Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 757
4 687
113
Itt Győrben kutyasétáltatás közben láttunk fél tíz körül egy kb. 15 percen át elhaladó, vélhetően műholdrajt.
Ezen kívül rakéták és ufók is lehettek, mert rendezett sorban haladtak ugyanabba az irányba...
Köszi, én is tracker után tippeltem rájuk, de nincs ebben tapasztalatom.

Viszont közben utánaolvastam, és már értem, hogy ezek nincsenek valami magasan, és jól észlelhetők, de most láttam ilyesmit először. Elég sci-fi, bár csak mérsékelten tetszik.
 

monster

Well-Known Member
2016. február 21.
2 295
10 524
113
Köszi, én is tracker után tippeltem rájuk, de nincs ebben tapasztalatom.

Viszont közben utánaolvastam, és már értem, hogy ezek nincsenek valami magasan, és jól észlelhetők, de most láttam ilyesmit először. Elég sci-fi, bár csak mérsékelten tetszik.

Most az volt a furcsa, hogy mennyire jól látszottak és hogy milyen sokan voltak. Mert máskor is lehetett látni a műholdakat tiszta éjszakákon, de ennyit és ilyen fényesen nem nagyon. Mi is nézegettük, hogy mi is van :)
 
M

molnibalage

Guest
Mégis mi van a Holdon amit pénzügyileg megéri a Földre hozni?
Jelenleg semmi. A He3 izotóp lenne...
...ha lenne hozzá reaktor.
Konkrétan jelenleg semmilyen más anyag nincs, amit érdemes lenne bányászni.

Bár ezt kb. 2 perc kikeresni, nem kell ehhez 20 perces videó.
Ma áron 100 mrd+ USD volt az Apollo program. Ezzel némi tudományos kutatás mellett 400 kg holdkőzetet és port hoztak vissza. Gyak. a holdfelszínt kapirgatták, bányászatról szó sem volt.

100 milliárd * USD / 400 kg = 250 millió USD/kg
Ha mai kb. 0,1 USD/kWh áram árat nézem, akkor ehhez 2,5 milliárd kWh áramot kéne termelni 100% hatásfok és 0 egyéb költség mellett, hogy megérje. Ez 2500 GWh. Paks I éves termelése 16000 GWh táján van.

Talán ezt sem éri meg kitermelni.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 575
113
85CQ4TcgnmI.jpg
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Jelenleg semmi. A He3 izotóp lenne...
...ha lenne hozzá reaktor.
Konkrétan jelenleg semmilyen más anyag nincs, amit érdemes lenne bányászni.

Bár ezt kb. 2 perc kikeresni, nem kell ehhez 20 perces videó.
Ma áron 100 mrd+ USD volt az Apollo program. Ezzel némi tudományos kutatás mellett 400 kg holdkőzetet és port hoztak vissza. Gyak. a holdfelszínt kapirgatták, bányászatról szó sem volt.

100 milliárd * USD / 400 kg = 250 millió USD/kg
Ha mai kb. 0,1 USD/kWh áram árat nézem, akkor ehhez 2,5 milliárd kWh áramot kéne termelni 100% hatásfok és 0 egyéb költség mellett, hogy megérje. Ez 2500 GWh. Paks I éves termelése 16000 GWh táján van.

Talán ezt sem éri meg kitermelni.

Azért azt tedd hozzá, hogy ha beindul a bányászat, akkor nem fog minden küldetés 100 milliárdba kerülni. Szerintem simán leszorítható száz millióra vagy még az alá is egy út.
Persze ehhez tényleg az kell, hogy legyen ott valami, ami itt drágábban hozzáférhető és jelentős gazdasági haszna van.
 
