A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 273
76 845
113
Tatát szépen töltik fel, most kb 20 %-kal többen lehetnek, mint egy éve. Ez azért szép teljesítmény. Coviddal, korlátozásokkal, stb.
Amúgy Tata közlekedés szempontjából Pest agglomerációja.
Kb. 40 perc vonattal, autópályán (ha nincs) dugó.
Tata jó helyen van.
Fizetést kell emelni és lesz katona.
Ennyi.
Nem fognak! Eszük ágaba sincs a termelő ágazatoktól magas honvédségi bérekkel elszivni az embereket.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 351
46 156
113
Ha átrakod bármely dandárt 20k-ra a fővárostól, mit nyersz?
Nővéremék szigetszentmiklósról azért költöztek vissza Pestre, mert nem bírták idegekkel a reggeli/délutáni dugót.
A Pilis felé ugyanez van.
Érd felé is ha jól sejtem.
Ha a nulláson van valami körülötte minden meghal.
Munkakezdéskor/végzéskor órák hossza araszolás.
Ráadásul annyira kiépült minden, Pest körül épkézláb gyakteret hol csinálsz? Lőteret? Hksoknak? Vagy mindíg a Bakony? Csobánka?
Megint az irány a nem mindegy.
Ha az agglomerációban van a "munkahely", akkor te minden nap pint a csúcsforgalommal ellenkező irányban fogsz ingázni. Azaz relatíve könnyen járható lesz az utad. Pestre, és környékére könnyű lövészeket kell telepíteni. Elegendő kézifegyverek számára alkalmas lőteret fenntartani. Nagyobb gyakorlása meg úgy is ritkább esemény. Arra ott a honvédségi busz. Hagy kopjon, ha má' megvették... :rolleyes:

Vicc ha pár ezer harcolót nem tud összeszedni az ország.
Ezt a sorkötelezettséget sem értem. 5000-10000?
Találomra?
Önként? Akkor menjen tartalékosnak.
10000 embert hol kikkel akartok kiképeztetni?
Értelmesen!!!
Én 2001ben voltam soros. Szerettem, jó volt a társaság, de sok értelme nem volt. Ha reálisan nézem sok mindent nem tanultam 9 hónap alatt.
Sorköteles bevonulás nem önkéntes jellegű dolog. Te sem az voltál.
Hogy a bent töltött idő alatt milyen kiképzést kapsz, NA az már a MH feladata. Ehhez motivált kiképzőkre, és dedikált pénzmennyiségre van szükség.
A finnek pl. szintén csak 6-9 hónapot vannak bent (a hosszabb a vezetői képzés miatt van), de azt tartalmasan.
Pl.: minimum a a bent töltött idő 1/3-adát terepen töltik (több részletben ). Nomád körülmények között is (!!!), pedig a finn tél nem olyan, mint itthon. :hadonaszos:
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 919
13 903
113
Nem fognak! Eszük ágaba sincs a termelő ágazatoktól magas honvédségi bérekkel elszivni az embereket.
Teljesen igazuk van! A korábbi sorkatonaságnak is az volt a nagy előnye, hogy a társadalmi selejt (szerintem jelentős részéből) csinált használható(bb) "egyedeket!

Romolusznak ilyesmi területen (is) van képzettsége, szervezze meg ezt a mai kornak megfelelő viszonyok között!!!
Ez --szerintem-- az egyetlen járható út, és egy szép előzés lenne a kanyarban!!!

...és: Ha ezt megteszi, végre lett egy jó szakmai vezetője/menedzsere ennek a területnek is végre(emberi erőforrás..)!!!

Itt is lenne már az ideje! Kíváncsian várom az intézkedéseket...


U.i.: Akkor már "csak" egy müszaki technikai csapat-tagot is kellene, hogy keressen maga mellé !!!
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: krisss and Pogány

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 173
4 978
113
Arra, hogy pár éve kb a semmire volt pénz magyar honvédség szinten.

Hogy volt olyan évem amikor nem volt lövészetem. Mert nem volt pénz.

Hogy volt olyan év amikor a század btr állományából 6 tudott elindulni,mert csak annyiban volt működőképes aksi. Mert nem volt pénz.

Hogy külszolgálatba 1db bakancsot kaptál. Mert nem volt pénz.

