A II. világháború (1939 - 1945)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
bf9d934c0c369d552c56fbc6e914fa84.jpg
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 244
24 250
113
Van egy cikk a lovagvárakról:


De ez a jobb. :)

 
M

molnibalage

Guest
Van egy cikk a lovagvárakról:


De ez a jobb. :)

Én soha nem értettem ezeket a flakturmokat.
Tökéletes anyagpazarlásnak tűnik.

A rajtuk levő ágyú mennyiség nevetséges, a nagyvárosokat több száz nehéz ágyú védte.
Az ahhoz képesti mennyiség ez túró.
A kiskaliberű AAA semmit nem ért, minden azok megsemmisítési zónája felett repült.
Ha már egy városod felett vadászokat kell lövöldözni, akkor régen elvesztetted a háborút.

A fő funkció inkább az óvóhely volt. Szerintem.

Amúgy ők írtak róla mindenki előtt, de jó régen volt már.
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 244
24 250
113
Én soha nem értettem ezeket a flakturmokat.
Tökéletes anyagpazarlásnak tűnik.

A rajtuk levő ágyú mennyiség nevetséges, a nagyvárosokat több száz nehéz ágyú védte.
Az ahhoz képesti mennyiség ez túró.
A kiskaliberű AAA semmit nem ért, minden azok megsemmisítési zónája felett repült.
Ha már egy városod felett vadászokat kell lövöldözni, akkor régen elvesztetted a háborút.

A fő funkció inkább az óvóhely volt. Szerintem.

Amúgy ők írtak róla mindenki előtt, de jó régen volt már.
Teljesen egyetértek veled, ez is az egyik eszement beruházásuk volt. A városok belsejében kis számú ágyúval harcolni a légierővel, eléggé nonszensz. Bár a tűzvezető rendszer összehangolhatta.

Talán annyi, hogy - talán -közvetlen bombatalálatot nem kapott és a repeszek nem tettek kárt a lövegeknél /?/. Mint írtad is, csekély mennyiségű a nagy tűzerejű és a kis kaliberűek pedig fabadkát sem értek. Írják, hogy a háború végefelé a kezelőszemélyzet sem volt a régi.

Igazad van a Lemillel kapcsolatban, sajnos teljesen kiment a fejemből az első és nagyon jó, komplex bejegyzés. :( :(
Nem én vagyok a hibás, az asszony, mert elvonta a figyelmemet. :D

Nagyon szerettem olvasni a szerteágazó cikkeit, korrekt és olvasmányos is volt, a hozzászólások aranyat értek /jó, voltak kilengések :D /, sajnos régóta inaktív. :(
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 763
14 701
113
Én soha nem értettem ezeket a flakturmokat.
Tökéletes anyagpazarlásnak tűnik.

A rajtuk levő ágyú mennyiség nevetséges, a nagyvárosokat több száz nehéz ágyú védte.
Az ahhoz képesti mennyiség ez túró.

Az ár / érték aránytól (90 millió márka azért elég sok pénz volt) eltekintve azért az is érdemes figyelembe venni, hogy ezeken a legnagyobb és leghatékonyabb 12,8 cm-es iker légvédelmi ágyúk voltak.

Ezekből viszonylag nem volt sok, de a sima, átlag 8,8-as hatásosságának ötszörösével működtek (átlag 3000 lövéssel lőttek le 1 bombázót), ráadásul direkt radaros tűzvezetéssel. Szóval ha úgy vesszük, 40 db 8,8 cm-es légvédelmi ágyúból álló, egy helyre koncentrált ütegnek feleltek meg.

Sokkal nagyobb területet is fedtek le és nagyobb magasságban is hatékony volt, de a belvárosi részen viszont a beépítettség miatt ez kevésbé érvényesülhetett volna, hiszen simán a földre rakva nem tudtak volna kilőni az épületek közül.

Emellett nyilván óvóhelyként is funkcionáltak (ez sem volt mindegy, hiszen a sima lemegyünk a pincébe és ránkszakad a ház szituhoz képest sokkal, sokkal jobb volt. Komplett városrészek lakosságát tudta befogadni és megmenteni egy egy ilyen torony..

A kiskaliberű AAA semmit nem ért, minden azok megsemmisítési zónája felett repült.
Ha már egy városod felett vadászokat kell lövöldözni, akkor régen elvesztetted a háborút.

Alacsony/lefogó támadások ellen voltak a gépágyúk értelemszerűen.
 
M

molnibalage

Guest
Alacsony/lefogó támadások ellen voltak a gépágyúk értelemszerűen.
Történt ilyen valaha?
Amikor a tornyokat tervezték olyan gép és reptér sem volt, ami erre lehetőséged adott volna.
Amikor meg ilyen vadászgép volt, akkor már csak attól elvesztette a LW az egész légi háborút...

Erre az ötszörös hatékonyságra van adat? Mert a Angliai csatára olvastam olyat, hogy kb. 4000 lövés volt egy LW gép leszedése.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 763
14 701
113
Történt ilyen valaha?
Amikor a tornyokat tervezték olyan gép és reptér sem volt, ami erre lehetőséged adott volna.
Amikor meg ilyen vadászgép volt, akkor már csak attól elvesztette a LW az egész légi háborút...

Fogalmam sincs biztosan, szerintem a háború vége felé azért biztos előfordult konkrétan a flak tornyoknál is, és hosszútávú vadászgépek azért akkor is voltak (kétmotorosok). Mindenesetre ha már ott volt a torony, egy két gépágyút elbírt még..

Erre az ötszörös hatékonyságra van adat? Mert a Angliai csatára olvastam olyat, hogy kb. 4000 lövés volt egy LW gép leszedése.

Ebben a könyvben (36. oldal) azt írják hogy a 12,8-as 3000 lövésenként szedett le egy bombázót, míg a 8,8-asra valami 16 000 (!) lövésre jutott egy lelövés. Ezek elég alacsony számok, a 8,8-as nem volt túl acélos a nagy magasságú célok ellen. Nem is biztos hogy érdemes őket összevetni az angliai csatával, vagy a csendes óceáni tapsztalatokkal, hiszen teljesen eltérő taktikai környezet volt (anglia felett nappal repültek alakzatban kétmotoros német bombázok 4-5000 méteren, vö. este sötétben egyenként repülő angol nehézbombázók, vagy 7-8000 méteren amerikai négymotorosok, a németek sokszor fix pontra zárótüzet lőttek stb.).

Az is egy külön kérdés, hogy nem feltétlenül a lelövés, hanem a nagyobb bombavetési magasságba (és ezért kevésbé hatásos bombázásra) kényszerítés volt a légvédelem feladata, illetve attól, hogy relatív ritkán pottyant le egy gép végzetes sérüléstől, attól még sok gép hozott haza sebesülteket és halottakat, vagy esett ki napokra a repeszsérülések miatt.

Az alapprobléma viszont az volt, hogy a légvédelmi ágyúknak volt egy nem túl nagy, pár km-es hatásos lőtávjuk, ami a repülési magassággal erősen csökkent a röppálya miatt. A város előtt vagy akár a külvárosokban telepített lövegek így a városközpont felett repülő és ott célokat bombázó gépeket már nem tudták hatásosan lőni, középen volt egy nagy holttér, ahol egy térre telepített löveg szinte csak függőlegesen, maga felé tudott tüzelni. Ezt pályaudvarokra, vasúti kocsikra telepített lövegekkel tudtak megoldani, vagy esetleg magaslatokon (lásd pl. itt a Gellért hegyra, vagy a HHH telepített állások) - erre volt az ötlet hogy a városmagot körbevevő Flakturmokba telepített nehéz lövegek át tudják hidalni ezt a problémát, és épp a legvédtelenebb bombavetési szakaszon tüzelhettek 360 fokban. Szerintem nem kell ezt alábecsülni, hogy megérte-e ezért hatalmas betonkolusszosokat építeni, azon el lehet gondolkodni. A németek valszeg úgy voltak vele, hogy van vasbeton elég..
 
M

molnibalage

Guest
Fogalmam sincs biztosan, szerintem a háború vége felé azért biztos előfordult konkrétan a flak tornyoknál is, és hosszútávú vadászgépek azért akkor is voltak (kétmotorosok). Mindenesetre ha már ott volt a torony, egy két gépágyút elbírt még..



Ebben a könyvben (36. oldal) azt írják hogy a 12,8-as 3000 lövésenként szedett le egy bombázót, míg a 8,8-asra valami 16 000 (!) lövésre jutott egy lelövés. Ezek elég alacsony számok, a 8,8-as nem volt túl acélos a nagy magasságú célok ellen. Nem is biztos hogy érdemes őket összevetni az angliai csatával, vagy a csendes óceáni tapsztalatokkal, hiszen teljesen eltérő taktikai környezet volt (anglia felett nappal repültek alakzatban kétmotoros német bombázok 4-5000 méteren, vö. este sötétben egyenként repülő angol nehézbombázók, vagy 7-8000 méteren amerikai négymotorosok, a németek sokszor fix pontra zárótüzet lőttek stb.).

Az is egy külön kérdés, hogy nem feltétlenül a lelövés, hanem a nagyobb bombavetési magasságba (és ezért kevésbé hatásos bombázásra) kényszerítés volt a légvédelem feladata, illetve attól, hogy relatív ritkán pottyant le egy gép végzetes sérüléstől, attól még sok gép hozott haza sebesülteket és halottakat, vagy esett ki napokra a repeszsérülések miatt.

Az alapprobléma viszont az volt, hogy a légvédelmi ágyúknak volt egy nem túl nagy, pár km-es hatásos lőtávjuk, ami a repülési magassággal erősen csökkent a röppálya miatt. A város előtt vagy akár a külvárosokban telepített lövegek így a városközpont felett repülő és ott célokat bombázó gépeket már nem tudták hatásosan lőni, középen volt egy nagy holttér, ahol egy térre telepített löveg szinte csak függőlegesen, maga felé tudott tüzelni. Ezt pályaudvarokra, vasúti kocsikra telepített lövegekkel tudtak megoldani, vagy esetleg magaslatokon (lásd pl. itt a Gellért hegyra, vagy a HHH telepített állások) - erre volt az ötlet hogy a városmagot körbevevő Flakturmokba telepített nehéz lövegek át tudják hidalni ezt a problémát, és épp a legvédtelenebb bombavetési szakaszon tüzelhettek 360 fokban. Szerintem nem kell ezt alábecsülni, hogy megérte-e ezért hatalmas betonkolusszosokat építeni, azon el lehet gondolkodni. A németek valszeg úgy voltak vele, hogy van vasbeton elég..
Melyik könyvben? Lemarad a link vagy a kép nem jelenik meg nekem.

A "vasbeton van elég" részen asszem köpnének egyet az Atlanti fal erődjeit építők.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 763
14 701
113
Kis MK 108 anyag háború utáni brit éles próbákból összeállítva. Blenheim könnyűbombázó és Spitfire vadászgép.

 
  • Tetszik
Reactions: hayate

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Van egy cikk a lovagvárakról:


De ez a jobb. :)

volt levelezés a lemilses írás szerzőjével, elé lett téve honnan emelt át falanszter komplett szövegrészletet. kb még ki is kérte magának.
 
  • Tetszik
Reactions: jani22