Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Nem, saját magát, a cégét és termékeit népeszerűsíti, hatalams difi. Ha tudományos műszaki szemmel nézzük, akkor a Tesla pl. agyatlan luxusbaromság, aminek a környezetvédelemhez köze 0 sőt, inkább környezetszennyző vacak. Persze aki ezt ki meri mondani, azt a sötétzöld propaganda által agymosott tömeg meglincselné...


Akkor ez a tömeg miért nem hiszi el a két bekezdésben és két diagramban összefoglalható cáfolatát annak, hogy a villanyautó és a zöldnek propagált erőművek kurvára nem azok...


Elefántcsottorony...? Tessék már felmenni a NASA honlapjára, kevés ennyire átlátható szervezet van a világon, ami megosztja, hogy mit csinált és csinál éppen. Fotók, videók, iterjúk, tervdokuk, amit akarsz. F-15 FADEC fejlesztéstől a műhold műszerekig, amit akarsz. A többi űrügynökség hozzájuk képest a nyilvánosság számára szinte nem létezik...



A 10+ éve működö mars roverek, amibő kultúr ikonok lettek? A Voyager szondák, amik Start Trek filmben szerepeltek? Hát a The Martian tisztelgése a sztorival a Pathfinder előtt. Hát a Hubble? Még a gyök2 ember is ismeri stb...

Na, akkor ezek után kérdezz meg, hogy az átlagember hány japán vagy ESA szondát, stb. ismert.


Wrong. Musk egy üzletember, aki reklámoz. Ezt látja. És ennek megfelelően a kommunikációjának szintje kőként zuhan.
Ezt nem lehetne másutt folytatni? Eléggé offtopic irányba kanyarodtatok.
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero
M

molnibalage

Guest
Meg valami: a holdraszallas brutal sokba kerult es nem sok pozitiv hozadeka volt.
Már mint közvetlenül?

Raadasul meg a sajat gondolkodasi rendszeren belul sem koherens az, amit mond.
Egen.

A mai fiatalok sem mas minosegu szarokon nottek fel mint az elozoek, akkor pont ugyanakkora hulladek sorozatok voltak.
Ami valtozott, az az "akciora" valo igeny. Senki ne mondja nekem, hogy pl. kemiat vagy fizikat nem lehet izgalmasan tanitani.

Én mindig ámulok azon, hogy középsuliban úgy tanultam fizikát, hogy a valódi élethez nem volt köthető, hogy mi értelme van. Matek dettó. Szoktam fejben eljátszani azon, hogy egy 3-4. éves gimisnek hogyan és min lehet megmutatni akár úgy a fizikát, hogy a naponta használt készülékein keresztül is megértse, hogy miről van szó. Mert lehetséges elmagyarázni úgy, hogy megértsék, ha valóban érdekli őket a dolog.

Lassuk, mit tud ma az atlag Muskrol:

1. Zsenialis polihisztor feltalalo.
Nem az. A Paypalon kivul semmit nem talalt fel. Masok regi otleteit veszi elo es felhajtast general korulottuk.

2. Szuper sikeres autos cege van, a kornyezetbarat es forradalmi Tesla.
Szuper szethajpolt autos cege van teljesen beteg piaci ertekelessel, ami egy dolgot nem csinal: profitot. A Tesla meg nem kornyezetbarat, csak mashol van a kipufogoja.

4. Kitalalta a PowerWallt,a mivel forradalmasitja az otthonok aramellatasat.
Semmit nem forradalmasit, konkretan kitalalt egy dizajnos szunetmentes tapot, ami kb. semmire nem hasznalhato.

3. Kitalalta a Hyperloopot, amivel forradalmasitja a kozlekedest.
Eloszedett egy regi otletet, ami most sem megvalosithato.

4. Kitalalta a fuggoleges leszallasra kepes es ujrahasznosithato raketat.
Az holdprogram Lunar modulja ugyanigy szallt le, a SS rendszer raketai is ujrahasznosithatoak voltak (reszben).

5. Most - legutobbi prezi - BFR es kozlekedes a vilag egyik pontjarol a masikra fel ora alatt.
Hat, ezt nem is kommentelnem, Molni mar megtette es apro darabokra szedte...

