9K330 Tor / SA-15 Gauntlet (Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Tehát nincs az a SEAD gép ami egy mozgó hk alegységgel együtt mozgó Tor M2U-t nyomon kövessen SAR technológiával és GPS vezérlésű fegyvernek koordinátákat adjon.
Egyedül nincs vagy korlátozottan. A Growler elvi szinten képes lehet erre. JSTAR-ral és más EW gépekkel meg méginkább.
 
M

molnibalage

Guest
Arra akartam kilyukadni,hogy erre a kérdésre az a válasz,hogy SAR képességgel egy 4+gen.gép sehogy nem fogja megkülönböztetni a Tort.
Csak nagyon közelről, amikor már késő, kivéve Growler és talán a Rafale. Annak a hírek szerint az EW+RWR package tartalma félúton van a klasszik 4+ gen. gépek és dediklt SOJ/SEAD gépek között. (Growler, Prowler, F-16CJ HTS poddal)
 
M

molnibalage

Guest
Az oroszok a nyugatnál messze többet törődtek a légvédelem fejlesztésével. Akár technika, akár a harceljárások terén. Hiba őket csak úgy foghegyről leszólni.
Ez így önmagában félelmetesen nem igaz minőség terén. Példák.

A oroszoknak pl. Iglára tenni a közelségi gyújtót majdnem 20 éves késéssel sikerült, mint a C Stigeren már ott volt.

A Patriot evolúciót vestd össze a Sz-300-zal. Semmiféle elhanyagolás nincs sőt, az Sz-300/400 minden változatánál - még az Sz-300V-nél is - a kezelő a radar alatt csücsül. Nesze neked személyet túlélése SEAD ellen...

NASAMS? ASTER? Mindkettő aktív radaros központi tűzvezető radar nélkül. Ahány rakéta, annyi célcsatorna. Izé...

AEGIS rendsze képességnövelése és AWACS MCG adása horizonton levő cél alá?

A K-30 BIHO önjáró AAA, ami kétéltű is.

Stb, stb.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 663
27 826
113
Tor-M2E
k-j-iLVR72E.jpg
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 557
113
TOR-M2KM
angolul
TOR-М2КМ (9К331МКМ) is the new modification - created in modular design (towed variant weight reduced to 15 tons), to accommodate various types of chassis. In the composition includes: an autonomous fighting machine 9А331МК-1 and antiaircraft missile module 9М334 with four anti-aircraft guided missiles 9М9331. At MAKS-2013 was presented on the chassis of the Indian TATA. The affected area expanded to height - 10 km, distance - 15. The crew of 2 persons. Chance to destroy any target 98% as a minimum. Significantly improving penetrating power of fragments of warhead. The system is fully automated. Modules weighing 15 tons are installed on ships of the Russian Navy.
Short description: The TOR missile system (Russian: ТОР; English: torus) is an all-weather low to medium altitude, short-range surface-to-air missile system designed for engaging airplanes, helicopters, cruise missiles, precision guided munitions, unmanned aerial vehicles and short-range ballistic threats (Anti-Munitions). Originally developed by the Soviet Union under the GRAU designation 9K330, the system is commonly known by its NATO reporting name, SA-15 Gauntlet. A navalized variant was developed under the name 3K95 "Kinzhal", also known as the SA-N-9 "Gauntlet". TOR was also the first air defence system in the world designed from the start to shoot down precision guided weapons like the AGM-86 ALCM day and night, in bad weather and jamming situation. TOR can detect targets while on the move. The vehicle must stop intermittently when firing, although trials are being conducted to eliminate this restriction.
 
M

molnibalage

Guest
10-12 kg felett a harci rész nem számít. Ha ez harcászati gép vagy heli mellett robban egyszámjegyű százalékban kifejezhető a túlélés esélye. Még, ha haza is megy a gép igen nagy eséllyel gazdasági totálkáros lesz, nem éri meg javítani. Ha igen, akkor is hónapokra vagy akár éves távlatban kiesik a rendszerből.

Számomra a szerepe a lényeges. A csapatlégvédelemben tényleg redundanciát látok. Ahogy én tudom.
zászlóalj. szint - MANPAD
ezred szint - Tunguska (Sztrlea-10 és ZsSzU-23-4-et váltotta le "egyszemélyben")
hadosztály szint - Tor (Kub és Oszát váltotta le, de még nem mindenhol)
hadsereg szint - Buk
front szint - Sz-300V

Hol van itt a helye a Pantsirnak? Vagy az Sz-300/400 vonal mellé tették point defense légvédelemnek, amerre éppen nem dolgozoik az Sz-300/400 és jöhet a HARM?
 