Hogy külszolgálatban nem mindenki kapott kevlár sisakot, csak akiknek a levedlett holland jutott. Mert nem volt pénz.

Hogy külszolgálatban levedlett amcsi járművekkel jártál. Jóesetben. Mert nem volt pénz.

Hogy a megépített zsír új legénység szállásra már nem jutott ágyra pénz, így régi szar ágyakkal rakták téli. Mert nem volt pénz.

Hogy elajándékozgattuk, meg kivontuk a rendszerből az eszközeinket, mert fentartani sem nemhogy használni nem volt pénz.
Ja. Mert nem volt pénz.

A gripen pilóták az éves mennyiséget sem repülték le amit lehetett volna.
Mert nem volt pénz.

Szóval emellett, hogy gondolod elhagyatott, már amúgy is lepusztult laktanyák, fenntartását?

Ez nem igénytelenség.

Afgánnal meg ne hasonlítsd össze a magyart. :hadonaszos:
Még akkor sem ha idézel valakit.

Szóval arra céloztam, hogy ezeket az évtizedeket nem lehet pár év alatt bepótolni.


Emlékezzünk meg amikor egy VW T-4 transporternek 70 km volt az éves kiszabata. Mondtak vigyék le pestről valamit fehérvárra.

Mondom ez tök jó ötlet csak hogy jövök vissza...

Így vonattal mentem...
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 919
13 903
113
Meghalt Furkó Kálmán nyugállományú ezredes, 8 danos karatemester, A z MN 3100 mélységi felderítő zászlóalj illetve jogutód alakulat kiképző tisztje.

Életében legenda lett a Seregben. A Néphadseregben a szolnoki MN3100 talán az egyetlen katonai alakulat volt, ahová a sorkatonák nagyon nagy része saját kérésére (sokszor minden ismeretséget megmozgatva) kerül . Vonzotta őket a Furkó Legenda (pláne ha valamilyen harcművészetet űztek) vagy az ejtőernyőzés. De legtöbbször mind a kettő. 43 évesen őrnagyként még oda állt az alakzat élére a közelharc kiképzésen. A kiadott vezényszó az "Utánam" volt. Nem csak tanította a közelharcot, kutatta is a témát.
Nyugodjék békében. Legyen könnyű a föld és örökké kék az ég felette!
Aki ejtőernyős volt, az is marad!

„Aki még egyszer sem hagyta el a repülőgépet
olyan magasságban, ahonnan a városok és falvak
játékszernek tűnnek,
aki még egyszer sem érezte a zuhanás örömét
és feszültségét, a légáramlat erejét a mellén,
nem hallotta a levegő süvítését,
az sohasem érti meg a deszantos
tisztességét és büszkeségét.”
V.F. Margelov hadseregtábornok 1954-1979.-ig a Szovjetunió légideszant csapatainak parancsnoka.





"Megtette, mit megkövetelt a haza..."



.
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 173
4 978
113
Mimimi...? HETVEN kilometer egy EVRE??? :eek: :eek:

Bizony. Daliás idők voltak. A gripenek szálltak a szélben, állítólag nem voltak nokiás dobozok, az egyik államtitkárnak lazacos szendvics kellett, a kabinet főnök úgy nézett ki mint egy lerobbant 50-es punk (hosszú haj, stb) és a század vezénylő zászlós fizetés 50%-a egy 36 m2 panellakás rezsijére ment el.

Mondjuk akkor a századok fullra fel voltak töltve, nyugodtan mondhattam hogy ha el akarsz menni öten jönnének a helyedre. Bár a parancsnoki segèlykeret már márciusra elfogyott

De nem mentünk ki gyakorlartra mert nem volt pénz üzemanyagra.

Nem mentünk lőni mert lőszer sem volt.

Ellenben szerveztek a Párizs dakarra a katonák közül egy csapatot ami úgy tudom hogy Szentendrénél közelebb nem került Dakarhoz...

Ha meghallottad hogy korszerűsítik a hadsereget tuttad hogy, létszám leépítés lesz, a keress magadnak beosztást vagy kiteszünk elv alapján...
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
914
2 269
93
Bizony. Daliás idők voltak. A gripenek szálltak a szélben, állítólag nem voltak nokiás dobozok, az egyik államtitkárnak lazacos szendvics kellett, a kabinet főnök úgy nézett ki mint egy lerobbant 50-es punk (hosszú haj, stb) és a század vezénylő zászlós fizetés 50%-a egy 36 m2 panellakás rezsijére ment el.

Mondjuk akkor a századok fullra fel voltak töltve, nyugodtan mondhattam hogy ha el akarsz menni öten jönnének a helyedre. Bár a parancsnoki segèlykeret már márciusra elfogyott

De nem mentünk ki gyakorlartra mert nem volt pénz üzemanyagra.

Nem mentünk lőni mert lőszer sem volt.

Ellenben szerveztek a Párizs dakarra a katonák közül egy csapatot ami úgy tudom hogy Szentendrénél közelebb nem került Dakarhoz...

Ha meghallottad hogy korszerűsítik a hadsereget tuttad hogy, létszám leépítés lesz, a keress magadnak beosztást vagy kiteszünk elv alapján...
Kedvenc sztorim amikor sorra járták a körleteket egy bizonyos dél alföldi laktanyában,hogy ki akar napszámmal kis mellékest keresni. Aztán rábával vitték őket a közeli földekre, munkaidőben persze. El volt nézve, mindenki tudta hogy a legénységiből nem lehetett megélni.

Most is gond van a bérekkel, de azért baromi durva belegondolni hogy 2012-ben 64 ezer volt a kezdő nettó, 14-ben 74...nem volt ez olyan régen.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 928
18 398
113
Őrültségek tömkelegét hordtátok itt össze, nem egészen 1 nap alatt. Budapesten eszelős koncentráció van minden téren, ami ennek a kis országnak egészségtelen. Kicsi az ország ekkora fővároshoz, vagy fordítva, túl nagy a főváros, az ország méretéhez képest. Ezen mesterséges úton változtatni nem lehet és nem is kell. Majd magától alakulnak a dolgok. Tovább zsúfolni azt a város semmiképp nem kell. Honvédséget ennél jobban nem kell oda bevinni. Mint ahogy az új nagy gyárakat sem oda viszik. Az nem érv, hogy nem hajlandó egy fiatal tiszt 20 km-nél többet utazni, távolabbi bázisra szolgálatba, mert pesti. Az sem érv, hogy azért nem emelik a fizetést, mert nem akarják a versenyszféra jobb emberanyagát elszívni. A Honvédség békelétszáma ugyanis véges. 30.000 fő, országos méretben a gazdaságnak nem tétel. ( Amiből 25.000 körüli létszám már úgyis ott van mindenképp. )
Először rendezni kell az illetményeket.
Az elhelyezési és munkakörülményeket.
A katonák személyes felszerelését.
Aztán lesz katona is, normálisabb emberekből, mert ha mindezek megvannak, a korszerű technika már jönni fog, mivel megrendeltük.
Amikor a nehézdandár kész, akkor lehet nézni, mi legyen a következő lépés. Logikusnak tűnik, a közepes dandár.
Egyébként, nálam egy dandár, az egy laktanyát is jelent egyben. A dandár erőket nem szabad elaprózni. Az más kérdés, idővel a Honvédségnek illik jelen lenni minden megyében, aktív alegységgel, bázissal is. Az viszont még az a távoli jövő kérdése.
Jelenleg a realitás, hogy van egy különleges erőnek hívott alakulatunk, ami további fejlesztést fog még biztosan kapni, gondolom. Mert nem hinném hogy kész.
Illetve, látható a nehéz dandár kialakítása, felszerelése, fejlesztése, megszabott határidővel. Tudjuk a technikát nagyjából már, de azt még nem pld., hogy lövész zlj mennyi lesz benne, miféle harctámogatók fognak benne lenni, stb.. Még ott is sok a nyitott kérdés, az érdeklődők számára. Majd megtudjuk.
Közepes dandár, na arról még csak sejtéseink lehetnek, hogy részben gumikerekes lesz. Részben, láncos. Nagyjából ennyi, mást nem hinném hogy tudunk mi itt. Annyira korai az még, hogy a szervezeti felépítéséről agyalni is felesleges nekünk, mert annyira nem tudunk róla semmit.
Valamint van a tartalékos rendszer, most már annyi lábon, mint amennyin egy százlábú áll. Területvédelmi, őrző védő, műveleti, meg mit tudom én még milyen néven fut. Kissé ezt már káosznak kezdem érezni. Nagyon úgy fest, akarják az embert, de nem tudják már mit hogyan, még.
Sorkatonai szolgáltot kitárgyaltuk sokszor már. Tömören, jelenleg és a közeli jövőben, semmiféle feltétele nincs a megvalósításának. Bár én támogatnám, mint ahogy a társadalom idősebb generációja is talán akik voltak sorkatonák.
Megszüntetése egy parlamenti döntés volt, újra megvalósítani, hosszú évek munkája lenne, rengeteg pénz beleölésével.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 850
91 315
113
Tatát szépen töltik fel, most kb 20 %-kal többen lehetnek, mint egy éve. Ez azért szép teljesítmény. Coviddal, korlátozásokkal, stb.
Amúgy Tata közlekedés szempontjából Pest agglomerációja.
Kb. 40 perc vonattal, autópályán (ha nincs) dugó.
Tata jó helyen van.
Fizetést kell emelni és lesz katona.
Ennyi.
Nem akarom kiverni a biztit, de a januári hathavi pluszpénz, majd 50%-os egyszeri emelés lesz. Persze nem épül be a bérbe, de azért szabad szemmel jól érezhető mértékű. Ilyen juttatás, azért kevés van a civil szektorban is. Ez a 3 éves rendszeres fegyverpénz vonzó lesz, főleg ha a politika miatt két évente érkezik.

Persze ez nem váltja ki a havi bért, de kezdetnek jó irány.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 273
76 845
113
Nem akarom kiverni a biztit, de a januári hathavi pluszpénz, majd 50%-os egyszeri emelés lesz. Persze nem épül be a bérbe, de azért szabad szemmel jól érezhető mértékű. Ilyen juttatás, azért kevés van a civil szektorban is. Ez a 3 éves rendszeres fegyverpénz vonzó lesz, főleg ha a politika miatt két évente érkezik.

Persze ez nem váltja ki a havi bért, de kezdetnek jó irány.
Hogy jött ez ki?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 142
119 559
113
Nem akarom kiverni a biztit, de a januári hathavi pluszpénz, majd 50%-os egyszeri emelés lesz. Persze nem épül be a bérbe, de azért szabad szemmel jól érezhető mértékű. Ilyen juttatás, azért kevés van a civil szektorban is. Ez a 3 éves rendszeres fegyverpénz vonzó lesz, főleg ha a politika miatt két évente érkezik.

Persze ez nem váltja ki a havi bért, de kezdetnek jó irány.
A civil szektorban az évi plusz 1 havi (vagy akár kettő) sem rikta jobb cégeknél prémiumként és a cafetéria is jóval magasabb. Szerintem az ilyen pénzekre amik ennyire politikához vannak kötve nem lehet érdemi húzóerőként számítani mert vagy lesz vagy jön egy változás és nem.

A fix emelésre lehet építeni ezzel szemben.
 
W

Wilson

Guest
A civil szektorban az évi plusz 1 havi (vagy akár kettő) sem rikta jobb cégeknél prémiumként és a cafetéria is jóval magasabb. Szerintem az ilyen pénzekre amik ennyire politikához vannak kötve nem lehet érdemi húzóerőként számítani mert vagy lesz vagy jön egy változás és nem.

A fix emelésre lehet építeni ezzel szemben.
Az éppen aktuális hatalom jóindulatából osztogatott pénzekről nekem mindig ez az idézet jut eszembe:

"A kormány az a testület, ami mindig megtartja, amit ígér. Ha pénzt ígér, azt is megtartja."

Karinthy Frigyes
 
T

Törölt tag 008

Guest
A civil szektorban az évi plusz 1 havi (vagy akár kettő) sem rikta jobb cégeknél prémiumként és a cafetéria is jóval magasabb.
Vagy fél havi, de azért is egész évben ingyen túlórázhatsz.
A cafetéria meg kb semmit sem ér. Havi 12 000 ft kajapénzt talán. Én nem is számoltam vele sosem.

A fix emelésre lehet építeni ezzel szemben.
Igen, fix emelésre lehet pl hitelt felvenni, meg előre kalkulálni. Csak ha utána lesz még egy covid év akkor ki kell rúgni egy halom embert, hogy a maradék megkaphassa az emeltet.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 142
119 559
113
Vagy fél havi, de azért is egész évben ingyen túlórázhatsz.
A cafetéria meg kb semmit sem ér. Havi 12 000 ft kajapénzt talán. Én nem is számoltam vele sosem.
Hát haverék (magyar) villamossági nagycégnél 40 rugót kapnak havonta szép kártyára és évi 1 vagy 2 (eredménytől függően) havi prémium, de pl covid előtti éven ezen felül karácsonyi pluszt is kaptak.
 

Shed

Well-Known Member
2016. október 7.
824
4 186
93
Nem akarom kiverni a biztit, de a januári hathavi pluszpénz, majd 50%-os egyszeri emelés lesz. Persze nem épül be a bérbe, de azért szabad szemmel jól érezhető mértékű. Ilyen juttatás, azért kevés van a civil szektorban is. Ez a 3 éves rendszeres fegyverpénz vonzó lesz, főleg ha a politika miatt két évente érkezik.

Persze ez nem váltja ki a havi bért, de kezdetnek jó irány.

Arra nem lehet építeni, hogy majd kap a rendvédelmi állomány 6 havit 3 évente, ha :
1. marad a kormány
2. nem kell másra a pénz
3. vagy nem találják ki ,hogy a következő 6 havinak máshol is van helye.

Csak jelzem, hogy a bruttó 500.000 Ft fegyverpénzt megkaptuk talán dec 31-án, de karácsonykor még igazából szó sem volt róla.

Ez a 2022-es januári előrehozás is sima kormánydöntés, nincs mögötte semmilyen jogszabály. Hasukra ütöttek, jön a választás, hát adnak. De még messze január, lehet hogy nem adnak.

Meg azt sem tudjuk, hogy mit adnak, miből számolják. Mert pl. nekem az a 6 havi akár 2 millió Ft felett is lehetne, de egy járőrnek meg max 800.000-900.000 Ft, vagy csak 5-600.000 Ft.
Ráadásul akik tavaly és idén szereltek fel, azok nem fognak kapni a hírek szerint, mert nem lesz meg a három év szogálati viszony januárra.

Aki maradni akar, az maradni fog, de ez azt aki menni akar, nem fogja visszatartnai, max januárig. Meg hiába kap valaki leghamarabb a 3. szolgálati év leketyegése után 6 havit, ha tiszthelyettesként meg az első három évben keres mondjuk netto 150.000 Ft-ot. Az a szerencséje a kormánynak -félre ne értse senki, csak ebből a szempontból szerencse- hogy jött a covid, meg lett egy kis munkanélküliség. Szerintem covid nélkül már berogyott volna mnden, mint a rohadt nád. Mondjuk covid nélkül meg lehet hogy jött volna fizuemelés. Fene tudja.
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
480
3 082
93
Őrültségek tömkelegét hordtátok itt össze, nem egészen 1 nap alatt. Budapesten eszelős koncentráció van minden téren, ami ennek a kis országnak egészségtelen. Kicsi az ország ekkora fővároshoz, vagy fordítva, túl nagy a főváros, az ország méretéhez képest. Ezen mesterséges úton változtatni nem lehet és nem is kell. Majd magától alakulnak a dolgok. Tovább zsúfolni azt a város semmiképp nem kell. Honvédséget ennél jobban nem kell oda bevinni. Mint ahogy az új nagy gyárakat sem oda viszik. Az nem érv, hogy nem hajlandó egy fiatal tiszt 20 km-nél többet utazni, távolabbi bázisra szolgálatba, mert pesti. Az sem érv, hogy azért nem emelik a fizetést, mert nem akarják a versenyszféra jobb emberanyagát elszívni. A Honvédség békelétszáma ugyanis véges. 30.000 fő, országos méretben a gazdaságnak nem tétel. ( Amiből 25.000 körüli létszám már úgyis ott van mindenképp. )
Először rendezni kell az illetményeket.
Az elhelyezési és munkakörülményeket.
A katonák személyes felszerelését.
Aztán lesz katona is, normálisabb emberekből, mert ha mindezek megvannak, a korszerű technika már jönni fog, mivel megrendeltük.
Amikor a nehézdandár kész, akkor lehet nézni, mi legyen a következő lépés. Logikusnak tűnik, a közepes dandár.
Egyébként, nálam egy dandár, az egy laktanyát is jelent egyben. A dandár erőket nem szabad elaprózni. Az más kérdés, idővel a Honvédségnek illik jelen lenni minden megyében, aktív alegységgel, bázissal is. Az viszont még az a távoli jövő kérdése.
Jelenleg a realitás, hogy van egy különleges erőnek hívott alakulatunk, ami további fejlesztést fog még biztosan kapni, gondolom. Mert nem hinném hogy kész.
Illetve, látható a nehéz dandár kialakítása, felszerelése, fejlesztése, megszabott határidővel. Tudjuk a technikát nagyjából már, de azt még nem pld., hogy lövész zlj mennyi lesz benne, miféle harctámogatók fognak benne lenni, stb.. Még ott is sok a nyitott kérdés, az érdeklődők számára. Majd megtudjuk.
Közepes dandár, na arról még csak sejtéseink lehetnek, hogy részben gumikerekes lesz. Részben, láncos. Nagyjából ennyi, mást nem hinném hogy tudunk mi itt. Annyira korai az még, hogy a szervezeti felépítéséről agyalni is felesleges nekünk, mert annyira nem tudunk róla semmit.
Valamint van a tartalékos rendszer, most már annyi lábon, mint amennyin egy százlábú áll. Területvédelmi, őrző védő, műveleti, meg mit tudom én még milyen néven fut. Kissé ezt már káosznak kezdem érezni. Nagyon úgy fest, akarják az embert, de nem tudják már mit hogyan, még.
Sorkatonai szolgáltot kitárgyaltuk sokszor már. Tömören, jelenleg és a közeli jövőben, semmiféle feltétele nincs a megvalósításának. Bár én támogatnám, mint ahogy a társadalom idősebb generációja is talán akik voltak sorkatonák.
Megszüntetése egy parlamenti döntés volt, újra megvalósítani, hosszú évek munkája lenne, rengeteg pénz beleölésével.
Hát valami nem attól lesz őrültség mert valaki rámondja ... az érvek ütköztetése pedig a helyes irány kikristályosodásához vezet, a konfliktus mint szubsztancia hajtja előre a fejlődést.
Mo-on a közszféra (így a katonaság is) mindig kevesebbet fog keresni mint a versenyszféra, egyszerűen azért mert - és itt sok közgazdász felcsapna valami tudományt - de talán elég kijelenteni, hogy a világ így van beállva (kivéve a bezzegországot ahol a rendező elvektől eltérően a közszféra 30%al többet keres, de összeomlóban is az államháztartás ((Románia )) ). Namost a közszférát alkalmazó többezres katonaságot oda koncentrálni ahol a versenyszféra sem talál elég munkaerőt ( pl Tata ) az azt jelenti, hogy ezzel (is) versenyeznie kell a laktanyának. Erre merte itt pár ember azt mondani, hogy ez rövid -közép - hosszútávon is gond marad. Mondjátok, hogy Bp-ről, Fehérvárról ingáznak a katonák, de az nem természetes, hogy csak ingázókkal kell megtölteni egy intézményt, gondolom rengeteg bérlet meg albérlet támogatás elmegy erre havonta. Mennyivel helyesebb lenne oda telepíteni egy sokezres "közintézményt" ahol eleve nagyobb a "merítés", ahol nagyobb a tömeg, több a lakos, könnyebben megtelik helyiekkel az intézmény, ők nagyobb eséllyel maradnak is helyben és nem unják meg az ingázást. Tatabányát meg ne említsétek, mert Tatabánya, Környe, Tata, Oroszlány, Komárom ipari parkjaiba már nem fér el több gyár, Fehérvár detto .... az egész É-Dunántúlt elvitték a multik. Amit felhoztok érvnek , hogy "dehát, járnak fiatal hadnagyok Pestről ... pont ez a baj, hogy onnan kell behúzni ide embereket. Ilyen fontosságú intézményt mint az ország legerősebb alakulata olyan stabil alapokra kell építeni amennyire csak lehet, az ingázók tömege pedig kockázat ezt akárhogy is szépíti valaki az marad. A környékre nem lehet beköltözni, mert arany áron van minden talp alattnyi telek, lakás, ház, még a falvakban is, akik költöznének is az ország másik végéről nem tudnak, marad az albérlet, a távol élő család, a szálló, de lehet ez életcél ? Lehet arra a hajlandóságra építeni, hogy mindig lesz valaki aki kalandból, hazafiságból, elkötelezettségből ingázik? Mekkora fluktuációt bír el egy Leo-Hiuz-PZH kezelő gárda? Biztosan mindig lesz a laktanyában elég szakképzett katona? Korom Feri bácsi meg a vezérkar egy része ebbe belebukott, pedig talán nem velük hanem a rendszer sajátosságaival van a gond, hogy hazánkban nem tipikus a munkahely miatti költözés, a katona nem tud annyit keresni mint a versenyszféra dolgozója, a katona élet nem vonzó stb stb. Ha a laktanyák a versenyszféra gyujtópontjaiban maradnak szükségszerű a verseny, amit mint kockázat nem vett figyelembe (?) a vezérkar amikor döntött például Tatáról. Sokkal jobb helye lenne a nagy laktanyáknak a D-Dunántúlon, E-Magyarországon, az Alföld egyes vidékein, ott nincs ilyen öldöklő verseny, a terület távolabb van a nyugati felvevő piacok közelsége miatt a multik által igen kitüntetett nyugat Mo-i területektől.
Mivel versenyezni kell a Honvédség rengeteg "bújtatott" költséget kénytelen elszenvedni, és nem csak a bejárás támogatására, meg az albérlet támogatásokra kell gondolni, sokkal inkább a képzés költségeire. A multi ezzel nagyon komolyan számot vetnek, milliós tételek/fő mennek el arra, hogy folyamatosan pótolni kell a tudást. Érdemes a legerősebb alakulatot ilyen helyzetbe hozni és benne tartani? A tények makacs dolgok, a jelenlegi egyik legnagyobb problémája a Honvédségnek a fluktuáció, a betöltetlen pozíciók, ezt ne kérdőjelezze meg már senki, a laktanyák lokációjával meg a helyzet úgy néz ki konzerválódik.
Aki azzal jön hogy a katonaságot meg kell fizetni és akkor lesz katona az nem érti miről szól a verseny. Lehet emelni a fizetéseken, aztán a multi úgy lövi be a helyi fizetéseket, hogy a juttatás azt garantálja, hogy a munkaereje még éppen megmaradjon, ne menjen el, ha már megtelepült azt fogja célozni és garantálni és ígérni azt a fizetést ami ezt meg is valósítja, ezért van jelentős differenciáltság az országon belül, mert a helyi iparági átlaghoz pozícionálja a helyi fizetéseket . A multi a helyi fizetéseket emeli a katonaság meg az országost kell kordában tartsa, ez így nem fog összejönni, ezzel nem lehet versenyezni.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 247
14 108
113
Vagy fél havi, de azért is egész évben ingyen túlórázhatsz.
A cafetéria meg kb semmit sem ér. Havi 12 000 ft kajapénzt talán. Én nem is számoltam vele sosem.


Igen, fix emelésre lehet pl hitelt felvenni, meg előre kalkulálni. Csak ha utána lesz még egy covid év akkor ki kell rúgni egy halom embert, hogy a maradék megkaphassa az emeltet.
Nekem 400000 a cafetériám évente.
13havi.
Bónusz a cég teljesítményéről függően, kb +1 havi.
Idén covid bónusz 350000 bruttó.
Soha egy percet nem túlóráztam ingyen.
Határozatlan idejű nálunk nem rúgták ki.
Sőt idén a teamunkba +5 embert vettek fel(abból egy nem bírta, lelépett)

Krisss jobb cégeket írt.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD and Catles
T

Törölt tag 008

Guest
Ez a 2022-es januári előrehozás is sima kormánydöntés, nincs mögötte semmilyen jogszabály. Hasukra ütöttek, jön a választás, hát adnak. De még messze január, lehet hogy nem adnak.
Versenyszférában sincs mögötte jogaszabály. Cégeredmény és értékelés függő.
Csak itt nem a kormány üt a hasára, hanem föntebb a táplálékláncban olyan 8-10 vezető aki a pénztömeget legörgeti hasraütés szerűen.

Nekem 400000 a cafetériám évente.
Vagyis brutto 33k aminek elég fos adózása van és korlátozottan és limitáltan elosztható.
Ennyivel nem is számolok.
 
  • Tetszik
Reactions: Galthran and Vogon