Csatahajók - múltja, jelene és esetleges jövője

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Szerintetek lesznek-e újra csatahajó osztályba tartozó hadihajók?


  • Összes szavazó
    159

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Azért akkor leszervezni egy ilyet picit nehezebb volt a távolból.

Rádión semeddig nem tartott.Az GS konkrét feladat nélkül ment a Dél-Atlanti vizekre csak akkor kapta parancsba az angol hajók megtámadását amikor nyilvánvaló lett,hogy nem tudnak kibékülni az angolokkal a németek.
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 504
14 929
113
Forrás: a fiam révén német levéltári anyagok.
Akkor már "versenyfutás" volt Norvégiáért. Ha a németek nem támadnak, akkor az angol-francia expedíciós haderő tette volna. A rombolók ezt előkészítendő "jártak arra".
A Csendes-óceánon két ellátóhajó várta a GS-t. Később mindkettőt internálták Ausztráliában. A levéltári anyagok szerint a Csendes-óceánon kellett volna operálnia és az Indiai-óceánon hazajutni, ha az Atlanti vizeken forró a helyzet.... Tervnek szép, de szinte reménytelen.
 

rumcajsz

Well-Known Member
2015. április 30.
703
1 034
93
Nos, akkor tegyük tisztába a dolgot. A Graf Spee parancsnoka azért döntött az önmegsemmisítés mellett, mert félrevezették. TUDTA, hogy nem is egy angol flottaegység keresi. Végigbújkálta előlük az Atlanti-óceánt, átment az Indiaira és vissza az Atlantira. Elég szép zsákmányt gyűjtve. Mikor befutott a kikötőbe, a cél a javítás volt és utána a Csendes-óceán... Viszont az angolok a helyi sajtóban elhíresztelték, hogy 2 csatahajó és még négy cirkáló közeledik és egy héten belül odaér. Párhuzamosan az angol diplomácia megpróbálta a hajót kiutasíttatni, nehogy javíthassák és feltölthessék. Ezt részben el is érték. A német hajó tisztikara még ekkor is harcolni akart, de mikor a fenti angol fantomegység rádiózását is fogták (jó trükk), Langsdorff úgy döntött, nincs esély.
Az Altmarkot kétszer állították meg és engedték tovább a dán zászló alatt még át sem vizsgálták. Pechjükre akkor értek Altenfjordba, mikor az angol rombolók diverzánsokat vittek Narvikba. ha már meglátták.... lett is csodálkozás, amikor előkerültek a brit és egyéb foglyok.
A japántól tanulás pedig érdekes dolog. Ismereteim szerint a japok voltak, akik nem osztottak meg semmit a németekkel, pedig Hitlertől kaptak ezt-azt. A japán attasé egyszer látta a készülő Zeppelint és el volt ájulva, hogy milyen klassz....

Szerintem meg egyszerűen csak reálisan látta a dolgokat. Ha kitör Montevideóbol a vele szembe kerülő könnyű egység(ek) sebességi fölényüket kihasználva baxnak felvenni a harcot, mert már tudják mire képesek a német 280-asok, de követik-zaklatják, teleordítják az útvonalával a fél világot. Ha északnak indul szembemegy a az Ark Royal- Renown kötelékkel és vége a dalnak. Ha átmegy az indiaira akkor számolnia kell vele, hogy Colombóban ott van a fél indiai angol flotta, amit Nagumo és Ozawa kötelékei majd csak '42 tavaszán rendeznek le. Zajlik mindez úgy, hogy közben kopófalkaként csaholnak a nyomában az angol cirkálók. Az angol maszkirovka persze hasznos volt hiszen így nem kellett kockáztatni saját egységeket, hanem örülhettek az önelsülyesztésnek, hogy úgy mondjam sikerült "költséghatékonynak lenniük", de ha ez nem történik meg a GS-nek akkor is csak annyi esélye marad mint hógolyónak a pokolban.
Egy cimbora azt szokta mondani, hogy minden jó valamire, a lényeg, hogy rájöjjünk mire. Na itt a német haditengerészet rájött, hogy egy batár nagy, közepes tüzérségű ( nincs mit szépíteni a GS tüzérsége hiába pontos meg messze hordó, valójában ekkor már az angol csatacirkálók lövegeinek romboló erejét sem éri el), de gyengén páncélozott, a modern nehézcirkálók és csatacirkálók csúcssebességét elérni nem képes hajót nem jó ötlet elküldeni 10 ezer mérföldre a honi partoktól, hogy Fekete Szakállt játsszon.
A japán-német együttműködés hiányát pl. sosem értettem. Megkötik ugye a háromhatalmi egyezményt de gyakorlatilag semmilyen gyakorlati együttmúködés sem zajlik, hacsak azt nem számolom, hogy a taljánokat folyton a németeknek kellett (volna) kikaparni a szervestrágyából és ez bizony erőforrásokba került. Ha meg a japánok olyanok voltak ahogy azt itt lerajzolod én bizony a Führer helyében elküldöm őket melegebb éghajlatra és így legalább nem kapok Pearl után automatikus amerikai hadüzenetet.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Littlejohn

