Csatahajók - múltja, jelene és esetleges jövője

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Szerintetek lesznek-e újra csatahajó osztályba tartozó hadihajók?


  • Összes szavazó
    159

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 004
113
Ennyi: A HMS Vaungardot pedig 1960-ig használták

Az igazi csatahajó marhaság volt szerintem, nagy zsíros célpont amit alig mer a tulaja használni, de legalább irgalmatlan drága. A zsebcsatahajó méretig volt értelme, utána nem nagyon. De ez a saját véleményem. Mit csinált a Yamamoto amit egy 25000 tonnás, 30 cm-es ágyukkal felszerelt hajó ne tudott volna megtenni, és ez nagyjából mindegyikre igaz

Szerintem a csatahajó önmagában nem hülyeség.Ahogy használták az tette hülyeséggé.
 
  • Tetszik
Reactions: Halfdan and fip7

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 339
54 936
113
A cikk sok pontatlanságot tartalmaz (Az ASM és Torpedó védelem terén tett állításai pedig elképesztőek :eek:)
E mellet kétlem, hogy az IOWA osztályt olyan szinten fel lehetne újítani, mint ahogyan ő sugallja.
Ettől függetlenül, én még mindig csatahajó párti vagyok. Korszerű változatban meg lenne a helyük a modern hadviselésben. :)
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Mik ezek az igazságok?
Pl,a kisebb,hagyományos ASMek valóban nem tudnák elsűlyeszteni-de harcképtelenné tenni igen.Valóban olcsóbb a partvidéket ágyúzni,mint bombázni,csak éppen komoly ellenfél esetén előbb a Navy légierejének meg kéne tisztitani a partvidéket.Nameg tengeralatjáró,akna ne legyen a közelben.Gyarmati ágyúnaszád szerepre lenne jó,csakhogy nemnagyon van már ilyen szerep,és drága is hozzá.Normandiai stilusú partraszállás támogató hajójának is jó lenne,de senki nem tervez olyat.Korszerű lőszer nincs hozzá,és ami van,az sem 400dolcsi lenne,hanem jóval több.Inkább úgy kellett volna irnom,hogy tele van féligazsággal.És az igazság másik fele teljesen lenullázza azokat az előnyöket,amiket felsorolt.
 
M

molnibalage

Guest
A cikk sok pontatlanságot tartalmaz (Az ASM és Torpedó védelem terén tett állításai pedig elképesztőek :eek:)
E mellet kétlem, hogy az IOWA osztályt olyan szinten fel lehetne újítani, mint ahogyan ő sugallja.
Ettől függetlenül, én még mindig csatahajó párti vagyok. Korszerű változatban meg lenne a helyük a modern hadviselésben. :)
Az egy pillanatra sem zavarja össze, hogy az általa felsorolt átalakításokból lehetne építeni vagy 5-6 db AB rombolót sokszor nagyobb tűzerővel, redundanciával és 5-6 db hajó 5-6 db helyen tud ott lenni. 1 db csatahajó meg 1 db helyen. 406 mm-es gránátokat meg nem is gyártanak nemhogy 400 USD-ért.

Mondom, fullkretén. Egy kibaszott keresést sem futatott le, hogy utánanézzen a 100 milliós repcsik és milliós fegyverzet árának.
A hülyeséget párosította a billentyűzet kitartó verésével. Halálos kombó.