M

molnibalage

Guest
Azért azt tedd hozzá, hogy ha beindul a bányászat, akkor nem fog minden küldetés 100 milliárdba kerülni. Szerintem simán leszorítható száz millióra vagy még az alá is egy út.
Persze ehhez tényleg az kell, hogy legyen ott valami, ami itt drágábban hozzáférhető és jelentős gazdasági haszna van.
  • Sajnos fogalmam sincs, hogy a Holdról hogyan hoznák haza a He3-at, tehát hogy a visszahozott tömeg hány %-a lenne az.
  • Azt sem tudom, hogy 1 kg He3-ból mennyi energia lenne kinyerhető.
  • És a fúziós erőmű hatásfokát sem.
Ha engem kérdezel egyesek túl sok űr kalandregény néztek. Mert a szomorú igazság az, hogy szerintem soha nem lesz kifizetődő az űrbányászat. Semmire.
Mert, ha annyi energiád van, amire elmész és az egészet megcsinálod, akkor erős túlzással itt a Földön is megéri bármivel szenvedni, bármekkora a költsége is az újrahasznosításnak.

Még a He3 táján is talán nem lehet bizonyítani, hogy olcsó áram lenne, egy nem létező erőművel. Akkor, ha 100% tisztaságban hozod haza és 100% hatásfokkal hasznosítod. Ami vicc.
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
  • Sajnos fogalmam sincs, hogy a Holdról hogyan hoznák haza a He3-at, tehát hogy a visszahozott tömeg hány %-a lenne az.
  • Azt sem tudom, hogy 1 kg He3-ból mennyi energia lenne kinyerhető.
  • És a fúziós erőmű hatásfokát sem.
Ha engem kérdezel egyesek túl sok űr kalandregény néztek. Mert a szomorú igazság az, hogy szerintem soha nem lesz kifizetődő az űrbányászat. Semmire.
Mert, ha annyi energiád van, amire elmész és az egészet megcsinálod, akkor erős túlzással itt a Földön is megéri bármivel szenvedni, bármekkora a költsége is az újrahasznosításnak.

Még a He3 táján is talán nem lehet bizonyítani, hogy olcsó áram lenne, egy nem létező erőművel. Akkor, ha 100% tisztaságban hozod haza és 100% hatásfokkal hasznosítod. Ami vicc.

Hát pedig lehet benne nagy biznisz, amennyiben olcsó lesz a feljutás. A kisbolygók pl. kifejezetten érdekesek lehetnek, brutális az arany és platina koncentrációjuk. Gondolom a 16 Psyche-ről olvastál. 10 tonna aranyat ha visszahoznak egy úttal, az elég drága indítást is megtérít.
 
M

molnibalage

Guest
Hát pedig lehet benne nagy biznisz, amennyiben olcsó lesz a feljutás. A kisbolygók pl. kifejezetten érdekesek lehetnek, brutális az arany és platina koncentrációjuk. Gondolom a 16 Psyche-ről olvastál. 10 tonna aranyat ha visszahoznak egy úttal, az elég drága indítást is megtérít.
Nem olvastam. De az űrbányászat egy "apró" közgáz tényt is figyelmen kívül hagy. Ha valaha is működne és hirtelen egy ritka anyag töménytelen lenne, akkor már nem is érné meg. Farkába harapó kígyó...

10 tonna arany értéke nevetségesen kevés.
55 ezer dollár most 1 kg.
10 tonna = 10000 kg
10^4*10^3*55 = 55*10^7 USD = 550M USD.

Ez nevetségesen kevés. És ehhez az kéne, hogy finomított aranytömböket szedegessél fél. Ezt ma nem tudnád a Holdról sem hazahozni. Nézd meg milyen nevetséges terheket hoztak le eddig odafentről és mivel...
 
  • Tetszik
Reactions: endre and fip7

bejczi

Active Member
2020. március 19.
98
164
33
Nem olvastam. De az űrbányászat egy "apró" közgáz tényt is figyelmen kívül hagy. Ha valaha is működne és hirtelen egy ritka anyag töménytelen lenne, akkor már nem is érné meg. Farkába harapó kígyó...

10 tonna arany értéke nevetségesen kevés.
55 ezer dollár most 1 kg.
10 tonna = 10000 kg
10^4*10^3*55 = 55*10^7 USD = 550M USD.

