Összefoglaló a légvédelmi eszközök működéséről...

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Török Korkut közel légvédelmi rendszer.
35 mm-es iker gépágyú. A videón látszik a Török programozható lőszer. Stb...
Igen korszerűnek tűnik...
M113 alvázon? Picit talán magasan van a súlypontja. A felderítő radar külön járművön van.
Ha belegondolunk valahol logikus. A drónrajt is törököktől linkelted. Akkor legalább saját meglevő képességet feltételeznek, ami ellen védekezni kell.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 987
113
Ahogy mondtam ezt is korábban, csípőből nem illik hülyének nézni a törököket, ők nem szaudiak. Mind ők, mind Irán sokszor ki van nevetve, pedig komoly regionális katonai középhatalmak, legalább annyi futó fejlesztéssel és sokkal több akarattal( ez a fő lényeg) mint pl. a németek.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
M113 alvázon? Picit talán magasan van a súlypontja. A felderítő radar külön járművön van.
Ha belegondolunk valahol logikus. A drónrajt is törököktől linkelted. Akkor legalább saját meglevő képességet feltételeznek, ami ellen védekezni kell.
Igen, mostanában jobban rá áll a szemem a Török fejlesztésekre...
Az M113 alváz valóban kissé kicsinek tűnik ehhez a toronyhoz, de cserébe legalább úszóképes.
En speciel inkább harckocsi alvázra tenném + még a torony oldalára 4-8 rakétát...

A gépágyú és a lőszer Oerlikon licensz, a radar meg a optika Aselsan.

Mindenesetre a fejlesztési irány jónak tűnik.
 
M

molnibalage

Guest
Húha, észrevettem valamit a HTÖ fordítása közben...
Mi ezt írtuk bele végül.

A szovjet összhaderőnemi koncepcióban a legkisebb manőverező egység a zászlóalj. Az összhaderőnemi koncepció azt jelenti, hogy zászlóalj szinten is rendelkezik az egység minden szóba jöhető célpont ellen fegyverzettel, még ha nem is csúcskategóriással. A zászlóaljak már a zászlóalj szintű eszközökkel is képesek mindenféle típusú célpont ellen harcképességet felmutatni. Repülőgépek és helikopterek ellen a vállról indítható rakétával (pl. Sztrela-2), harckocsik ellen harckocsival, a gyalogság irányított páncéltörő rakétáival (pl. 9M113 Konkursz), hátrasiklás nélküli lövegeivel (SzPG-9) vagy nem irányított páncéltörő rakétával (pl. RPG-7) vagy gyalogsági harcjárműről indított irányított páncéltörő rakétával és gyalogság ellen a saját gyalogsággal és miden szóba jöhető tűzfegyverével. A későbbiekben látni fogjuk, hogy a felsőbb szintekhez tartozó (pl. ezred vagy hadosztály szintű) támogató egységekkel a zászlóaljak harcképessége ennél lényegesen magasabb is lehetett

És most elfogott a félelem, hogy ez tévedés és ezredet kellett volna írni a harctámogatók miatt, az az rendelkezik minden egyéb szükséges cuccal...

Ezzel szemben...
vxPhzoZ.png


Na, akkor most melyik? Lehet, hogy a lektorok anno felülbírálták az FM-100-2-3-at csak én nem emlékszem erre?
@ambasa @Cifu @emel @Hpasp @Allesmor Obranna
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 008
113
Húha, észrevettem valamit a HTÖ fordítása közben...
Mi ezt írtuk bele végül.



És most elfogott a félelem, hogy ez tévedés és ezredet kellett volna írni a harctámogatók miatt, az az rendelkezik minden egyéb szükséges cuccal...

Ezzel szemben...
vxPhzoZ.png


Na, akkor most melyik? Lehet, hogy a lektorok anno felülbírálták az FM-100-2-3-at csak én nem emlékszem erre?
@ambasa @Cifu @emel @Hpasp @Allesmor Obranna

Elvileg mindenhol a zászlóalj az alap a gépesített lövészeknél.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 008
113
Húha, észrevettem valamit a HTÖ fordítása közben...
Mi ezt írtuk bele végül.