Pl,a kisebb,hagyományos ASMek valóban nem tudnák elsűlyeszteni-de harcképtelenné tenni igen.Valóban olcsóbb a partvidéket ágyúzni,mint bombázni,csak éppen komoly ellenfél esetén előbb a Navy légierejének meg kéne tisztitani a partvidéket.Nameg tengeralatjáró,akna ne legyen a közelben.Gyarmati ágyúnaszád szerepre lenne jó,csakhogy nemnagyon van már ilyen szerep,és drága is hozzá.Normandiai stilusú partraszállás támogató hajójának is jó lenne,de senki nem tervez olyat.Korszerű lőszer nincs hozzá,és ami van,az sem 400dolcsi lenne,hanem jóval több.Inkább úgy kellett volna irnom,hogy tele van féligazsággal.És az igazság másik fele teljesen lenullázza azokat az előnyöket,amiket felsorolt.
Már hogy nem tudnák? A Yamato is igen szépen elmerült. Talán nem lehet lyukat ütni a hajón a vízvonalnál? Vagy nem fog berobbanni a lőszer? Tessék már megnézni, hogy milyen harci része van egy AGM-84-nek...
Féligazságokat is nagyítóval kell keresni, ami nem fél, inkább tized igazság.
A szokásos egysoros olasz csatahajó = szar csatahajón is fogtam kicsit a fejem. A páncélzat brutális túlértékelése mellett.

Az Iowákkal már semmit nem tudsz csinálni, 70 éves hajók, leszerelve, kiállítva. Az átépítésük a 80-as években is irgalmatlan drága lett volna, különösen a Harrier hordozó elképzelés.
Különösen, hogy a VTOL koncepció egy ökörség szerintem...
Az külön vicc lenne, hogy fúj fúj CV(N)....
De rábaszna rohadt kevés repülőeszközt erre a "csatahajóra". Most akkor ez BB vagy CV? Döntse már el...
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 312
17 432
113
A szokásos egysoros olasz csatahajó = szar csatahajón is fogtam kicsit a fejem. A páncélzat brutális túlértékelése mellett.

Az Iowákkal már semmit nem tudsz csinálni, 70 éves hajók, leszerelve, kiállítva. Az átépítésük a 80-as években is irgalmatlan drága lett volna, különösen a Harrier hordozó elképzelés.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Nyomokban sem találtam. Ahol talán picit lehetne, ahol a nagy üres tereket hozza fel a csatahajónál a páncél mellett az is ökörség. A hordozó hatalmas hangárja az micsoda akkor...?

A többi része olyan baromság, hogy attól féltem fekete lyuk keletkezik mellettem és elnyel. a 400 dolláros gránátnál tényleg pislognom kellett. Mai áron 10k USD nagyságrendű ára van egy olyan gránátnak. Egy "szaros" Mk-82/84 kerül 2-4 ezer dollárba nemhogy egy olyan test és egy rakás lőpor - mert az is kell osztott lőszernél - ami több ezer bar nyomás kibír.

Nem tudok szebben fogalmazni, kreténség az egész összességében, nem csak a műszaki része, de a rephordozós statisztikai is.
Az ős megközelítésével élve a csatamező hősei a csecsemők, mert egy sem halt meg szándékos ellenséges tűztől. Szegényke kurvára nem érti még azt sem, hogy azért süllyedt el több CV légitámadásban, mint csatahajó, mert CV-k voltak az elsődleges célok és nem csatahajók. Mondjuk nem mintha ez igaz lenne és mondjuk illene talán BRT-t számolni és talán adhatott volna forrást és listát a hajókról, mert pl. harcoló fél nélkül ez barom kijelentés.


A tüzérség tűztámogatás pl. olyan szempontból nevetséges, hogy micsoda tömegű gránátokat lőnek ki úgy, hogy a robbanóanyag tartalmuk milyen röhejesen kevés. És milyen iszonyatosan korlátos lőtávolsággal.

A bombák ára úgy aránylik a tüzérségi gránáthoz, mint kb. egy atmoszferikus és több száz bar-os nyomásálló tartályé. Azzal meg senki ne jöjjön, hogy drága platform a repülő, mert a páncélozott csatahajó és iszonyatosan drága lövege az mégis micsoda? Ráadásul milyen kevés élettartama van? Néhány száz lövés. Egy repülőgép életes során több ezer k-82 bombát erőlködés nélkül leszór, aminek kb. akkora tűzereje van, mint 1 db 406 mm-es gránátnak.

