1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

9К123 "Khrizantema/S" (AT-15 Springer)

Diskurzus a(z) 'Tüzérség, nehézfegyverzet, egyéb taktikai fegyvere' témában - boki által indítva @ 2014. december 3..

1. ghostrider

ghostrider Well-Known Member

Most már csak az a kérdés, hogy ha a tetőpáncélt is megerősítik, az mennyivel nagyobb tömeget jelent majd.

2. Mackensen

Mackensen Well-Known Member Szerkesztőségi tag Moderátor

Talán a legjobban védett tetejű hk a Merkava-4 és lehet még erősítgetni a többiekét is, de 50+ cm tetőpáncélt senki nem fog bevállalni. Gondolom aktív védelem lesz a végső megoldás, vagy valamilyen keményebb zavarás.

3. ijasz

ijasz Well-Known Member

Laiki

Ami a hordozóplatform iránti aggályaidat illeti, azért telepítették ilyenre, mert a gyorsan mozgó csapatok pct. ütegeinek szánták. IFV-k és MBT-k mellett alkalmazzák.

Van már valami kézzelfogható bizonyíték, kimutatás arra, hogy a felülről való támadás egy mozgó, manőverező célpont ellen mennyire hatékony? Itt az indítás/találat összefüggésekre gondolok. Mennyire gyorsan tud reagálni a rakéta a hirtelen irányváltoztatásra?

4. tarzaan

tarzaan Well-Known Member

Földi harcjárművekről beszélünk, azok eleve nem arról híresek, hogy olyan baromira dinamikusan tudnának össze-vissza mozogni, szóval e tekintetben nem aggódnál a top attack fegyverekért.

A zavarásra én is gondoltam, csak fordított irányban. Az aktív rendszerek zavarására. Akár az indítóból, akár valami rakétába épített rendszerrel. 1mp-nyi zavarás már biztos találatot érne.

Brimstome, Hellfire, HJ-10, Mokopa nem 178mm-eseke? Vagy csak a rakéta, a hari fej kisebb?

Amúgy nyilván a hordozhatósággal függ össze, hisz az általam felsorolt cuccok már kb. 80kg-sak, de még a Kornet meg a BILL2 is tubussal 30 körül van.

5. Mackensen

Torpedókban is kumulatív töltet van, ami ugyebár 533 milliméter az AGM-65 Maverick meg 30 centi, viszont a nagy átlag 150 körül mozog. A TOW 152 mm és bő 20 kg, Hellfire 178 és már 40+, a Maverick 300 mm és a tömege 300 kg körül. Tehát ha növelik az űrméretet a tömeg exponenciálisan növekszik egy 150 mm rakéta űrméretét megduplázod és az egésznek a tömege megtízszereződik.
    Szóval igen, ez lehet a baj.

6. tarzaan

Tényleg, nem tudom miért írtam 80kg-t, reggel volt még;) De a lényeg, hogy már a 30kg sem éppen hordozható.

7. ijasz

ijasz Well-Known Member

"Földi harcjárművekről beszélünk, azok eleve nem arról híresek, hogy olyan baromira dinamikusan tudnának össze-vissza mozogni, szóval e tekintetben nem aggódnál a top attack fegyverekért."

De pont ezen aggódom. Egy rakétának, ami felemelkedik kb. 100-150 m magasra, annak egy x sebességgel, kisebb irányváltoztatásokkal mozgó hk már nem olyan egyszerű célpont. Azért ne felejtsük, hogy a harckocsizók is ki fogják dolgozni a maguk ellentevékenységeit annak ismeretében, hogy milyen fegyverekkel állnak szemben. Ezért lennék kíváncsi a gyakorlati tapasztalatokra.

8. chimera

chimera New Member

Szerintem a mai háborúkban egyetlen találat is minimum a harckocsi sérülését és/vagy a mozgásképtelenségét jelenti ! Ezután már semmi sem védi meg a második találattól ami egy álló harckocsi végét jelenti ! Sőt egy sérűlt mozgásképtelen harckocsit szinte biztosan elhagyja a legénysége ( tűz , füst ,működésképtelenség miatt ) .

