A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

silversisko

Active Member
2011. december 15.
159
161
43
molnibalage soha nem szoktam ilyen vitához hozzászólni, de Pal nincs és most egy ideig nem fog tudni reagálni ezért teszem .... csak amikor néha mások magas labdát dobnak fel neked te azt kíméletlenül leütöd...

Pal mondanivalójában Horthy nem szerepelt, azt csak te képzelted oda... Ő Klebersberg Kúnóra vonatkoztatva tett egy megjegyzést, hogy mit gondolhatsz felőle....

Szóval, ha te lennék akkor most azt írnám, hogy a szövegértés hiánya okozza a PISA teszteken hazánk elvérzését és ez látszik is ezeken a hozzászólásokon. :)

De nem te vagyok, nem kezdek el sértegetni senkit sem, bár ideteszem Pal eredeti megjegyzését és a te válaszod ide vonatkozó részét is....

Igen, ez a kulonbseg a konzervativok es a szelsosegek (nacik, kommunistak, liberalisok, zold, mikor mi a nevuk) kozott. Mig a konzervativ ember inkabb sajnalja a megtevesztett masik embert, probalja felvilagositani (Klebersberg sem azt mondta, hogy oljuk le a sok hulye szoci cseledet, hanem iskolakat epittetett, bar neked gondolom o egy Horthysta fasiszta...) es kesz a megbocsajtasra (de legalabbis megprobalja) addig a te oldalad csak a gyuloletet ismeri es nem tekinti embernek az ellenfelet.

Az összes írásom arról szól, hogy felvilágosítani próbáljuk a társszerzőkkel a társaságot...
A többi részére meg nem reagálnék, mert polidili, csak röviden. Horthy nem volt szerintem fasiszta, hogy nagy államférfi sem, az is biztos. Egy volt a történtelem sok diktárora közül.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 060
4 015
113
Hát az, hogy 14 év alatt kb. 500 teherautót gyártott a Rába, nem (csak) az ő hibájuk. A gyártási kapacitást valahol összhangba kell hozni a megrendelésekkel, különben a nyakukon maradnak a gépek, és borul a költségvetésük. Lehet, hogy nem a legolcsóbbak, de a legkisebb ráfordítással náluk lehet fejleszteni, és szakemberekből is jobban állnak, mint a még szóba jöhető 2-3 cég. Ha régen meg tudtuk csinálni a FUG-ot, és a D-944 PSZH-t nagy mennyiségben, magyar fődarabokkal, akkor szerintem egy korszerű jármű licenszével, talán mi is elboldogulnánk. Tudom hogy voltak problémák a harcjárműveinkkel, de ezek főleg abból adódtak, hogy a gyártó kapacitás akkor elégtelen volt a megrendelt nagy mennyiségre. Bár most is ilyen problémánk lenne, de ettől nem kell tartani!
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 712
113
Azért elég kevés harckocsiból átalakított PSZH van rendszerben jelenleg. Izraelen kívül tart rendszerben ilyesmiket még valaki nagyobb mennyiségben?
 
  • Tetszik
Reactions: marton

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 712
113
Ami a PSZH-k páncélvédelmét illeti, csak az elmúlt évtizedekben izmosodtak meg, de a kérés az, hogy ennek egy hagyományos konfliktus során, mennyire van értelme?
A hidegháború éveiben is csinálhatták volna vastagabbra a páncélzatot, mégsem erőltette senki.
 
  • Tetszik
Reactions: marton
M

molnibalage

Guest
Ami a PSZH-k páncélvédelmét illeti, csak az elmúlt évtizedekben izmosodtak meg, de a kérés az, hogy ennek egy hagyományos konfliktus során, mennyire van értelme?
A hidegháború éveiben is csinálhatták volna vastagabbra a páncélzatot, mégsem erőltette senki.
Más jellegű konfliktusokra készültek.
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 344
77 002
113
Ami a PSZH-k páncélvédelmét illeti, csak az elmúlt évtizedekben izmosodtak meg, de a kérés az, hogy ennek egy hagyományos konfliktus során, mennyire van értelme?
A hidegháború éveiben is csinálhatták volna vastagabbra a páncélzatot, mégsem erőltette senki.

