A II. világháború (1939 - 1945)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 282
76 860
113
Jó, de ez már az alkalmazás/gyakorlati része, amivel elmondásod szerint nem akarsz foglalkozni, pont az ilyen példák miatt, és szerintem is jogosan.
De az előírások fixek, így azoknál ilyen gondok nem lehetnek. Ha éppen nincs is meg pl. az 1941-ben hatályos szervezeti felépítést előíró doku, de van 8-10 csapat és vezérkari tiszt az ország különféle részéről aki ugyanazt írja, hogy most milyen a gyalog zlj., akkor egyértelmű, hogy az általános előírásokat hozzák.
Ugyanígy, ha a Donhoz a különféle ho-k keretében az ország különféle részéről azonos állománytáblákat találunk mondjuk 2-3 ezrednél, az már elég, hogy ezt mint általános előírást kezeljük.
De egyébként vannak Szabó-Számvéber-Babucs stb. átfogóbb táblázataim is, majd kibányászom őket :)
Ördögöd van, mert van 1941-es állomanytáblám századszintig és ebben szerepel a nehéz/páncéltörő puskás század is mint zaszlóalj közvetlen alegység.
Screenshot-20210616-230205-Adobe-Acrobat.jpg


De a lényege az egésznek az,hogy te de facto fogadod el én pedig de jure alapon fogadom el az állomanytáblákat.Ezzel nincs is semmi gond, hisz a te állaspontod is teljesen ésszerű és logikus megközelítése a dolognak.
Viszont én mindent amit írtam ezzel kapcsolatban (a német vagy amerikai alegységekről és majd a szovjetekről) azt de jure alapon fűztem fel és ezen nem tervezek változtatni.
 
  • Tetszik
Reactions: Filter

Loki19

Well-Known Member
2019. március 21.
259
343
63
Ördögöd van, mert van 1941-es állomanytáblám századszintig és ebben szerepel a nehéz/páncéltörő puskás század is mint zaszlóalj közvetlen alegység.
Screenshot-20210616-230205-Adobe-Acrobat.jpg


De a lényege az egésznek az,hogy te de facto fogadod el én pedig de jure alapon fogadom el az állomanytáblákat.Ezzel nincs is semmi gond, hisz a te állaspontod is teljesen ésszerű és logikus megközelítése a dolognak.
Viszont én mindent amit írtam ezzel kapcsolatban (a német vagy amerikai alegységekről és majd a szovjetekről) azt de jure alapon fűztem fel és ezen nem tervezek változtatni.
Vigyázz, mert ez egy gépkocsizó zlj. és nem gyalogos...
Egyébként félreértetted, én azt mondtam, hogy de facto biztos, hogy nem volt pl. gpi.-os századunk, ezredközvetlen pct. zászlóaljunk stb. De jure mivel nincs a fejemben az összes hadrend csak azt mondhatom, hogy amíg nem látok rá bizonyítékot azt sem hiszem, hogy lett volna ilyet előíró állománytáblánk, ismerve a korabeli magyar fegyverellátottsági viszonyokat.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Jó cikk a Japán 2.vh. légvédelmi àgyúkról...
Általában elég gyengég voltak, de a háború végén a 150 mm es ágyú nagyon komoly ellenfél volt a B-29-nek.
Az am8knak mázlijuk van hogy csak nagyon kevés készült belőle...
1620454567_tip-5.jpg

1620454594_type-5-15cm-aa-gun_small.jpg

A 41 kg lövedék a 9 m hosszú csövet 930 m/sec sebességgel hagyta el és egy 13 km re lévő 11 km magasan repülő cél ellen is hatásos volt.
https://en.topwar.ru/182756-japonskaja-zenitnaja-artillerija-srednego-i-krupnogo-kalibra.html
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 282
76 860
113
Vigyázz, mert ez egy gépkocsizó zlj. és nem gyalogos...
Egyébként félreértetted, én azt mondtam, hogy de facto biztos, hogy nem volt pl. gpi.-os századunk, ezredközvetlen pct. zászlóaljunk stb. De jure mivel nincs a fejemben az összes hadrend csak azt mondhatom, hogy amíg nem látok rá bizonyítékot azt sem hiszem, hogy lett volna ilyet előíró állománytáblánk, ismerve a korabeli magyar fegyverellátottsági viszonyokat.
A gépkocsizó zászlóaljak nagy része gyalogos volt.
 
T

Törölt tag 3933

Guest
Jó cikk a Japán 2.vh. légvédelmi àgyúkról...
Általában elég gyengég voltak, de a háború végén a 150 mm es ágyú nagyon komoly ellenfél volt a B-29-nek.
Az am8knak mázlijuk van hogy csak nagyon kevés készült belőle...
1620454567_tip-5.jpg

1620454594_type-5-15cm-aa-gun_small.jpg

A 41 kg lövedék a 9 m hosszú csövet 930 m/sec sebességgel hagyta el és egy 13 km re lévő 11 km magasan repülő cél ellen is hatásos volt.
https://en.topwar.ru/182756-japonskaja-zenitnaja-artillerija-srednego-i-krupnogo-kalibra.html
A fegyver nem eleg a talalathoz. Ehez tuzvezetes is kell. MEGFELELO tuzvezetes. Ez volt a Japanak gyenge pontja. Volt ennel amugy nagyobb "legvedelmi" agyujuk is. 460 mm es es a Yamatora telepitettek. Ez volt a II. VH rekordere az egy lovessel lelott repulogepek tekinteteben. Ha jol emlekszem 7 vagy 9 gepet szedtek le vele a Japanok egy lovessel. Apro szepseghibaja a dolognak hogy mind sajat volt.
 

Loki19

Well-Known Member
2019. március 21.
259
343
63
A gépkocsizó zászlóaljak nagy része gyalogos volt.
Ettől függetlenül semmi köze egy gyalogos zlj állománytáblájához.
Egyébként a táblázat vsz rossz. ( Honnan való?)
Pont a nehézpuskás szd. a problémás része, mert olyanról az általam ismert szakirodalom nem tud. 2-4 nehézpuskás szakaszról ír az összes. Láthatólag el is van rontva ott valami, mert a 2 sz. pu nem is értelmezhető ott, mint mennyiség. A legvalószínűbb, hogy az 2 n. pu akart lenni mint mennyiség, felette meg n.pu.sz ami meg is felelne az eddig ismert szervezetnek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 282
76 860
113
Ettől függetlenül semmi köze egy gyalogos zlj állománytáblájához.
Egyébként a táblázat vsz rossz. ( Honnan való?)
Pont a nehézpuskás szd. a problémás része, mert olyanról az általam ismert szakirodalom nem tud. 2-4 nehézpuskás szakaszról ír az összes. Láthatólag el is van rontva ott valami, mert a 2 sz. pu nem is értelmezhető ott, mint mennyiség. A legvalószínűbb, hogy az 2 n. pu akart lenni mint mennyiség, felette meg n.pu.sz ami meg is felelne az eddig ismert szervezetnek.
Dr. Lengyel Ferenc A Magyar Királyi Honvedség első háborús éve (1941)
egyetemi tanköny
 
  • Tetszik
Reactions: Loki19

Loki19

Well-Known Member
2019. március 21.
259
343
63
Dr. Lengyel Ferenc A Magyar Királyi Honvedség első háborús éve (1941)
egyetemi tanköny
Köszi!
Akkor vsz nyomdahibás, mert 2 sz. pu rövidítés biztos nincs, legalábbis én nem találkoztam még ilyennel, hacsak nem voltak mondjuk szigonyos puskáink :) De 2 db bármiből kevés lenne egy századnak.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 282
76 860
113
Köszi!
Akkor vsz nyomdahibás, mert 2 sz. pu rövidítés biztos nincs, legalábbis én nem találkoztam még ilyennel, hacsak nem voltak mondjuk szigonyos puskáink :) De 2 db bármiből kevés lenne egy századnak.
Az "sz" az akár szakasz is lehet.
 

Loki19

Well-Known Member
2019. március 21.
259
343
63
Az "sz" az akár szakasz is lehet.
Nem lehet, egyrészt abban a sorban a fegyver darabszámok vannak, tehát ott csak mennyiség lehet, ezért írtam a 2 n. pu-t mint vsz. írni akart mennyiséget.
Másrészt olyan sincs, hogy két szakasz puska, ahogy pl. egy zlj. kézigránát sem :) Ha meg állományt akarna írni valaki, azt egyrészt nem abba a sorba kellene, másrészt nehézpuskás egységekhez nem raktak puskásokat, a legfontosabb meg hogy a puskás szakaszt fordítva írjuk, tehát nem 2 sz. pu. hanem 2 pu. sz.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 282
76 860
113
Nem lehet, egyrészt abban a sorban a fegyver darabszámok vannak, tehát ott csak mennyiség lehet, ezért írtam a 2 n. pu-t mint vsz. írni akart mennyiséget.
Másrészt olyan sincs, hogy két szakasz puska, ahogy pl. egy zlj. kézigránát sem :) Ha meg állományt akarna írni valaki, azt egyrészt nem abba a sorba kellene, másrészt nehézpuskás egységekhez nem raktak puskásokat, a legfontosabb meg hogy a puskás szakaszt fordítva írjuk, tehát nem 2 sz. pu. hanem 2 pu. sz.
Oké legyen így, nekem ez is jó.
 
M

molnibalage

Guest
A fegyver nem eleg a talalathoz. Ehez tuzvezetes is kell. MEGFELELO tuzvezetes. Ez volt a Japanak gyenge pontja. Volt ennel amugy nagyobb "legvedelmi" agyujuk is. 460 mm es es a Yamatora telepitettek. Ez volt a II. VH rekordere az egy lovessel lelott repulogepek tekinteteben. Ha jol emlekszem 7 vagy 9 gepet szedtek le vele a Japanok egy lovessel. Apro szepseghibaja a dolognak hogy mind sajat volt.
Ez a városi legenda honnan származik?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 282
76 860
113
Nem lehet, egyrészt abban a sorban a fegyver darabszámok vannak, tehát ott csak mennyiség lehet, ezért írtam a 2 n. pu-t mint vsz. írni akart mennyiséget.
Másrészt olyan sincs, hogy két szakasz puska, ahogy pl. egy zlj. kézigránát sem :) Ha meg állományt akarna írni valaki, azt egyrészt nem abba a sorba kellene, másrészt nehézpuskás egységekhez nem raktak puskásokat, a legfontosabb meg hogy a puskás szakaszt fordítva írjuk, tehát nem 2 sz. pu. hanem 2 pu. sz.
Kiokosítottam magam!A MHK egészére vonatkozó állománytáblák 39 és 45 közt évente változtak.Ami belátható időn belül rendelekzésemre állhat az az 1938-as változat,de annak valószínűleg elég kérdéses a relavanciája akárcsak a gyorshadtest esetében is.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
A fegyver nem eleg a talalathoz. Ehez tuzvezetes is kell. MEGFELELO tuzvezetes. Ez volt a Japanak gyenge pontja. Volt ennel amugy nagyobb "legvedelmi" agyujuk is. 460 mm es es a Yamatora telepitettek. Ez volt a II. VH rekordere az egy lovessel lelott repulogepek tekinteteben. Ha jol emlekszem 7 vagy 9 gepet szedtek le vele a Japanok egy lovessel. Apro szepseghibaja a dolognak hogy mind sajat volt.
Erről a sztoriról van valamid?
Szivesen olvasnám.
 

Loki19

Well-Known Member
2019. március 21.
259
343
63
Kiokosítottam magam!A MHK egészére vonatkozó állománytáblák 39 és 45 közt évente változtak.Ami belátható időn belül rendelekzésemre állhat az az 1938-as változat,de annak valószínűleg elég kérdéses a relavanciája akárcsak a gyorshadtest esetében is.
Igen ez valóban így volt.
Én tegnap azért csak nem bírtam ki :) és némi időt rászánva megnézegettem kb. mi is van itthon a polcokon/gépen. Eredetiben persze semmi, sajnos publikálva sincsenek ezek, de a komolyabb szerzők azért hivatkozással hozták ezeket. A 40-es évek így szerintem rendben lesznek, bár lesz velük némi meló, mert a forrásértelmezés, pontos idézés, összeadás még az általam emlegetett Szabó-Számvéber-Babucs trió esetében sem volt problémamentes, de jövő hét elején, esetleg már vasárnap jövök a konkrétumokkal.
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 282
76 860
113
Igen ez valóban így volt.
Én tegnap azért csak nem bírtam ki :) és némi időt rászánva megnézegettem kb. mi is van itthon a polcokon/gépen. Eredetiben persze semmi, sajnos publikálva sincsenek ezek, de a komolyabb szerzők azért hivatkozással hozták ezeket. A 40-es évek így szerintem rendben lesznek, bár lesz velük némi meló, mert a forrásértelmezés, pontos idézés, összeadás még az általam emlegetett Szabó-Számvéber-Babucs trió esetében sem volt problémamentes, de jövő hét elején, esetleg már vasárnap jövök a konkrétumokkal.
Na megspóroltál egy fél éjszakas keresgélést, nem tudtam,hogy ezek nincsenek publikálva.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 282
76 860
113
Az a "problémám" a komoly szakértőkkel,hogy gyakorlatilag soha nem mennek század szintre vagy az alá. Számvéber Norbert elképesztően részletes és komoly forrásanyaggal dolgozik minden esetben, de ő is csak zászlóalj szintig.Ez teljesen logikus is,hisz a könyvei a legtöbb esetben zászlóalj szintig mennek le az események bemutatásában.
Hozzá kell tenni,hogy ezt nem lehet kritikaként pláne nem hiányossagként felróni és nem is teszem,hisz egész egyszerűen Ráskai kódexet kéne írnia 1-2 nap eseményeiről is ha század szinten mutaná be a harcokat ez pedig természetesen irreális elvárás!
 
  • Tetszik
Reactions: endre