Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Kló, mikró? Egy ilyen és ekkora hengereset el is dobáltak amikor már kinn voltak az űrben.
Azon filóztam, hol öltöztek ezek át?.

Külső felület napelemekkel borított. Belül vannak az oxigéntartályok, a manőverezőhajtóművek üzemanyagtartályai, akkumulátorok, stb.! Ezt a visszatérésnél leválasztják, onnantól az űrhajó a saját rendszereit, készleteit használja, de ugye az csak a visszatérési manőverekhez kell. Nagyjából ugyan az a szisztéma mint a Szojuznál és az Apollónál is van/volt.
 
M

molnibalage

Guest
Kivel tért vissza akkor a modul? Mert lejött. Akkor ezek szerint személyzet nélkül?


Én azt hittem, csak felmennek, köszönnek és visszajönnek. Valahogy nem nagyon kommunikálták az olvasottabb oldalak, hogy itten a stejsz.

És akkor a nagy kérdés. A következő váltás már Dragonnal fog felmenni és megy le a mostani turnus?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 270
76 836
113
Nekem az lenne a kérdésem,hogy a Dragon meg mindig kvázi egy modern köntösbe bújtatott Szojuz koncepció ami az alapvető felépítéset illeti?Tehát a Dragon is egy orbitális modulból,egy visszaterő modulból és egy műszaki modulból áll?
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 966
13 946
113
Nekem az lenne a kérdésem,hogy a Dragon meg mindig kvázi egy modern köntösbe bújtatott Szojuz koncepció ami az alapvető felépítéset illeti?Tehát a Dragon is egy orbitális modulból,egy visszaterő modulból és egy műszaki modulból áll?

A dragon 2részből áll, ha kicsit vissza görgetsz, láthatod a kettőt egymás mellett, jól érzékelhetően a méretekkel. Nincs külön orbitális modul. A kapszula 7személyes, mìg a Sojuzba 3an is éppen csak elférnek.
 
  • Tetszik
Reactions: dudi
T

Törölt tag 1945

Guest
Kivel tért vissza akkor a modul? Mert lejött. Akkor ezek szerint személyzet nélkül?


Én azt hittem, csak felmennek, köszönnek és visszajönnek. Valahogy nem nagyon kommunikálták az olvasottabb oldalak, hogy itten a stejsz.

És akkor a nagy kérdés. A következő váltás már Dragonnal fog felmenni és megy le a mostani turnus?

???
2020 februári feltöltésű a videó, ez egy korábbi teherszállító küldetés vége, volt már azokból eddig vagy 20.

DtHHZxoVAAAWXvF.jpg
 

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 781
3 235
113
Kivel tért vissza akkor a modul? Mert lejött. Akkor ezek szerint személyzet nélkül?


Én azt hittem, csak felmennek, köszönnek és visszajönnek. Valahogy nem nagyon kommunikálták az olvasottabb oldalak, hogy itten a stejsz.

És akkor a nagy kérdés. A következő váltás már Dragonnal fog felmenni és megy le a mostani turnus?
Micsoda üdvrivalgás hallatszik a videoban csak mert kinyitotta az ernyőit. Az ürrepülő meg sajat kerekein tert vissza. Visszafele fejlődünk.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 884
22 283
113
Nem nagyon követtem most ezt a Crew Dragon programot -nyilván a kilövést élőben néztem- de ha jól láttam, itt az űrhajósok a futurisztikus kialaklitású kabinban sokat az irányitáshoz nem tettek hozzá - sőt ahogyan néztem a minimalisztikus vezérlő panelt nem is tehettek hozzá -, gyakorlatilag egy teljesen távirányitású modulról beszélünk?
Vagy ma már tényleg egy smartphone-ról lezavarunk egy űrrepülést? :)
 

ladagrant

Well-Known Member
2019. január 30.
2 404
4 424
113
Nekem az lenne a kérdésem,hogy a Dragon meg mindig kvázi egy modern köntösbe bújtatott Szojuz koncepció ami az alapvető felépítéset illeti?Tehát a Dragon is egy orbitális modulból,egy visszaterő modulból és egy műszaki modulból áll?
Az Apollo óta az amerikaiak elég tágasra és szélesre építik az űrhajóikat hogy ne legyen szükség plusz orbitális modulra. Az elébb linkelt be valaki egy képet hogy mennyivel szélesebbek a Szojuznál.
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 164
60 911
113
Micsoda üdvrivalgás hallatszik a videoban csak mert kinyitotta az ernyőit. Az ürrepülő meg sajat kerekein tert vissza. Visszafele fejlődünk.
Ne legyenek illúzióid. Az űrrepülőgép a saját szárnyain tért vissza, de a kerekein már nem gurult sehova.
Első blikkre valóban elegánsabb volt az összkép, de az egész koncepció egy, az USAF és az NRO által erőltetve elcseszett méregdrága aránytévesztés volt.

Tetszik, vagy sem, ha jót akarsz magadnak, akkor az aerodinamikai fékezést követően ejtőernyővel térsz vissza a földre/vízbe.
Így tudod garantálni, hogy a felbocsátáskor a lehető legkevesebb járulékos (holt) tömeg utazzon veled.
Vagy választasz jóval kisebb szárnyfelületeket az emelőtestedhez és akkor kb annyi siklószámod lesz, mint az X-37B-nek, amivel nem vagy sokkal beljebb. Annak a szerkezetnek a landolási manőverezőképessége kb az ejtőernyőkével egyezik meg. Az űrrepülőgép ehhez képest kb 100 tengeri mérföldnyi kitérésre lehetett képes a siklópályához képest.

Ez valóban nagy előny, ha van rá igény, de ezek az aerodinamikai felületek még kis, párfős kabinnal és komoly tehertér nélkül is kiteszik az orbitális egység méretének a felét, tömegének a harmadát. És csak a visszatéréshez van szerepük.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Micsoda üdvrivalgás hallatszik a videoban csak mert kinyitotta az ernyőit. Az ürrepülő meg sajat kerekein tert vissza. Visszafele fejlődünk.

És az sem mindegy, hogy fellövés közben a rakéta tetején vagy az oldalán utazik a személyzet.
Sajnos a rakéták (még a több mint 60 éve gyártottak is) mint bármi más, néha elromlanak és ekkor az elrendezésbeli különbség dönthet egy Challenger baleset áldozatai, illetve a számtalan személyzet által megúszott Szojuz baleset, élet vagy halál között.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 966
13 946
113
Nem nagyon követtem most ezt a Crew Dragon programot -nyilván a kilövést élőben néztem- de ha jól láttam, itt az űrhajósok a futurisztikus kialaklitású kabinban sokat az irányitáshoz nem tettek hozzá - sőt ahogyan néztem a minimalisztikus vezérlő panelt nem is tehettek hozzá -, gyakorlatilag egy teljesen távirányitású modulról beszélünk?
Vagy ma már tényleg egy smartphone-ról lezavarunk egy űrrepülést? :)
Jól látod, lényegében már teljesen autómatizált ez az űrhajó, de azért van kézi vezérlés is benne. Ki is próbálták, még az ISS megközelítése során. Olyan kilóméter távolságban direkt elkeztek manőverezni a géppel le-föl, jobbra-balra. Le is nyilatkozták késöbb, hogy jól ment az egész, és olyan az irányítás mint a szimulátorban.
A dokkolás már megint autómatán ment.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 966
13 946
113
Micsoda üdvrivalgás hallatszik a videoban csak mert kinyitotta az ernyőit. Az ürrepülő meg sajat kerekein tert vissza. Visszafele fejlődünk.
Az űrrepülő sosem volt repülő, Space Shuttle - űr sikló, nem véletlenül, mert sosem repült, hanem kontrolláltan zuhant, ahogy a pilóták is "tégla-szárnyakkal" utaltak rá nem egyszer.
Azért ha megnézed a spacex Starship koncepciót az már igencsak előremutató, 100%ban ujrahasználható, landolni képes booster, 100+tonnás hasznos teher, stb.

Ami pedig az üdvrivalgást ílleti. Fellövéskor többezer tonna gyúlékony anyagon ülve, visszatéréskor 27600km/h-ról lassítani, úgy hogy minden jól működjön, szerintem nem meglepő az öröm ha minden jól megy, főleg, hogy sokan egy "egyszerű" mindennapi repülőgépes landolásnál is tapsolnak. Az emberek már csak igy fejezik ki magukat.
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 082
10 239
113
Ne legyenek illúzióid. Az űrrepülőgép a saját szárnyain tért vissza, de a kerekein már nem gurult sehova.
Első blikkre valóban elegánsabb volt az összkép, de az egész koncepció egy, az USAF és az NRO által erőltetve elcseszett méregdrága aránytévesztés volt.

Tetszik, vagy sem, ha jót akarsz magadnak, akkor az aerodinamikai fékezést követően ejtőernyővel térsz vissza a földre/vízbe.
Így tudod garantálni, hogy a felbocsátáskor a lehető legkevesebb járulékos (holt) tömeg utazzon veled.
Vagy választasz jóval kisebb szárnyfelületeket az emelőtestedhez és akkor kb annyi siklószámod lesz, mint az X-37B-nek, amivel nem vagy sokkal beljebb. Annak a szerkezetnek a landolási manőverezőképessége kb az ejtőernyőkével egyezik meg. Az űrrepülőgép ehhez képest kb 100 tengeri mérföldnyi kitérésre lehetett képes a siklópályához képest.

Ez valóban nagy előny, ha van rá igény, de ezek az aerodinamikai felületek még kis, párfős kabinnal és komoly tehertér nélkül is kiteszik az orbitális egység méretének a felét, tömegének a harmadát. És csak a visszatéréshez van szerepük.

Igazad van, méregdrága aránytévesztés volt a Space Shutle, de ez tette lehetővé a Mir felbecsülhetetlen tapasztalatszerzését és az ISS sem így nézne ki, ha kinézne egyaltalán, az ürrepülőgép nélkül.
Meg amit nem tudunk...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 265
13 646
113
Az ürrepülőnek gondolom akkor van értelme, mikor az embereken kívül valami mást, terebélyesebb dolgot is le akarsz hozni.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and gacsat