wankel

Well-Known Member
2016. december 23.
1 041
4 973
113
Forrás: a fiam révén német levéltári anyagok.
Akkor már "versenyfutás" volt Norvégiáért. Ha a németek nem támadnak, akkor az angol-francia expedíciós haderő tette volna. A rombolók ezt előkészítendő "jártak arra".
A Csendes-óceánon két ellátóhajó várta a GS-t. Később mindkettőt internálták Ausztráliában. A levéltári anyagok szerint a Csendes-óceánon kellett volna operálnia és az Indiai-óceánon hazajutni, ha az Atlanti vizeken forró a helyzet.... Tervnek szép, de szinte reménytelen.
c430c944-s.jpg

Tudom, hogy eredetileg VI.György koronázására érkezett az Ashigara nehézcirkáló Spithead-be, de ha már ott volt, akkor átruccant Kiel-be. Német hajó viszont jutott-e el Japánba valaha?
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 291
17 359
113
c430c944-s.jpg

Tudom, hogy eredetileg VI.György koronázására érkezett az Ashigara nehézcirkáló Spithead-be, de ha már ott volt, akkor átruccant Kiel-be. Német hajó viszont jutott-e el Japánba valaha?
Úgy tudom, hogy ekkoriban csak tengeralattjáró, a háború alatt. 1914 előtt rendszeresen, a Keletázsiai Hajóraj Kínában állomásozott.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

rumcajsz

Well-Known Member
2015. április 30.
703
1 034
93
Az I.VH idején még magyar gyarmat is volt arrafelé valami Csingtau vagy mi. Von Spee hajóraja is valahol arrafelé dekkolt. Különben az ilyen hadiállapotban áttörünk az ellenség flottáján akciókból nekem a szintén I. VH-s Goeben tetszett. Ha akkor az Osztrák Magyar Flotta vezérkarában van egy kis spiritusz az összes nehéz egységet elibe küldik a Goebennek és a meghívják Polába. Souchon (a Goeben parancsnoka) egy agresszív, jó parancsnok volt akivel a flotta sokat nyerhetett volna. A Goeben meg az egész kor legsikeresebb csatacirkáló osztályának a von der Tann osztálynak legjobb hajója volt. Szerintem legalábbis felért két Szent Istvánnal. Kár volt nekik a törököknél bohóckodni, ahol a hajó karbantartásához szinte semmilyen feltétel nem volt adott. Ha jól tudom amikor egy csatában lukat lőnek beléjük az oroszok, betonnal kell eltömni a lukat mert nem tudnak szegecselni-hegeszteni. Na de a vén trotyos Haus úgy féltette a hajóit (meg a maga kis szemétdombját) hogy azok végül gyakorlatilag szétrohadtak. Ki tudja, egy Suochon kaliberű kötelék parancsnokkal még valami jó is kialakulhatott volna.
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Minek kellene a mai hajókra páncélzat?
Szerintem felesleges. Irreális méretű páncélzat kellene ami marha drága, sokkal ésszerűbb a passzív és aktív védelem: zavarók és csalik hogy elkerüljék a találatot vagy megsemmisíteni a beérkező lövedéket/rakétát. Valószínűleg utóbbi olcsóbb is.
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 504
14 929
113
c430c944-s.jpg

Tudom, hogy eredetileg VI.György koronázására érkezett az Ashigara nehézcirkáló Spithead-be, de ha már ott volt, akkor átruccant Kiel-be. Német hajó viszont jutott-e el Japánba valaha?

