A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 895
4 405
113
És miben nyújtana többet nekünk egy M777, ird le nekem kérlek. Nekem, max az alacsonyabb tömeg jut eszembe, de hányszor szállitanánk mi helikopterrel? Persze, kicsit nagyobb tűzgyorsaság, kicsit kevesebb személyzet, de megéri a darabonkénti 5 milliót nekünk? Nem. Önjáró tüzérség kell, ezt meg tartaléknak felújitva, toldozgatva foltozgatva.

Szinte mindenben. Az alacsonyabb tömeg sem hátrány, ami nemcsak a helikopteres mozgatásban jelentkezik. Az M777 2.5 percen belül tűzkész állapotba hozható, míg a D-20-ra 8 perc volt a szint, de gyakorlott kezelők is csak 5 perc alá tudták vinni (persze mindkettő tovább csökkenthető gyakorlott kezelők esetén). Ez sokat számít, főleg, hogy a 2sz1 is 3 perc fölött volt kicsivel.
A lőtávolság különbség sem elhanyagolható, plusz kipróbált precíziós lövedékek is elérhetők (Excalibur, BONUS stb...).
És az itt szokásos papírformák össszehasonlítgatásán túl a legjelentősebb szakmai érv a D-20 ellen, hogy az egy ágyútarack, mely csövét nem tudom 45 fok fölé emelni. Ez azt jelenti, hogy ilyen csőemelkedés mellett nem tudok egy olyan fedezőgerinc mögött kilövést biztosítani, amely valamennyire védhet a földi felderítés, esetleg az ellentűz ellen, rejti a mozgást. Mivel a felderítés/tűzmegfigyelés máig is legfontosabb eleme az előretolt figyelők, nem mindegy, hogy milyen az ellenük való rejtési lehetőségem. Az M777-et 71 fokik lehet emelni.
Állítólag pontos fegyver, 24 km-en kisebb szórást produkál, mint a D-20 17 km-en, így csökken az adott feladathoz felhasznált lőszermennyiseg. Ez némileg kompenzálja a kisebb tűzgyorsaságot.
Úgy emlékszem, hogy az 5 millában benne volt a tűzvezető rendszer, GPS/INS, parancsközlő szg (löveg indikátor), talán kezdősebesség mérő, kiképzés, oktató eszközök és még a fene tudja...
A D-20 már meg sem közelíti ezt.

Én is önjáró párti vagyok, de lehetnek esetek, amikor marha jól jönne a helikopteres szállíthatóság (pl.: kiadós esőzés után egy domboldalban kellene mielőbb TÁS-t foglalni a szintén sárba ragadt ellenség ellen).
 

arpikav

Well-Known Member
2018. január 2.
362
787
93
A tűzérség fejlesztésben elvileg tűzvezető rendszer beszerzése is szerepel. A D-20 ok biztos hogy maradnak egy ideig még. Lőszer is szerzünk be elvileg hozzájuk. Na majd jön arpikav és infokat csöpögtett :)
Ha április után nem borul a bili, akkor az elképzelés önjáró 155-ről szól.
Van azért egy kis "zűrzavar" az éterben, a lengyelek velünk kapcsolatban állandóan a KRAB-ot emlegetik, én meg azt hallottam, hogy egy kerekes esélyesebb...
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 764
65 058
113

arpikav

Well-Known Member
2018. január 2.
362
787
93
Jobbára a cseheket említi, persze nem ok nélkül. A számaik viszont szerintem nem pontosak, 12 gripen, 44 tank, 600 btr, 30 loveg...
A 12 Gripen nem helyes, de itt egy régebbi infot használtak, amikor 2 db károsodást szenvedett és egy ideig hiányoztak az állományból.
A szárazföldi nagyjából ül;)
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 859
113
Ha április után nem borul a bili, akkor az elképzelés önjáró 155-ről szól.
Van azért egy kis "zűrzavar" az éterben, a lengyelek velünk kapcsolatban állandóan a KRAB-ot emlegetik, én meg azt hallottam, hogy egy kerekes esélyesebb...
Hát a KRAB és egy kerekes közt azért pár millia (euró) árkülönbség befekszik :) Nem hiábba a láncosat erőltettnék a lengyelek.
Visszatérve számunkra az állomány nagyságához képest az a 600 db? BTR nem sokk? Nehogy félre értsetek. De ekkora mennyiséget fent tartani gazdaságos? A nagyrésze ráadásul elavult kontsrukció. Ha lenne megfelelő létszámú tartalékos állomány oda még elmenne.
 

arpikav

Well-Known Member
2018. január 2.
362
787
93
Hát a KRAB és egy kerekes közt azért pár millia (euró) árkülönbség befekszik :) Nem hiábba a láncosat erőltettnék a lengyelek.
Visszatérve számunkra az állomány nagyságához képest az a 600 db? BTR nem sokk? Nehogy félre értsetek. De ekkora mennyiséget fent tartani gazdaságos? A nagyrésze ráadásul elavult kontsrukció. Ha lenne megfelelő létszámú tartalékos állomány oda még elmenne.
Ezek egy része tárolásban van. Nem tudok róla, hogy terveznék a tartalékosoknál...
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
715
113
Remélem a lengyelek jól lobbiznak KRAB ügyben,,, szerintem ha veszünk valamit, azt fél évszázadra vesszük,, szóval akkor inkább az ürősebb cucc. ;)
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 764
65 058
113
Ha április után nem borul a bili, akkor az elképzelés önjáró 155-ről szól.
Van azért egy kis "zűrzavar" az éterben, a lengyelek velünk kapcsolatban állandóan a KRAB-ot emlegetik, én meg azt hallottam, hogy egy kerekes esélyesebb...
Ha lengyel akkor passz, Krab,Gvozgyika láncos, Rak 120-as, Dana 152mm. Nekik sincs alternatívájuk a kerekes önjáróra a Danán kívül, amire ráférne egy refitt már. Szóval nem lengyel. A másik két V4-nél elméletileg van bőven Dana változat, és hozzá upgrade.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 137
119 513
113
Hát a KRAB és egy kerekes közt azért pár millia (euró) árkülönbség befekszik :) Nem hiábba a láncosat erőltettnék a lengyelek.
Visszatérve számunkra az állomány nagyságához képest az a 600 db? BTR nem sokk? Nehogy félre értsetek. De ekkora mennyiséget fent tartani gazdaságos? A nagyrésze ráadásul elavult kontsrukció. Ha lenne megfelelő létszámú tartalékos állomány oda még elmenne.
Mivel nincsenek fenntartva hanem alkatrészekként szolgálnak a maradéknak ezért meglehetősen gazdaságos :D
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 764
65 058
113
De van, a Kryl, ami az Atmos lengyel változata.
Ok, tényleg van, de ez nálam csak afféle fél megoldás. -10-ben töltögetni mikor most is fáznak a katonáink és csak +5-0 fok van na meg esőben nem épp hatékonyság bagy morál növelő egy ilyet. Bár erről leginkább neked lehetnek tapasztalataid, nekem csak a xar időről vannak.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 859
113
Még a Kryl is minőségi ugrás lenne a jelenlegi rendszerhez képest. Ha egyszer elkezdünk a lengyelektől vásárolgatni reméljük más beszerezhető cuccok is követni fogják. Minnél több mindent vásárolgatunk rendszerekből,annál kedvezőbb árrat tudunk kialkudni.
Remélem be fog indulni ez a jó irány!
 
  • Tetszik
Reactions: tomsinner