A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
http://real.mtak.hu/77919/1/HT20181_60_74_u.pdf
Jobbágy Zoltán – Porkoláb Imre – Bakos Csaba Attila – Komjáthy Lajos – Mezõ András – Czeglédi Mihály – Farkas Sándor – Sztankai Krisztián A Jó Állam – Hatékony Haderõ A Ludovika Kutatócsoport összesített kutatási jelentése1 – 1. rész DOI 10.17047/HADTUD.2018.28.1.58

A kutatócsoport kvalitatív módszerrel, a vonatkozó nemzetközi elméletekbõl kiindulva, hangsúlyt a hatékony haderõre helyezve, a hadelmélet és hadviselés terén bekövetkezett változásokat maximálisan figyelembe véve folytatott kutatótevékenységet. Kiemelt figyelmet fordított a civil-katonai együttmûködés, a fegyveres erõk, valamint a rendvédelmi szervek, és nemzetbiztonsági szolgálatok együttes tevékenysége vizsgálatára.


A kutatócsoport tevékenysége egyértelmûvé tette, hogy a modern hadelméletnek a nem katonai tényezõkkel és szereplõkkel is számolni kell és bizonyította, hogy ez közelebb viszi a hagyományos értelemben vett hadelméletet, hadmûvészetet és hadviselést a közös civil-katonai kutatásokhoz. A folyamatosan változó biztonsági környezet újból és újból kihívások elé állítja az
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Szerintem meg nem fog. Amúgy meg teljesen érthető ha ragaszkodunk az elveinkhez. A szart meg ők keverték meg ukránban. A moslékot viszont velünk akarják lenyeletni. Ha meg is nyirbálják a tagságunkat akkor se szabadna nekik engedni. Mert utána következik erdély, délvidék és így tovább a kisebbségi (magyar) jogok megnyirbálása.

Ezért nem fognak "nyirbálni" semmit. Sima szöveges nyomásgyakorlás, hátha "beszarunk".

Nem is fogunk engedni, remélem. A NATO tagságunk úgy sem garancia az ország katonai védelmére, pláne nem a szomszédaink ellenében.

A szomszédok ellenében egyáltalán nem, kivéve Ausztria (de velük nem valószínű, hogy összepattannánk katonailag az elkövetkezendő évtizedekben), Szerbia és Ukrajna (ez utóbbi ellen már nem sokáig valószínűleg... ha nagyon fel akarják őket venni).


Annyit azért hozzátennék a cikkhez, hogy a Getac nem amerikai, hanem tajvani gyártó. Amúgy ők gyártják a (tudomásom szerint) világon a legnagyobb teljesítményű "Mil-Spec-ultra rugged" notebookot, az X500-ast. Na az tényleg fasza (és egyedülálló) cucc.

Ezek nem katonai,hanem ipari laptopok, a gyártó pld. Az egyik induló típust kifejezetten autószerelő műhelyeknek ajánlja... írva nagy eltérés.....

A cikkben emlegetett katonai szabvánoknak megfelelőség pedig finoman szólva nem az, amit tud...

Neked muszáj mindig kárognod?

"Semi-Rugged
MIL-STD 810G certified (vibration,
temperature, shock, altitude and humidity)
IP52 certified
3 foot drop - 26 faces (non-operational)
Covered ports"

https://us.getac.com/notebooks/s410/specs.html

Én úgy látom, pont ez van írva a cikkben is.

Amúgy valóban, ez nem "ultra rugged", csak "semi rugged".
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Nálunk a cégnél az energiásoknak Cat okosa van. Hőkamerával és egyéb olyan funkciókkal amikre egy épületgépésznek szüksége van. A funkciók fele,harmada használható még "talán" katonai felhasználásra is. Igaz a körülményektől függően.


