A II. világháború (1939 - 1945)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
225589680_912870092635869_7342020154867093659_n.jpg


Fiatal japán lányok kiképzése a várható invázióra való felkészülés részeként, 1945
De azér sokak szerint a két atombombának nem volt értelme.
Ilyen képek láttán (is)...?
Ez volt a mentalitás...
 
W

Wilson

Guest
Egy zsákmányolt német Panzerkampfwagen VIII Maus harckocsi útban Németországból a Szovjetunióba.

Ezt a példányt nem megerősített információk szerint , aláaknázott állapotban találták a szovjet katonák a kummersdorfi lőtéren.

Мышь в Бресте

Maus harckocsi útban Németországból a Szovjetunióba. A breszti vasútállomás, 1945 ősze.

Мышь в Бресте

Maus egy RW 61 (38 cm) “Sturmtiger” társasàgában.
 

csakb

Well-Known Member
2014. március 2.
396
651
93
 
W

Wilson

Guest
"Egy csomag öngyújtó".

M4 Sherman M4 lángszórós harckocsik az amerikai hadsereg 713. független harckocsizászlóaljának harci műveletei során Okinawán.

19448287_original.jpg


Az amerikai katonai vezetés 1944 őszén hozta meg a döntést egy speciális harckocsizó egység létrehozásáról, amely a lángszórós harckocsi koncepciójának és taktikájának tesztelésére és finomítására hivatott. Ekkorra az amerikai hadseregnek már rendelkezésére álltak a tengerészgyalogosok visszajelzései, akik a csendes-óceáni szigeteken a kanadai gyártmányú Ronson lángszórókkal felszerelt M3 Stuart könnyű harckocsikat használták, valamint a brit egységeknél szolgáló amerikai megfigyelők visszajelzései, akik speciális lángszóró berendezéseket, különösen Churchill Crocodile lángszórókat használtak. A lángszórós harckocsik kiképzéséhez úgy döntöttek, hogy át kell szerelni az egyik önálló harckocsizászlóaljat, amely a 713. zászlóalj lett.

A zászlóalj 1942. augusztus 15-én kezdett megalakulni, mint a 11. páncélos hadosztály 42. páncélos ezredének 3. zászlóalja. A hadosztályban két harckocsizó ezred volt, a 41. és a 42. harckocsizó ezred. Minden ezred két zászlóalj közepes harckocsiból és egy zászlóalj könnyű harckocsiból állt (három harckocsi század, egy-egy században 17 gép).

A harckocsi ezred teljes létszáma, beleértve az ezredparancsnokság és a zászlóaljak harckocsijait, 108 közepes és 59 könnyű harckocsi volt. 1943 szeptemberében új személyzeti szabványt vezettek be a páncéloshadosztályok számára, amelynek értelmében a hadosztályok páncélosezredeit páncélos zászlóaljakká alakították át. Az ezred átnevezésekor két harckocsizászlóaljra osztották, amelyek a közepes harckocsizászlóaljakra épültek, míg a könnyű harckocsizászlóaljat feloszlatták. Az új zászlóaljak immár négy századból álltak, három közepes harckocsizó századból és egy könnyű harckocsizó századból (minden század 17 harckocsiból állt).

A 11. páncéloshadosztály átszervezése során a 778. önálló harckocsizászlóaljat a 41. harckocsiezredből, a 713. harckocsizászlóaljat pedig a 42. ezredből választották ki. 1944 őszén a 11. páncélos hadosztály egységeit és a 778. zászlóaljat Európába, a 713. zászlóaljat pedig a csendes-óceáni hadszíntérre küldték. A 713. zászlóalj csökkentett létszámmal, könnyű harckocsizó század nélkül alakult meg. 1944 novemberében a zászlóaljat Hawaira vezényelték, ahol egy katonai támaszponton Ronson lángszórókat és gyújtótartályokat szereltek a zászlóalj M4A1 harckocsijaira. A lángszórókat a 75 mm-es harckocsiágyúk csöveiben, a 110 literes napalmtartályokat pedig a lövegállások helyén helyezték el. A lángszóró hatótávolsága 55 méter volt, és 30 másodperces lángszóró "lőszerrel" rendelkezett. A zászlóaljban a harckocsik átfegyverzése mellett a lángszórók karbantartására is voltak szakemberek.