És most elfogott a félelem, hogy ez tévedés és ezredet kellett volna írni a harctámogatók miatt, az az rendelkezik minden egyéb szükséges cuccal...

Ezzel szemben...
vxPhzoZ.png


Na, akkor most melyik? Lehet, hogy a lektorok anno felülbírálták az FM-100-2-3-at csak én nem emlékszem erre?
@ambasa @Cifu @emel @Hpasp @Allesmor Obranna

Az,hogy a legkisebb manőverező elem nem azt jelenti,hogy minden szóba jöhet fenyegetésre van válasza hanem azt,hogy nem fognak kisebb alegységgel tervezni. Azaz nincs olyan,hogy az ezred vagy dandár elküldjön egy századot teszem azt megvédeni egy terepszakaszt önállóan,
egy zászlóalj fog menni.
 
M

molnibalage

Guest
Az,hogy a legkisebb manőverező elem nem azt jelenti,hogy minden szóba jöhet fenyegetésre van válasza hanem azt,hogy nem fognak kisebb alegységgel tervezni. Azaz nincs olyan,hogy az ezred vagy dandár elküldjön egy századot teszem azt megvédeni egy terepszakaszt önállóan,
egy zászlóalj fog menni.
Akkor tegyem hozzá azt, hogy annak ellenére, hogy csak az ezred rendelkezett a szovjeteknél minden harctámogató és támogató egységgel?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 008
113
De fontos,hogy ez gépesített lövészekre igaz és,hogy konvencionális harcra.Tehát teszem azt Afganisztánban simán számolnak 1 századnyi erővel mert oda elég.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 008
113
Akkor tegyem hozzá azt, hogy annak ellenére, hogy csak az ezred rendelkezett a szovjeteknél minden harctámogató és támogató egységgel?

Nincs meg fejből a technikai állománytábla.
Viszont ha belegobdolsz már a század is képes minden ellen harcolni kivéve az aknavetőnél nagyobb lőtávú tüzérséget hisz a században van harckocsi elleni,gyalogság elleni,repülőeszköz elleni és APC/IFV elleni képesség is attól függetlenül,hogy nem rendelkezik a felsorolt eszközök jórészével.

Szerintem érdemes máshogyan megközelíteni ezt a két dolgot mert hiába a zászlóalj a legkisebb önálló manőverelem az a zászlóalj nem mozdul ki az ezred vagy dandár kijelölt felelősségi területéről= mindig rendelkezésére fog állni a dandár/ezred támogatása.

Azt kell inkább tisztázni,hogy mi a különbség az egység és az alegység közt hosz tulajdonképpen erről van szó.És ezt kell ráültetni a szovjet rendszerre.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 008
113
Vannak alegységek,egységek és magasabb egységek.A zászlóalj biztosan alegység a dandár biztosan egység.Ezt tudom fejből.Az,hogy a szovjet rendszerben az ezred vagy a hadosztály hová van besorolva nem tudom.Az a baj,hogy én szovjet struktúrát nem tanultam a NATO-ban pedig vannak eltérések a szovjethez képest.
 

comandante

Well-Known Member
2010. május 11.
2 536
5 034
113
Azért itt olvasgatva szerintem van itt logikai bukfenc is elég. Persze nyilván lehet nem egyetérteni vele, de ahogy a védelmi és támadó fegyverek egyensújba kerülnek, előfordulhat hogy ez a videójáték szerű megnyomom a gombot indul a rakéta és kész sommás játék érvényét veszti. Főleg a lassan megjelenő 360 fokú gőmben nézegető rendszerek esetében nem csak az indítás hanem a védekezés is egyszerűbb lehet , ráadasúl a terjedő energiafegyverek tükrei bárhol elhelyezhetők a repülőgepen az energia is rendelkezésre áll és a reakció reakció idői rendben van. Tehát a sommás megállapítások nem biztos hogy mindíg igazak lesznek. Ráadásul minél közelebb ér a rakéta a lézerfegyver annál hatásosabb, az csak hab a tortán hogy felhőben a kár több gép is védekezhet egyszerre. Kiegészítőleg hozzájühet még más peldául földi ellentevékenység is.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Húha, észrevettem valamit a HTÖ fordítása közben...
Mi ezt írtuk bele végül.



