9K33 Osza

• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
5 635
7 673
113

fonak9

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
2 303
3 525
113
Egy érdekes hozzászólás a redditről:

Quite (in)famously sometime between 2000 and 2002 during the first exercise in Drawsko in Poland (shortly after Poland joined NATO in 1999) an unit of SA-8s of Polish Army whopped the ass of an US Army AH-64s squad "shooting down" all Apaches to zero own losses. The Americans were absolutely stunned and asked to keep things quiet (which is why you will not hear about it) and came back next year prepared. And lost again - all Apaches shot down to zero own losses. As it turned out you can have a more primitive technology but if it set up correctly and - most importantly - it has a battle management system to link all the levels the ZSU's and SA's then it is not so primitive anymore. Americans completely gave up on training against a serious adversary after the collapse of the Soviet Union and the easy victories in Iraq and over Serbia made them lazy and arrogant to the point that they were angry about things that did not go their way - especially the higher ups. The older pilots and commanders from aviation units who remembered Cold War days only smiled.

The result was very controversial because at the time the Pentagon wanted to cancel the Comanche program and the results from Drawsko were exactly the thing they did not want known. Instead UAVs were being proposed as scouts but after a decade it is almost unanimously recognized that it was a bad idea because the system is nowhere near sufficiently advanced to replace a human scout.

• Tetszik
Reactions: gacsat

molnibalage

Well-Known Member
2010. április 18.
30 186
35 204
113
Szépen kicsapkodták őket. Ezért sem kell lesajnálni a török drónokat, bizony már Szíria után is, majd Líbiában is látható volt hogy bőven a "használható" kategóriában vannak.
Nem értem az összefüggést. A videóból és a leírásból nem derül ki számomra, hogy mivel csapták őket le.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
12 175
18 063
113
Nem értem az összefüggést. A videóból és a leírásból nem derül ki számomra, hogy mivel csapták őket le.
Állítólag török drónokkal. Ezek jól vizsgáztak már előtte Szíriában, Líbiában is hasonló feladatkörben, illetve nyilván valóan ebben a konfliktusban az Azeriek élvezik To. hátszelét.