So? Legyen HTT? :)
Kb.De nem új ez az átépités dolog,már a 80as években is előkerült-és elvetették.
1-Zh_m78YEiA6k3Aws5JXJQQ-1024x549.jpg
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 339
54 936
113
Az én elképzeléseimben egy modern csatahajó inkább a Kirov-ra hasonlít, mint az IOWA-ra.
Csak a Kirovval ellentétben nem kell mindent is tudnia, hanem elsősorban légvédelmi és víz/föld felszíni tűzcsapásra lenne optimalizálva.
A közvetlen védelemre elegendőek a mai CIWS (Phalanx/Kashtan) rendszerek, kell bele RIM-116/TOR és egy S-400/AEGIS szerű légvédelmi rendszer.
E mellet kell még cipelnie egy-két Mark 45/AK-130 hajóágyút, 60-80 Tomahawkot/Kalibr-t és néhány AGM "Donar", hoz hasonló tüzérségi ágyút.
Atom meghajtású, és a lényegesebb helyeken gépágyúk elleni páncélzattal rendelkezik (kb.120-150 mm RHA), e mellet erős rekesz és válasz falak alkotják a hajótestet, tripla hajófenékkel, dupla rekeszes oldalfallal, 5-10 méter mély torpedó/akna védelemmel, megerősített hajógerinccel, kiterjedt automata tűzoltó és vízszivattyú rendszerrel.
Ha annyi pénzből ki lehet hozni, mint két jól felszerelt hagyományos cirkálót, akkor már simán megéri. ;)
(Egy AB kb. 2 milliárd USD, a Zumwalt meg 4.5 milliárd USD/db. Ha Zumwalt árban lenne a fentebb fölvázolt hajó, már megérte szerintem)
 
  • Tetszik
Reactions: Kurfürst
M

molnibalage

Guest
Az én elképzeléseimben egy modern csatahajó inkább a Kirov-ra hasonlít, mint az IOWA-ra.
Csak a Kirovval ellentétben nem kell mindent is tudnia, hanem elsősorban légvédelmi és víz/föld felszíni tűzcsapásra lenne optimalizálva.
A közvetlen védelemre elegendőek a mai CIWS (Phalanx/Kashtan) rendszerek, kell bele RIM-116/TOR és egy S-400/AEGIS szerű légvédelmi rendszer.
E mellet kell még cipelnie egy-két Mark 45/AK-130 hajóágyút, 60-80 Tomahawkot/Kalibr-t és néhány AGM "Donar", hoz hasonló tüzérségi ágyút.
Atom meghajtású, és a lényegesebb helyeken gépágyúk elleni páncélzattal rendelkezik (kb.120-150 mm RHA), e mellet erős rekesz és válasz falak alkotják a hajótestet, tripla hajófenékkel, dupla rekeszes oldalfallal, 5-10 méter mély torpedó/akna védelemmel, megerősített hajógerinccel, kiterjedt automata tűzoltó és vízszivattyú rendszerrel.
Ha annyi pénzből ki lehet hozni, mint két jól felszerelt hagyományos cirkálót, akkor már simán megéri. ;)
(Egy AB kb. 2 milliárd USD, a Zumwalt meg 4.5 milliárd USD/db. Ha Zumwalt árban lenne a fentebb fölvázolt hajó, már megérte szerintem)
A precíziós tüzérségi gránátok korában, aki hajóval behajózik ezek HMZ-jébe az véleményen szerint nem normális. Egy páncélozatlan hajó kb. addig fog parti tűztámogatást adni, ameddig az ellenfél 3. világbeli D-20-szal lövöldözget, akik ki sincsenek képzeve mozgó célok ellen és a lőtáv nagy.
Asszem ebből HTT lesz. Ha már úgyis rég volt cikk.
Lehet, hogy kicsit alázósan hangzik, de ezt röptében ízekre lehet szedni annyira fércmű...
 