Igen, a háború alatt néhány teherhajó, az USA hadba lépése után pedig tengó. Eljuttatták a ME-262 és a Tiger I-II. terveit is és nyersanyagokat.... Még a háború végén is érkezett U-boot.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 764
65 058
113
Szerintem felesleges. Irreális méretű páncélzat kellene ami marha drága, sokkal ésszerűbb a passzív és aktív védelem: zavarók és csalik hogy elkerüljék a találatot vagy megsemmisíteni a beérkező lövedéket/rakétát. Valószínűleg utóbbi olcsóbb is.
Reaktív lapok, persze hajó méretben? :)
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Igen, a háború alatt néhány teherhajó, az USA hadba lépése után pedig tengó. Eljuttatták a ME-262 és a Tiger I-II. terveit is és nyersanyagokat.... Még a háború végén is érkezett U-boot.

Me163-ból szétszedve prototípust is küldtek. +Db601essel repültek japán egyedüli V motoros vadászgépei, amikhez 250db mg151/20-ast is kaptak.


Még 1945 április végén is indult 1 tengeralattjáró 2 japán diplomatával és a teljes német hasadóanyagkészlettel. Mikor eljutott hozzájuk a német megadás híre a japánok öngyilkosok lettek (gyógyszerrel) kilőtték őket a tengerbe, majd megadták magukat valami aprócska amerikai hajónak ami bevontatta őket Usába. A készletet pedig felhasználták a japánra dobott bombákhoz.
 
M

molnibalage

Guest
Me163-ból szétszedve prototípust is küldtek. +Db601essel repültek japán egyedüli V motoros vadászgépei, amikhez 250db mg151/20-ast is kaptak.


Még 1945 április végén is indult 1 tengeralattjáró 2 japán diplomatával és a teljes német hasadóanyagkészlettel. Mikor eljutott hozzájuk a német megadás híre a japánok öngyilkosok lettek (gyógyszerrel) kilőtték őket a tengerbe, majd megadták magukat valami aprócska amerikai hajónak ami bevontatta őket Usába. A készletet pedig felhasználták a japánra dobott bombákhoz.
Az utolsó mondattal kapcsolatban kételkedek. Fizikailag nem érhetett oda időben és szükség sem volt erre.
 

rumcajsz

Well-Known Member
2015. április 30.
703
1 034
93
Az utolsó mondattal kapcsolatban kételkedek. Fizikailag nem érhetett oda időben és szükség sem volt erre.

Én viszont – noha a történet valóságtartalmát nem vitatom, hiszen számtalan forrás megerősíti – inkább azt találom furcsának, hogy a kapitány miért nem süllyesztette el a tengeralattjárót. A német tengósok állítólag kiemelkedően jól képzett és a Reich-hez igencsak hűséges katonák voltak. Fogságba esés esetére meg világos utasítás volt hogy német haditechnika nem kerülhet ellenség kezébe. Ugyanezen okból nem értem az U-2540 megadását sem. Ha tényleg olyan jó volt a XXI osztály én elosonok vele a svéd partokig majd elsüllyesztem, a legénységgel beevezek valamelyik kikötőbe és internáltatom magam. A jenkiket meg had üsse a guta....
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Én viszont – noha a történet valóságtartalmát nem vitatom, hiszen számtalan forrás megerősíti – inkább azt találom furcsának, hogy a kapitány miért nem süllyesztette el a tengeralattjárót. A német tengósok állítólag kiemelkedően jól képzett és a Reich-hez igencsak hűséges katonák voltak. Fogságba esés esetére meg világos utasítás volt hogy német haditechnika nem kerülhet ellenség kezébe. Ugyanezen okból nem értem az U-2540 megadását sem. Ha tényleg olyan jó volt a XXI osztály én elosonok vele a svéd partokig majd elsüllyesztem, a legénységgel beevezek valamelyik kikötőbe és internáltatom magam. A jenkiket meg had üsse a guta....

Pl mert azta a parancsot kapta a tengeralattjáró parancsnoka,hogy az első ellenséges egységnek adja meg magát...