1. Kb. A Paypalon kívül is volt és van sanszosan más, csak ma a winner takes it all megy. Kis túlzűssal szerencséje volt.
2. Nemhogy profitot nem csinál, de környezetvédelmet sem.
3. A powerwall nem más, mint csak egy akksi, fancy névvel. Kurvadrága, értelme semmi, de egyesek már ezért is messiásként tekintenek rá és a tök röhejes ausztrál 100 milla USD 100 MWh tárolási kapacitás miatt grid szintű tárolásról fantáziálnak, merg a szorzás osztás és a gimis fizika sem megy nekik. Akkor leesne, hogy parasztvakítás az egész.
4. Hyperloop szerintem értelmetlen hülyeség az én szememben, a sima nagysebességű vasút agyonveri.
5. Hát igen... Realitása kb. annyi, mint a térhajtóműnek...
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Na, a mai ULA Atlas V-os NROL-52 hírszerző műhold fellövés is elmarad az erős szelek miatt (mondjuk a kamerán is ide-oda mozgott minden). Holnap újra megpróbalják, magyar idő szerint reggel 9 körül.

Más:
6 óra 55 perces űrsétával lecserélték a Canadarm-2 robotkar megfogós vegét (latching end effector) a Nemzetközi Űrállomáson.
Emellett még történtek ilyen dolgok is: megbontották a szigetelést, hogy hozzáférjenek egy tartalék villanykapcsolóhoz (spare direct current switching unit). Ez meg nem tudom mi lehet: "flex hose rotary coupler", de felkészítették (valami menetes rögzítő??).
Októberben még lesz 2 szerelés: kamerákat cserélnek az allomás több pontján.

És végül egy hatalmas innováció bejelentése a jövőbeli Ariane 6-ról:
Igen: a második fokozatot használat után visszairányítják a légkörbe, hogy elégjen az is. Nem lennék most Musk helyében...

Amikor olvastam, hogy "After Ariane 6 delivers its payload" azt hittem az fog következni, hogy "will come back to Earth". Hát igen, gőz formájában. Jót röhögtem rajta.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd
S

speziale

Guest
Amikor olvastam, hogy "After Ariane 6 delivers its payload" azt hittem az fog következni, hogy "will come back to Earth". Hát igen, gőz formájában. Jót röhögtem rajta.

Azért küldik vissza elégni a légkörbe a második fokozatot, hogy ne maradjon Föld körüli pályán és legyen belőle űrszemét.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 634
1 384
113
Kezdve Molnival:

"Már mint közvetlenül?"

Igen, erre gondoltam. Kozvetetten nyilvan sok haszna volt, de kozvetetten rossz dolgoknak is lehet hasznuk. A kerdes az, hogy a kozvetett haszon realizalhato-e maskepp, konnyebb utvonalon, kevesebbol.

"Én mindig ámulok azon, hogy középsuliban úgy tanultam fizikát, hogy a valódi élethez nem volt köthető, hogy mi értelme van. Matek dettó. Szoktam fejben eljátszani azon, hogy egy 3-4. éves gimisnek hogyan és min lehet megmutatni akár úgy a fizikát, hogy a naponta használt készülékein keresztül is megértse, hogy miről van szó. Mert lehetséges elmagyarázni úgy, hogy megértsék, ha valóban érdekli őket a dolog."


Szerintem a fizikat, kemiat nem kozepiskolaban kell megszerettetni egy diakkal, hanem elsosorban az altalanos iskolaban. Mi altalanos iskolaban sokat kiserleteztunk es ez be is jott, gimnaziumban mar kifejezetten ra voltam kattanva mindkettore. Kiserletezes nelkul is.

Viszont: regen is volt Oveges prof; mai generacioknak Mythbusters, egyeb musorok. Lehet izgalmasan ismeretet terjeszteni, mindig is lehetett.

Nem azzal van bajom egyebkent, amit Musk csinal, hanem azzal, ahogyan.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Azért küldik vissza elégni a légkörbe a második fokozatot, hogy ne maradjon Föld körüli pályán és legyen belőle űrszemét.

Ha alacsony pályára szállít műholdat, akkor folyamatosan súrolni fogja a légkört és pár hét, esetleg hónap alatt lezuhan. Ha geostacionárius pályára visz, milyen magasságba emelkedik és mennyi ideig maradhat ott?
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Kezdve Molnival:

"Már mint közvetlenül?"