A szárazföld is elmozdult abba az irányba mint a légierő azaz kevés de az a legjobb legyen.Szerintem ez nem jó és nem csak azért mert 10 eszköz egyszerre csak 10 helyen tud lenni ellenben 20 meg 20 helyen hanem azért amit egy tábornok mondott miszerint az az harceszköz amit nem mersz használni mert tartasz annak elvesztésétől az nem harceszköz hanem csak kiállítási tárgy.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 060
4 015
113
A szárazföld is elmozdult abba az irányba mint a légierő azaz kevés de az a legjobb legyen.Szerintem ez nem jó és nem csak azért mert 10 eszköz egyszerre csak 10 helyen tud lenni ellenben 20 meg 20 helyen hanem azért amit egy tábornok mondott miszerint az az harceszköz amit nem mersz használni mert tartasz annak elvesztésétől az nem harceszköz hanem csak kiállítási tárgy.
Azért vannak kivételek, akik fontosnak tartják a mennyiséget is a minőség mellett, és ezért hajlandóak akár erőn felül is költeni a hadseregre. Igen, nálam ilyen Románia, Lengyelország. De a volt Jugoszláv utódállamok is megtartották, korszerűsítették a régi technikát, miközben újat is építenek, beszereznek. Persze a hidegháborús mennyiségek azért nem hiszem, hogy vissza jönnek, de egyenlőre kapacitása sem lenne a fegyvergyáraknak nagyobb mennyiségek gyártására. A korszerűbb technikán kívül, azért is szálltak el úgy az árak, mert hirtelen nagyobb lett a kereslet, mint a kínálat. Lsd. harckocsik!
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram and tonyo

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 425
113
nem mert nem képes...
14 év alatt ~500db az neked mióta mennyiség?
Ha csak a Rába lehet a befutó, akkor inkább ne is kezdjünk hozzá, mert ugyan az a szopástenger lesz belőle, mint mikor a PSZH-t erőltettük és az akkori Rába (amelyik épített rendszeresen járművet ellentétben a mai teherautómanufaktúra és cimkegyárral) is vért hugyozott... oszt oszkár bácsi meg nem gyütt :D

A Rába egy nagyvállalat, annak minden terhével és előnyével. Magyarul, annyit gyárt le, amennyi megrendelést kap. A nagyvállalatiság előnye, hogy egy nagyobb megrendelés esetén felfuttatja a termelését, elég gyorsan. Egy kisebb vállalkozás ezt nem tudja megtenni. Amennyiben megvesszük egy harcjármű liszenszét, akkor ott nagy beruházás kell a gyártás beindításához. Erre hazánkban és máshol is csak nagyvállalat képes. Ráadásul ha élvezi az állam anyagi támogatását, akkor meg pláne.
Gépgyártásban, azon belül nehéz járműgyártásba a Rába az egyetlen hazai érdemleges szereplő.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 860
113
A Rába egy nagyvállalat, annak minden terhével és előnyével. Magyarul, annyit gyárt le, amennyi megrendelést kap. A nagyvállalatiság előnye, hogy egy nagyobb megrendelés esetén felfuttatja a termelését, elég gyorsan. Egy kisebb vállalkozás ezt nem tudja megtenni. Amennyiben megvesszük egy harcjármű liszenszét, akkor ott nagy beruházás kell a gyártás beindításához. Erre hazánkban és máshol is csak nagyvállalat képes. Ráadásul ha élvezi az állam anyagi támogatását, akkor meg pláne.
Gépgyártásban, azon belül nehéz járműgyártásba a Rába az egyetlen hazai érdemleges szereplő.
A Rábánál az a baj hogy a politika túlságossan beleszol a gyártásba, fejlesztésekbe.Ráadásul a lehető legroszabb írányban. Ha a politika kivonulna belöle és nem a zsebét nézné hanem átadná azoknak az embereknek akik piac és egyéb szempontokat néznek akkor jóval előrébb tartanánk. Sajnos ezért nem nem lesz itthon normális hadipar. Legfeljebb egy két multi leányválalatta. Mint írtam korábban térségből azért is tartannak előbbre mert az állam nem zsebes lehúzásként tekint az iparra és nem szol bele mindenbe. Ezért IS tartanak ott. Nem nem az iparban vagyok mint egyszerű ember én ezt látom itthon. Szerintem ezzel nem vagyok egyedül.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 060
4 015
113
A Rábánál az a baj hogy a politika túlságossan beleszol a gyártásba, fejlesztésekbe.Ráadásul a lehető legroszabb írányban. Ha a politika kivonulna belöle és nem a zsebét nézné hanem átadná azoknak az embereknek akik piac és egyéb szempontokat néznek akkor jóval előrébb tartanánk. Sajnos ezért nem nem lesz itthon normális hadipar. Legfeljebb egy két multi leányválalatta. Mint írtam korábban térségből azért is tartannak előbbre mert az állam nem zsebes lehúzásként tekint az iparra és nem szol bele mindenbe. Ezért IS tartanak ott. Nem nem az iparban vagyok mint egyszerű ember én ezt látom itthon. Szerintem ezzel nem vagyok egyedül.
Azért "államosították" a nyugdíjpénzünkből, mert hosszútávú terveik vannak vele. És igen, beleszólnak a fejlesztésekbe, de láthatólag sokszor csak ablakon kidobott pénz marad, mint például a RÁBA VZF(Védett Zárt Felépítmény). Viszont olyanról, amit kisebb országok már megcsináltak, hogy sorozatvetők, lövegek legyenek integrálva, még mindig nem hallottunk. Gondolom azért sem, mert amíg hozzájuk tartozó rakétákra, lőszerekre nem szánunk pénzt, addig maximum parasztvakításra tudnánk használni. Azért ezekből én inkább gyártanék pár példányt, amikhez szereznék rendes muníciót. Ezek felhasználásával gyűjthetnénk a tapasztalatot(-/+), hogy később egy nagyobb megrendelés reményében, már egy kiforrottabb technika álljon a rendelkezésünkre.
 

