A II. világháború (1939 - 1945)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 938
113
Ezzel a kijelentéssel meg az a bajom, hogy akkor O.S-t miért fogadjam el helyből felugova..?
Senki nem mondta, hogy fogadd el. Elég csak belegondolni a dolgokba, hogy tényleg kellett e kettő, és tényleg nem volt ettől katonaibb célpont, s hogy miért siettek ennyire a másodikkal, s hogy kinek szólt igazából. Nem bonyolult ez, szerintem.
 
M

molnibalage

Guest
M

molnibalage

Guest
Senki nem mondta, hogy fogadd el. Elég csak belegondolni a dolgokba, hogy tényleg kellett e kettő, és tényleg nem volt ettől katonaibb célpont, s hogy miért siettek ennyire a másodikkal, s hogy kinek szólt igazából. Nem bonyolult ez, szerintem.
Nem siettek, ez volt a terv. Ledobják és várnak. 2 napig semmi reakció, akkor ment a másik bomba.
A baj az, hogy te olyan szinten összemosod azt amit behaluzol azzal szemben, ami történt, hogy az elképesztő...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 938
113
Nem siettek, ez volt a terv. Ledobják és várnak. 2 napig semmi reakció, akkor ment a másik bomba.
A baj az, hogy te olyan szinten összemosod azt amit behaluzol azzal szemben, ami történt, hogy az elképesztő...
Jaja, nem siettek. Nem a SZU nak szólt. Nem civil célpont volt. Én halucinálok.
 

neptun892

Well-Known Member
2016. augusztus 13.
304
484
63
https://moly.hu/konyvek/vszevolod-ovcsinnyikov-az-a-bomba-sztorija
https://moly.hu/konyvek/p-szabo-jozsef-tuzgomb-a-varos-felett
Ezek címére még emlékszem. A többi könyvére nem, volt amit pdf-ben szedtem le. Egyszer Lee May után kutatgattam akkor találtam valami jó anyagot, de már nincs meg, vinyóhalál rántotta magával.
Köszönöm. De nem kellene mást is olvasod? Mondjuk,Dominic Lievent... Őt nem lehet elfogultsággal vádolni!
 
M

molnibalage

Guest
Jaja, nem siettek. Nem a SZU nak szólt. Nem civil célpont volt. Én halucinálok.
Igen, ha olvastál volna könyveket, akkor tudnád.Már július végén eldöntött tény volt a bombák bevetésének ütemterve, egyesek nagyobb szüntet akartak a kettő között, de az időjárás hektikussága miatt ezt elvetették, mert azzal számoltak, hogy ha nem megfelelő az idő, akkor lehet, hogy többet kell várni. Az ugye megvan, hogy a 2. bombát tartalék célra dobták le az időjárás miatt? Hm..?

Zsolti, te rendszeresen haluzol mindent. A feltételezéseidet infóhiány miatt tényként kezeled. Nem igaz, hogy ez kb. a századik alkalomra sem tűnik fel neked...
 

neptun892

Well-Known Member
2016. augusztus 13.
304
484
63
Jujuj, ez nagyon leegyszerűsítése a dolgoknak...

A Japánok konkrétan a Szu-hoz is elmentek és felajánlottak némi bartert bizonyos nyersanyagokért cserébe, hogy folytatni tudják az őrületet. Az oroszok természetesen elhajtották őket a fenébe sőt, még a felkért közvetítői szerepre is nemet mondtak. Naná, akkor már tudták, hogy mi lesz és a japán-szovjet megnemtámadási egyezmény is lejárni készült...


Ez nem egészen így volt emlékeim szerint. A két bomba után ennyit kértek és a jenkik mentek bele, számukra praktikus okoból is, de úgy, hogy a császárnak még annyi politikai szerepe sem lehetett, mint addig.


Lásd fent, pont fordítva történt... Japán ezt kérte és a jenkik elfogadták, mert ez belefért és nagyon véget akartak már vetni az egészbe. A nagy összképbe ez nem szólt bele, de a háború utáni rendezést nagyban megkönnyítette.