Igen, erre gondoltam. Kozvetetten nyilvan sok haszna volt, de kozvetetten rossz dolgoknak is lehet hasznuk. A kerdes az, hogy a kozvetett haszon realizalhato-e maskepp, konnyebb utvonalon, kevesebbol.

"Én mindig ámulok azon, hogy középsuliban úgy tanultam fizikát, hogy a valódi élethez nem volt köthető, hogy mi értelme van. Matek dettó. Szoktam fejben eljátszani azon, hogy egy 3-4. éves gimisnek hogyan és min lehet megmutatni akár úgy a fizikát, hogy a naponta használt készülékein keresztül is megértse, hogy miről van szó. Mert lehetséges elmagyarázni úgy, hogy megértsék, ha valóban érdekli őket a dolog."


Szerintem a fizikat, kemiat nem kozepiskolaban kell megszerettetni egy diakkal, hanem elsosorban az altalanos iskolaban. Mi altalanos iskolaban sokat kiserleteztunk es ez be is jott, gimnaziumban mar kifejezetten ra voltam kattanva mindkettore. Kiserletezes nelkul is.

Viszont: regen is volt Oveges prof; mai generacioknak Mythbusters, egyeb musorok. Lehet izgalmasan ismeretet terjeszteni, mindig is lehetett.

Nem azzal van bajom egyebkent, amit Musk csinal, hanem azzal, ahogyan.

http://www.telegraph.co.uk/news/sci...o-11-moon-landing-top-15-Nasa-inventions.html

Nasa scientists have pioneered more than 6,300 technologies during their bid to understand space that are now routinely used in day-to-day living.

Persze valószínűleg így is felfedezték volna ezeket a dolgokat, csak épp később, aztán meg még később lettek volna egyéb dolgok felfedezve, amik ezek alkalmazásával lettek.
Ugye tudod, hogy Kolumbusznak sem volt semmi haszna Amerika felfedezéséből? Na de utána...
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 634
1 384
113
@blitzkrieg

Igazad van, nem sokmindent talált fel.

Akkor miert futtaja magat/futtatjak feltalalokent, lasd "Vasember" imidzs mint personal brand?

"Viszont ő gyakorlatba ültet néhány (néhány, mert persze sok dolog, amiket kitalál valóban megvalósíthatatlan jelenleg) olyan dolgot, amit más feltalált, de semmit nem kezdtek vele."

Az elobb irtad, hogy nem sok mindent talalt fel, megis ezt irod: "néhány, mert persze sok dolog, amiket kitalál valóban megvalósíthatatlan jelenleg"

Nem talal ki jellemzoen semmit. Befekteto. Innovator. Magat futtatja a mernokei helyett. Ennyi. Kicsit hasonlit Steve Jobshoz meg a mediaban betoltott kult szerepehez. Biztosan lattad mar ezt:

http://i0.kym-cdn.com/photos/images/original/000/889/382/fb5.jpg

Nem azt vitatom, hogy kivalo uzletember. Az imifdzset/uzenetet vitatom.
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 634
1 384
113
@yangwenli

"Ilyen szempontbol Edisonnak azt mondtad volna, tok foloslegesen probalja a nepnek eladni az aramot mikor szaz evekig el voltak nelkule. "

Fals osszehasonlitas. Kisakkozod magadtol, hogy miert?

"A teslanak az a lenyege mint az iPhone-nak, csinalt egy elektroautot ami tetszett a piacnak/gazdagoknak - nem azok a bumfordi kis mutyurgepek (amik tudomanyosan effektivre vannak feljesztve), hanem amit szivesen meg is vesz valaki mar csak statusszimbolumkent. Tehat bebizonyitotta, h. az elektroautoknak is lehet imazst krealni."

Mindennek lehet imidzset krealni, ezt azota tudjuk, amiota ember az ember. Nem volt rajta mit bebizonyitani.


"Nem vitatkozni akarok, de a mai "tudosok" sokkal dogmatikusabban viszonyulnak a kutatasokhoz mint anno. Jobban kezdenek hasonlitani valami egyhazra, ahol bizonyos dolgokat meg teoretikusan sem szabad felhozni, mert a "kozosseg" elas teged es pa-pa allami penzek..."

