A II. világháború (1939 - 1945)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 842
113
Jo, hat en is szivesebben lennek sebesult mint halott. Vagy nem is tudom, attol fugg milyen serules. Kifejtened, hogy erted? Tehat rovid tavon (az a par ev amig tart a haboru) mi az "elonye"/hatranya egy sebesultnek vagy halottnak egymashoz kepest?
Koszi.

A sebesültet még egyszer le kell győznöd miután felépült,a halottat nem.Taktikai szempontból jobb a sebesült,stratégiai szempontból a halott(vagy az örökre harcképtelen)a jobb.Olyanokba már bele sem megyek,hogy a halott helyére valószínűleg egy tapasztalatlan fog érkezni míg a sebesült ha visszatér akkor megmarad a tapasztalat.
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
A sebesültet még egyszer le kell győznöd miután felépült,a halottat nem.Taktikai szempontból jobb a sebesült,stratégiai szempontból a halott(vagy az örökre harcképtelen)a jobb.Olyanokba már bele sem megyek,hogy a halott helyére valószínűleg egy tapasztalatlan fog érkezni míg a sebesült ha visszatér akkor megmarad a tapasztalat.
A (komoly) sebesult meg realisan visszater meg ha hosszu is a haboru (mondjuk 5 ev)? Tudunk egy kb. %-ot, mennyi terhet vissza?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 842
113
A (komoly) sebesult meg realisan visszater meg ha hosszu is a haboru (mondjuk 5 ev)? Tudunk egy kb. %-ot, mennyi terhet vissza?

Az akinek leszakad a lába is visszatérhet 2 éven belül*.Egy 5 éves háborúban a mai orvostudomány mellett bárki bőven visszatérhet aki nem válik végleg katonai szolgálatra alkalmatlanná a sebesülése miatt.

*Itt persze rugózhatunk azon,hogy hol szakad le a láb de pont ezért írtam,hogy ha a sebesülése nem teszi katonai szolgálatra végleg alkalmatlanná.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 842
113
A (komoly) sebesult meg realisan visszater meg ha hosszu is a haboru (mondjuk 5 ev)? Tudunk egy kb. %-ot, mennyi terhet vissza?

Pl komoly sebesültnek számít minden artériás vérzés de ha túléled akkor 1 hónap alatt felgyógyulsz belőle tökéletesen.Ellenben pl egy szalagszakadás nem számít komoly sérülésnek,hisz nem veszélyezteti az életed viszont minimum 6 hónap a felépülés.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Erto olvasas, (masik topicban kezdodott) ne haragudj!! Ne kezdjuk elolrol!!
Blitzkrieg maga irta le, hogy mivel munkahelyrol irt, nem olvasta el rendesen amit irtam, felreertette, azt hittem lezarhatjuk.
Meg az altala egyetlen linkelt forras (wikipedia ROTFL) is 30% veszteseget ir a nemet pancelosokra ez elso honapban. De en sosem irtam, hogy csak az elso ket hetre-honapra vonatkozna az altalam irt egyharmad, ahogy mar tobbszor kifejtettem, hanem a teljes Lo-i harcokra (nem, nem az osszes fronton ahol Lo harcolt, hanem csak a Lo-i fronton, az 5 es fel ev alatt).
Az osszes fronton ahol Lo harcolt (Lo, Olaszo, Fro, Anglia,...) arrol azt irtam, hogy joval tobbet tett No ellen mint a "nagyhatalom" Fro.
Aki olyan ostoba (mint Napoleon vagy Hitler) hogy azt hiszi a fovaros eleste azt jelenti hogy gyozott, es vege a harcnak, az magara vessen.
Ha valaki annyi tudassal rendelkezik mint ami a szocializmusban raragadt, majd ezt wikipedia-segitsegevel "bovitette" arrol nyilvan nem o tehet, de legalabb olvasna el rendesen amit irunk, meg pontokba is szedtem.
Azon kivul ne haragudj, de (volt) katonakent tudhatnad, hogy a sebesult is vesztesegnek szamit, meg nagyobb problema is mint a halott, hiszen az eroforrast von el, mig a halott mar nem. Es egy hadosztaly nem akkor tekintett megsemmisitettnek amikor minden egyes tagja meghal hanem (orszagfuggo, de kb.) 50% -nal.
Nem neked mondom szemelyesen, de ha valaki megegyszer wikipediarol idez altudomanyos hulyesegeket, azt ignorra teszem.