Ez az, ami egész egyszerűen nem igaz. A szovjetek nem tudtak volna partaszállni és komoly károkat sem okozni a főszigetben. A jenkik meg egy hét alatt két várost tettek elég komolyn romhalmazzá 2 db bombával. Az elfoglat területekről amúgy sem tudtak már semmi értékes nyersanyagot hazavinni - volt ott egyáltalán? - ergo komoly következménye nem volt annak, hogy a hadsereg elszenvedte első hatalmas nagyságrendű ve


Ezt kérlek idézzed...

Ezt olvastad? Elég részletesen benne vannak a dolgok..
https://moly.hu/konyvek/richard-rhodes-az-atombomba-tortenete

"Jujuj, ez nagyon leegyszerűsítése a dolgoknak..."
Igen, de egy haditechnikai fórum tagjaitól elvárható, hogy ismerjék a történelem hadi vonatkozásait.
Igaz először a szovjetekhez mentek tárgyalni. A szovjetek pedig a Casablancai megállapodásra hivatkozva küldték el őket. Nem ez volt az első eset, hogy az USA megszegte a szavát.

"Ez nem egészen így volt emlékeim szerint. A két bomba után ennyit kértek és a jenkik mentek bele, számukra praktikus okoból is, de úgy, hogy a császárnak még annyi politikai szerepe sem lehetett, mint addig."

Persze. Tokió és más városok (oktalan) elpusztítása után nem volt ilyen elképzelésük. Miért gondolod, hogy a kisebb kárt okozó támadás után hirtelen erre az elhatározásra jutottak? A japánok azt sem tudták, mi az atombomba, mi a következménye, ez miatt nem is adhatták meg magukat.


"Japán ezt kérte és a jenkik elfogadták, mert ez belefért és nagyon véget akartak már vetni az egészbe. A nagy összképbe ez nem szólt bele, de a háború utáni rendezést nagyban megkönnyítette"

Hat hónappal előbb elfogadhatták volna......

"Ez az, ami egész egyszerűen nem igaz. A szovjetek nem tudtak volna partaszállni és komoly károkat sem okozni a főszigetben. A jenkik meg egy hét alatt két várost tettek elég komolyn romhalmazzá 2 db bombával. Az elfoglat területekről amúgy sem tudtak már semmi értékes nyersanyagot hazavinni - volt ott egyáltalán? - ergo komoly következménye nem volt annak, hogy a hadsereg elszenvedte első hatalmas nagyságrendű ve"

Sajnálom, hogy a vége lemaradt. Talán mond valamit, hogy Kuril szigetek? Ezeket nagyon védték, igen komoly haderővel. Egyébként a jenkik egy fél kontinenset bombáztak rommá... Nem véletlenül hivatkoztam Tokióra. De beszéljünk Hamburgról, Drezdáról? Ettől sem adták meg magukat a németek...

"Ezt kérlek idézzed..."

Stone-Kuznick: "Amerika elhallgatott történelme"

Ezt olvastad? Elég részletesen benne vannak a dolgok..
https://moly.hu/konyvek/richard-rhodes-az-atombomba-tortenete
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 938
113
Igen, ha olvastál volna könyveket, akkor tudnád.Már július végén eldöntött tény volt a bombák bevetésének ütemterve, egyesek nagyobb szüntet akartak a kettő között, de az időjárás hektikussága miatt ezt elvetették, mert azzal számoltak, hogy ha nem megfelelő az idő, akkor lehet, hogy többet kell várni. Az ugye megvan, hogy a 2. bombát tartalék célra dobták le az időjárás miatt? Hm..?