A zászlóalj a 7. gyalogoshadosztály alá volt rendelve, és azzal együtt szerepelt az Okinawa-i partraszállásra, a Jéghegy hadművelet végrehajtására kijelölt erők között.
Az okinavai csata 1945. március 26-án kezdődött. A 713. zászlóalj 54 tankkal április 1-jén szállt partra. A zászlóalj a sziget 1945. június 23-i elfoglalásáig vett részt a harcokban. A csata során a zászlóaljegységek együttműködtek a hagyományos ágyúfegyverzetű harckocsizó egységekkel, támogatva a csapásmérő gyalogsági egységeket. A csata során a zászlóalj 16 harckocsit vesztett...
 
M

molnibalage

Guest
Egy zsákmányolt német Panzerkampfwagen VIII Maus harckocsi útban Németországból a Szovjetunióba.

Ezt a példányt nem megerősített információk szerint , aláaknázott állapotban találták a szovjet katonák a kummersdorfi lőtéren.

Мышь в Бресте

Maus harckocsi útban Németországból a Szovjetunióba. A breszti vasútállomás, 1945 ősze.

Мышь в Бресте

Maus egy RW 61 (38 cm) “Sturmtiger” társasàgában.
A Maus szállítására szolgáló szerelvényt azt honnan akasztották le?
 
M

molnibalage

Guest
Ma már tudható, hogy a japánok készek voltak a kapitulációra, egyetlen feltételül az volt, hogy a császárhoz nem nyúlnak.
Amit nem tudott senki...
És senki sem gondolatolvaso...
A szárazföld haderő meg a két bomba után is folytatta volna.


Szoval ez pudernek jo ..
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 546
4 690
113
De azér sokak szerint a két atombombának nem volt értelme.
Ilyen képek láttán (is)...?
Ez volt a mentalitás...
Készültek a honvédelemre, de szovjet vonalakon jelezték, hogy készek a feltételes békére.
Mondjuk a nyugati fronton is, ha nem feltétel nélküli kapitulációt akarnak, akkor milliók élhettek volna.

Ha megfordítod a gondolatodat: japán lányok, Leventék, H. Jugendesek mind Teherán következményei…?
Megjegyzem Japán így sem feltétel nélkül kapitulált… Így miért kellett az atom?
 
M

molnibalage

Guest
Készültek a honvédelemre, de szovjet vonalakon jelezték, hogy készek a feltételes békére.
A "szovjet vonalon" elhajtották őket a francba, semmiféle közvetítői szerepre nem voltak hajlandóak. Miért is lettek volna...?
Honnan jönnek ezek a bődületes történelmi téveszmék...?
Megjegyzem Japán így sem feltétel nélkül kapitulált… Így miért kellett az atom?
Komolyan mondom, hogy beszarok.
Azért, mert Japán nem válaszolt az ultimátumokra azért.
70+ éve távaltából történelmi téveszémekkel megtámogatva és utólagos bölcselkedés kényelmével azt mondani, hogy a bombák bevetésre értelmetlen volt.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 546
4 690
113
A "szovjet vonalon" elhajtották őket a francba, semmiféle közvetítői szerepre nem voltak hajlandóak. Miért is lettek volna...?
Honnan jönnek ezek a bődületes történelmi téveszmék...?

Komolyan mondom, hogy beszarok.
Azért, mert Japán nem válaszolt az ultimátumokra azért.
70+ éve távaltából történelmi téveszémekkel megtámogatva és utólagos bölcselkedés kényelmével azt mondani, hogy a bombák bevetésre értelmetlen volt.
Drezda, a japán városok felégetése… olyan elméletek, minthogy ha az ipari övezetek védettek, akkor öljük meg a munkásokat is téveszme?

Ne viccelj már! Ez nem bölcselkedés, csak a totális háború értelmetlen pusztításának a mementói.
Ennek legelképesztőbb jele az atombomba. Amit 70+ éve magyaráznak, miközben egy Sztálin irányába történő erődemonstráció volt.
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 030
2 706
113
Drezda, a japán városok felégetése… olyan elméletek, minthogy ha az ipari övezetek védettek, akkor öljük meg a munkásokat is téveszme?