Más szakirodalom 15.000 német halottat említ és nem wikipédia. A lengyelországi hadjárat ráadásul nem a franciaországi hadművelet előfutára volt. mert a páncélos egységek száma sokkal kevesebb volt itt még és alapvetően a gyalogos hadosztályok támogatására rendelték őket. Azonban még így is teljesen meglepte a Lengyeleket a Német harcászat. Értem a sebesült kérdést, de a háború olyan gyorsan folyt le Lengyelország esetében, hogy a sebesültek visszatérésének nem igazán volt jelentősége már.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg
M

molnibalage

Guest
A sebesültet még egyszer le kell győznöd miután felépült,a halottat nem.Taktikai szempontból jobb a sebesült,stratégiai szempontból a halott(vagy az örökre harcképtelen)a jobb.Olyanokba már bele sem megyek,hogy a halott helyére valószínűleg egy tapasztalatlan fog érkezni míg a sebesült ha visszatér akkor megmarad a tapasztalat.
Olyan sebesült is van, aki nem vissztérő. A túlélő félkarú katona is sebesült a statisztikában, nem halott. Mégis teljesen kiesik.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 842
113
Olyan sebesült is van, aki nem vissztérő. A túlélő félkarú katona is sebesült a statisztikában, nem halott. Mégis teljesen kiesik.

Felhívnám a figyelmed a komment zárójeles részére ami úgy szól,hogy örökre harcképtelen.Nyilván a félkarú ember az ez a kategória...
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Pl komoly sebesültnek számít minden artériás vérzés de ha túléled akkor 1 hónap alatt felgyógyulsz belőle tökéletesen.Ellenben pl egy szalagszakadás nem számít komoly sérülésnek,hisz nem veszélyezteti az életed viszont minimum 6 hónap a felépülés.
Koszi.
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Erto olvasas, (masik topicban kezdodott) ne haragudj!! Ne kezdjuk elolrol!!
Blitzkrieg maga irta le, hogy mivel munkahelyrol irt, nem olvasta el rendesen amit irtam, felreertette, azt hittem lezarhatjuk.
Meg az altala egyetlen linkelt forras (wikipedia ROTFL) is 30% veszteseget ir a nemet pancelosokra ez elso honapban. De en sosem irtam, hogy csak az elso ket hetre-honapra vonatkozna az altalam irt egyharmad, ahogy mar tobbszor kifejtettem, hanem a teljes Lo-i harcokra (nem, nem az osszes fronton ahol Lo harcolt, hanem csak a Lo-i fronton, az 5 es fel ev alatt).
Az osszes fronton ahol Lo harcolt (Lo, Olaszo, Fro, Anglia,...) arrol azt irtam, hogy joval tobbet tett No ellen mint a "nagyhatalom" Fro.
Aki olyan ostoba (mint Napoleon vagy Hitler) hogy azt hiszi a fovaros eleste azt jelenti hogy gyozott, es vege a harcnak, az magara vessen.
Ha valaki annyi tudassal rendelkezik mint ami a szocializmusban raragadt, majd ezt wikipedia-segitsegevel "bovitette" arrol nyilvan nem o tehet, de legalabb olvasna el rendesen amit irunk, meg pontokba is szedtem.
Azon kivul ne haragudj, de (volt) katonakent tudhatnad, hogy a sebesult is vesztesegnek szamit, meg nagyobb problema is mint a halott, hiszen az eroforrast von el, mig a halott mar nem. Es egy hadosztaly nem akkor tekintett megsemmisitettnek amikor minden egyes tagja meghal hanem (orszagfuggo, de kb.) 50% -nal.
Nem neked mondom szemelyesen, de ha valaki megegyszer wikipediarol idez altudomanyos hulyesegeket, azt ignorra teszem.