És most elfogott a félelem, hogy ez tévedés és ezredet kellett volna írni a harctámogatók miatt, az az rendelkezik minden egyéb szükséges cuccal...

Ezzel szemben...
vxPhzoZ.png


Na, akkor most melyik? Lehet, hogy a lektorok anno felülbírálták az FM-100-2-3-at csak én nem emlékszem erre?
@ambasa @Cifu @emel @Hpasp @Allesmor Obranna

Ilyesmibe én nem nyúltam emlékeim szerint, de én is logikusnak véltem a zászlóaljat.
De az ezred ilyen jellegű bekategorizálása melletti érvek eléggé betonszilárdak a szövegben.
 
M

molnibalage

Guest
Ehhez képest mondjuk a Szerbeknél is a Zastava üzemmel kezdték a pusztítást…
Teljesen értelmetlenül. Az AF idején összevissza bombáztak minden szart. A SV idején kevésbé. De túl sokszor látom azt, hogy II. vh-s szemlélet alapján állnak neki dolgoknak, mert a vezetők szeretik a háborúkat úgy vívni, ahogy az elődeik anélkül, hogy belátnák, hogy nincs értelme.

A szénhidrogén iparnál érdekes módon csak a tartályokat bombázták szét, a finomítókat magukat nem. Mert a tartályok gyorsabban újraépíthetőek. És a távvezetékeket sem bántották. Tehát a hadsereg közvetlen tartalékának megfosztása is volt a cél. Az más kérdés, hogy ezzel a civileket is szopatták...
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka
T

Törölt tag 1586

Guest
Teljesen értelmetlenül. Az AF idején összevissza bombáztak minden szart. A SV idején kevésbé. De túl sokszor látom azt, hogy II. vh-s szemlélet alapján állnak neki dolgoknak, mert a vezetők szeretik a háborúkat úgy vívni, ahogy az elődeik anélkül, hogy belátnák, hogy nincs értelme.
A szénhidrogén iparnál érdekes módon csak a tartályokat bombázták szét, a finomítókat magukat nem. Mert a tartályok gyorsabban újraépíthetőek. És a távvezetékeket sem bántották. Tehát a hadsereg közvetlen tartalékának megfosztása is volt a cél. Az más kérdés, hogy ezzel a civileket is szopatták...
A modern háborúk célja nem csak a konkrét csaták megnyerése, hanem az is hogy hosszabb távon befolyásolják az ellenség hadviselő képességét.
(ld.: I. majd II. vh.t követő békeszerződések fegyverzet korlátozó intézkedései, fegyverzet megsemmisítések, stb…)
A Szerb háborúk célja sem csak a Horvátok, Koszovó megvédése volt, hanem az is, hogy hosszabb távon is elejét vegyék a további agresszív Szerb ambícióknak a Balkánon.

Ebbe a képbe szerintem jól beleillett a Szerb hadigépezet termelő elemeinek (fegyvergyárak) megsemmisítése is.
Ezek újjáépítése jó darabig eltartott és mindenképp lassította a Szerbek talpra állását. Az erre szánt forrásokat mindenképp valahonnan máshonnan kellett elvenni.
Az más kérdés hogy azóta a helyreállítás megtörtént és a Szerb hadiipar újra él és virul. Kellett hozzá vagy 20 év...
 