9. ijasz

ijasz Well-Known Member

Ez mind rendben, ezért érdekelne az indítás/találat arány. Ennek hiányában minden csak feltételezés. Az orosz pct. eszközöknek nagyobb tapasztalati hátterük van, hiszen mindenhol jelen vannak.

10. Mackensen

Ugyszintén az amerikaiak, azok is elég sok helyi konfliktusban szerepeltek.

<i>De pont ezen aggódom. Egy rakétának, ami felemelkedik kb. 100-150 m magasra, annak egy x sebességgel, kisebb irányváltoztatásokkal mozgó hk már nem olyan egyszerű célpont.</i>

Dehogynem és azért van ott több is mint 100 méter
    Ezen a filmen elég jól összefoglalják, hogy milyen képességekkel bír egy felülről támadó rakéta.
    http://youtu.be/IZVqUeA1FhQ

11. tarzaan

Azért akkora sikerekről nemigen tudsz beszámolni.

12. czulu

czulu Well-Known Member

Azért akkora sikerekről nemigen tudsz beszámolni.</blockquote>

Jól írta ijasz: <i>Az orosz pct. eszközöknek nagyobb <b>tapasztalati hátterük</b> van, hiszen mindenhol jelen vannak.</i>

13. ijasz

ijasz Well-Known Member

O.K, kezdem az elején.

Szóval, amikor a pct eszközökkel való célzást tanultuk, nyilván álló célokkal tettük. Még így sem volt egyszerű. A mozgó célokra való tüzelés gyakorlásakor is egyenes vonalú egyenletes mozgást végző célokra tettük. Szerencsére nagyon jó viszonyt ápoltunk a harckocsizókkal, és az egyik csobánkai gyakorlaton kértük őket valós körülmények (mozgás, sebesség, irány...) utánzására. A terep egyenletlen, az irányváltoztatás lehetősége korlátlan.
    Szinte nem is volt lehetőségünk követni a célt, nemhogy becélozni. A legfontosabb tanulság, hogy nem hülye az ellenség. A hk. őrnagy nagyon jól tudta, hogy mivel áll szemben, így tudta a megfelelő manővereket végrehajtani, irányítani a többieket. Könnyebben vettek minket célba, szóval vesztettünk. Nyilván nem mi voltunk a leggyakorlottabbak, de nagyon jól mutatta, hogy nem sokat ért a papírforma. (ezért is lettem inkább tábori :) )
    Az éleslövészeteken is láttam a hibás indításokat és a nehézségeket. Ezért is fogalmazódtak meg bennem ezek a kérdések, főleg, hogy a nyugati pct technikát is csak a youtube-ról ismerem, ahol szintén álló célokra tüzelnek inkább és nem olyan manőverező hk.-ra, mint amiket én láttam.

14. Mackensen

Igen, csak ezek tüzelj és felejtsd el rendszerek. Nem irányítod végig a rakétát, csak ha akarod. Ha sikerült befogni a célt azután csak indítani kell, a többit autómatikusan csinálja. Az is sokat segít, hogy magasra felemelkednek, ekkor már a teper adta fedezékek egyre kevesebbet segítenek.

15. tarzaan

Sőt, az MPP és talán a Spike is rendelkezik oylan funkcióval, hogy olyan cél is támadható vele, amit az indító nem lát, de nagy biztonsággal tudja, hogy kb. ott van (pl. valami tereptárgy mögött). A rakéta elrepül a célterület fölé, és ha ott van a célpont, meg is semmisíti.

16. Mackensen

A Spikos videón amit betettem be is mutatja.

17. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

A Spike és a klasszikus hidegháborús ATGM rendszereket elég nagy szakadék választja el egymástól... Persze az árcímke is ennek megfelelő... Tessék csak megnézni pl. a félaktív AIM-7M és az AIM-120 közötti árrést. Döbbenetes.

18. Mackensen

Akárhogy is nyúzzuk, a lényeg, hogy lassan az oroszoknak is elő kéne állni valami hasonlóval.

19. dudi

dudi Well-Known Member

Minek?A tapasztalatok azt mutatják,hogy koránt sem kell.

20. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

?

Ezen oldal megosztása