A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 279
113
Hmm... Vajon elmegy ott ahol az UAZ? Hogy kell elképzelni egy honvéd mentését? Mondjuk gyakorlaton pl kiesik a helikopterből vagy leesik a platorol, lábon lövi magát pl. Mentőt hívnak vagy saját mentőt hívnak a laktanyabol? Ha tényleges háborús szituáció lenne akkor a honvédségi mentőautó vagy mentobusz hordanak ki a sok sebesültet vagy besegitene a civil mentő autó , helikopter is? Honnét van egyébként gyakorlata egy honvéd orvosnak vagy nővérnek ha csak a laktanyában rendelnek és gyakorlatokon csak eljátsszák néha hogy valaki megserul?

Nekünk egyszer Egervölgyben kellet mentés. Egy pkm beragadt a BMP-ben, menet közben, A srác kivette a lőrésből a fegyvert, a csőben lévő lőszer kiment bent, a deszanttérben. Pattogott mindenfelé, kimenni nem tudott a páncélzat miatt. Bent az egész raj. Egy comblövéssel megúszták. Oda kellett mentő azonnal. Megúszta a srác, mert nem ért eret, csontot a lőszer. De az Uazt nem nevezném mentőnek, már ami akkor volt. Inkább sebesültszállító, vagy halottszállító kifejezés illett volna rá. Azért megoldották a dolgot, mert zlj lövészeten a zlj egészségügy is kint van. Ott már volt komolyabban képzett szanitéc. Nem sorállományú. Gondolom a mai mentők már komoly felszereltséggel bírnak, nem mint akkoriban nekünk volt.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 819
117 992
113
Nem akarok menősködni, de nekem a sorkatonaság alatt az első célom az volt, hogy az egészet túléljem.. Volt egy cigó géppuskás, aki mikor elakadt a heveder, odament a hadnagyához és azt mondta, "hadnagy elvtárs, nem működik". Közben a hadnagy elvtárs hasa felé mutatott a PKM cső, meg bőszen hutogatta a felhúzó kart és ezután az elsütő billentyűt. láttam a hadnagyon, hogy köpninyelni nem tud a meglepitől, és mire magához tért, csak annyit próbált, hogy a cső lőirányát a hasa felől egy kicsit eltolja. Persze nem sült el a géppuska, de valszeg akinek a hasa felé mutatott is élt át kellemetlen pillanatokat. De, ezt akkor senki sem kötötte a sorosok orrára, de azért gyanítottuk, hogy a gatya telement...
Hát ilyenért már láttam instant fejberúgást :D
 
  • Tetszik
Reactions: endre and szuvorov

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 819
117 992
113
Kriss nem tudom ma mi a módi, de akkoriban a lövészteknőbe fekvő katona a két lábam közé kettő pukkancsot is bedobtak azzal, ha nincs szerencsém, nem lesz szükségem sem nőre, sem fogamzásgátlásra. Nem nyugtatott meg, rohadt lassan telt az idő, míg a két pukkancs eldurrant. De aki esetleg olvasott máshol mást is tőlem, van két nagykorú fiam, akik semmi affinitást nem mutatnak a katonaság iránt. Az ilyan és hasonló, de igaz történeteim, meg el is rettentik őket....
Ilyen nincs mostanában, a böszmeség jó része azért kifolyt az rendszerből mivel önkéntes katonaság van és a cél, hogy az embert megtartsák.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and zsolti

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Hát ilyenért már láttam instant fejberúgást :D


Akkor ilyenért mit láttál? Volt olyan sittes géppuskás nálunk, aki megígérte, ha éleslőszert kap, akkor megrítkítja a hivatásos álományt! De hár a seregben akkor boldognak-boldogtalannak teljesíteni kellett az éleslövészeti követelményeket. delikvensünk lövészete közben, kétoldalról, két hivatásos tiszt, AK-val a félrenézés pillanatát várva állt jobbról és balról. Szerencsétlen nagyszájú bajtárs csak annyit tett, hogy a lövészet közben felnézett volna, ha le nem ütötték volna... Ez egy rövid népmese az MN-ből... Kriss, te hány éves vagy? Szerinten sokkal fiatalabb annál, hogy ezeknek a népmeséknek a történései érintettek volna....
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Ilyen nincs mostanában, a böszmeség jó része azért kifolyt az rendszerből mivel önkéntes katonaság van és a cél, hogy az embert megtartsák.


