nem a légvédelemet akarják ezzel a csehek megsprólni, hanem a csehek szerint ez egy nagyon hasznos képesség a városi harc során a magas épületek között..
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 651
35 762
113
Elsődlegesen nem a légvédelemet akarják ezzel a csehek megsprólni, hanem a csehek szerint ez egy nagyon hasznos képesség a városi harc során a magas épületek között..
Igen, a cikkben is ezt hozták fel, de RCWS-t elég magasra lehet elvileg emelni. (Lynx MSSA 70 fokra emelhető.)
Egyébként egy 10 emeletes panelház kb. 33 méter magas, szóval 45 fokos emelésnél 33 méterről már fellősz a tetőre elméletileg...nyilván a magasabb emelés az még jobb lenne.
 
W

Wilson

Guest
Most vadásszák az embereket, "érdekes" elképzelések alapján.

Tegnap előtt egész nap tanítottam hegesztési szakembereket, egy "bizonyos" haditechnikai cégtől is jött valaki, aki majd "egy meg nem nevezett kelet-európai országban" lesz majd "technical transfer officer" a hegesztési vonalon.

Mondjuk úgy, hogy komolyan kikerekedett a szemem a kérdései hallatán. Szerintem aki a "technical transfer officer" az minimum jobban tudja nálam az anyagtudományt. Legalábbis eddig így gondoltam, de a nap végére már abban sem vagyok biztos, hogy egy lebutított elméleti vizsgán átmenne-e.

Ha céget mennék auditálni és egy ilyen agytröszt ott a hegesztési cuccführer, akkor 30 perc után felállok és cég hozzánk maximum postaládát meg kukát szállíthat be, de reaktort/hőcserélőt nem...
Az jutott eszembe hogy téged még nem keresett meg valami fejvadász cég,hogy gyere haza dolgozni a Rheinmetalhoz?