Az allami penz az allamtol jon (mint elosztotol), nem a kozossegtol. Nem azert kapnak a rendorok fizetest mert az emberek rajonganak a rendorokert. Pont az allam feladata lenne az, hogy az adokat ertelmesen koltsek el, ne az egybites valaszto kivansagai alapjan.

"Akar milyen butasagba is oli a penzet Musk mar azert megeri, mert feszegeti a jelenlegi technologia felhasznalasanak hatarait (amit masok nem mernek, mert jaj mi van ha nem lesz haszon)."


Ez igy magaban nem all meg semmilyen szinten. Jellemzoen a tudomanyos alapkutatas az, ami nem elsodlegesen profitorientalt es javareszt az allam finanszirozza, pont emiatt. Az, hogy Musk mibe oli a penzet az o dolga, amig ehhez allami forrast nem vesz igenybe. Termeszetesen a SpaceX kapcsan orulok neki, hogy kapott allami penzt es informaciokat, de az elegge biztos talajon allt projektkent tudomanyos szemszogbol.

"Kell az ilyesmi. Ha belebukik legalabb megprobalta es tudjuk, hogy pl. nem erte meg. De ha mar 10-bol 1 a karogok ellenere bejon, akkor siman nyerunk vele mint emberek. Szerintem ennyi az egesz."

Ez a "minden fogorvos ezt ajanlja" problema. Amikor konnyen eladhato faszsaggal vonja magara a figyelmet (szerez versenyelonyt), akkor osszessegeben karos hatassal van a piacra, a versenytarsakra is. Tipikus pelda ennek eredmenyere a hamis zold energia propagalasa, ami a hozza hasonloknak koszonhetoen atomellenessegben nyilvanul meg mara, konkret karokat, halaleseteket okozva.

"A 4-es pontnal irod, hogy mert szinten semmi ujat nem talalt fel, valahogy masoknak megsincs ilyen raketajuk. "
Ebben mit nem tudtal feldolgozni? ;) Nincs benne ellentmondas.

"Azt hogy valaki, csak az "effektivitas" vagy "haszon" alapjan foloslegesnek iteli a holdraszallast. . . azt egyszeruen nem akarom kommentalni, mert ezek szerint mas, "osszeegyeztethetetlen" vilagnezetunk van a tudomany teren."

A tudomany ismeri a korlatozott eroforrasok fogalmat is. Meg egy rakas olyan dolgot, amit Musk rendszeresen figyelmen kivul hagy a hatasvadaszat erdekeben. Szoval vicces, amit irsz.

A haszon (ami itt nem azonos a penzugybol ismert profittal) a biologiai/tarsadalmi letezesunk alapkove.
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Tolják odébb a fellövési időpontokat, így bánatomban űrnövényeket néztem.
Az első videónban Peggy néni saláta szürete látható: szépen nyesegeti a külső, öreg leveleket, majd az előzetesen formára hajtogatott alufólia közepébe helyezi, amit utána összetekernek, fekete filccel feliratoznak. Lenn a Földön már landolna is a folyékony nitrogénben és menne be a -80-as hüttőbe, de itt csak egy sok zsebes zsákig látjuk a folyamatot. A végén a maradék növényt is levágta, el is szabadult jó néhány szöszmösz meg szárazabb levél.
A VEG-3 kísérletben (2016-2018) egyébként saláta, káposzta és cabbage, mizuna (?) növekedését figyelik különböző kalcinált agyag golyókat tartalmazó egyszer használatos párnákon. A VEG-1 kísérlet során a gyökér képződés sebességét és eloszlását valamint a szemcseméret kapcsolatát vizsgálták a jelen lévő baktériumok mellett (idelent a gombusok szeretik megzabálni a növényzet). A vízellátást javítani kellett (injekciós fecskendővel locsolnak), illetve folyamatosan figyelik a páratartalmat és a hőmérsékletet (kevés: kiszáradt a növény - sok: megették a gombák). A mérések alatján az ISS-en termelt saláta baktérium tartalma jó, fertőtlenítős áttörölgetés ("megmosás") után fogyaszható. A palántákat 7 napos koruktól telepítik a párnákba. Három alkalommal, 7-10 naponta ehet meg a legénység növényenként kettő levelet, mielőtt tőből kivágnák a növényt (ennek a delét ehetik meg). Eközben folyamatosan vízmintákat is kell venni a bacikultúra vizsgálatához (és tényleg a -80-as hüttőben landol -95 fokon). A végén a növény, víz és párnaminták jönnek vissza mélyfagyasztva az első hajóval.
iss050e050335.jpg

