Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 721
2 487
113
Nem tudjátok, hogyan érhető el online a Haditechnika folyóirat elektronikusan? (ott a könyvtár 10 percre, de vasárnap is van meghát oda be kell menni stb) Találtam két ontopic cikket, amit meg lehetne nezni:

Arany László (2016): Az XCOR Aerospace Repülési- és Űrhajózási Vállalat és a Lynx űrrepülőgép. HADITECHNIKA 50:(6) pp. 35-39. (2016)
Arany László (2017): A Golden Spike űrhajózási magánvállalat. HADITECHNIKA 51:(1) pp. 39-43. (2017)

(2009 óta gyűlölettel használom, de most jöttem rá, hogy az mtmt.hu adatbázisban nem csak szerzők neve, de a cím alapján is lehet keresni)

"Arany László (2017): A Golden Spike űrhajózási magánvállalat. HADITECHNIKA 51:(1) pp. 39-43. (2017)"


Szia ez meg van nekem, le tudom fényképezni és elküldeni.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Puli Portré: Lucsányi Dávid

“Abban nem kételkedem, hogy a Puli el fog jutni a Holdra.”
Gyakornoki programnak, "keltetőnek" már önmagában jó volt a Puli projekt még akkor is, ha nem lesz meg az X Prize. Rakétás oldalon azért elég komoly gondjai vannak a résztvevőknek:
- a Rocketlab rakétája májusban repült először és nem jutott el napszinkron pályáig,
- az IOS egy 4 fokozatú rakétában (NEPTUNE N36) utazik, aminek eddig csak a kisebbik változata repült szuborbitálisat
- és az indiai űrügynökség (ez nem csalás?)
Úgyhogy lehet pár költői tűzgömb ebből decemberig :rolleyes:, vagy az élelmesebbje befizet egy már 2x repült Falcon9-ba és próbál nem beleállni a Holdba:hadonaszos:
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
A ma éjszakai Falcon 9 fellövés során nem tér vissza az első fokozat, mert GTO pályára megy a nehéz rakomány. Node mi számít nehéznek? Fogtam és végig néztem a mostani F9 Full thrust konfiguráció GTO küldetéseit:
- leszálltak (vagy próbálták): JCSAT14 4,7t, Thaicom8 3,1t, ABS2a 3,6t, JCSAT16 4,6t, SES10 5,3t, Bulgariasat7 3,7t
- nem volt leszállás: Echostar23 5,6t, Inmarsat5 6t

Szóval a lélektani határ valahol 5,3 tonna körül kezdődik, fölötte nincs újrahasznosítás.
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Éjjel lett volna egy Falcon9 GTO pályára fellövés, de T-10 mádodpercnél a fedélzeti számítógép leállította a folyamat. Még jó, hogy aludtam :rolleyes:
Kivételesen fent maradtam ma, hátha harmadik alkalommal már nem tiltja le a számítógép T-10 masodpercnél a startot:
A fellövés előtti állapot ellenőrzős társalgásban Asszonnyal felismerni véljük a Szőke Mérnök Néni hangját. Azzal kapcsolatban, hogy Ő miről jelent, már nem alakult ki konszenzus.
Rakomány: Intelsat műholdja geostac transzfer pályára. Nehéz, így nincs visszatérő első fokozat, így most, hogy már a 2. fokozat is leállt, én is megyek szunyálni. Ugyan mi baj történhet alapon.
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 342
24 617
113
17798294_b15a006b229565d7ce3408ef13009b20_x.jpg


http://index.hu/tudomany/2017/07/13/kozzetettek_a_kepeket_a_jupter_foltjarol/
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Oroszok ma Szojuz fedélzetén feltoltak egy szélesspektrumú földmegfigyelő műholdat és 72 kisebbet. Sajnos nem találtam ennél jobb videót, ha valaki oroszul beszél és tudna linkelni egy igazi "komoly emberek ülnek az irányító teremben és nyomkodnak gomdokat" jellegűt, azt megköszönném.
Sajnos a július-augusztus nem a legrakétásabb hónap, a következő fellövés a hó végi ISS emberes misszió lesz.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55 and fishbed

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 697
28 093
113
Oroszok ma Szojuz fedélzetén feltoltak egy szélesspektrumú földmegfigyelő műholdat és 72 kisebbet. Sajnos nem találtam ennél jobb videót, ha valaki oroszul beszél és tudna linkelni egy igazi "komoly emberek ülnek az irányító teremben és nyomkodnak gomdokat" jellegűt, azt megköszönném.
Sajnos a július-augusztus nem a legrakétásabb hónap, a következő fellövés a hó végi ISS emberes misszió lesz.
Nos csak az előkészületekről illetve a fellőtt műholdakról rakott ki videót a Roszkozmosz, de náluk ne is nagyon szokás a "komoly emberek ülnek az irányító teremben és nyomkodnak gombokat" jellegű videók készítése
Itt az említett Kanopusz
Itt pedig a 72 másik kisebb műhold
Itt pedig egy nagyobb képgaléria a kilövésről
https://www.roscosmos.ru/23764/
 

Tcat

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2009. április 27.
2 070
9 190
113

A SETI terve, hogy relatíve olcsó szenzorokból kiépített globális észlelő hálózat segítségével folyamatosan szemmel tartsa az éjszakai égboltot, lézervillanásokat keressen. Hátha ilyen módon pingelnek minket olyan alienek, akik saját észleléseik alapján életre alkalmas bolygónak sorolták be bolygónkat.
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113

A SETI terve, hogy relatíve olcsó szenzorokból kiépített globális észlelő hálózat segítségével folyamatosan szemmel tartsa az éjszakai égboltot, lézervillanásokat keressen. Hátha ilyen módon pingelnek minket olyan alienek, akik saját észleléseik alapján életre alkalmas bolygónak sorolták be bolygónkat.
Lézert max csak akkor láttam, amikor pizzát vittem fizikus barátaimnak a délutani StarCraftok alkalmával, de nem lenne kicsit nagy hardverigénye annak, hogy valaki pingelését észre is vegyük? Vagy itt is olyan lenne mint bolygókutatásnál, hogy furcsa mocorgásokat keresünk adott csillag fényében?
Amúgy meg "laser beam":rolleyes: