A II. világháború (1939 - 1945)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Íme egy igazolás hogy egy bizonyos George B. Rader (bombázótiszt) teljesítette a 25 küldetést.
A célpontok között ott van például Budapest Manfred Armament Factory, Debrecen, Ploiesti.


157068463_10218395335618125_2719669863331719981_n.jpg


Ezt pedig már könnyű volt kinyomozni:
A bombázó a 42-5870 farokszámú May-B Bay-B névre keresztelt B-17F-30-VE négymotoros volt. Összesen 36 bevetést teljesített a gép.


42-5870-photo.jpg
Nagyon érdekes lista, jól mutatja sanszosan az időjárás hatását a hadműveletekre.
Júliusban 6 nap alatt 5 (!) bevetés.
Aztán nézzük meg szeptember - novembert...
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Már egyszer betettem, de úgy látszik, hogy meg kell ismételni: https://www.academia.edu/37132037/_...etunóba_a_második_világháború_alatt_1941_1945
"Az olvasóra bízom a kérdés eldöntését, hogy sikerült-e megcáfolni, vagy megerősíteni a Szovjetunióba küldött Lend-Lease szállításokra használt
jelzők jogosságát. Viszont ha árnyaljuk a képet láthatjuk, hogy a szállítások révén olyan ipari kapacitásokat (vagon és gépgyárak többsége) szabadíthatott fel, amelyeket a későbbiekben a hadviselés szempontjából elsődleges eszközök gyártására alkalmazhatott. Ezek szerint, ha az Egyesült Államok által folyósított kölcsönbérleti szállításokra gondolunk, nem azt a kérdést kell feltennünk magunknak, hogy e támogatás nélkül megnyerte volna-e a háborút a Szovjetunió, mert a válasz biztos igen! A másfajta megközelítésből eredően az USA támogatása a háború időbeli és térbeli határidejét módosította. Ez alapján kijelenthető, hogy a Szovjetunió Németország elleni hadviselése szempontjából a Washingtonból finanszírozott kölcsönbérleti szállítások fontosak voltak, de nem csak ez járult hozzá a győzelemhez. A második világháború lezárását a Szovjetunióba (és Európába) átszállított hadianyagok gyorsították, új eszközöket rendszeresítettek a szövetséges csapatoknál, ugyanakkor a Vörös Hadsereg személyi állománya, a politikai vezetés jól megfogalmazott és egyes állampolgárba is elültetett céljai a nácizmus megszüntetésért vívott időbeli verseny segítette abban, hogy 1945. május 9-én befejeződtek a hadi események."
Igen a német iper lefedte a teljes német haderő mindennemű igényének 100%-
WTF??????????
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 857
15 242
113
Nagyon érdekes lista, jól mutatja sanszosan az időjárás hatását a hadműveletekre.
Júliusban 6 nap alatt 5 (!) bevetés.
Aztán nézzük meg szeptember - novembert...

Amúgy szerintem az angliai csatás vitákból többnyire épp ez az, ami kimarad, miközben megy a dobálózás a gyártási és veszteségadatokkal, t.i. hogy októberre az időjárás is gané lett Anglia fölött, ami korlátozta a bevetéseket / odahatott annak, hogy akkor egyre inkább éjszaka bombázzanak.
 
M

molnibalage

Guest
Amúgy szerintem az angliai csatás vitákból többnyire épp ez az, ami kimarad, miközben megy a dobálózás a gyártási és veszteségadatokkal, t.i. hogy októberre az időjárás is gané lett Anglia fölött, ami korlátozta a bevetéseket / odahatott annak, hogy akkor egyre inkább éjszaka bombázzanak.
A bevetések ezen részének semmi köze ahhoz, hogy egyesek arról hallucinálnak, hogy gyakorlatilag 0 gépe volt a RAF-nak júniusban és 0 gyártása.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Érdekes gondolat kísérlet...
Mi lett volna ha az Olaszok 20 évvvel korábban - nem az 50-es, hanem a 30-ea évek elején - fedezik fel a líbiai oljat?
 
  • Imádom
Reactions: fip7
T

Törölt tag 1711

Guest
Érdekes gondolat kísérlet...
Mi lett volna ha az Olaszok 20 évvvel korábban - nem az 50-es, hanem a 30-ea évek elején - fedezik fel a líbiai oljat?

Semmi, bár az olaszok papíron nagy flottával rendelkeztek ami uralhatta volna a Földközi tengert...
De nem volt radarjuk és első naptól kezdte halomra mészárolták a kimerészkedő hajóikat.
'41-ben már átjutott a Földközi tengeren az első kíséret nélküli brit konvoj...
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Ezeket a motorokat arra fejlesztették ki, hogy nagy teljesítményt tudjanak leadni nagy repülési magasságban, megnövelve a repülőgépek csúcsmagasságát. Ehhez a Jumo 207 motorokon kétfokozatú feltöltőrendszert alkalmaztak, amiből az egyik fokozat mechanikus feltöltő volt, míg a másik turbófeltöltő.


Ez inkább kényszermegoldás volt, autókban is csak néhány versenygép használta, a kompresszorral hidalták át alacsony fordulaton a korai turbók nyomatékhiányát.
 
  • Tetszik
Reactions: jani22
T

Törölt tag 1586

Guest
Semmi, bár az olaszok papíron nagy flottával rendelkeztek ami uralhatta volna a Földközi tengert...
De nem volt radarjuk és első naptól kezdte halomra mészárolták a kimerészkedő hajóikat.
'41-ben már átjutott a Földközi tengeren az első kíséret nélküli brit konvoj...
Én arra gondoltam inkább hogy más lehetett volna a stratégiai fôirány.
Bizonyos hogy Líbia - és tágabb értelemben az egész Földközi tenger - jóval nagyobb jelentőségre tett volna szert.
A Németek v.színű mindent megtettek volna hogy biztosítsák az olaj zavartalan áramlását Líbiából.
A németek v.színű komolyabban és hamarabb gondnokság alá vették volna az Olaszokat.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg and fip7

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 368
24 722
113
Nem értek egyet.

Pont ma linkeltem, hogy szovjetek rádióval ellátottsága is a LL-nek volt köszönhető.
A szerszámgépek és a magas minőségű nyersanyag? A Balatonból kiszedett Il-2-es is jenki aluból készült...
A szovjetek mobilitását a jenki tehetautók nyomták fel rendesen, addig a németek meg sétálgattak vagy voltak lovak, egyre gebébbek...
Korábban volt vitám dudival, én szerintem a a háború végefelé mindenképpen "utaztatták" az orosz gyalogságot teherautókon, nem csak felkapazkodtak a tankokra.

Pl. Bagration hadművelet a mocsarakon keresztül.

Igen és még:

"A Lend-Lease program keretében a háborús években a Szovjetunió körülbelül 52 ezer "wilist" kapottaki a Nagy Honvédő Háború minden frontján harcolt. Az amerikai terepjárók első szállítása a Szovjetunióba 1942 nyarán kezdődött. A Vörös Hadseregben az autó nagyon gyorsan népszerűvé vált, és széles körben használták különféle szerepekben, többek között egy könnyű tüzérségi traktor szerepében, amelyet 45 mm-es páncéltörő és 76 mm-es osztagfegyverek vontatására használtak."

 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 329
54 895
113

rudi


Ezen én is gondolkodtam, hogy mi lett volna ha leesik nekik , hogy Líbia tele van olajjal.
Vagy ha németek nem ostobák és a szovjetunió megtámadása helyet Észak-Afrikából kiszorítják a briteket.
Vagy ha van annyi esze az olaszoknak, hogy a háború kezdetén lerohanják Máltát, amire a Britek számítottak is (részlegesen kiürítették) aztán ez valami furcsa okból elmaradt.
Vagy ha az olaszoknak egyszer eszébe jutott volna, hogy a földközi tenger tele van szigettel és lehet, hogy éppen ezért ki kellene építeni egy partraszálló+légideszant haderőt.
Vagy ha az olaszoknak lett volna annyi esze, hogy rendszeresítenek egy normális távolsági vadászgépet.
Vagy ha eszükbe jut rendszeresíteni egy normális haditengerészeti járőr gépet (pl. FW200)
És ezt a vagy ha dolgot kb. a végtelenségig tudnám sorolni.
Én úgy érzem, hogy a világháború ténye az olaszokat lepte meg a legjobban, és ők voltak a legmotiválatlanabbak is.
Pedig a világháborúban ők nyerhették volna a legnagyobbat! Szerintem :cool:
 
T

Törölt tag 1711

Guest

rudi


Ezen én is gondolkodtam, hogy mi lett volna ha leesik nekik , hogy Líbia tele van olajjal.
Vagy ha németek nem ostobák és a szovjetunió megtámadása helyet Észak-Afrikából kiszorítják a briteket.
Vagy ha van annyi esze az olaszoknak, hogy a háború kezdetén lerohanják Máltát, amire a Britek számítottak is (részlegesen kiürítették) aztán ez valami furcsa okból elmaradt.
Vagy ha az olaszoknak egyszer eszébe jutott volna, hogy a földközi tenger tele van szigettel és lehet, hogy éppen ezért ki kellene építeni egy partraszálló+légideszant haderőt.
Vagy ha az olaszoknak lett volna annyi esze, hogy rendszeresítenek egy normális távolsági vadászgépet.
Vagy ha eszükbe jut rendszeresíteni egy normális haditengerészeti járőr gépet (pl. FW200)
És ezt a vagy ha dolgot kb. a végtelenségig tudnám sorolni.
Én úgy érzem, hogy a világháború ténye az olaszokat lepte meg a legjobban, és ők voltak a legmotiválatlanabbak is.
Pedig a világháborúban ők nyerhették volna a legnagyobbat! Szerintem :cool:

39 Júliusában Mussolini és Hitler megyeztek, hogy legalább 4 évig még béke lesz, mert az olasz ipar még nem áll készen, a csapataik ellátottsága fegyverzettel 50% körüli, haditengerészet nem rendelkezik radarral, légvédelme elégtelen, a légierő motorikusan súlyosan le van maradva...
Persze, hogy meglepte őket a háború.