1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Űrkutatás

Diskurzus a(z) 'Kantin' témában - Luthero által indítva @ 2015. szeptember 19..

1. Cifu

Cifu Well-Known Member

Plusz még:

-Ő volt a Shuttle-Mir program orosz oldali vezetője az NPO Enyergia részéről (bonyolult ügy, akkoriban eléggé kaotikus volt kinek pontosan mi a szerepe az orosz űrprogramban), így már annyira nem meglepő a szitu: egyszerűen saját magát jelölte meg az útra beosztott űrhajósnak.

-Felesége Jelena Vlagyimirovna Kondakova (alig 18 évvel fiatalabb férjénél), aki "véletlenül" egy sor kivételezettségben részesült: ő volt nagyjából 20 éven át az egyetlen kiképzett és űrrepülési lehetőséget kapott női kozmonauta, ő volt a 2010-es évekig az egyetlen orosz nő, aki bekerült űrállomás alapszemélyzetbe (a Szaljut-7 és a Mir esetében is voltak tervek csak nőkből álló alapszemélyzetről, sőt kiképzési fázisban is voltak, aztán mindet elkaszálták), ja, és mellesleg ő is repült űrrepülőgéppel.

zeal, gergo55 and fishbed like this.
  2. Cifu

Cifu Well-Known Member

A miheztartás végett: anno az Ansari X-Prize esetében is 100km-t határoztak meg az elérni kívánt magasságnak, sőt, anno a Virgin Galactic is 100km fölé akart jutni...

Tcat and misinator like this.
  3. Cifu

Cifu Well-Known Member

FilcTroll, fulcrum11, fishbed and 5 others like this.
  4. Hpasp

Hpasp Well-Known Member

5. nyugger

nyugger Well-Known Member

Hogyan állt össze a ISS

Python, Cifu, fishbed and 4 others like this.
  6. gergo55

gergo55 Well-Known Member

Az ISS szerkezete, azzal a hosszú rácsos tartóval, hosszan kinyuló napelemszárnyakkal mikor alakult ki?
    Egy nagyon régi, ' 80-as évek eleji Galaktikaban láttam egy rajzot, a mostani ISS-re kisértetiesen hasonlító űrállomásról.
    " véletlen", vagy már akkor tervezgették?

7. Cifu

Cifu Well-Known Member

Hagy ne kelljen Copy-Paste-elnem: Katt ide aztán Katt ide.

gergo55 likes this.
  8. gacsat

gacsat Well-Known Member

Az oroszok.

gergo55 likes this.
  9. kamov

kamov Well-Known Member

Az ISS rácsszerkezete a Freedom űrállomás rácsszerkezete.
    Az 1982-re már megvolt az a "Power Tower" koncepció amit 1984 áprilisában aztán kiválasztottak az űrállomás alapkoncepciójaként, amiből aztán sok és komoly átalakulással az ISS végleges szerkezete lett.

gergo55 likes this.
  10. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

Milyen mértékű gyorsulások elviselésére képes a ISS? Van erre adat? Értem ezt a súlypont gyorsítására és mondjuk saját tengely körüli forgáskor gyorsítás és lassításkor is, ha valami gáz lenne.

11. jani22

jani22 Well-Known Member

12. jani22

jani22 Well-Known Member

Csak emlékezetből, és nem teljesen a kérdéshez, de arra emlékezek (mármint nem voltam ottanfelé :D), hogy 1 g környéki a gyorsulás a pálya megemelésénél. :)

molnibalage likes this.
  13. kamov

kamov Well-Known Member

2009 január 14-én egy pályaemeléskor egy hibás utasítás miatt a pályaemelést akkor végző Zvezda modul manőverfúvókái belengették az állomást.
    A rács végén a napelemszárnyaknál a lengés több méteres volt kb. 2 másodperces periódussal.
    Ez már a megengedett strukturális limit felett volt, de csak kb. két percig tartott, és nem okozott kárt.

fishbed, jani22, gergo55 and 2 others like this.
  14. jani22

jani22 Well-Known Member

Volmár? :)

"Végre megvan a Norton Utilities 98!