Ne viccelj már! Ez nem bölcselkedés, csak a totális háború értelmetlen pusztításának a mementói.
Ennek legelképesztőbb jele az atombomba. Amit 70+ éve magyaráznak, miközben egy Sztálin irányába történő erődemonstráció volt.
Akkor te egy magyarország - gyűlöltellenségeink konfliktusban "megtiltanád" a bombázást (sőt az ágyúzást is), nehogy ellenséges civilek meghaljanak?
Én sokkal fontosabbnak gondolom a sajátjaim védelmét, ezért elfogadom ha Truman pont így gondolta.
 
M

molnibalage

Guest
Egy fiktív valóságban akkor képzeld el Heinrich Himmlert, ahogy bőszen bizonygatja, hogy: Azért öltem meg két városnyi civilt, hogy ne haljon meg annyi német katona....:D
Egy fiktív valóságban akkor Németországot rohanta le mindenki és nem ők üzentek hadat a fél világnak...?

Drezda, a japán városok felégetése… olyan elméletek, minthogy ha az ipari övezetek védettek, akkor öljük meg a munkásokat is téveszme?

Ne viccelj már! Ez nem bölcselkedés, csak a totális háború értelmetlen pusztításának a mementói.
Ennek legelképesztőbb jele az atombomba. Amit 70+ éve magyaráznak, miközben egy Sztálin irányába történő erődemonstráció volt.
Nekem meg ettől a balfasz mantrától felmegy a vérnyomásom.
Biztos viccből volt tervezve októberre a partraszállás, és a bombát csak "erődemonstrációnak szánták az oroszoknak".

Ja, nem.
Egy végső eszköznek, hogy "hát, ha már 2 mrd+ USD volt, akkor vessük be és talán nem kell partraszállni".

Képzeld maga elé, hogy te vagy az elnök.
Térdig gázoltok már a vérben a háború 4 évében (jenki szemmel), a veszteségek minden japó sziget bevételével egyre nőttek és nőttek.
Jön az új elnök, aki addig semmit nem tudott a bombáról, majd közlik vele, hogy van ilyen, azzal, hogy "segíthet lerövidíteni a háborút".
Az elnök ekkor töpreng egyet.
  1. Én az USA elnöke vagyok, az amerikai állampolgárok élete a fontos nekem.
  2. Van itt egy jó drága fegyver, azt sem tudtam, hogy van ilyen.
  3. A japók az ultimátumra nem válaszoltak.
  4. Ha nem vetem be, akkor marad a partraszállás.
Na, akkor mi legyen?
A bombák bevetéséről döntés jóval a szovjet támadás előtt történt.
De igen, " szovjeteknek szólt"...

facepalm-icegif-12.gif


Mivel a szovjet támadással lényegében egyidőben következtek be az események, ezért igen trendi lett egyes szűklátókörű és utólag viccesen okos "történészeknek" és másoknak ilyen hülyeségeket terjeszteni. Az, hogy az oroszoknak is esetleg jelenthetett valamit az off design hatás volt. Semmi több.

Az ugye megvan, hogy a bombák fejlesztésekor eredetileg európai bevetéssel számoltak, csak lekésték a győzelem miatt a bevetést?
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 027
66 478
113
  1. Én az USA elnöke vagyok, az amerikai állampolgárok élete a fontos nekem.
  2. Van itt egy jó drága fegyver, azt sem tudtam, hogy van ilyen.
  3. A japók az ultimátumra nem válaszoltak.
  4. Ha nem vetem be, akkor marad a partraszállás.
1. Én Németország Führere vagyok, az árja német faj minden élete fontos nekem.
2. Van itt egy jó drága fegyver, azt sem tudtam, hogy van ilyen( o_O )
3. Az angolok az ultimátumra nem válaszoltak.
4. Ha nem vetem be akkor marad a partraszállás.

A lényeg, hogy rövidebb lett a háború nem? Ööö, miért is megy a krákogás a civilek elleni atrocitások miatt a keleti fronton? Hiszen csak rövidítették a háborút. :D