Összefoglaló a légvédelmi eszközök működéséről...

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Egyébként eszembe jutott még egy dolog.

Ki rendelkezik a világ legerősebb hadseregével?
Tudjuk a választ: USA.
Övék a globális katonai fölény, full erőprojekció, katonai büdzsé, etc, ezek is szinte alap axiómák mostanra.

De!
Azt is tudjuk - erről én is írtam már nem egyszer - hogy regionális szinten nem érvényesül az amerikai katonai fölény, lásd pl. Kelet-Európa vagy a dél-kelet ázsiai térség. De rámehetnénk a strat atomarzenál kérdésére, meg a nagyléptékű szárazföldi összfegyvernemi hadviselésre is, meg a belső társadalmi megosztottság/homogenitás kérdéskörére, meg még millió egyéb részletre.

Ennek ellenére mégis ők az No1 katonai nagyhatalom jelen idő szerint a világon.
Pedig milyen sok összetevője is van a dolognak, ugye?!
Sokkal több, mint a légvédelem kérdésének!

Szóval ha igazatok lenne az előző vitában, akkor ezen logika alapján a fenti kijelentés el sem hangozhatna, hiszen ostobaság lenne.

Igazam van?
Itt meg a hadsereg és haderő szavak jelentése van összekeverve.

még szerencse, hogy most légvédelmi rakétákról beszélünk....



És ezek hány%-át is teszik ki az orosz area denial rendszerek rakétaszámának?? Csak mert a Patriot Pac3/Pac3 MSE/Aster 30/Nasams/Camm rendszerek összes rakétája ARH



és ennek mihez mi köze? annyit írtam, hogy a nyugati lérak rendszerek már mind ARH-sok...
egyébként meg csak 1 kérdés: nemrég volt a bejelentés, hogy a következő években a Type 45-sök kapnak az orrukba 24 darab Camm indítót a meglévő 48 darab mindegyikébe meg megy az Aster 30 block 1 nt...

melyik orosz hajónak lesz hasonló légvédelmi képessége?
A PAC-3 a rakéta típusa tudtommal, nem a rendszer neve. Az a kis rakéta. A MSE és CRI a megmaradó rakéta típusok a PAC-3 mellett.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
És ezek hány%-át is teszik ki az orosz area denial rendszerek rakétaszámának?? Csak mert a Patriot Pac3/Pac3 MSE/Aster 30/Nasams/Camm rendszerek összes rakétája ARH

Azt lenne érdemes összeszámolni, hogy hány ARH-s üteg van egyik és a másik oldalon.
Bár egy légvédelmi eszköznél nem látom akkora előnynek az ARH-t, mint a BVR légiharcban....
 
  • Tetszik
Reactions: MangaMonguz

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
999
8 945
93
Nézd meglátásom szerint 2 lehetőség van:

1) akkor elfogadod @kamm beböffentését arról, hogy az orosz légvédelem a legjobb

2) ha valóban érdekel akkor akár el is kezdhetsz művelődni a témában..például elolvashatod a HTÖ-t, ami rohadt hosszúnak tűnik, de összességében így is csak a felszínt karcolgatja...de arra tökéletesen alkalmas, hogy alap dolgokkal képbe hozzon

3) a példáid a "back on the envelope" kalkulációk használhatóságáról teljesen fals-ok...én is gyakran használom ezt, ugyanakkor ez a típusú megközelítés viszonylag jól lehatárolt kérdések esetében járható...

de ha azt kéri tőled a főnököd, hogy jelezd előre 100 évre a magyar villamosenergia igényt, na akkor mit csinálsz? persze a végén ki lehet nyögni egy számot, meg viszonylag egyszerűen és érthetően felsorolni mondjuk 6-8 tényezőt, amit figyelembe vettél....egyszerű és érthető lesz? Igen...
a valósághoz viszont valszeg köze sem lesz....
Elfogadom Kamm véleményét, mint ahogy elfogadnám a Tiédet is, de nem mondtál semmit.
A választ megkerüljük, pedig tuti van véleményed.