Zsolti, te rendszeresen haluzol mindent. A feltételezéseidet infóhiány miatt tényként kezeled. Nem igaz, hogy ez kb. a századik alkalomra sem tűnik fel neked...
Amúgy Balázs, te az hivatalos amerikai véleményen/történelmi magyarázatokon kívül olvasol néha mást is? Mert azt tudom, hogy szerinted az Indiánokhoz elvitték a kultúrát, nem kiirtották őket, Japán hálás lehet nekik az atombombáért, és Vietnamot tulajdonképpen megnyerték, az hogy a NATO gyakorlatilag Oroszország határain van, minden nyugati ígéret ellenére, az meg az Oroszok hibája, mert minden NATO terjeszkedésre agresszívan válaszoltak.

Nem tegnap óta olvasom a hozzászólásaid, és tisztán látszik az veled kapcsolatban, hogy olyan szinten egysíkon/egy oldalt meghallgatva és csak arról tudomást véve alkotsz FOLYAMATOSAN véleményt, hogy az valami elképesztő. Ez a legnagyobb hibád, és természetesen amit már többen a szemedre vettetek rajtam kívül is, a mérhetetlen arroganciád!
 
M

molnibalage

Guest
https://en.wikipedia.org/wiki/Dominic_Lieven#Personal_life
Oroszországkutató. Az elfogultsággal kapcsolatban, ha olvastál volna tőle, nem kérdeznéd. Egyébként nagyon reálisnak tűnik.
Nem értem, hogy nálam pl. miféle elfogultság van. Miért van az, hogy egyesek véleménye mérvadóbb akkor, mikor tényekről van szó...? Eldöntött tény volt a bomba bevetésének üteme, ez nem olyan dolog, amin vitatkozni lehet.

Amikor az egész őrület elkezdődött ismét és az alternatívák felmerültek, akkor ott miféle elfogultság volt nálam? Számba vettem azon lehetőségeket, amit a jenkik is megfonotoltak illetve azokat az eseményeket, amik megtörténtek. Nem hipotézisek, azok tények.

Soha nem értetem azt, hogy az idézgetés és tekintélyelvűség miért írja sokszor felül az érvelést és gondolkodást...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 938
113
Nem értem, hogy nálam pl. miféle elfogultság van. Miért van az, hogy egyesek véleménye mérvadóbb akkor, mikor tényekről van szó...? Eldöntött tény volt a bomba bevetésének üteme, ez nem olyan dolog, amin vitatkozni lehet.

Amikor az egész őrület elkezdődött ismét és az alternatívák felmerültek, akkor ott miféle elfogultság volt nálam? Számba vettem azon lehetőségeket, amit a jenkik is megfonotoltak illetve azokat az eseményeket, amik megtörténtek. Nem hipotézisek, azok tények.

Soha nem értetem azt, hogy az idézgetés és tekintélyelvűség miért írja sokszor felül az érvelést és gondolkodást...
Nálad miféle elfogultság van? Áhhh, semmilyen...
 
  • Tetszik
Reactions: csibeszke
M

molnibalage

Guest
Amúgy Balázs, te az hivatalos amerikai véleményen/történelmi magyarázatokon kívül olvasol néha mást is?
Történelmet egyre kevesebbet olvasok pont a magadfajták és mások miatt, akik szeritn alternatív tények vannak és behaluznak mindent. Ezért maradok a technikánál...

Mert azt tudom, hogy szerinted az Indiánokhoz elvitték a kultúrát, nem kiirtották őket,
Ez az a pont, ahol legszívesebben pofánvernélek, mert soha nem állítottam ilyet, te viszint már nem először adsz a számba dolgokat, amiket soha nem mondtam.
Japán hálás lehet nekik az atombombáért
Ezt sem mondam, hazudozol megint. Megszoktam.

s Vietnamot tulajdonképpen megnyerték
Ezt sem mondtam. Pont én írtam le, hogy milyen beszélgetés zajlott le az egyik jenki és vietnámi között. Nagy különbség van a politikai és harctéri sikerek között.

