Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Nem k;t foton, hanem csak egy, gondolom ebben van a csel, hogy kett;v'gj'k valahogy
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Nem két foton, hanem csak egy, kettévágva. Gondolom ez benne a lényeg, hogy ugyanarról a részecskéről van szó, ezért működhet ez az azonnali kommunikáció közöttük. Tárolni szerintem nem tudják, ahoz más részecskékkel kellene tudják ugyanezt csinálni, amik sokkal lassabbak, tulajdonságuk módosítható és tárolhatóak, pl egy elektron.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg
T

Törölt tag 1526

Guest
Itt elég sokat írnak róla, de tulajdonképp még csak találgatás van pontos működéséről.
https://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_entanglement

Ez magyarul van, de itt is látható, hogy a szakértők sem biztosak benne hogyan működik.
https://www.linkedin.com/pulse/kísérteties-távolhatás-viktoria-nyamadi

A fényjelzéseket is már sokkal korábban használtuk minthogy tudtuk volna mi az a fény. Ez is működik és használható, de a pontos működésének megértéséhez majd a gyakorlati alkalmazás vezethet el.

Viszont jelenleg ez még ott tart mintha egy PC-s adatkábelen átküldenénk egy bitet és a kábel másik végén megmérjük, hogy ez 1 vagy 0. Ahhoz, hogy ebből adatfolyam legyen kell egy PC ami feldolgozza a biteket. Ez az új rendszer qbitet továbbít a kábel két vége között, illetve eddig optikai kábellel csinálták, a kínai műhold újítása a kábel nélküli változat, de hogy ne csak egy összefonódott fotonpár legyen hanem qbitekből álló adatfolyam ahhoz már kvantumszámítógép kéne.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 746
113
Elméletileg a morse-hez hasonló kommunikációra alkalmas ez is. Rövid tömör üzenetek közvetítő közeg nélküli átpötyögésére. :)
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 263
13 644
113
Elméletileg a morse-hez hasonló kommunikációra alkalmas ez is. Rövid tömör üzenetek közvetítő közeg nélküli átpötyögésére. :)
Elég nyitottak kezelik a projektet, ha jól értem az osztrákok is benne vannak. Remélem az eredményeket közzé fogják tenni anyílvánosságnak.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

zolkas

Well-Known Member
2016. október 19.
5 125
11 962
113
a kvantum kommunikáció lényege a térben és időben azonnali kommunikáció egy eddig ismeretlen közegen keresztül. az egypetéjű ikrek esetében is ez működhet ill ez adhat magyarázatot a furcsa észleléseikre.
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 721
2 487
113
"Magáncég fejleszt hordozórakétát kis műholdak célba juttatására"

http://www.urvilag.hu/kis_ureszkozo...hordozoraketat_kis_muholdak_celba_juttatasara

show.php
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Két videó:
A ma esti BulgariaSat-1 SpaceX általi geostacioner pályára állítása (pontosabban 1001km-ig feltolása). Januárban már repült az első fokozat, akkor a nyugati parton szállt le. Most a keleti parton repült, és a geostac pályára emelés miatt az eddigi legdurvább hőterhelést kapta. Kamera el is szállt, de nagyjából a hajóra sikerült érkezni. A mikrofonnál Kevin:

Másik videóban az indiai űrügynökség mai fellövése látható (712 kg földmegfigyelő Cartosat-2 és 243 kg 30 db nanoműhold* 505 km magas, nap-szinkron poláris pályára állítása), a PSLV rakéta 'XL' konfigurációjában rengeteg szilárd hajtóanyagú rakétával:
(*: küldő országok: Austria, Belgium, Chile, Czech Republic, Finland, France, Germany, Italy, Japan, Latvia, Lithuania, Slovakia, United Kingdom and United States of America és India)
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
És egy kis háztáji:
Arianespace 2 napja jelentette be, hogy 28 megrendelőtől 53 fellövést (18 db Ariane 5, 25 db Soyuz és 10 db Vega/Vega C) sikerült behúznia a következő évekre. Ebben az iparágban eléggé előre kell gondolkozni, még 20-án jelentették be, hogy az új könnyű Vega-C platform a 2020-as évek közepén indítani tervezett 4db nagy felbontású föld-megfigyelő műhold feljuttatására írt alá szerződést az Airbussal (ami amúgy az Airbus Safran Launchers vállalaton keresztül az Ariane 74%-os tulajdonosa).
Érkezett egy másik levél is, ebben az Ariane 5 megbízhatóságát emelik ki, 79 sorozatban sikeres fellövést produkálva, amivel megdöntötték az Ariane 4 által 2003-ig összehozott 74-es sorozatot. Emellett kiemelik, hogy idén már 6 sikeres fellövésen vannak túl (többnyire erről írtam is) és még ugyanennyit terveznek. Továbbá jó alaposan megemlítik, hogy geostac pályára az Ariane 5 10,865 kg-t visz fel (Falcon 9 8,300kg, Falcon Heavy 26,700kg elllméletttbennnn).
2023-ig az Ariane 6 üzembeállítását tervezik, moduláris kiszerelésben még nagyobb teherbírással és a 3. fokozatot az újraindítható új Vinci hajtómű tolja majd.

Kis színesek:
- íme az élesben tesztelt kigördíthető napelem tábla (Roll-Out Solar Array):
Érdekes jószág, mert a kitekeréshez a kompozit merevítő rudakban megbújó szerkezeti feszültséget használják fel (szóval valami olyan, mint a nadrág köré tekeredő biciklis bigyó). Maga a napelem néhány mili vastag (instant felmelegszik) kristályos fotovoltatikus elem. Június 18-án biggyeszették fel az ISS oldalára a robotkarral, most nézik, hogyan termel áramot és bírja a rezgéseket.
- május végén volt egy éve, hogy felkerült az ISS falára a felfújható BEAM modul. Az eddigi mérések alapján az ISS moduloknál is több rétegű lufi jól bírja a mikrometeoritok kopogását. Emellett a kozmikus sugárzás sem tér el az űrállomás többi részétől. A maradék egy évben ezt az irányt vizsgálják meg alaposabban, áprilisban egy helyben 3D nyomtatott 1.1 mm vastag árnyékolást raktak az egyik sugárzás mérő műszerre, ezt a következő hónapokban rendre 3,3mm és 10mm vastag burkolat követi (gondolom egyszerűbb, mint a nagy meredő lufira kivülről ráhúzni egy még nagyobbat). Elsősorban a Déli Mágneses Anomália által csapdába ejtett részecskéket szeretnék kiszűrni.
- az indiai űrügynökség marsi keringő egysége már 1000 napja dolgozik a vörös bolygó körül!
- szintén ők június 5-én végrehajtották a GSLV-Mk-III rakéta szűzfelszállását is, 4,000 kg rakományt képes geostac pályára állítani (esetünkben a GSAT-19 ami 3,136 kg). Két oldalt van a böhöm nagy szilárd hajtóanyagú rakéták (mint Ariane 5 esetében), a folyékony hajtóanyagot használó fő fokozat megegyezik a fent már látott GSLV platforméval. A tetején pedig a szuperhideg üzemanyagú 3. fokozat hidrogén (20K) és oxigén (70K) égetésével halad.
Itt a videó, 28. perc után indul:
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Sikerült a hétvége 2. SpaceX fellövése is (Vandenberg légi támaszpont), az új titán (a korábbi hőálló festésű alumínium helyett) gridfinek (gofrisütő rács) segítségével leszálltak a Csendes Óceánon igencsak hánykolódó "Just Read the Instructions" fedélzetén. Az új titán alkatrészhez amúgy megerősítették a zárt ciklusú hidraulikus rendszert is (az első kísérletek hidraulika-folyadék kifogyásai miatt bekövetkező feldőlések miatt álltak át a zárt rendszerre). Ennek következtében kevésbé peckesen nyílik fel alumínium elődjénél. A rakétának ez az első fellövése (kellene lassan egy regiszter).
A mikrofonnál Hörcsög-bácsi:
A rakomány egyébként 10 db kommunikációs Iridium műhold, ezekkel telefonálni, repülővel, hajóval kommunikálni lehet.
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Az ESA egy 10x10 centis blokkokból álló kockaműholdat akar küldeni egy kis méretű, földközeli, gyorsan forgó aszteroida mellé (4 jelölt van, de egy sem a Midas 23), ez lenne a M-Argo küldetés. Szóval ez egy kicsi, 226x226x340mm kenyérpirító lenne, 2.8kg xenont elgőzölő ion meghajtással, Föld pályáján 93 W napelemmel és 1,7mN tolóerővel. A műszerek pedig miniatürizált színképelemzők, kamerák stb lenne. Az űrkész állapot 2021, a költségvetés 25m EUR alatti.
A részleteket itt lehet elolvasni, az oldal alján ott van a részletes pdf.


az ESA has designed its first stand-alone CubeSat mission for deep space – aimed at targeting a little-known class of asteroid: small in size and rapidly spinning. Studied in ESTEC's Concurrent Design Facility, ESA’s highly networked facility for designing novel missions, the ‘Miniaturised – Asteroid Remote Geophysical Observer’ (or M–ARGO) is a nano-spacecraft based on the CubeSat design using standardised 10 cm cubic units within which electronic boards can be stacked and subsystems attached. See http://www.esa.int/spaceinimages/Images/2017/06/M_ARGO
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Most olvastam Sg-n a NASA 2018 novemberi leszállással tervezett InSight Mars missziójáról (kb 800 millió usd, 360 kg, 450 W napelem).
pia19664-MAIN_InSight%20Solar%20Arrays%20Open%204-30-15_0011.jpg

Ez most nem egy n+1. rover lesz, hanem egy szeizmikus (francia-svájci-német-JPL), hőáramlás (német) és árapály erőket (JPL) vizsgáló műszerek lesznek, a 2007-es sarki jeget vizsgáló Phoenix küldetéshez hasonló felépítéssel.
Szőke Mérnöknéni helyett nekem otthon Barna Biológus Nénim van, őt meg most nem érdemes ilyenekkel zaklatni, de ha jól értem itt oly módon vizsgálnák meg a Mars mélyét, ahogyan a kőolajat is kutatják: vibrátorozzák a talajt és nézik, mit csinál. Mondjuk ehhez mintha több helyszín kéne, de ők okosabbak nálam.
Eredetileg amúgy már 2016-ban elindult volna a küldetés, azonban a fő mérőműszernél vákuum szivárgást észleltek (kilyukadt), így még rá kellett költeni 170 misit.
InSight-instruments-artist-concept-PIA17358-annotated.jpg

Lényeg: fellövés 2018 május 5-én, a küldetés hossza 708 marsi nap (sol). A ULA Atlas V rakétája viszi, 401-es konfigurációban (4 méter átmérőjű fairing, 0 db szilárd gyorsító fokozat, 1 hajtóműves Centaur 3. fokozat). Igen, Falcon 9 Marsra 4 tonnát tud szállítani papíron azaz beférne, de ezt a missziót jobb az eddigi küldetéseket rendben végig toló platformra bízni, a Cég cowboykodjon egyelőre LEO, GTO pályákon (meg L1).
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Reaction Engines videók. Szurkolók nekik hogy sikerüljön megcsinálni.


Airbus helyében felvásárolnám az egészet, mert a SpaceX és a Blue Origin a következő évtizedben ki fogja húzni a talajt a leendő Ariane 6 platform alól. A Skylon legalább a Virgin/Vulcan portékáival versenyképes lenne.
Node, következzék a mai betevő:
Most ment fel geostacioner transzfer pályára Ariane 5-val a HellasSat-Immarssat kommunikációs műholdja (wifi repülőkre és adat Európa-Afrikának), valamint India kommunikációs műholdja. Érdemes vegignézni, mert korrektül bemutatják a megrendelőket, a HellasSatot (3 műholdjuk van ezzel együtt, 2000 elejen alapították, majd a 10es években megvette az Arabsat), az indiaiak elég combos műhold iparát, valamint a jó öreg európai Thalest, ami azert szép szeletet lehasít a piacból. Meg persze csodás akcentusok minden felé, legfőképp francia :)