  • Tetszik
Reactions: notaricon

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 333
13 681
113
Az én elképzeléseimben egy modern csatahajó inkább a Kirov-ra hasonlít, mint az IOWA-ra.
Csak a Kirovval ellentétben nem kell mindent is tudnia, hanem elsősorban légvédelmi és víz/föld felszíni tűzcsapásra lenne optimalizálva.
A közvetlen védelemre elegendőek a mai CIWS (Phalanx/Kashtan) rendszerek, kell bele RIM-116/TOR és egy S-400/AEGIS szerű légvédelmi rendszer.
E mellet kell még cipelnie egy-két Mark 45/AK-130 hajóágyút, 60-80 Tomahawkot/Kalibr-t és néhány AGM "Donar", hoz hasonló tüzérségi ágyút.
Atom meghajtású, és a lényegesebb helyeken gépágyúk elleni páncélzattal rendelkezik (kb.120-150 mm RHA), e mellet erős rekesz és válasz falak alkotják a hajótestet, tripla hajófenékkel, dupla rekeszes oldalfallal, 5-10 méter mély torpedó/akna védelemmel, megerősített hajógerinccel, kiterjedt automata tűzoltó és vízszivattyú rendszerrel.
Ha annyi pénzből ki lehet hozni, mint két jól felszerelt hagyományos cirkálót, akkor már simán megéri. ;)
(Egy AB kb. 2 milliárd USD, a Zumwalt meg 4.5 milliárd USD/db. Ha Zumwalt árban lenne a fentebb fölvázolt hajó, már megérte szerintem)

Volt egyszer egy tökéletes koncepció erre - csak páncél helyett stealth védelem, 406 mm helyett meg railgun meg lézerek az eszement tűzerőért.... aztán kiherélték az egészet egy üres kagylóhéjjá.
Lásd bővebben: a Zumwalt tragédia
http://www.thedrive.com/the-war-zon...surface-ships-to-explore-new-tactics-and-tech
 
  • Tetszik
Reactions: FilcTroll

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 339
54 936
113
molnibalage

"A precíziós tüzérségi gránátok korában, aki hajóval behajózik ezek HMZ-jébe az véleményen szerint nem normális."

Persze, de ugye vannak part menti ASM-ek is ;)
Már Jemenben is vetettek be belőle fapados kínai verziókat. Komolyabb helyen azért magasabb a színvonal is. Ha a védekező fél korszerű, képes látó határon túli felderítésre, akkor simán kiszorítanak egy flottát 3-400 km-nyire a partoktól.
https://en.wikipedia.org/wiki/K-300P_Bastion-P
https://en.wikipedia.org/wiki/A-222E_Bereg-E_130mm_coastal_mobile_artillery_system

Egy partraszállást ma már pár ATGM és MANPAD is megállít. Nem a második VH korában vagyunk.

Viszont egy kevésbé felkészült ellenfél ellen a mai 50-70 km-s lőtávolságú 155 mm-s tüzérségi eszközök elegendőek lehetnek tűztámogatásra.

Az én általam felvázolt hajó sem egy ágyúnaszád! Az egy több funkciós megerősített cirkáló. Pár AGM modul kerekítési hiba az árában...
https://en.wikipedia.org/wiki/Artillery_Gun_Module

A cikk amit írtak az hibás. A saját véleményem szerintem védhető ;)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 339
54 936
113
angelsoul

A Zumwalt koncepcionálisan is bugyuta próbálkozás volt. Szerintem.
Railgun meg lézerek..... hogyne :D
Az én elképzelésem meg a Zumwalt között az a különbség, hogy az enyémet meg lehet csinálni. ;)

A lopakodás meg aztán rohadt fontos egy 200 méteres hajónak. Csak úgy sunnyog XD
Állítólag akkora az RCS-je, mint egy kis halászhajónak, ami tök jó, csak hát egy háborúban mindenre lőnek ami a várható támadási irányból érkezik. Egy ASM-nek meg 40 éve sem volt kihívás kilőni egy halászhajó méretű célt. Felderíteni szintén.
 