, az hogy a NATO gyakorlatilag Oroszország határain van, minden nyugati ígéret ellenére,
Ez most nem tujdom, hogy honnan jön ide, de hogyan is van a Budapesti egyezmény? Hogyan is tartozik akkor ma Krím Oroszországhoz? Semmiféle egyezmény nem született a NATO és Oo. között. Akkor epic fail ez a komemnt, hogy ehaj...

az meg az Oroszok hibája, mert minden NATO terjeszkedésre agresszívan válaszoltak.
Az országok szuverén módon dönthetnek. Tudod Fr. pl. elhagyhatta félig a NATO-t, érdekes módon keleten 1956/68 esetében meg a medva bevonuilt. Ember, te házhoz mész a pofonért...

Nem tegnap óta olvasom a hozzászólásaid, és tisztán látszik az veled kapcsolatban, hogy olyan szinten egysíkon/egy oldalt meghallgatva és csak arról tudomást véve alkotsz FOLYAMATOSAN véleményt, hogy az valami elképesztő.
Én inkább azt látom nálad, hogy szart sem tudsz és feltételezéseidet kezeled tényként... Persze nem szokatlan ez attól, aki technikai téren is a saját kommentjeit igaznak állítja be, forássokkal megtámogatott kommentjeimnél meg a "semmit sem tudhatunk" mantrát tolta...

Ez a legnagyobb hibád, és természetesen amit már többen a szemedre vettetek rajtam kívül is, a mérhetetlen arroganciád!
Ez már tényleg epic...
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 938
113
Én szeretlek, és elfogadtalak tökéletlenségedben is olyanak, amilyen vagy :D.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 300
76 876
113
Miféle igazság bajnoka...? Dönitz pl. azért úszta meg a súlyosabb büntetést, mert Nimizt közölte, hogy a jenki tengók pont ugyanazt művelték a Csendes-óceánon, mint a német U-boatok.

A baj az, hogy a te kommented és sok más emberén is annyira üvölt a tájékozatlanság és prekoncepció, hogy az valami iszonyatos. Kitaláltad a fent említett faszságot és aztán erre légvárakat építetek...

Halkan kérdezem meg, hogy szeritned a népirtásért és másért felelős embereket simán hagyni kellett volna futni...? Az megvan, hogy Nürnbergben egy csomó embert felmetettek és az elítéltek nagy része sokkal hamarabb szabadult, mint a megállapított büntetés? Ahhoz képest, hogy sztálin mindenkit csak agyonlövetett volna... Utána meg lényegében félpropaganda hatás miatt állt rá a tárgyalásra, de igazából őt ilyen apróságok nem érdekelték. W.C. egy ideig ezen a téren is fasz volt, de ez már megszokhattuk tőle.

Nem nem kell senkit futni hagyni de ha én lelövök egy ártatlant utána nem megyek bíráskodni más gyilkosok felett...
 

neptun892

Well-Known Member
2016. augusztus 13.
304
484
63
Nem értem, hogy nálam pl. miféle elfogultság van. Miért van az, hogy egyesek véleménye mérvadóbb akkor, mikor tényekről van szó...? Eldöntött tény volt a bomba bevetésének üteme, ez nem olyan dolog, amin vitatkozni lehet.

Amikor az egész őrület elkezdődött ismét és az alternatívák felmerültek, akkor ott miféle elfogultság volt nálam? Számba vettem azon lehetőségeket, amit a jenkik is megfonotoltak illetve azokat az eseményeket, amik megtörténtek. Nem hipotézisek, azok tények.

Soha nem értetem azt, hogy az idézgetés és tekintélyelvűség miért írja sokszor felül az érvelést és gondolkodást...

Igen, vannak tények, ilyen az atombomba bevetése. Magyarázatként elsősorban arra hivatkoznak, hogy sok százezer, sőt millió katona életét mentették meg, akik elestek volna Japán elfoglalásakor. A másik magyarázat, hogy az oroszokat akarták figyelmeztetni. A harmadik magyarázat, hogy egyszerűen élő célponton akarták kipróbálni.
Mindegyikről sokat olvastam, mindkét oldalról. Ha idézek, az azért van, mert a témában már nálam jártasabbak leírták az általuk tapasztaltakat, a véleményüket. Azt, hogy melyiket tartom elfogadhatónak, nem az író tekintélye határozza meg. Én döntöm el, lelkiismeretem szerint, de ezek nélkül nem lennék döntési helyzetben... Te igen?
 