  • Tetszik
Reactions: endre

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 368
8 535
113
https://en.wikipedia.org/wiki/Tor_missile_system

https://en.wikipedia.org/wiki/2K22_Tunguska

https://en.wikipedia.org/wiki/Pantsir-S1


Kétségtelen, hogy a Tor-é messze a legnehezebb rakéta - de a Pantsir harci része nagyobb, a hogy a hatótávja/hatómagassága is.

Tor: 3m, 167kg. 15kg, 120000m/10000m

Pantsir: 3,2m, 74kg, 20kg, 20000m/12000m

Tunguska: 2,56m, 57kg, 9kg, 80000m/5000m

A Wikipédiás adatok azért némileg mások:

Tor: 2,9m, 167kg, 15kg, 12.000m, 6.000m
Pantsir: 3,2m, 74kg, 20kg, 20.000m, 15.000m
Tunguska: 2,56m, 57kg, 9kg, 8-10.000m, 3.500m

Érdekes, hogy a Pantsir és a Tunguska mérete és képessége arányos, de a Tor elég nagy tömegű a képességéhez képest. Bár lehet valami képességet még nézni kéne. Ami különbség még van, hogy az előző kettő az kétlépcsős rakéta, a Tor meg mintha csak egy. Ez talán a hatékonyságbeli különbséget magyarázhatja.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 368
8 535
113
Amúgy jól látom, hogy a Tor-nál vagy a rakéta tár körül forog a torony, vagy a toronnyal együtt forog az összes rakéta?
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 488
14 276
113
10-12 kg felett a harci rész nem számít. Ha ez harcászati gép vagy heli mellett robban egyszámjegyű százalékban kifejezhető a túlélés esélye. Még, ha haza is megy a gép igen nagy eséllyel gazdasági totálkáros lesz, nem éri meg javítani. Ha igen, akkor is hónapokra vagy akár éves távlatban kiesik a rendszerből.

Számomra a szerepe a lényeges. A csapatlégvédelemben tényleg redundanciát látok. Ahogy én tudom.
zászlóalj. szint - MANPAD
ezred szint - Tunguska (Sztrlea-10 és ZsSzU-23-4-et váltotta le "egyszemélyben")
hadosztály szint - Tor (Kub és Oszát váltotta le, de még nem mindenhol)
hadsereg szint - Buk
front szint - Sz-300V

Hol van itt a helye a Pantsirnak? Vagy az Sz-300/400 vonal mellé tették point defense légvédelemnek, amerre éppen nem dolgozoik az Sz-300/400 és jöhet a HARM?

A Pantsir elvileg - ha jól tudom - a Tunguska könnyített változataként lett tervezve, de végül teljesen más rakétákat kapott (azt nem tudom kompatibilis-e Tunguskáéval.

Ezzel együtt nem látom az okát két (három) kb. azonos képességű rendszer párhuzamos fejlesztésének.



A Wikipédiás adatok azért némileg mások:

Tor: 2,9m, 167kg, 15kg, 12.000m, 6.000m
Pantsir: 3,2m, 74kg, 20kg, 20.000m, 15.000m
Tunguska: 2,56m, 57kg, 9kg, 8-10.000m, 3.500m

Érdekes, hogy a Pantsir és a Tunguska mérete és képessége arányos, de a Tor elég nagy tömegű a képességéhez képest. Bár lehet valami képességet még nézni kéne. Ami különbség még van, hogy az előző kettő az kétlépcsős rakéta, a Tor meg mintha csak egy. Ez talán a hatékonyságbeli különbséget magyarázhatja.

Tor:

Weighing in at 167 kg (368 lb), the 9M330 missile is 3 m (10 ft) long, carries a 15 kg (33 lb) warhead and has a peak speed of around Mach 2.8.

A Tunguskára nem tudom honnan vettem az 5000m-es hatásos magasságot.

Viszont van egy iylen is:
2K22M with 57E6: Complete upgrade of system with new 57E6[citation needed] missile and new radar system, with detection range of 38 km and a tracking range of 30 km. Missile range is increased to 18 km.

Ez ugye elvileg a Pantsir rakétája.







Amúgy jól látom, hogy a Tor-nál vagy a rakéta tár körül forog a torony, vagy a toronnyal együtt forog az összes rakéta?

Szerintem mindegy, mindkettő 5letes.