A példáim nem falsok, mikor id. Bush elnök lett, az első reggel letették az asztalára a kötetnyi CIA jelentést. Kapásból visszadobta az egészet és annyit kért, hogy holnap reggeltől egyetlen oldal A4-est akar csak látni a lényeggel. Ja, előtte ő volt a CIA vezetője, csak mondom. Van egy pár mérnök kollégám/barátom még (olyan is, aki a BME-n tanít vagy előadásokat tart) és bocs, de tökre egyezik a véleményünk pont ezekről a dolgokról, mivel rendszeresen együtt dolgozunk élő és működő valós projekteken, amelyek élnek és működnek. Nem elméletben, hanem a kőkemény valóságban.

Semmiféle előrejelzést nem kértem, ez a fals példa - én a real-time ismeretek alapján kértem egy jelenlegi rangsort, ha jobban tetszik, egy "pillanatfelvételt".

De mindegy is, mások válaszoltak és teljesen ül a véleményük. Volt aki tömören, volt aki pár sorban, de van válasz és qrva nehéz lenne őket cáfolni.
Kamm szerint az orosz a világon a No1. Lehet, hogy nem is téved nagyot. Én sacc per kb 2. vagy 3. helyre tettem volna őket, igaz, Izraelt az elsőre. Ha a zsidókat kihagyom, akkor is minima a 2. helyre, pusztán a méretük, a sokrétűségük és a komplex szervezettségük miatt.
Nem volt ez olyan egetverő kérdés, amire nem lehet válaszolni.

Ki rendelkezik a világ legerősebb hadseregével? Erre van válasz?
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
999
8 945
93
USA hadereje = US ARMY USAF + USMC + USN + USCG. Az űrizén nem tudom ki alá van besorolva.

US ARMY = hadsereg

Haderő nem = hadsereg
Bocs, én nem az amerikai terminológiát használom, hanem prosztón magyarul írok, de legyen.
A lényeg nem változik: Szóval, kié a világ legerősebb hadserege? Még akkor is, ha Amcsiban ez az army-t jelenti.

Egyébként miért kerülgeti mindenki a szimpla választ kitérő manőverekkel?
Komolyan mondom, lassan tényleg trollnak kezdem érezni magam, pedig csak egy gondolkodási sémát akartam átadni, hogy az egyszeri autóskártyás érdeklődő érdeklődése továbbra is fennmaradjon. :eek:
 
S

speziale

Guest
Egyébként eszembe jutott még egy dolog.

Ki rendelkezik a világ legerősebb hadseregével?
Tudjuk a választ: USA.
Övék a globális katonai fölény, full erőprojekció, katonai büdzsé, etc, ezek is szinte alap axiómák mostanra.

De!
Azt is tudjuk - erről én is írtam már nem egyszer - hogy regionális szinten nem érvényesül az amerikai katonai fölény, lásd pl. Kelet-Európa vagy a dél-kelet ázsiai térség. De rámehetnénk a strat atomarzenál kérdésére, meg a nagyléptékű szárazföldi összfegyvernemi hadviselésre is, meg a belső társadalmi megosztottság/homogenitás kérdéskörére, meg még millió egyéb részletre.

Ennek ellenére mégis ők az No1 katonai nagyhatalom jelen idő szerint a világon.
Pedig milyen sok összetevője is van a dolognak, ugye?!
Sokkal több, mint a légvédelem kérdésének!

Szóval ha igazatok lenne az előző vitában, akkor ezen logika alapján a fenti kijelentés el sem hangozhatna, hiszen ostobaság lenne.

Igazam van?

nincs igazad...
ugyanis ha most elővenném @kamm érvelését a következőket mondanám:

1) az USA stealth gépek szart sem érnek az orosz légvédelem ellen.
2) az USA-nak nincs eszköze a HGV/HCM eszközök ellen, ergó a carrier flotta is kuka
3) az M1 szar, ellenben a T14
4) tüzérségben meg mindig is az oroszok voltak a legerősebbek

na, akkor miért is mondjuk, hogy az USA-é a legerősebb hadsereg? azért mert sokat költenek...de azt is csak azért mert a gaz Lockheed ellopja az összeset...

egyébként te magad adtad meg a választ, hogy miért értelmetlen kérdés ezt feltenni....az USA-ba ugyanis senki nem megy oda háborúzni...viszont lokális szinten (KKE vagy DK ázsia) egyáltalán nem biztos, hogy képes olyan erőprojekcióra, hogy ő legyen a legerősebb
 
S

speziale

Guest
Bocs, én nem az amerikai terminológiát használom, hanem prosztón magyarul írok, de legyen.
A lényeg nem változik: Szóval, kié a világ legerősebb hadserege? Még akkor is, ha Amcsiban ez az army-t jelenti.

Egyébként miért kerülgeti mindenki a szimpla választ kitérő manőverekkel?
Komolyan mondom, lassan tényleg trollnak kezdem érezni magam, pedig csak egy gondolkodási sémát akartam átadni, hogy az egyszeri autóskártyás érdeklődő érdeklődése továbbra is fennmaradjon. :eek:

Off:
Egyébként bocs, hogy ezt mondom, de nem azért vagyunk, hogy neked örömet szerezzünk....

Ugyanis pont az ilyen elképesztően leegyszerűsítő gondolkodás nem viszi előre a dolgokat...

volt pl. a harckocsik alkalmazása topikban nemrég egy elképesztően jó vita a 60-as éves VSZ vs Nato tankjairól...
nyilván ott sem sikerült egyik félnek sem meggyőznie a másikat, és egy ponton túl már mindenki csak a saját igazát akarta bizonygatni...de...közben elképesztő mennyiségű tudáshoz/infóhoz/adathoz lehetett hozzájutni....olyanokhoz ami idehaza teljesen egyedülálló, de megkockáztatatom, hogy még külföldön is csak nagyon kevés olyan fórum van, ahol ilyen mélységben bele lehet menni a dolgokba

ez szerintem egy nagy érték, amit inkább becsülni kellene, nem pedig kötekedni, hogy miért nem lehet "semmire sem egyszerű választ adni"

ON
 
  • Tetszik
Reactions: haubagoi

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
nincs igazad...
ugyanis ha most elővenném @kamm érvelését a következőket mondanám:

1) az USA stealth gépek szart sem érnek az orosz légvédelem ellen.
2) az USA-nak nincs eszköze a HGV/HCM eszközök ellen, ergó a carrier flotta is kuka
3) az M1 szar, ellenben a T14
4) tüzérségben meg mindig is az oroszok voltak a legerősebbek

na, akkor miért is mondjuk, hogy az USA-é a legerősebb hadsereg? azért mert sokat költenek...de azt is csak azért mert a gaz Lockheed ellopja az összeset...

egyébként te magad adtad meg a választ, hogy miért értelmetlen kérdés ezt feltenni....az USA-ba ugyanis senki nem megy oda háborúzni...viszont lokális szinten (KKE vagy DK ázsia) egyáltalán nem biztos, hogy képes olyan erőprojekcióra, hogy ő legyen a legerősebb

Kamm reagálni fog erre, ha akar, de én halkan megjegyzem, hogy tőle több posztban pont azt olvastam, hogy senki nem vonja kétségbe, hogy az Army a numero1. Csak azzal van problémája, hogy hatodannyi költséggel is az lenne, ha nem hobbi szinten lopnák a pénzt. És hasznosabb dologra is bevethetné, ha lenne a háborúik mögött cél és nem csak az a mozgatóerő, hogy megindokolják az újabb brutális költségvetést, amivel a nemzeti sportban résztvevők teli tömik a zsebüket.

Azért sokat elárul Monguz kérdésére való összes reakciódról, hogy szerinted nem lehet kijelenteni, hogy melyik a világ legnagyobb hadereje és Kammozol. Bárki jobban érezné magát a pénztemető országában, mintha ez a pénztemető bármely másik országba, ahol boldogulni szeretne, elvinné a demokráciát.
 
K

kamm

Guest
Elfogadom Kamm véleményét, mint ahogy elfogadnám a Tiédet is, de nem mondtál semmit.
A választ megkerüljük, pedig tuti van véleményed.