Ez nevetségesen kevés. És ehhez az kéne, hogy finomított aranytömböket szedegessél fél. Ezt ma nem tudnád a Holdról sem hazahozni. Nézd meg milyen nevetséges terheket hoztak le eddig odafentről és mivel...
Túlságosan Földhöz ragadtak vagytok! :hadonaszos:
Az űrbeb kitermelt nyersanyagot az űrben kell feldolgozni és ott építkezni. Nevetséges az elképzelés, hogy a közeljövőben lakható bolygót találunk, az meg, hogy oda költözünk felejtős.
Viszont egy Babilon 5 vagy Elisium már reális elképzelés, szerintem. :D
 
M

molnibalage

Guest
Túlságosan Földhöz ragadtak vagytok! :hadonaszos:
Az űrbeb kitermelt nyersanyagot az űrben kell feldolgozni és ott építkezni. Nevetséges az elképzelés, hogy a közeljövőben lakható bolygót találunk, az meg, hogy oda költözünk felejtős.
Viszont egy Babilon 5 vagy Elisium már reális elképzelés, szerintem. :D
Ez meg megint sehova nem vezet, mert az űrbe kerülő anyagok nem drágák annyira, csak felvinni nehéz őket. Tehát a kötél két vége igen messzire van egymástól. Ha lenne olyan méregdrága gép, ami képes lenne erre, akkor az csak az életben maradást szolgálná, de profitot nem.
Az űrbányászat sci-fi. A közgáz és fizika ellenkezik jelenleg, de erősen.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 795
75 855
113
Ez meg megint sehova nem vezet, mert az űrbe kerülő anyagok nem drágák annyira, csak felvinni nehéz őket. Tehát a kötél két vége igen messzire van egymástól. Ha lenne olyan méregdrága gép, ami képes lenne erre, akkor az csak az életben maradást szolgálná, de profitot nem.
Az űrbányászat sci-fi. A közgáz és fizika ellenkezik jelenleg, de erősen.

A fizika miben ellenkezik?Nem inkább a technológia a gátja?
 

bejczi

Active Member
2020. március 19.
98
164
33
Ez meg megint sehova nem vezet, mert az űrbe kerülő anyagok nem drágák annyira, csak felvinni nehéz őket. Tehát a kötél két vége igen messzire van egymástól. Ha lenne olyan méregdrága gép, ami képes lenne erre, akkor az csak az életben maradást szolgálná, de profitot nem.
Az űrbányászat sci-fi. A közgáz és fizika ellenkezik jelenleg, de erősen.
Szerintem elég sokan fizernének egy Elisium féle otthonért. Azt meg occóbb lenne az ott kitermelt nyersanyagokból felépíteni mint a Földről felvinni a szerkezetet. Ha belegondolsz Észak-Amerika gyarmatosításánál csak az elején vittek alapvető szerszámokat, amikkel elkezdték az építkezést és a nyersanyagok kitermelését, feldolgozását. Utána már önfenntartóvá vált európai színvonalon.
 
M

molnibalage

Guest
Szerintem elég sokan fizernének egy Elisium féle otthonért. Azt meg occóbb lenne az ott kitermelt nyersanyagokból felépíteni mint a Földről felvinni a szerkezetet. Ha belegondolsz Észak-Amerika gyarmatosításánál csak az elején vittek alapvető szerszámokat, amikkel elkezdték az építkezést és a nyersanyagok kitermelését, feldolgozását. Utána már önfenntartóvá vált európai színvonalon.
A példa ott sántít, hogy Amerikában is földi gravitáció és környezet van. Sőt, a CONUS területén európaihoz hasonló időjárás. Ezért van az, hogy a karibi térség benne ragadt az alacsony fejlettségben, addig ahol az európai ember számára normális az éghajlat, az meg szépen fejlődött.

Én konkrétan nem akarnék az űrben élni, mert elég sok hátránya van. Pl. biztosan drágább lenne. Az a film egyébként elég bugyuta.
 
  • Tetszik
Reactions: endre