Matróz Kommandó

Well-Known Member
2017. március 21.
1 102
3 816
113
Egy piaci konkurense elől vásárolták vissza a RÁBA többségi tulajdonrészt, mert nagy valószínűséggel egyszerűen bezárta volna. Ahogy annak idején a MOL visszavásárlását is éveken át rossz döntésnek tartotta a liberális közgazdasági elit, most mikor kiderült hogy mégse, mélyen hallgatnak.
A RÁBA továbbra is tőzsdei cég, döntései mögött mindig üzleti érdek húzódik. A VZF-et KF támogatás alapján fejlesztették, ahogy a KOMMONDOR is az alapján készült. Magyarországon nehézgépgyártás van, hadiipar nincs, pedig messze a legjobb üzlet a világon mindenhol.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 425
113
A Rábánál az a baj hogy a politika túlságossan beleszol a gyártásba, fejlesztésekbe.Ráadásul a lehető legroszabb írányban. Ha a politika kivonulna belöle és nem a zsebét nézné hanem átadná azoknak az embereknek akik piac és egyéb szempontokat néznek akkor jóval előrébb tartanánk. Sajnos ezért nem nem lesz itthon normális hadipar. Legfeljebb egy két multi leányválalatta. Mint írtam korábban térségből azért is tartannak előbbre mert az állam nem zsebes lehúzásként tekint az iparra és nem szol bele mindenbe. Ezért IS tartanak ott. Nem nem az iparban vagyok mint egyszerű ember én ezt látom itthon. Szerintem ezzel nem vagyok egyedül.