M

molnibalage

Guest
Nem nem kell senkit futni hagyni de ha én lelövök egy ártatlant utána nem megyek bíráskodni más gyilkosok felett...
Nem is tudtam, hogy az USA népirtást vezényelt le a II. vh alatt és ők támadták meg volna a szomszédokat...
Várom javaslatodat arra, hogy kinek és hogyan kellett volna elszámoltatni a háborús bűnősöket...
Én megint csak azt látom, hogy a valóságtól picit vagy elszakadva...
 
M

molnibalage

Guest
Igen, vannak tények, ilyen az atombomba bevetése. Magyarázatként elsősorban arra hivatkoznak, hogy sok százezer, sőt millió katona életét mentették meg, akik elestek volna Japán elfoglalásakor.
A duva az, páran számíttotak arra, hogy a két bomba sem fogja a japánokat meggyőzni, hiszen addigra felperzseltek n+1 várost és hatása nem volt. Ezért nem is látták értelmét a tűzerő demónak...

A végeredmény ugyanaz volt a két nuki után, csak az eszköz igénye változott meg a műveletnek. A ráfordított forrásokat nézve meg a két atombomba és a hordozó eszköz sanszosan többe került, hogy 200-300 db B-29 és párszáz tonna gyújtóbomba...

A másik magyarázat, hogy az oroszokat akarták figyelmeztetni.
Ez csak mellékhatás lehetett, nem ezért fejlesztették ki a bombákat... Egyébként érvnek azért gyenge ez, mert a jenki magassági bombázás hagyományos fegyverrel is ment volna és az ellen sem volt Moszkvának nagyon eszköze...

A harmadik magyarázat, hogy egyszerűen élő célponton akarták kipróbálni.
Minden fegyvert a harctéren akarnak kipróbálni. 2 mrd akkori USD elköltése után az új elnöknek volt egy sansza arra, hogy ha használja, akkor vége lesz a háborúnak.

Többen felvetették a békegalambos megoldást, hogy tartsanak demót a japánoknak, de a gyújtóbombás támadások reakciója 0 volt és a dolog kivitelezhetetlenségén elhasalt.

A célpont választásról csak annyit, hogy Kyotót nem hagyták jóva, mert semmiféle komoly katonai célpont nem volt ott és kultúrális hatása miatt csak rontott vonla a háború utáni rendezésen.

Mindegyikről sokat olvastam, mindkét oldalról. Ha idézek, az azért van, mert a témában már nálam jártasabbak leírták az általuk tapasztaltakat, a véleményüket. Azt, hogy melyiket tartom elfogadhatónak, nem az író tekintélye határozza meg. Én döntöm el, lelkiismeretem szerint, de ezek nélkül nem lennék döntési helyzetben... Te igen?
A vélemény egy dolog.

Csak én arról beszélek, hogy a kérdés felvetés műszaki és történelmi peremfeltételei ismertek és volt néhány választási lehetőség. Ez nem függ attól, hogy kinek a véleményre adsz. Ezek tények. Amit írtam az nem azért az, ami mert "szaktekintély" mondja. Nem tűnik fel, hogy ez mit jelent és mi ennek a következménye? Az, hogy nem lehet vitatkozni azon, hogy akkor mi van.

YX peremfeltétel és ZW választási lehetőség van. Akkor ezek után tenni kellene valamit úgy, hogy van limitált számú eszközöd és tapasztalatod arról, hogy egy szutyok Okinava nagyságú szigetnél mekkora veszteséged van.

Ezek után döntöttek a bomba bevetése mellett, de a partaszállás előkészületeit nem állították le...
Egyébként lehet forrásokkal cikket írni róla és akkor lehet beszélni valamiről. Nincs megtiltva a HTKA-ra való írás senkinek...