  • Tetszik
Reactions: Kurfürst
M

molnibalage

Guest
angelsoul

A Zumwalt koncepcionálisan is bugyuta próbálkozás volt. Szerintem.
Railgun meg lézerek..... hogyne :D
Az én elképzelésem meg a Zumwalt között az a különbség, hogy az enyémet meg lehet csinálni. ;)

A lopakodás meg aztán rohadt fontos egy 200 méteres hajónak. Csak úgy sunnyog XD
Állítólag akkora az RCS-je, mint egy kis halászhajónak, ami tök jó, csak hát egy háborúban mindenre lőnek ami a várható támadási irányból érkezik. Egy ASM-nek meg 40 éve sem volt kihívás kilőni egy halászhajó méretű célt. Felderíteni szintén.
https://sg.hu/forum/uzenet/1074537255/78240
Ezt követő kommenteket olvasd.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
angelsoul

A Zumwalt koncepcionálisan is bugyuta próbálkozás volt. Szerintem.
Railgun meg lézerek..... hogyne :D
Az én elképzelésem meg a Zumwalt között az a különbség, hogy az enyémet meg lehet csinálni. ;)

A lopakodás meg aztán rohadt fontos egy 200 méteres hajónak. Csak úgy sunnyog XD
Állítólag akkora az RCS-je, mint egy kis halászhajónak, ami tök jó, csak hát egy háborúban mindenre lőnek ami a várható támadási irányból érkezik. Egy ASM-nek meg 40 éve sem volt kihívás kilőni egy halászhajó méretű célt. Felderíteni szintén.
Az arsenal ship koncepciót irtad le,csak sci-fi mentessen,hagyományos technologira épitve.Első,30 évvel ezelötti elgondolásai még nem voltak lopakodók,és 155milis ágyúkat terveztek rá.Csak aztán a technokrácia elszabadult.
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 049
2 743
113
Ennyi: A HMS Vaungardot pedig 1960-ig használták

Az igazi csatahajó marhaság volt szerintem, nagy zsíros célpont amit alig mer a tulaja használni, de legalább irgalmatlan drága. A zsebcsatahajó méretig volt értelme, utána nem nagyon. De ez a saját véleményem. Mit csinált a Yamamoto amit egy 25000 tonnás, 30 cm-es ágyukkal felszerelt hajó ne tudott volna megtenni, és ez nagyjából mindegyikre igaz

A Yamato az általad említett hajótípussal (kb. Alaska class) pont ugyanazt tenné mint, egy Gerald Ford a Charles de Gaulle-lal vagy egy 100 ágyús sorhajó egy 74 ágyússal. A csatahajók alapvetően más csatahajókkal való (epikus) összecsapásokra lettek optimalizálva. Elég nyilvánvaló ha az ellen 16-18 colos ágyúkkal bír a 12 colos nem lessz elég ellenük, a páncélnál dettó. Nagyjából ma is ez megy, max kevésbé extenzív módon, a raketták száma mellett a minőség, meg a vezérlésben (bölcsészként ennyi jön le) a megabájtok és gigaherzek "darabszáma is verseny tárguát képezi.
 

Septimus

Well-Known Member
2018. november 22.
242
1 255
93
Nyomokban sem találtam. Ahol talán picit lehetne, ahol a nagy üres tereket hozza fel a csatahajónál a páncél mellett az is ökörség. A hordozó hatalmas hangárja az micsoda akkor...?

A többi része olyan baromság, hogy attól féltem fekete lyuk keletkezik mellettem és elnyel. a 400 dolláros gránátnál tényleg pislognom kellett. Mai áron 10k USD nagyságrendű ára van egy olyan gránátnak. Egy "szaros" Mk-82/84 kerül 2-4 ezer dollárba nemhogy egy olyan test és egy rakás lőpor - mert az is kell osztott lőszernél - ami több ezer bar nyomás kibír.

Nem tudok szebben fogalmazni, kreténség az egész összességében, nem csak a műszaki része, de a rephordozós statisztikai is.
Az ős megközelítésével élve a csatamező hősei a csecsemők, mert egy sem halt meg szándékos ellenséges tűztől. Szegényke kurvára nem érti még azt sem, hogy azért süllyedt el több CV légitámadásban, mint csatahajó, mert CV-k voltak az elsődleges célok és nem csatahajók. Mondjuk nem mintha ez igaz lenne és mondjuk illene talán BRT-t számolni és talán adhatott volna forrást és listát a hajókról, mert pl. harcoló fél nélkül ez barom kijelentés.


A tüzérség tűztámogatás pl. olyan szempontból nevetséges, hogy micsoda tömegű gránátokat lőnek ki úgy, hogy a robbanóanyag tartalmuk milyen röhejesen kevés. És milyen iszonyatosan korlátos lőtávolsággal.

A bombák ára úgy aránylik a tüzérségi gránáthoz, mint kb. egy atmoszferikus és több száz bar-os nyomásálló tartályé. Azzal meg senki ne jöjjön, hogy drága platform a repülő, mert a páncélozott csatahajó és iszonyatosan drága lövege az mégis micsoda? Ráadásul milyen kevés élettartama van? Néhány száz lövés. Egy repülőgép életes során több ezer k-82 bombát erőlködés nélkül leszór, aminek kb. akkora tűzereje van, mint 1 db 406 mm-es gránátnak.

So? Legyen HTT? :)
Legyen HTT, engem érdekel a téma.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 860
15 250
113
Nem igazán értem, mi kerülne kb másfél tonna edzett acélban és robbanóanyagban nagyon sokba. Az egy szaros öntvény.

A lőpor már húzósabb tétel, mert egy lövéshez kell vagy negyed tonna (!!), és a lőpor sose volt olcsó. Ha a kereskedelmi árából indulok is ki, és elosztom 2-vel, akkor is legalább 50 dodo egy kiló, magyarán 12500 dodo alatt nincs bumm, plusz a gránát ami viszont valszeg nem drága, legyen 500 dodo. Az olyan 15000 USD / loves és ezzel meg valszeg alá is becsültem. Ha hozzávesszük, hogy a cső betét maga is csak olyan 300 lövést bír ki csere előtt, akkor fajlagosan még több.

Legalábbis elméletben, a gyakorlatban ugyanis ott állnak hegyekben a Navy hátsó udvarán ezek a 16 colos gránátok és a lőpor hegyek, mert már a 2 világháborúban megvették és kifizették őket, szóval már csak el kellene lőni, amúgy ‘ingyen’ van. Lövik is el szorgalmasan de olyan mennyiség van amit egyszerűen nem lehet. 1980 körül volt dugiban vagy 20 000, (vegyesen pc-t., robbanó, gyakorló) pár éve az ezeket raktározó pedig arra keresett vállalkozót, hogy hatástalanítson belőlük 15,000 darabot, ahogy épp jónak látja.

https://www.guns.com/news/2016/10/03/army-looking-to-scrap-15000-16-inch-shells
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 004
113
Nem igazán értem, mi kerülne kb másfél tonna edzett acélban és robbanóanyagban nagyon sokba. Az egy szaros öntvény.

A lőpor már húzósabb tétel, mert egy lövéshez kell vagy negyed tonna (!!), és a lőpor sose volt olcsó. Ha a kereskedelmi árából indulok is ki, és elosztom 2-vel, akkor is legalább 50 dodo egy kiló, magyarán 12500 dodo alatt nincs bumm, plusz a gránát ami viszont valszeg nem drága, legyen 500 dodo. Az olyan 15000 USD / loves és ezzel meg valszeg alá is becsültem. Ha hozzávesszük, hogy a cső betét maga is csak olyan 300 lövést bír ki csere előtt, akkor fajlagosan még több.