M

molnibalage

Guest
250kg az szinte mindenhez túl nagy. Szerintem.
Mi a seregben a szakalap alatt robbantottunk 100kg-os trotillal harcjármű fedezéket. Kb. 1-1,5 méterre előfúrva. Persze le volt fojtva, de a robbantás után kész volt egy kényelmes BTR-nyi lyuk a földben. A munkagéppel a műszakiaknak csak rámpát kellett volna hozzá mélyítenie.
Egy 1,5-2x akkora töltet (ami nem is trotil) földfelszínen simán tarol mindent a fentebb említett 500 méteren belül. Különösen, ha megnövelt repeszhatású.
Itt egy bő leíras a hatasokról.
Röviden. Hujuj...

De, akkor lássuk bővebben. Dehogy tarol le. Ha így lenne, akkor nem lenne szükség PGM lőszerre és a II. vh alatt a stratégiai bombázás akkor is hatékony lett volna, ha vaktában csinálják. Hiszen akkor a több száz méter széles bombaszőnyeg kb hosszan letarol mindent. Ez volt? Nagyon nem.
500 méteres taroláshoz mi kell? Öööö, kt hatóerőkről beszélgetünk. A Little Boy kb. 12 kt hatóereje mellett az akkori beton épületek állva maradtak 500 méternél. Nem 0,1 tonna TNT, hanem 12 kt egyenérték.

A szomorú igazság az, hogy Mk-82 bomba találattól 40 méterre kb. ablakok törnek ki és viskókat fújja el a nyomáshullám. Komoly épületben kárt nem okoz. Mk-84 esetén ez úgy kb. 60-70 méter lehet. Belgrádban is ezért van az, hogy a szétbombázott minisztérium körül állva maradtak az épületek.

A teljesen csupasz és védtelen extrém biztonsága miatt van az embertelen biztonsági távolság a szétrepülő repeszek miatt, mert egy kis és relatíve lassú darab is okozhat súlyos fejsebet vagy megvakít, de tényleg iszonyatos a túlbiztosítás.

Tessék megnézni a lenti videón, hogy a nyomáshullám mennyire nem látszik már a talajon mennyire kis távolság miatt. Szétrepülő repeszeket sajnos ekkora távolságból nem látni. Viszont nagy krátert sem csinálnak a bombák. Az, hogy elásva és lefojtva mit okoz 100 kg robbanóanyag, annak köze nincs ahhoz, hogy a földfelszínen mit csinál a késleltetés nélküli bomba. Lehet föld alatt robbantani, csak akkor meg repeszhatásod, na az nem lesz...

Akkor ezt. 9 db (!) bomba megy a célra. Az első két-három bomba becsapódása után még látszik, hogy mennyire lokális a pusztítás. A hang terjedési sebességéből a távolság is számolható...

Ezt látni. Az első bomba mellett épület áll, mint a cövek. Pedig ez mindennek látszik, csak nem vasbetonnak.
Yie8edn.png


Vagy ez. 2000 font, kvázi az arcukba. Hogy ez nem volt még talán 150 méter sem, az biztos, nemhogy 500 méter. Lazán videózták.

Vagy tessék, elég nagy minta.

Könnyűszerkezetes konténereket nem tudott teljesen széttépni 2 db bomba.

Ez meg GBU-28 PGM telibe. Ez a királykategória már, nem Mk-82/84...
https://youtu.be/EL7oeu3_syQ?t=76


SDB, GBU-39.
Látható, hogy a nyomáshullám csekély, a szikladarabok repülnek szét és okozhatnának sérülést, látszik a vízen. Csak éppen itt ferde felületről repült oldalra a törmelék.

Röviden. Totális téveszme, amit írtál. Ha igen lenne, akkor nem lenne szükség intelligens fegyverekre. A régi gépek is kis magasságon 1 tonnás bombával letarolnának mindent és atomfegyver sem kéne. De nem ez a realitás.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
A teljesen csupasz és védtelen extrém biztonsága miatt van az embertelen biztonsági távolság a szétrepülő repeszek miatt, mert egy kis és relatíve lassú darab is okozhat súlyos fejsebet vagy megvakít, de tényleg iszonyatos a túlbiztosítás.
Azt hiszem ez a riporter tudna nekünk mesélni miért fontos a biztonsági távolság...