Nos, a Rába állami vállalat lényegében. Viszont a civil piacra dolgozik keményen és nyereséges. Az államnak gyártott termékei kis szériásak, nem ebből él meg. Honvédségi teherautók, tűzoltóautók, stb., ami az államnak megy. Talán busz alvázak, főegységek még, amire ráfoghatjuk hogy az állam is akarja ? Minden más versenyszférás termék, alapvetően exportra termelnek, Amerikába is, nem is keveset.
A kamionpótkocsik szerte Európában, szinte mind Rába alvázon futnak, ha megnézed őket. Ami a fejlesztéseket illeti, szerintem nem tud beleszólni senki kívülről a műszaki tartalmakba. Legfeljebb megadja milyen járművet kér és akkor azt építik meg neki.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 860
113
Nos, a Rába állami vállalat lényegében. Viszont a civil piacra dolgozik keményen és nyereséges. Az államnak gyártott termékei kis szériásak, nem ebből él meg. Honvédségi teherautók, tűzoltóautók, stb., ami az államnak megy. Talán busz alvázak, főegységek még, amire ráfoghatjuk hogy az állam is akarja ? Minden más versenyszférás termék, alapvetően exportra termelnek, Amerikába is, nem is keveset.
A kamionpótkocsik szerte Európában, szinte mind Rába alvázon futnak, ha megnézed őket. Ami a fejlesztéseket illeti, szerintem nem tud beleszólni senki kívülről a műszaki tartalmakba. Legfeljebb megadja milyen járművet kér és akkor azt építik meg neki.
Az a baj hogy ép azokba a kis szériákba "szól" bele az állam.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 060
4 015
113
Egy piaci konkurense elől vásárolták vissza a RÁBA többségi tulajdonrészt, mert nagy valószínűséggel egyszerűen bezárta volna. Ahogy annak idején a MOL visszavásárlását is éveken át rossz döntésnek tartotta a liberális közgazdasági elit, most mikor kiderült hogy mégse, mélyen hallgatnak.
A RÁBA továbbra is tőzsdei cég, döntései mögött mindig üzleti érdek húzódik. A VZF-et KF támogatás alapján fejlesztették, ahogy a KOMMONDOR is az alapján készült. Magyarországon nehézgépgyártás van, hadiipar nincs, pedig messze a legjobb üzlet a világon mindenhol.
A stratégiai cégek visszavásárlása/államosítása jó döntés volt. Max. a mikéntje nem. Gondolok itt a beígért egyéni nyugdíjszámlák elmaradására, és az offshore cégeken keresztül bejövő gázra. Még ha a gáz világpiaci árának csökkenése folytán még így is olcsóbb, mint a szociknál. K+F támogatást exportorientált, magas hozzáadott értéket képviselő, versenyképes, innovatív fejlesztésekre adnak. Ha a RÁBA VZF és a Komondor ilyenek, akkor ezt még sok más fejlesztésre is ráfoghatjuk.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 860
113
-Rosomák
-PT-91 es. Egyébként a mi T-72 et is lehetne nyugodtan modernizálni. Egy modernizálás/felújítás során csak maga a nyers tartály maradna meg. Talán még a löveg. Az összes többi rendszer kuka. Még a motor is. Nem hinném hogy a felfüggesztés/Lánc/Torony/tartály kívül oly nagy eltérés lenne a különböző helyen gyártót M verziók között.
-grom manpads most olvastam nemrég hogy a lengyel védelmi minisztérium közel 1300 db ot rendelt még. Pál.
-Ha a Krub drága akkor megfelel a 6x6 os is. És így tovább.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 224
119 894
113
A stratégiai cégek visszavásárlása/államosítása jó döntés volt. Max. a mikéntje nem. Gondolok itt a beígért egyéni nyugdíjszámlák elmaradására, és az offshore cégeken keresztül bejövő gázra. Még ha a gáz világpiaci árának csökkenése folytán még így is olcsóbb, mint a szociknál. K+F támogatást exportorientált, magas hozzáadott értéket képviselő, versenyképes, innovatív fejlesztésekre adnak. Ha a RÁBA VZF és a Komondor ilyenek, akkor ezt még sok más fejlesztésre is ráfoghatjuk.
Hát a komondor még csak-csak, de a VZF?
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Magyarországon nehézgépgyártás van, hadiipar nincs, pedig messze a legjobb üzlet a világon mindenhol.
Ez így van. Akad is olyan ország, amit kb csak a hadiipar mozgat. Ezért is kell minden évben háborúznia valahol, plusz nem létező veszélyekkel riogatnia a kicsiket, hogy az ő termékeit vegyék, mert máskülönben nem lenne profit.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Ez így van. Akad is olyan ország, amit kb csak a hadiipar mozgat. Ezért is kell minden évben háborúznia valahol, plusz nem létező veszélyekkel riogatnia a kicsiket, hogy az ő termékeit vegyék, mert máskülönben nem lenne profit.


Arra az országra gondolsz, amelyik eladja a rakétáját(AMRAAM), majd engedélyt kell kérni, hogy a kifizetett rakétát használd?!?

Egy "hatékony" háborús protokoll! :(

Költséghatékony! Az Eladónak!!!
Vizuális tipus vagyok:

:cool: v. :oops:

Vajon ...ki kicsoda...?​
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo