A II. világháború (1939 - 1945)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 631
55 145
113
Fortepan-on vannak felvételek, név szerint ismert áldozatokról, köztük kèt kisdiâkról Auschwitzben, alig 2 órâval a gâzkamrâba menet elött. Megrâzó képek. Mintha itt is lett volna belinkelve regebben.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 631
55 145
113
"A csendes-óceáni hadjárat, egy csendes-óceáni szigeten, 1943-ban. A Navajo rádióüzenetük gyakorlatilag megbonthatatlan volt a japánok számára. Tud valaki, hogy milyen fegyvert hordoz a jobb oldalon?"

A feltett kérdésre a hozzászólások között van válasz. Érdekes a markolata.

Az egy Thompson géppisztoly ( Tommy gun) aminek módositva lett a markolata, hogy a fegyver rövidebb legyen.

 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 851
15 210
113
A Stukák már az angliai csata idején is a legrosszabb esélyekkel indultak a Csatorna fölé, 1944-re esélyük sem maradt a nyugati légtérben. És akkor még nem is beszéltünk a hajókra telepített légvédelem nyomasztó tűzerejéről.

1944/45-ben amúgy meglepő, de nagyon aktívak voltak esténként, éjszakai bombázó szerepkörben.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 851
15 210
113
Igen, jól emlékszel, a Luftwaffe 44 jún. 6.-án mindössze egy géppárral (2 géppel!!) tudta magát képviseltetni Normandia légterében!!.

Ez egy ilyen régi hülyeség a Leghosszabb nap könyvből. Ha jól emlékszem aznap valami 130-150 bevetést repültek, persze nagyságrendekkel kevesebbet, mint a szövik, de azért nem csak 2 gép volt.
 
M

molnibalage

Guest
Ez egy ilyen régi hülyeség a Leghosszabb nap könyvből. Ha jól emlékszem aznap valami 130-150 bevetést repültek, persze nagyságrendekkel kevesebbet, mint a szövik, de azért nem csak 2 gép volt.
Mert egy félreértésből adódik. A part közelébe az a két gép jutott el, meg később asszem naplemente felé (?), valami 6-8 bombázó. A többi gép felszállt, ahogy írod, de nem jutottak part közelébe. Viszont emlékeim szerint még légigyőzelmet is ért el a LW.

Maga a könyv is megjegyezi a bombázó támadást, de a többit nem.
 
  • Tetszik
Reactions: jani22 and Wilson

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 851
15 210
113
Mert egy félreértésből adódik. A part közelébe az a két gép jutott el, meg később asszem naplemente felé (?), valami 6-8 bombázó. A többi gép felszállt, ahogy írod, de nem jutottak part közelébe. Viszont emlékeim szerint még légigyőzelmet is ért el a LW.

Maga a könyv is megjegyezi a bombázó támadást, de a többit nem.

Nem találom most a pontos lebontást, de van egy elég jó (német) összefoglaló a Luftwaffe Normandia/Franciaország feletti tevékenységéről.

https://www.history.navy.mil/resear...lphabetically/g/gaf-invasion-normandy.html#A3

Eszerint a németek 1944 júniusában kb 14 000 bevetést repültek (vö. a szövik német becslés szerint 96 000-et), a nappali vadászok 414, az éjszakai vadászok 219 míg a légvédelem 672 lelövést, azaz összesen 1305 lelövés jelentett a nyugati megszállt területek felett. Nyilván itt érdemes jóval kevesebbel számolni a téves igénylések miatt.
Ezzel szemben elvesztettek 458 vadász és vadászbombázót és felderítőt, 224 bombázót, 7 szállítógépet és további 137 gépet amelyet a földön lőttek szét (összesen 826 végleges veszteség). További 86 gépük súlyosan, 126 könyebben megrongálódott.

Június 6-án összesen 319 nappali és éjszakai bevetést repületek. Hogy ebből mennyi jutott magára a normandiai partszakaszra, azt nem találom. Viszont ahogy elnézem június közepén már alapvetően a hajókat és szárazföldön beljebb harcoló csapatokat, és nem a partszakaszt támadták, kb. 1500 légitelepítésű aknát dobtak le (többnyire éjszaka), valamint irányított siklóbombákat, torpedókat is alkalmaztak.
  1. During this first month of invasion, Luftflotte 3 had succeeded in maintaining its strength despite considerable losses. From 6 June to 7 July it had received a total of 1,105 aircraft, comprising 24 reconnaissance planes, 83 bombers and 998 fighters.
  2. The number of sorties flown up to 1 July, 1944, was:
    3,568 bombers carrying bombs, mines and torpedoes;
    9,151 day fighters, fighter bombers and reconnaissance aircraft;
    1,101 night fighters;
    153 supply planes.

    These German figures of 13,983 aircraft compare with an allied total of 96,000 planes.

    During the same period, units of Luftflotte 3 and of the 1st Jagdkorps (fighter Korps) shot down 414 aircraft (by day fighter), 219 aircraft (by night fighter) and 672 aircraft (by A.A. fire) over the occupied western territories. This total of 1,305 aircraft shot down compares with German losses of 458 fighters, fighter bombers and reconnaissance planes, 224 bombers, 7 supply planes and 137 destroyed on the ground, totaling 826 aircraft, added to which 86 aircraft were heavily, and 126 lightly damaged.

 
W

Wilson

Guest
Egy kis érdekesség zsákmányolt szovjet T-28 hackocsi:)
A felvételek 1942-n a budapesti nemzetközi vásáron készültek.

156885.jpg


61683.jpg


54161.jpg



Szintén egy zsákmányolt szovjet T-28 harckocsi de ez a feltétel Oroszországban készült a harckocsi mögött nagyrészt takarásban egy Fiat 618-s rádióskocsi.

20345.jpg
 
W

Wilson

Guest
Sztalingradot elsősorban a Volga folyó lezárása miatt ostromolta, másod sorban azért, mert Törökország és Japán Sztalingrád elfoglalásához kötötte hadbalépését a németek oldalán.
Végezetül pedig a kaukázusi hadseregcsoport kimenekítése miatt rendelte el a 6.hds. végsőkig kitartását.
Alig csusszantak át Rosztovnál.

Hitler nem volt hülye, bármennyire is annak akarják beállítani (ok,a vége felé már megbomlott egy kicsit).

Én ezzel nem értek egyet szerintem Hitler számára ennek a városnak az elfoglalása presztízs kérdés volt,a város stratégiai jelentőségét szerintem túl becsülik ebben a kérdésben én Antony Beevor angol történésszel értek egyet aki szerint:

"Sztálingrádnak nem volt komoly katonai jelentősége. Bár a városból ellenőrizni lehetett a Volga hajóforgalmát (ami már a csata korai szakaszában leállt), nem sokkal a csata előtt a brit és szovjet hadsereg közösen megszállta Iránt, így az ország északi részén keresztül, vasúton biztosították az összeköttetést a Kaukázus és a Szovjetunió többi része között. Emellett a város bevétele közel sem garantálta volna a kaukázusi olajmezők megszerzését, hiszen az olyan értékes területektől, mint a bakui olajmezők több száz kilométernyi, a Vörös Hadsereg által ellenőrzött hegység választotta el a németeket. „Sztálingrád elfoglalása nem hozta volna meg Hitlernek az áhított győzelmet” – mondta Beevor. „Ezért eredetileg a város elfoglalása nem is szerepelt a német haditervekben, amelyek csak a város bombázásáról szóltak. Hitler hibát követett el, amikor nem tudott ellenállni annak, hogy jelképes győzelmet arasson "Sztálin városának" bevételével.

A szovjetek kezdetben hasonló okokból ragaszkodtak a város megtartásához, később Zsukov és Vasziljevszkij felismerték, hogy a város körül lehetőségük adódhat az ellenség bekerítésére és felmorzsolására. Ősztől egyre több katonát vezényeltek a városba, hogy minél több ellenséges katonát kössenek le, és a propaganda is egyre hangsúlyozta a város jelentőségét.” Különös módon tehát a II. világháború legvéresebb csatájára olyan város alatt került sor, amelynek birtoklására egyik fél számára sem jelentett volna komoly előnyt. Hitler és Sztálin azonban presztizskérdést csináltak „Sztálin városának” birtoklásából, majd a szovjet tábornokok felismerték a lehetőséget egy teljes német hadsereg bekerítésére és a Kaukázus elleni offenzíva visszaverésére."
 
  • Tetszik
Reactions: ZeiG and antigonosz

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 053
792
113
Én ezzel nem értek egyet szerintem Hitler számára ennek a városnak az elfoglalása presztízs kérdés volt,a város stratégiai jelentőségét szerintem túl becsülik ebben a kérdésben én Antony Beevor angol történésszel értek egyet aki szerint:

"Sztálingrádnak nem volt komoly katonai jelentősége. Bár a városból ellenőrizni lehetett a Volga hajóforgalmát (ami már a csata korai szakaszában leállt), nem sokkal a csata előtt a brit és szovjet hadsereg közösen megszállta Iránt, így az ország északi részén keresztül, vasúton biztosították az összeköttetést a Kaukázus és a Szovjetunió többi része között. Emellett a város bevétele közel sem garantálta volna a kaukázusi olajmezők megszerzését, hiszen az olyan értékes területektől, mint a bakui olajmezők több száz kilométernyi, a Vörös Hadsereg által ellenőrzött hegység választotta el a németeket. „Sztálingrád elfoglalása nem hozta volna meg Hitlernek az áhított győzelmet” – mondta Beevor. „Ezért eredetileg a város elfoglalása nem is szerepelt a német haditervekben, amelyek csak a város bombázásáról szóltak. Hitler hibát követett el, amikor nem tudott ellenállni annak, hogy jelképes győzelmet arasson "Sztálin városának" bevételével.

A szovjetek kezdetben hasonló okokból ragaszkodtak a város megtartásához, később Zsukov és Vasziljevszkij felismerték, hogy a város körül lehetőségük adódhat az ellenség bekerítésére és felmorzsolására. Ősztől egyre több katonát vezényeltek a városba, hogy minél több ellenséges katonát kössenek le, és a propaganda is egyre hangsúlyozta a város jelentőségét.” Különös módon tehát a II. világháború legvéresebb csatájára olyan város alatt került sor, amelynek birtoklására egyik fél számára sem jelentett volna komoly előnyt. Hitler és Sztálin azonban presztizskérdést csináltak „Sztálin városának” birtoklásából, majd a szovjet tábornokok felismerték a lehetőséget egy teljes német hadsereg bekerítésére és a Kaukázus elleni offenzíva visszaverésére."
Amit a magyar hadsereg lehetséges fejlesztése topikban írtam ugyanerről, azt át tudod ide rakni? Nem tudom, hogy kell..Köszi!
 
W

Wilson

Guest
Többek között pont a francia hadjárat sikeressége(amikor kényszerből, de ő támogatta a sarlóvágást), hitette el Hitlerrel, hogy mekkora hadvezér is ő.

De ugye a stratégiai hülyeségei mellett azért a német haditechnikai fejlesztések terén is "nagyot" alkotott,