A példáim nem falsok, mikor id. Bush elnök lett, az első reggel letették az asztalára a kötetnyi CIA jelentést. Kapásból visszadobta az egészet és annyit kért, hogy holnap reggeltől egyetlen oldal A4-est akar csak látni a lényeggel. Ja, előtte ő volt a CIA vezetője, csak mondom. Van egy pár mérnök kollégám/barátom még (olyan is, aki a BME-n tanít vagy előadásokat tart) és bocs, de tökre egyezik a véleményünk pont ezekről a dolgokról, mivel rendszeresen együtt dolgozunk élő és működő valós projekteken, amelyek élnek és működnek. Nem elméletben, hanem a kőkemény valóságban.
Ez bizony halalosan pontosan igy van az uzleti eletben itt is.
Ilyen "ez a kerdes ertelmezhetetlen" stilusu valasszal ehen halnal Amerikaban avagy delivery guy netan Uber driver lehetnel maximum. :cool:


Semmiféle előrejelzést nem kértem, ez a fals példa - én a real-time ismeretek alapján kértem egy jelenlegi rangsort, ha jobban tetszik, egy "pillanatfelvételt".
Vilagos, erre mondtam, hogy atfogo kepessegeit tekintve, azaz rendszerszinten szerintem egyertelmuen az oroszoke a legjobb, meg ugy is, hogy kontinensnyi teruletet kell fogniuk.

De mindegy is, mások válaszoltak és teljesen ül a véleményük. Volt aki tömören, volt aki pár sorban, de van válasz és qrva nehéz lenne őket cáfolni.
Kamm szerint az orosz a világon a No1. Lehet, hogy nem is téved nagyot. Én sacc per kb 2. vagy 3. helyre tettem volna őket, igaz, Izraelt az elsőre. Ha a zsidókat kihagyom, akkor is minima a 2. helyre, pusztán a méretük, a sokrétűségük és a komplex szervezettségük miatt.
Nem volt ez olyan egetverő kérdés, amire nem lehet válaszolni.
Nem hat. Meg vitazni is lehet, de azt ervekkel szokas, nem elteriteni a temat...
 
M

molnibalage

Guest
Bocs, én nem az amerikai terminológiát használom, hanem prosztón magyarul írok, de legyen.
A lényeg nem változik: Szóval, kié a világ legerősebb hadserege? Még akkor is, ha Amcsiban ez az army-t jelenti.

Egyébként miért kerülgeti mindenki a szimpla választ kitérő manőverekkel?
Komolyan mondom, lassan tényleg trollnak kezdem érezni magam, pedig csak egy gondolkodási sémát akartam átadni, hogy az egyszeri autóskártyás érdeklődő érdeklődése továbbra is fennmaradjon. :eek:
Ez nem "amerikai terminológia".
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 593
113
még szerencse, hogy most légvédelmi rakétákról beszélünk....



És ezek hány%-át is teszik ki az orosz area denial rendszerek rakétaszámának?? Csak mert a Patriot Pac3/Pac3 MSE/Aster 30/Nasams/Camm rendszerek összes rakétája ARH



és ennek mihez mi köze? annyit írtam, hogy a nyugati lérak rendszerek már mind ARH-sok...
egyébként meg csak 1 kérdés: nemrég volt a bejelentés, hogy a következő években a Type 45-sök kapnak az orrukba 24 darab Camm indítót a meglévő 48 darab mindegyikébe meg megy az Aster 30 block 1 nt...

melyik orosz hajónak lesz hasonló légvédelmi képessége?

1. A légvédelemben nem csak a légvédelmi rakéta komplexumok vannak benne.
2. Te nem azt mondtad, hogy kevés van, hanem, hogy egyáltalán NINCS.
3. Nem minden nyugati légvédelmi rakéta komplexum használ ARH rakétákat.

Ha beböfögsz valamit, előtte legalább nézzél utána!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
volt pl. a harckocsik alkalmazása topikban nemrég egy elképesztően jó vita a 60-as éves VSZ vs Nato tankjairól...
nyilván ott sem sikerült egyik félnek sem meggyőznie a másikat, és egy ponton túl már mindenki csak a saját igazát akarta bizonygatni...de...közben elképesztő mennyiségű tudáshoz/infóhoz/adathoz lehetett hozzájutni....olyanokhoz ami idehaza teljesen egyedülálló, de megkockáztatatom, hogy még külföldön is csak nagyon kevés olyan fórum van, ahol ilyen mélységben bele lehet menni a dolgokba

ez szerintem egy nagy érték, amit inkább becsülni kellene, nem pedig kötekedni, hogy miért nem lehet "semmire sem egyszerű választ adni"