Azért valljad már be, voltak akkor olyan szrtoik, mint amilyenekkel (pld.: haslövés fél méterről, meg a többi ártalom), még a háborúban sem riogatták az embereket... A böszmeséggel egyetértek, de akkor hidd el észnél kellett lenni, néha egy első lépcsős ezrednél ahhoz, hogy ne sérülj meg...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 819
117 992
113
Akkor ilyenért mit láttál? Volt olyan sittes géppuskás nálunk, aki megígérte, ha éleslőszert kap, akkor megrítkítja a hivatásos álományt! De hár a seregben akkor boldognak-boldogtalannak teljesíteni kellett az éleslövészeti követelményeket. delikvensünk lövészete közben, kétoldalról, két hivatásos tiszt, AK-val a félrenézés pillanatát várva állt jobbról és balról. Szerencsétlen nagyszájú bajtárs csak annyit tett, hogy a lövészet közben felnézett volna, ha le nem ütötték volna... Ez egy rövid népmese az MN-ből... Kriss, te hány éves vagy? Szerinten sokkal fiatalabb annál, hogy ezeknek a népmeséknek a történései érintettek volna....
Valóban jóval fiatalabb vagyok annál, hogy ezek érintettek volna. Most eleve sittes a közelébe sem kerülhet a cégnek, böszmeség azért akad de azt is kulturáltabb formában igyekeznek kikultiválni az állományból. A Honvédségnek elég kevés köze van már az egykori Néphadsereghez, ez egyszerre áldás és átok is, és úgy alakul át egyre inkább ahogy az olyan tisztek kerülnek magasabb pozícióba akik már nagyon keveset láttak a régi rendszerből.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 819
117 992
113
Azért valljad már be, voltak akkor olyan szrtoik, mint amilyenekkel (pld.: haslövés fél méterről, meg a többi ártalom), még a háborúban sem riogatták az embereket... A böszmeséggel egyetértek, de akkor hidd el észnél kellett lenni, néha egy első lépcsős ezrednél ahhoz, hogy ne sérülj meg...
Hülyék mindig lesznek, melelttem is lőttek már vétlent a kibetonozott lövészárokba, egy élmény volt hallani, ahogy jobbra balra pattog a lövedék... Láttam olyat, hogy a katona a mellvéden belülre ejtette a kézigránátot és a dobató mentette meg az életét amikor kirántotta onnan. Ez mind személyi hülyeség ami minden hadseregben akad. (írd be youtube-ra, hogy army fails, és annyit találsz, hogy 10 órán át tudod nézni ismétlés nélkül)
 
  • Tetszik
Reactions: endre and fishbed

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Akkor ilyenért mit láttál? Volt olyan sittes géppuskás nálunk, aki megígérte, ha éleslőszert kap, akkor megrítkítja a hivatásos álományt! De hár a seregben akkor boldognak-boldogtalannak teljesíteni kellett az éleslövészeti követelményeket. delikvensünk lövészete közben, kétoldalról, két hivatásos tiszt, AK-val a félrenézés pillanatát várva állt jobbról és balról. Szerencsétlen nagyszájú bajtárs csak annyit tett, hogy a lövészet közben felnézett volna, ha le nem ütötték volna... Ez egy rövid népmese az MN-ből... Kriss, te hány éves vagy? Szerinten sokkal fiatalabb annál, hogy ezeknek a népmeséknek a történései érintettek volna....


Persze sztorizok még... mert Mac lezárta a Kantin MO topicot. Nálunk történt meg az, amikor egy kétszeres gyilkos kihívta a kopasz hadnagyunkat egy face to face harcra... Azt nem lehetett visszautasítani, mert azért tekintély is van a világon, hát elkezdték. A hadnagy győzőtt, bár vérzett rendesen, aztán két fogolykísérővel (zárt ajtók mellett) úgy megverette Tácsi honvédet, hogy nem tudta a helyiséget a saját lábán elhagyni. 8Mondjuk megérdemelte szerintem). De hogy mi történt, azt a sorállomány nem látta. Mi a büntetés kezdetekor ki lettünk a folyosóra zavarva...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 819
117 992
113
Persze sztorizok még... mert Mac lezárta a Kantin MO topicot. Nálunk történt meg az, amikor egy kétszeres gyilkos kihívta a kopasz hadnagyunkat egy face to face harcra... Azt nem lehetett visszautasítani, mert azért tekintély is van a világon, hát elkezdték. A hadnagy győzőtt, bár vérzett rendesen, aztán két fogolykísérővel (zárt ajtók mellett) úgy megverette Tácsi honvédet, hogy nem tudta a helyiséget a saját lábán elhagyni. 8Mondjuk megérdemelte szerintem). De hogy mi történt, azt a sorállomány nem látta. Mi a büntetés kezdetekor ki lettünk a folyosóra zavarva...
Te amúgy büntető zászlóaljban voltál vagy mi?
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Te amúgy büntető zászlóaljban voltál vagy mi?


Nem, de a büntető zázlóalj határos volt kerítéssel, a mi nyugalmas sor ezredeinktől (1 db hk és 1 db lövész ezred egy területen.) De, amikor apám egy látogatáson meglátott, azt mondta, hogy kb. a hadifoglyokat is különbnek képzelte nálunk, pedig Ő a Kubai válság alatt volr soros.. De nálunk is volt ötöd időszakos katona, mert ha jól emlékszem, régen úgy volt, hogy két évnél rövidebb katonai büntetés után visszavittek letölteni a sorállományodból még hátralévő időszakot. Ha a katonai bíróságon 2 évnél többet kaptál, akkor civil dutyiba vittek. A futi szomszédságában éjjelente sokszor lehetett lövöldözés hangjára ébredni, meg nálunk is előfordult lövöldözés. de egy bunkó katonatársamat én is agyon akartam lőni (cári honvéd), mert kínozta a barátomat... Üdvözlet a seregből (Magyar Népphadsereg)... Sajnos tényleg ez volt.......
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 023
3 901
113
Akkor ilyenért mit láttál? Volt olyan sittes géppuskás nálunk, aki megígérte, ha éleslőszert kap, akkor megrítkítja a hivatásos álományt! De hár a seregben akkor boldognak-boldogtalannak teljesíteni kellett az éleslövészeti követelményeket. delikvensünk lövészete közben, kétoldalról, két hivatásos tiszt, AK-val a félrenézés pillanatát várva állt jobbról és balról. Szerencsétlen nagyszájú bajtárs csak annyit tett, hogy a lövészet közben felnézett volna, ha le nem ütötték volna... Ez egy rövid népmese az MN-ből... Kriss, te hány éves vagy? Szerinten sokkal fiatalabb annál, hogy ezeknek a népmeséknek a történései érintettek volna....
Szerintem csak azt akarta elérni, hogy leszereljék. Volt kettő, akik együtt összevagdalták magukat. Rövid időn belül leszerelték őket.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Szerintem csak azt akarta elérni, hogy leszereljék. Volt kettő, akik együtt összevagdalták magukat. Rövid időn belül leszerelték őket.


Nem tudom hány éves vagy, de akkoriban tőlünk ilyen nevetséges indokkal nem szereltek le senkit.. Két esetre emlékszem. Az egyik egy nyílt geinces srác volt, akit valahogy behoztak, felöltöztettek katona ruhába (m65 gyakorló), aztán feldobták, egy felső ágyra, hogy ne zavarja a mindennapi életet. mondjuk Őt 3 hét alatt leszerelték, de az egyik katonatársamat (Gyevi honvéd) ké annyira szivatták, hogy kényszerzubbonyban vitte el tőlünk a katonai -UAZ- mentő és soha sem hallotunk felőle... Ja van kb 200 ilyen sztorim, eléggé intenzív életet éltünk akkoriban.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Te amúgy büntető zászlóaljban voltál vagy mi?


Persze mint mindenben, ebben is van valami érdekesség és igazság. Mikor továbbtanultam, akkor 3. helyen a sereget jelöltem meg. Természetesen oda is felvettek, de én inkább civil egyetemre mentem... Pont ez év húsvétkor, anyám (76 év), tettenért, amikor a HTKA.hu-t olvastam, és azt mondta, hogy aki ezt képes olvasni, az miért nem lépett be a seregbe, amikor felvették??? Hát szerintem egy ilyen 1 év után, mint amiben volt részem, senki sem lépné meg ezt... elég kijózanító volt, bár a saját szülő anyám, a mai napig nem érti a döntésem hátterét... (Persze én sem bántam meg..Ez nem soros agitáció, hanem valós Magyar Néphadsereg.. Ezért érdekes és néha megmosolyogtatóan naív a kommentetek. Én egy évet szolgáltam, de a hely elég intenzív volt. Mikor egy év alatt 5-ször mentem haza, akkor mindig belengették elém a centit. Nagy pofával mondták, Tapolca, Marcali... Erre én szerényen a vonaton csak annyit mondtam: Nagyatád. Erre azt mondták a centi lengetők, akkor vendégem vagy a büfékocsiban... Mire hazaértem, annyian meghívtak, hogy majdnem leestem a vonatról...
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Te amúgy büntető zászlóaljban voltál vagy mi?