Legalábbis elméletben, a gyakorlatban ugyanis ott állnak hegyekben a Navy hátsó udvarán ezek a 16 colos gránátok és a lőpor hegyek, mert már a 2 világháborúban megvették és kifizették őket, szóval már csak el kellene lőni, amúgy ‘ingyen’ van. Lövik is el szorgalmasan de olyan mennyiség van amit egyszerűen nem lehet. 1980 körül volt dugiban vagy 20 000, (vegyesen pc-t., robbanó, gyakorló) pár éve az ezeket raktározó pedig arra keresett vállalkozót, hogy hatástalanítson belőlük 15,000 darabot, ahogy épp jónak látja.

https://www.guns.com/news/2016/10/03/army-looking-to-scrap-15000-16-inch-shells

A gránátban robbanóanyag van ami annyira nem olcsó és nem is egyszerű öntvény a test.Ezen kívül van benne egy gyújtószerkezet is amit az tesz drágává,hogy ki kell bírnia azt hogy egy 1000+kilós gránát átüt 30-40cm acélt(nem csapódó gyujtó hanem késleltetett így mindenképp működőképesnek kell maradnia a becsapódás után is).
 
M

molnibalage

Guest
Nem igazán értem, mi kerülne kb másfél tonna edzett acélban és robbanóanyagban nagyon sokba. Az egy szaros öntvény.

A lőpor már húzósabb tétel, mert egy lövéshez kell vagy negyed tonna (!!), és a lőpor sose volt olcsó. Ha a kereskedelmi árából indulok is ki, és elosztom 2-vel, akkor is legalább 50 dodo egy kiló, magyarán 12500 dodo alatt nincs bumm, plusz a gránát ami viszont valszeg nem drága, legyen 500 dodo. Az olyan 15000 USD / loves és ezzel meg valszeg alá is becsültem. Ha hozzávesszük, hogy a cső betét maga is csak olyan 300 lövést bír ki csere előtt, akkor fajlagosan még több.

Legalábbis elméletben, a gyakorlatban ugyanis ott állnak hegyekben a Navy hátsó udvarán ezek a 16 colos gránátok és a lőpor hegyek, mert már a 2 világháborúban megvették és kifizették őket, szóval már csak el kellene lőni, amúgy ‘ingyen’ van. Lövik is el szorgalmasan de olyan mennyiség van amit egyszerűen nem lehet. 1980 körül volt dugiban vagy 20 000, (vegyesen pc-t., robbanó, gyakorló) pár éve az ezeket raktározó pedig arra keresett vállalkozót, hogy hatástalanítson belőlük 15,000 darabot, ahogy épp jónak látja.

https://www.guns.com/news/2016/10/03/army-looking-to-scrap-15000-16-inch-shells
Más is pont ennyit becsült. Ilyen régi gránátokat meg dugjon az a lövegcsőbe akinek 9 élete van.
Legyen HTT, engem érdekel a téma.
Akkor lesz.
 
  • Tetszik
Reactions: Septimus

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 860
15 250
113
Más is pont ennyit becsült. Ilyen régi gránátokat meg dugjon az a lövegcsőbe akinek 9 élete van.

Gránátnak mi baja lehet? Az egy darab acél, ami konzerválva van. Max a töltetet lehet cserélni, de az meg nem tétel.

Ezeket lövöldözték el az elmúlt 60 év alatt. Gondolom már amiatt is, mert az eredeti gyártó / know how már rég nem elérhető.

Érdekes egyébként, hogy feljegyezték hogy a háborúk alatt egyre nagyobb lett a kezdosebesseg szórás. Ha jól értem átrostálták régi lőport és kb ismét jo lett.