Abba, vagyis a következő modelljükbe meg lassan már belepakolhatnák a Lepton 3-ast is, mert a jelenlegi 80x60-as felbontás nagyon gyér...
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Fejlődik a katasztrófa, pardon honvédelem. Nem is, inkább katasztrófavédelem. Áh, hagyjuk sok ez mára nekem.
Kapacitásbővítés
Új eszközök a károk enyhítésére
Több mint kétmilliárd forintból fejleszti katasztrófavédelmi eszközparkját a Magyar Honvédség. A korszerűsítésben és a képességek fejlesztésében leginkább érintett alakulatok egyike a szentesi műszaki ezred.
"A 2,215 milliárd forint összköltségű beruházás keretében korszerű infokommunikációs eszközökkel, széles sávú rádiókkal, kétéltű szállítókapacitással, nagy teljesítményű benzines hordozható tisztavíz- és zagyszivattyúkkal, 300 köbméteres elasztikus üzemanyag-tartályokkal, kármentő ponyvákkal, táborikonyha-készletekkel, búvárfelszerelésekkel, gumicsónakokkal és csónakmotorokkal, különleges hordozható, vegyi azonosító műszerekkel, védőruhákkal, mentőmellényekkel, mentőövekkel, nehéz földmunkagépekkel és nehézgép-szállító szerelvényekkel bővül a Magyar Honvédség eszközparkja."
https://honvedelem.hu/cikk/109728_kapacitasbovites
1000x665@sz1.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 842
113
Fejlődik a katasztrófa, pardon honvédelem. Nem is, inkább katasztrófavédelem. Áh, hagyjuk sok ez mára nekem.
Kapacitásbővítés
Új eszközök a károk enyhítésére
Több mint kétmilliárd forintból fejleszti katasztrófavédelmi eszközparkját a Magyar Honvédség. A korszerűsítésben és a képességek fejlesztésében leginkább érintett alakulatok egyike a szentesi műszaki ezred.
"A 2,215 milliárd forint összköltségű beruházás keretében korszerű infokommunikációs eszközökkel, széles sávú rádiókkal, kétéltű szállítókapacitással, nagy teljesítményű benzines hordozható tisztavíz- és zagyszivattyúkkal, 300 köbméteres elasztikus üzemanyag-tartályokkal, kármentő ponyvákkal, táborikonyha-készletekkel, búvárfelszerelésekkel, gumicsónakokkal és csónakmotorokkal, különleges hordozható, vegyi azonosító műszerekkel, védőruhákkal, mentőmellényekkel, mentőövekkel, nehéz földmunkagépekkel és nehézgép-szállító szerelvényekkel bővül a Magyar Honvédség eszközparkja."
https://honvedelem.hu/cikk/109728_kapacitasbovites
1000x665@sz1.jpg

Azért ezek nagy része hadi használatra is elengedhetetlen egy műszaki ezrednek.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Azért ezek nagy része hadi használatra is elengedhetetlen egy műszaki ezrednek.
Csak tudod az borzasztó irritáló, hogy állandóan a katasztrófavédelmis szöveget tolják az arcunkba, mintha nem tudnánk felfogni, vagy megérteni, hogy a honvédségnek hadi használatra is kellenek cuccok, sőt inkább arra, mint katasztrófavédelemre. Mindig minden beszerzést úgy kommunikálnak, hogy azért kell a honvédségnek, mert az a katvéd2, és akkor a civileknek milyen jó lesz. Komolyan menjenek már a p*csába ezzel. Nekem máig felfoghatatlan hogy a cseh lincenszes fegyvergyártásra nem próbáltak meg hasonló szöveget kitalálni, hogy hát azért kell a Bren 2, mert ha árvíz van, az üresen álló házakra valamivel kell vigyázni... Unom már ezt a fajta kommunikációt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 842
113
Csak tudod az borzasztó irritáló, hogy állandóan a katasztrófavédelmis szöveget tolják az arcunkba, mintha nem tudnánk felfogni, vagy megérteni, hogy a honvédségnek hadi használatra is kellenek cuccok, sőt inkább arra, mint katasztrófavédelemre. Mindig minden beszerzést úgy kommunikálnak, hogy azért kell a honvédségnek, mert az a katvéd2, és akkor a civileknek milyen jó lesz. Komolyan menjenek már a p*csába ezzel. Nekem máig felfoghatatlan hogy a cseh lincenszes fegyvergyártásra nem próbáltak meg hasonló szöveget kitalálni, hogy hát azért kell a Bren 2, mert ha árvíz van, az üresen álló házakra valamivel kell vigyázni... Unom már ezt a fajta kommunikációt.

A civileket szidd miattuk van nem a katonák akarják,hogy úgy gondoljanak rájuk mint egy haszontalan semmirevaló kellékre ami csak zsákot pakolni jó árvízkor.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
A civileket szidd miattuk van nem a katonák akarják,hogy úgy gondoljanak rájuk mint egy haszontalan semmirevaló kellékre ami csak zsákot pakolni jó árvízkor.
Én nem vagyok meggyőződve erről. Szerintem szimplán csak a kommunikáció van elcseszve, és pont ezért gondol így rátok az egyszeri civil, mint ahogyan azt írtad.
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
764
1 898
93
"A 2,215 milliárd forint összköltségű beruházás keretében ..., kétéltű szállítókapacitással, ....... bővül a Magyar Honvédség eszközparkja."

Ez vajon ténylegesen kétéltű eszközök beszerzését jelenti?
Egyáltalán mennyi PTSZ lehet használható itthon?
Ebben a kategóriában vajon lehetséges lenne orosz eszköz beszerzése? Ehhez hasonló képességű járművet nem is tudom honnan lehetne beszerezni.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 000
113

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Ez vajon ténylegesen kétéltű eszközök beszerzését jelenti?
Egyáltalán mennyi PTSZ lehet használható itthon?
Ebben a kategóriában vajon lehetséges lenne orosz eszköz beszerzése? Ehhez hasonló képességű járművet nem is tudom honnan lehetne beszerezni.
Szentendrén állandóan láttam egyet, szóval egy tuti van. És vagy a régi betonkapu volt nagyon erős, vagy az gyenge, de mikor bontották vele tavaly, nagyon küszködött. :D
 

tomcat1

Well-Known Member
2014. december 30.
2 370
2 568
113
A kommunikáció alakult a társadalomhoz nem fordítva.
Én azt gondolom, hogy direktbe 'fű alatt' van elővezetve minden dolog, amire ezen a téren költenek.
Belföldre is és külföldre is gondolva az ilyen kommunikációval. Oka lehet, pl a figyelem elkerülése. Célja? Nem tudom, csak ötletem van.
Persze egy karabély, vagy MBT beszerzést nem lehet uniós katasztrófa védelem alá besúvasztani. De a túlnyomó többséget talán.
Ez ilyen lopakodó fegyverkezés :)
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
764
1 898
93
Szerintem inkább PTSZ-felújítás lesz. Már tavaly megjelent.
http://ted.europa.eu/TED/notice/udl?uri=TED:NOTICE:61720-2017:TEXT:HU:HTML&src=0

Oroszt nem.

De hát az már egy éve volt. 8 db felújítása valami 550 millió Ft-ért. Az még csak most fog realizálódni?

Egyébként meg miért nem lehet ilyen kategóriában oroszt? Kétéltű szállító jármű. Akár ténylegesen is lehet civil beszerzés.
Egyébként nekem a kedvencem a Vityaz DT széria. Néhány darab a katasztrófavédelemnek abszolút racionális lenne (hogy ne T-72-t kelljen elővenni, ha leesik a hó!)
Az aztán mindenhol elmegy, elképesztő felvételek vannak a videómegosztón.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Akinek szüksége van ilyen jellegű fejlesztésre, az sosincs efféle csoportokban. Eleve azok csak a legritkább esetekben olvasnak, azért írnak úgy ahogy. Ergó, fölösleges volt.


A bejegyzésem beugrató jellegű volt. Nem is hoztam létre helyesírási topicot, csak jelezni szerettem volna, hogy elég meddő a téma....