Új fejlesztésű tüzérségi eszközök

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 350
77 010
113
Valaki igazán találhatna ugyan olyan képet* mint amit Mackensen
Oroszba vagy németbe mert kell egy ilyen háttérkép. :D

*Erről lenen szó:

071834mv24yq78peexe78j_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 048
113
"Kár, hogy nem próbálhatom ki élőben "

Nincs az a pénz hogy én megfogjak egy ilyen lövedéket! félnék hogy felrobban:DDD
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 895
4 405
113
"Kár, hogy nem próbálhatom ki élőben "

Nincs az a pénz hogy én megfogjak egy ilyen lövedéket! félnék hogy felrobban:DDD

Nem olyan robbanékony, még leejtés után sem. Csak kilövés után élesítenek a gyújtók.
Nagyon jó érzés ilyenekkel közvetlen irányzással lőni, amikor látod becsapódni a gránátot és felrobbanni a célt.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 714
113
Valaki igazán találhatna ugyan olyan képet* mint amit Mackensen
Oroszba vagy németbe mert kell egy ilyen háttérkép. :D

Én nem láttam ilyesmit másoknál. Olyat sem amin rakéta-póthajtásos gránátok lennének és láthatóak működés közben.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 895
4 405
113
Valaki igazán találhatna ugyan olyan képet* mint amit Mackensen
Oroszba vagy németbe mert kell egy ilyen háttérkép. :D

*Erről lenen szó:

071834mv24yq78peexe78j_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Nem pontosan ezt kérted, de hasonlók. Ráadásul hazai!!!

www.tvn.hu_93bda43858e612e99334c9b1bc3eafdf.jpg


www.tvn.hu_a3a9b346614e861b6b9106f2a3c0def3.jpg


www.tvn.hu_0aaf68c9165014620d84db38a0754858.jpg


www.tvn.hu_83d4b144d98b36118e11f74cae4f546c.jpg
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 714
113
Gondolom dudinak pont ugyanez a kép kéne de pzh 2000-el. Esetleg megkérjük weasel007et, hogy csinálja át őket:D
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 714
113
Na! Eltüntettem a kép aljáról a kínai írásjeleket.
Dudi_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 840
65 489
113
Na ez nem új éppen hanem régi, vagy 100 éves még az első vh-ból. De jó kis kép. Német 77 mm.
DZ92i.jpg
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 895
4 405
113
Na ez nem új éppen hanem régi, vagy 100 éves még az első vh-ból. De jó kis kép. Német 77 mm.
DZ92i.jpg

Ő lehet a tettes: https://en.wikipedia.org/wiki/7.7_cm_FK_96_n.A.

Úgy néz ki az eleje, mintha egy óraműves időzíthető gyújtó lenne (srapnel esetén valószínű is).
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 840
65 489
113
Hogy őszinte legyek nagyon elképzelni sem tudom magát a lövedéket. Lehet belemélyedek hogy néztek ki akkoriban pontosan az ilyen lőszerek.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 895
4 405
113
Hogy őszinte legyek nagyon elképzelni sem tudom magát a lövedéket. Lehet belemélyedek hogy néztek ki akkoriban pontosan az ilyen lőszerek.

Kétféle változat létezett. Az egyik, amit Mackensen rakott be, az időzíthető óragyújtóval ellátott, ami a pontos repidő meghatározása alapján állítottak be úgy, hogy az élőerő felett robbanjon. A robbantási magasság a nehezen kiszámítható repidő miatt igen nagy szórást mutatott. Leginkább meredek röppályán volt érdemes kilőni.
A másik egy becsapódásra beindult késleltetett gyújtós változat (általában egy fekete lőporos késleltetésű), melyet lapos röppályán volt célszerű kilőni. A lövedék becsapódás után felpattan (kacsázik) és beindítja a késleltetést, majd a lövedék hátsó részén keresztül juttatja ki a repeszeket. Előnye, hogy egyenletes nagyságú terepszakaszt lehetett vele pusztítani.
Ezeket ugyan betiltották, de a fejlődés és a harcászat kicsit kijátszotta a szabályokat. Jelenleg fragmentált gránátokat használnak úgy, hogy össztűzben (a TOT vagy MRSI lövetése - különböző röppályákon és különböző sebességgel indított lövedékek egyidejű becsapódása) egyes lövedékeket pillanatgyújtóval ellátva becsapódáskori robbantással, míg másokat időzíthetővel a célterület felett felrobbantva lövik ki, gyakorlatilag a srapnelhez hasonló acélesőt előidézve.
Ma már ezt tovább lehet kombinálni attól függően - akár precíziós, termobárikus lövedékeket is alkalmazva - hogy mennyire páncélozott vagy fedett helyen van az ellenség.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 714
113
És még volt a shrapnel-gránát. Ez kombinálva volt még egy gránáttal.
Az orr részbe volt még egy gránát amit a repeszekkel együtt lőtt ki. Ez visszapattant a földről és ez is a levegőben robbant.
shrapnel_1.jpg