Meg volt olyan fószer, aki még alapkiképzésen megígérte egy hadnagynak, ha teheti, megveri. erre eskü után kerülhetett sor. Akkor a történet hőse (Rátz honvéd), a kocsmában vele szemben eljáró VÁP-os (éppen szerencsétlen időpontban, szerencsétlen helyen lévő) hadnagynak tényleg az állát törte...Kriss, a tiéset hányszor törték el??, Mert persze ma a katonaság lehet hivatás, de emlékszem, akikkel együtt vonultunk, nem mindenki élte zúl (!!!).
 
T

torsen

Guest
Akkor ilyenért mit láttál? Volt olyan sittes géppuskás nálunk, aki megígérte, ha éleslőszert kap, akkor megrítkítja a hivatásos álományt! De hár a seregben akkor boldognak-boldogtalannak teljesíteni kellett az éleslövészeti követelményeket. delikvensünk lövészete közben, kétoldalról, két hivatásos tiszt, AK-val a félrenézés pillanatát várva állt jobbról és balról. Szerencsétlen nagyszájú bajtárs csak annyit tett, hogy a lövészet közben felnézett volna, ha le nem ütötték volna... Ez egy rövid népmese az MN-ből... Kriss, te hány éves vagy? Szerinten sokkal fiatalabb annál, hogy ezeknek a népmeséknek a történései érintettek volna....

A mi kiképzőnk (Borza főtörzs. örm.elv) előbb bemutatta, hogy 15 méterről hogyan hajítja bele a bajonettet a fatörzsbe úgy, hogy alig lehetett kihúzni, majd a lövészet közben a hátunk mögött állt, végig dobásra készem tartva a bajonettet. Közölte, ha valaki fordulni mer az AMD-vel, akkor felnyársalja... mi elhittük neki! Korábban szolnoki katona volt...
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Te amúgy büntető zászlóaljban voltál vagy mi?


Akkoriban nálunk a kaposvári katonai bíróság, nyilván elrettentő szándékkal, rendszeresen tartott nyilvános ítélethirdetést. Amikor részegen, egy kimaradás után a lebaszott delikvensek az ÜTI ellen fordították a kanálgépüket, fegyveres lázadásért 7 éveket kaptak, amit civil börtönben kellett ltölteni. Nincs infóm arról, hogy egy ilyen tettért, ma mit osztanának ki a bíróságok. Hidd ell, lehet, hogy csak egy szarfaszű mérnök vagyok itt sokak szerint, de amikor hívott a haza (bár nem F@SZ) szavazó vagyok jelenleg, ilyen körülmények között is odatettem magam. Sokan ügy beszélnek a hadseregről, hogy még sorosok se voltak és azt se tudják, mit hadoválok itt össze meg vissza...
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
A mi kiképzőnk (Borza főtörzs. örm.elv) előbb bemutatta, hogy 15 méterről hogyan hajítja bele a bajonettet a fatörzsbe úgy, hogy alig lehetett kihúzni, majd a lövészet közben a hátunk mögött állt, végig dobásra készem tartva a bajonettet. Közölte, ha valaki fordulni mer az AMD-vel, akkor felnyársalja... mi elhittük neki! Korábban szolnoki katona volt...


Azt hiszem, valami ilyen sztorit próbáltam leírni én is...
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Te amúgy büntető zászlóaljban voltál vagy mi?


Ja, meg úgy jut eszembe rezi, mint hegyi kiképzési terep. akkor a két völgyoldal között kifeszítették a drótkötelet (akkor úgy hívták a Mobidick-et). Ezen a terhelési próba nem más súly volt, mint az egyetemi előfelvételisek)...
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Kriss, döntsél belátásod szerint, hogy ez akkr mi a fene volt??, Csak kíváncsi vagyok a véleményedre?