Sajátos űrkutatást végzett a Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó Alexander Gerst német űrhajós: egy elfelejtett szekrény tartalmában turkálva bukkant egy csokor 3,5 hüvelykes floppylemezre.

Az adathordozókon a Windows 95-höz készült Norton Utilities van, továbbá néhány személyes adatfájl. A lemezek valószínűleg William Shepherd és Szergej Krikaljev hagyatékához tartoznak, akik 2000-ben dolgoztak a fedélzeten. "Valószínűleg jó ideje nem nyitották ki ezt a szekrényt", írta Gerst a Twitteren, ahol a fotót is közölte.
    "
    https://hvg.hu/tudomany/20181123_Floppylemezeket_talaltak_a_Nemzetkozi_Urallomason

zeal, Luthero, Cifu and 2 others like this.
  15. kamov

kamov Well-Known Member

Pályaemeléskor a gyorsulás 0.007m/s és 0.015m/s (azaz 7mm/s és 15mm/s) között van legtöbbször.
    Az első eset a leggyakoribb, amikor a Progressz teherűrhajó 2950-3090N körüli tolóerejű főhajtóművét használják a több mint 400 tonnás állomás gyorsításához.
    A második ritkább, ekkor a Zvezda modul 2db egyenként 3090N tolóerejű hajtóművét használják.
    A régebbi gyorsítások (ATV,Shuttle) is ebben a tartományban mozogtak.

Forgatni maximum 0.5 fok/sec sebességgel szokták az űrállomást.

Itt egy Zvezda modulos gyorsítás videója még 2010-ből.

A pályaemelés 3:26-tól indul.

A pályaemelések általában néhány m/s gyorsítást jelentenek havi rendszerességgel.

gacsat, Luthero, Cifu and 4 others like this.
  16. jani22

jani22 Well-Known Member

gacsat and Luthero like this.
  17. jani22

jani22 Well-Known Member

Nagyon jó amit írtál! :)

Borzasztóan bosszant, amit írtam az 1 g-t, nem tudom, hogy hogy maradt bennem /valami régi emlék lehet - írtam is -, :rolleyes::eek::hadonaszos:/. :D

Egyértelmű, hogy az a sok kacat amit már bealmoztak oda, valahogy elszabadulna az ismétlődő manővereknél. Látható az ISS belső videóiból, hogy nincsenek felkészülve nagy erőhatásokra, maga a szerkezet sem.

Régi ugyan, de lehet kalandozni:

http://www.esa.int/Our_Activities/H...ts/International_Space_Station_panoramic_tour

18. Hpasp

Hpasp Well-Known Member

19. jani22

jani22 Well-Known Member

Szerk: töröltem, de

Ugyanazt tettem be , mint HPASP, de odaírtam, hogy nagyon informatív a videó. :D

20. sidewinder12

sidewinder12 Well-Known Member

A Szojuz MSZ-09 sikeresen leszállt Kazahsztánban. A parancsnok Szergej Prokopjev volt, a fedélzeti mérnökök: Alexander Gerst (ESA, német) és Serena Chancellor (NASA,amerikai, remélem jól írtam a nevét). A videót inkább csak érdekességként teszem be, jól szemlélteti,hogy miként viselik a visszatérést az űrhajósok. A videóban látszik,hogy az orosz parancsnok és az amerikai fedélzeti mérnök igen meggyötört a visszatérés után. Gerst ezzel szemben vidám, folyton nevet, és úgy tűnik,hogy akár körbe is futná a leszállóegységet, ha engednék neki. A CPK (hosszabb nevén Gagarinról Elnevezett Űrhajós Kiképző Központ) operatőre meg is jegyzin neki ,hogy "Szása, haraso ti vigligyis"= "Szása jól nézel ki" . A többieknek ez az első útja volt, neki már a harmadik,és ez nagyon látszik,sokkal jobban bírta a visszatérést:

gacsat, jani22, fishbed and 2 others like this.

Ezen oldal megosztása