Nem is tudtam, hogy betiltották. Azt hittem, hogy a megváltozott gyalogsági taktikák miatt elveszett a jelentősége.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 840
65 489
113
És még volt a shrapnel-gránát. Ez kombinálva volt még egy gránáttal.
Az orr részbe volt még egy gránát amit a repeszekkel együtt lőtt ki. Ez visszapattant a földről és ez is a levegőben robbant.
shrapnel_1.jpg

Nem is tudtam, hogy betiltották. Azt hittem, hogy a megváltozott gyalogsági taktikák miatt elveszett a jelentősége.

Na valami ilyesmi volt amin az öreg évtizedeken át egyengette a vasat. Az orrából ki volt szedve a gyújtó és a végéből is az a töltet rész.

Amit betettem azon látszik a menetes rész, az elnyíródott mikor mikor elműködött vagy maga a test repedt le róla?
 

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 209
2 689
113
Helo, nem tudtam pontosan hova is tegyem fel a kerdest, de egyebbkent mifele eljarasok modszerek vannak manapsag ervenyben a tuzersegnel a levegobol torteno tamadasok kivedeset/kikeruleset illetoen? Kosza elkepzeleseimben csak az van, hogy "gyorsan" elmegyunk egy kijelolt helyre, szetpakolunk lovunk egy parat, majd sietve osszecsomagolunk es elhuzunk masfele taktika ervenyes? Mozgas kozben A-bol B-be csak a sajat legifoleny/legvedelemben bizhatunk? Vagy amig nincs elfogadhato legi fedezet addig valami bunkerben vagy erdo melyen van minden elrejtve? Nem vilagos nekem ez a resz. Valtozott ilyen szempontbol a elmult 30-40 evben a taktika?
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 714
113
Igen. Saját légifölény és csapatlégvédelem, meg álcázás.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 895
4 405
113
Igen. Saját légifölény és csapatlégvédelem, meg álcázás.

Ennyire azért nem kerek, mert nem kell feltétlenül a légifölény sem, ha még van csapatlégvédelem.
Ha egy modern rendszert nézünk, akkor annyira távol lehetnek egymástól a lövegek és mélyen a saját vonalakon belül, hogy teljesen értelmetlen lenne egy repülő vagy helikopter épségét kockáztatni egy vagy néhány löveg miatt (feltételezve valamilyen légvédelmi tevékenységet). Ha a lőtávot lecsökkenteném 20 km-re egy 40 km max. lövegnél, akkor a lövegek közötti tér és távközt is növelhetném úgy, hogy akár 800-1000 m-re is lehetnek egymástól. Ekkora területen nem tud egy repülő sem eredményesen vadászgatni következmények nélkül. Nyilván állandó mozgásban kell lenniük, szintén távol egymástól.
Az ellenséges tüzérség veszélyesebb rájuk mint a légierő.

A magyar Honvédség egész tüzérségét viszont másodpercek alatt elintézné egyetlen repülő is, mivel még minden a 40-50 évvel ezelőtti szinten van (az egész elfér egy 200x50 m-es területen) azaz együtt az összes löveg.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 714
113
Akinél a légifölény annál a légi felderítés is stb. stb.
Ideig óráig működhet a dolog, de aztán az ellenfélnél lesz a kezdeményezés.
 
Status
Not open for further replies.