Igen, írtam, hogy lehet valamit félreolvastam, de aztán végigolvastam újra az egész beszélgetésünk és kiderült, hogy mindent jól értettem.
Egyszerűen te írtad le rosszul.
Azt írtad és még most is azt írod, hogy a németek a lengyelországi hadjárat alatt 30%-os vesztességet szenvedtek. Én és már páran leírtuk, hogy 16000 halottjuk volt (wiki szerint is és bármilyen más szakirodalom szerint is) a lengyelországi hadjárat alatt, ami 1939 szeptember 1-től 1939 október 6-ig tartott (ekkorra letette a fegyvert az összes lengyel katona Lengyelországban).
Kb. 1,5 millió német katona támadta meg Lengyelországot, ki tudod, számolni, hogy a 16000 mennyi százalék is akkor.
Erre te azt írod, hogy a teljes 6 év alatt volt 30%. Ez viszont teljesen értelmezhetetlen.
Szeptemberben 1,5 millió német katona támadta meg a lengyeleket, ebből 16000 nem ment többé haza, a többi nagy része viszont haza ment.
Lengyelországban maradt kb. 400000 megszálló német katona plusz kb. 70000 SS és rendőr. Ezeket viszont cserélték időnként, aki 39 szeptemberében Varsóba került, nem maradt ott 44-ig. A háború alatt jelentős volt a partizánháború lengyel részről, ha ezt a 470000 megszálló németet is vesszük alapul, és ezek 6 éves vesztességeit számolod össze akkor talán kijön a 30%. Megmondom őszintén, nem találtam adatot rá, hogy a 6 év alatt mennyi megszálló német halt meg.
A lengyel katonákból pár tízezer (vagy százezer nem tudom pontosan) még Lengyelország elfoglalása alatt átmenekült Magyarországra és Romániába majd Franciaországban és Angliában folytatta tovább a háborút. Különféle módszerekkel a következő években is szöktek át lengyelek. Összesen kb. 250000 lengyel katona került a szövetségesek táborába és harcolt a németek ellen a háború végéig.
Azt én egyáltalán nem vitattam, hogy a lengyelek nagyon sokat kűzdöttek a németek ellen a teljes háború alatt, ugyanakkor a te hozzászólásod a 30%-os német vesztességről teljesen értelmezhetetlen.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Az akinek leszakad a lába is visszatérhet 2 éven belül*.Egy 5 éves háborúban a mai orvostudomány mellett bárki bőven visszatérhet aki nem válik végleg katonai szolgálatra alkalmatlanná a sebesülése miatt.

*Itt persze rugózhatunk azon,hogy hol szakad le a láb de pont ezért írtam,hogy ha a sebesülése nem teszi katonai szolgálatra végleg alkalmatlanná.

Leszakadt lábbal még visszamehet aktív katonának? Mármint vissza a frontra, harcolónak?
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 424
44 121
113
Amúgy Blitzkrieg, arra még mindig nem kaptam választ, hogy honnan szedegette össze a havi bontásban lelőtt német repülőgép pilótákat frontokra bontva a tag a fórumról, ahonnan belinkelted?

Én ilyet sehol máshol nem találtam azóta sem, forrást meg nem találtam ott a fórumon semmire.

Van ötleted, vagy meg tudod tőle/tőlük kérdezni, hogy milyen adatokból dolgoztak?
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Amúgy Blitzkrieg, arra még mindig nem kaptam választ, hogy honnan szedegette össze a havi bontásban lelőtt német repülőgép pilótákat frontokra bontva a tag a fórumról, ahonnan belinkelted?

Én ilyet sehol máshol nem találtam azóta sem, forrást meg nem találtam ott a fórumon semmire.

Van ötleted, vagy meg tudod tőle/tőlük kérdezni, hogy milyen adatokból dolgoztak?

Fogalmam sincs. Én is csak rákerestem és ezt dobta ki a google. Nem ismerem azt a fórumot.
Ha lesz időm, rákeresek még máshol is.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 424
44 121
113
Fogalmam sincs. Én is csak rákerestem és ezt dobta ki a google. Nem ismerem azt a fórumot.
Ha lesz időm, rákeresek még máshol is.
Oké, mert én elkezdtem összeszámolgatni a számomra elérhető Jagdgeschwaderek veszteségeit külön külön, de brutál meló, nézni közben hogy mikor melyik hol volt, és mennyi embert vesztett. Nem egyeznek az adatok általában arról sem, hogy ki mennyi repülőt ismer el veszteségnek az adott nem fronton, hanem konkrét légiharcban, úgy hogy település és konkrét időpont is megvan, van hogy 150% eltérés van az IGAZOLT! légigyőzelmek, meg az ellenfél átlal elismert veszteség számok közt. Feladtam, mert ennyi energiát nekem ér. Ha ez egy komoly kutatómunka eredménye, amit oda betolt valaki, akkor ez egy gyöngyszem.

Sajnos azért vannak vele kapcsolatban fenntartásaim...