Így néz ki üzem közben az űrbéli klíma kamra:
iss050e011238.jpg
 
M

molnibalage

Guest
Nem vitatkozni akarok, de a mai "tudosok" sokkal dogmatikusabban viszonyulnak a kutatasokhoz mint anno. Jobban kezdenek hasonlitani valami egyhazra, ahol bizonyos dolgokat meg teoretikusan sem szabad felhozni, mert a "kozosseg" elas teged es pa-pa allami penzek...
Ennél a résznél kerestem a kandi kamerát mögöttem...
Ezt mondod, amikor olyan faszságok terjednek fénysebességel, mint:
  • oltásellenesség...
  • totálisan antitudományos konteók is...
  • homeopátia...
  • ezotéria és asztrológia a köbön...
  • minden alap nélküli hit a "zöld" villamosáramtermelési módban...
  • inkább nem sorolom tovább, mert már itt elsírná magát egy önérzetes logikusan gondolkodó ember...
Amikor meg szegény gyök2 usert szembesíted ezekkel, akkor tudományos és műszaki érvek szart sem érnek és még te vagy helikopter...

Na ennyit a tudományos "dogmákról"....

A legszebb az egészben az, amikor a tudomány által lehetővé tett eszközökön osztják az észt az antitudományos balfaszok.

Akar milyen butasagba is oli a penzet Musk mar azert megeri, mert feszegeti a jelenlegi technologia felhasznalasanak hatarait (amit masok nem mernek, mert jaj mi van ha nem lesz haszon).
Ezen a ponton mosolygok, de jót. Musk üzelétbe pontosan azért szálltak be, mert hiába bukó eddig a termék a befektetői bizalom miatt most is lehet pénzt kivenni a részvényekből spekulációval. Lesz aki nyer ezen, de mikor csődöl az egész és összedől a kártyavár, akkor a többség veszít rajta.


A 4-es pontnal irod, hogy mert szinten semmi ujat nem talalt fel, valahogy masoknak megsincs ilyen raketajuk. Neha ugy erzem, hogy egyeseknek nem lehet elegge megfelelni, mert ugy is szar ha vegul sikerul valamit megvalositani :D:D:D
Milyen olyan új elem van benne a rakétában, amit forradalmi és új alapelven fejlesztettek ki?
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
A saláta-káposzta magról nevelése viszonylag egyszerű. Azonban, ha a termést kellene fogyasztani az már nehezebb: ki kell virágoznia a növénynek és szépen csipesszel be kell őket egyenként porozni. Az első ilyen növény a paradicsom lesz 2017-ben, ezt előzte meg az őszirózsa (zinnia). 10 órásvörös-kék fényben es 14 órás sötétben nevelték 60 napig. Érdekes, hogy a túlöntözésre burjánzással reagálnak a salátafélék odafönt, de a műtrágya kioldódása lassabb, illetve a virágok kevésbé szeretik. Illetve eldobja a bimbót magasabb páratartalomnál.
iss046e009018.jpg

 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
McDonnell Douglas DC-X vertikalis felszallas es landolas, 1995-bol.

Fogadni mernék, hogy a program mérnökei később hol dolgoztak tovább (és tényleg, a Blue Origint említi a wiki). Sajnos ebben a korszakban még ott terpeszkedett az űrsikló, illetve aki kitalálta a NASA kereskedelmi űrhajózási projektjét (COTS majd CRS), az még javában a CIA tockázati tőkealapját menedzselgette 50 millió dollár fölött diszpontálva (pl googlemaps is neki köszönhető).
Úgyhogy a műszakiak mellett kellett oda a Shuttle-programból való kiábrándulás és a jól megválasztott NASA igazgató is. Viszont így is gáz, hogy végül csak 2,5 cég (SpaceX, Orbital ATK meg a Sierra Nevada) volt képes bekerülni a programba (a többiek nem tudtak elég magán tőkét felmutatni, hogy életképesek legyenek). Ez a kortársak számára is meglepő volt.