Ezzel alapvetően egyet értek, de tegyük hozzá, hogy attól, hogy 100+ oldalon fejtettünk ki egy sima eldöntendő kérdést, az eldöntendő kérdés végeredménye ugyan az maradt.
Egy sima, egyszerű, Igen/Nem válaszos kérdés érdemi indoklása és annak cáfolási kísérlete volt 100 oldal.
Ez hasznos volt, tele jó infókkal, mindenki sokat tanult belőle!
De mint mondtam, egy sima, egyszerű igen/nem válasszal meg lehetett válaszolni az alapkérdést ott is.

MangaMongúz (Montezuma) azt kérte, hogy ne írjuk le ezt a 100 oldalt, mert az nem érdekli, csak írjuk le az Igen/Nem konklúziót.
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
999
8 945
93
Off:
Egyébként bocs, hogy ezt mondom, de nem azért vagyunk, hogy neked örömet szerezzünk....

Ugyanis pont az ilyen elképesztően leegyszerűsítő gondolkodás nem viszi előre a dolgokat...

volt pl. a harckocsik alkalmazása topikban nemrég egy elképesztően jó vita a 60-as éves VSZ vs Nato tankjairól...
nyilván ott sem sikerült egyik félnek sem meggyőznie a másikat, és egy ponton túl már mindenki csak a saját igazát akarta bizonygatni...de...közben elképesztő mennyiségű tudáshoz/infóhoz/adathoz lehetett hozzájutni....olyanokhoz ami idehaza teljesen egyedülálló, de megkockáztatatom, hogy még külföldön is csak nagyon kevés olyan fórum van, ahol ilyen mélységben bele lehet menni a dolgokba

ez szerintem egy nagy érték, amit inkább becsülni kellene, nem pedig kötekedni, hogy miért nem lehet "semmire sem egyszerű választ adni"

ON
Pont, hogy az "elképesztően leegyszerüsített gondolkodás" teremti meg a gyors és hatékony döntéshozói képességet, ami sokszor előre viheti a dolgokat, néha meg hátra persze. Elveszni a részletekben, túlagyalni, túlelemezni még sosem vitt előre semmit és nem oldott meg semmit, csak tökölést és egyre nagyobb határozatlanságot, bizonytalanságot eredményezett.

Aki átlátja és érti a lényeget, az bármilyen témában röviden képes levezetni a sztorit és megközelítőleg jó végeredményt tud adni.
Aki a részletkérdésekből ki sem lát, az kisregényeket gyárt és érdemi végeredmény helyett ad egy jó nagy adag infóhalmazt - mindent, csak választ nem.

Nemrég még gúnyoltátok azt, aki az "ezt nem tudhatjuk" kifejezést merte használni, most meg foggal-körömmel bizonygatjátok, mint helyes végkövetkeztetést? Ha valóban így működne a világ, már rég nem működne semmi.
 
S

speziale

Guest
Pont, hogy az "elképesztően leegyszerüsített gondolkodás" teremti meg a gyors és hatékony döntéshozói képességet, ami sokszor előre viheti a dolgokat, néha meg hátra persze. Elveszni a részletekben, túlagyalni, túlelemezni még sosem vitt előre semmit és nem oldott meg semmit, csak tökölést és egyre nagyobb határozatlanságot, bizonytalanságot eredményezett.

Aki átlátja és érti a lényeget, az bármilyen témában röviden képes levezetni a sztorit és megközelítőleg jó végeredményt tud adni.
Aki a részletkérdésekből ki sem lát, az kisregényeket gyárt és érdemi végeredmény helyett ad egy jó nagy adag infóhalmazt - mindent, csak választ nem.

Nemrég még gúnyoltátok azt, aki az "ezt nem tudhatjuk" kifejezést merte használni, most meg foggal-körömmel bizonygatjátok, mint helyes végkövetkeztetést? Ha valóban így működne a világ, már rég nem működne semmi.

Próbáltam számodra egy analógiával érzékeltetni mi a gond a kérdéseddel (és az azokra adott válaszokkal).

Nyilván könnyebb volt azt egy egyszerű "nem előrejelzést kértem" felkiáltással elintézni ahelyett, hogy megértsd az analógiát, ami a kérdés komplexitására vonatkozik....

Ha pl. a főnököm tőlem azt kéri, hogy készítsek 100 évre előre egy villamosneregia felhasználás előrejelzést, erről a kérdésről ugyanazt fogom gondolni mint a te kérdésedről. Nyilván ha másnap is szeretnék még ott dolgozni akkor neki fogok állni a dolognak. Viszont ez egy fórum, nem a munkahelyem és te nem vagy a főnököm, szóval neked mondhatom azt, hogy ez egy hülye kérdés.

De tegyük fel nekiállunk a probléma megoldásának, szépen levezetjük, hogy a villamosneregia igény=jövőbeni GDP*jövőbeni GDP energia intenzitása. Remek kis egyszerű összefüggés, mindenki megérti és a végén a szorzás eredőjeként ott is fog virítani egy szám (értsd: az analógiát: ez kb. az a szint amikor valaki itt bemondja, hogy az orosz a legrétegzettebb ezért az a legjobb)

na eddig jók vagyunk...csak éppen mondd már meg nekem, mennyi lesz aa GDP 100 év múlva és mennyi lesz az energia intenzitása...na ez viszont már az elékpesztően komplex probléam mert egy rakás kurva nehezen megmondható dologtól függ

és attól, hogy a nap végén ott virítana egy szám az adott kérdésre, a valósághoz attól még jó eséllyel sok köze nem lenne.

Másrészt az, hogy ha nekem nincs akkora arcom mint itt egyeseknek, hogy csak úgy kijelentsem, hogy az orosz a legjobb, azzal miért is mondom azt, hogy nem tudhatunk semmit?

egyébként meg attól, hogy az orosz légvédelem rétegzett mitől is lenne a legjobb?

A US Navy légvédelme is elég rétegzett. Phalanx CIWS, RIM116 Shorad, ESSM/ESSM block2 közép hatótávú védelem, SM3B/SM6 long range, ABM, anti sattelite, és akkor a carrier-en lévő fedezetet adó gépekről nem is beszéltem...na akkor most mondjam azt, hogy az USA-é a legjobb légvédelem?
De önmagában mit is ér a rétegzettség? Való igaz nyugaton nincsen egy csomó olyan rendszer mint az oroszoknál (Pantsir, TOR, bUk)...az oroszoknál viszont nincsen Nasams, ami az orosz terminológia alapján egy besorolhatatlan rendszer, mert többféle rendszer képességeit elegyíti...de ettől még miért lenne rosszabb/gyengébb?
meg ugye azt se felejtsük el, hogy kicsit más helyzetben van a légvédelmed ha az F22/f35 páros takarítja előtte az utat....
 
  • Tetszik
  • Vicces
Reactions: haubagoi and kamm
M

molnibalage

Guest
Pont, hogy az "elképesztően leegyszerüsített gondolkodás" teremti meg a gyors és hatékony döntéshozói képességet, ami sokszor előre viheti a dolgokat, néha meg hátra persze. Elveszni a részletekben, túlagyalni, túlelemezni még sosem vitt előre semmit és nem oldott meg semmit, csak tökölést és egyre nagyobb határozatlanságot, bizonytalanságot eredményezett.

Aki átlátja és érti a lényeget, az bármilyen témában röviden képes levezetni a sztorit és megközelítőleg jó végeredményt tud adni.
Aki a részletkérdésekből ki sem lát, az kisregényeket gyárt és érdemi végeredmény helyett ad egy jó nagy adag infóhalmazt - mindent, csak választ nem.

Nemrég még gúnyoltátok azt, aki az "ezt nem tudhatjuk" kifejezést merte használni, most meg foggal-körömmel bizonygatjátok, mint helyes végkövetkeztetést? Ha valóban így működne a világ, már rég nem működne semmi.
Ne haragudj, de neked nagyon komoly szövegértelmezési és értelmezési problémáid vannak.
A nem tudható és a paraméterek miatt nem kijelenthető az nagyon nem ugyanaz...