A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

senki

Active Member
2018. július 27.
304
229
43
A dolog mai állása szerint a harckocsi van előnyben a harckocsi elhárító fegyverekkel szemben.Ez változni fog de ma ez a helyzet.
Ezt így kategórikusan nem merném egyértelműen kijelenteni. Sok tényezőtől függ, hogy kié lesz a győzelem. Az elgondolás helyessége, az alkalmazás módszere, kiképzettség, erők és eszközök megfelelő koncentrációja, fegyvernemek közötti együttműködés, és azok hatékonysága. Csak néhány dolog ami befolyásolhatja a kimenetelt.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Olvasgatlak titeket, közben ezt dobja fel a FB. Véletlen? :D
ba23b484cd8558546ae8df52e32433a6.png

http://ntf.hu/index.php/2017/01/10/dzsentlemen-acelszornyeteggel-pancelosok-vs-pancelelharitas-i/
 

senki

Active Member
2018. július 27.
304
229
43
Érdekes cikk. Néhány kérdés merül csak fel bennem. Miért várják el egy hadseregtől, hogy nevelés terén néhány hónap alatt pótolja be azt, amit a szülő húsz év alatt nem tudott. Nagy Sándor a Magna Didaktica című művében megállapította, hogy a nevelés elsődleges szintere a család. A pár hónapos kiképzés alatt nehéz nevelni, inkább negatív operáns kondícionálást , azaz idomítást lehet általában alkamazni. Ezt néhány év kiképző és gyakorló pedagógus multal merem felvetni. A fogkefével folyosót felmosató jelzőt sem tudom értelmezni, hiszen ilyet a hivatásos állomány nem csinált. A szintén sorozott (!!!!) kiképzők, este viszont igen. Ezek pedig szintén hadkötelezettség alapján behívottak voltak. Ez a hazai társadalom kortükre.
A kádári alkoholista kövér tiszt szinonímája, azért eléggé sértő, hiszen a jelenlegi miniszter is ha úgy vesszük kádári tisztként kezdte, úgy, ahogy én is. Sem Ő, sem pedig sok ezer társunk nem volt sem elhízott, sem alkoholista. Hírtelen ezek jutottak az eszembe.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 867
113
Egy modern ATGM felnyitja bármelyik harckocsi páncélját, és sík terepen a hatótávja is nagyobb. Ha az aktív védelem is bejön, akkor már nem, csak olyanja épp senkinek sincs tömegével a harckocsijain.

A hard kill rendszerek gyakorlatilag zárójelbe tették (de legalábbis elképesztően leredukálták a hatékonyágot)az ATGM-eket.
Néz meg mit művelt a Trophy pár éve...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 867
113
Ezt így kategórikusan nem merném egyértelműen kijelenteni. Sok tényezőtől függ, hogy kié lesz a győzelem. Az elgondolás helyessége, az alkalmazás módszere, kiképzettség, erők és eszközök megfelelő koncentrációja, fegyvernemek közötti együttműködés, és azok hatékonysága. Csak néhány dolog ami befolyásolhatja a kimenetelt.

Ne keverjük a szezont a fazonnal.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
A hard kill rendszerek gyakorlatilag zárójelbe tették (de legalábbis elképesztően leredukálták a hatékonyágot)az ATGM-eket.
Néz meg mit művelt a Trophy pár éve...
Láttam róla promó anyagot, aztán élesben kiderűl mit tud. De egyelőre nincsenek elterjedve ezek a rendszerek a tankokon, mert kurva drágák és az ATGM is fejlődik.
 

senki

Active Member
2018. július 27.
304
229
43
Ne keverjük a szezont a fazonnal.
Miért is? Én úgy tudom, hogy mindent komplexitásában kell vizsgálni. Ha valamilyen képességem gyenge, azt tudom e valamivel kompenzálni. Mivel tudom pl a hk-k tevékenységét nehezíteni, korlátozni vagy megakadályozni. Ha erős a páncéltörő képesség, akkor azt, hogy tudom pl túzérséggel, gyalogsággal stb lefogn, megsemmisíteni, vagy akár dezinformációval rossz helyre koncentráltatni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 867
113
Láttam róla promó anyagot, aztán élesben kiderűl mit tud. De egyelőre nincsenek elterjedve ezek a rendszerek a tankokon, mert kurva drágák és az ATGM is fejlődik.

Majd meglátjuk mit tud?Le vagy maradva pár évvel...
Hová fejlődne egy ATGM amikor már ott tartunk,hogy az APFSDS sebességű célok is leküzdgetőek?
 
  • Tetszik
Reactions: endre

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 867
113
Miért is? Én úgy tudom, hogy mindent komplexitásában kell vizsgálni. Ha valamilyen képességem gyenge, azt tudom e valamivel kompenzálni. Mivel tudom pl a hk-k tevékenységét nehezíteni, korlátozni vagy megakadályozni. Ha erős a páncéltörő képesség, akkor azt, hogy tudom pl túzérséggel, gyalogsággal stb lefogn, megsemmisíteni, vagy akár dezinformációval rossz helyre koncentráltatni.

Pont ez az, ott tartunk,hogy a gyalogságnak nem nagyon van eszköze a modern harckocsik ellen.A tüzérség meg tegnap este óta sem fejlődött annyit,hogy érdemben pusztítani tudja a harckocsikat.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 860
113
Láttam róla promó anyagot, aztán élesben kiderűl mit tud. De egyelőre nincsenek elterjedve ezek a rendszerek a tankokon, mert kurva drágák és az ATGM is fejlődik.
Erről nekem a szíriai szerepvállalás jut eszembe. Látva a T-90 ek és az ősöreg T-62 ek kieg páncélját. Igaz ott első és másod generációs atgm et használtak ellenük. Tehát egy olcsó rendszer is lehet hatékony. Blogen megjegyezte hogy a súly számít. Ez mára valahogy nem teljesen igaz. A súly mára másodlagos. Vagyis a csupasz teknő. A mai mbt súlykorlátai valahol 60-70 tonna között lennének. Szerintem ez is már sok. Egyrészt hiábba a modern technika. Ekkora súlyt mozgatni terepen még a mai motoroknak,hajtásoknak,lánctalpaknak se leányállom. Nem beszélve a logisztikai költségekről. 70 tonna felett meg .......
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
A hard kill rendszerek gyakorlatilag zárójelbe tették (de legalábbis elképesztően leredukálták a hatékonyágot)az ATGM-eket.
Néz meg mit művelt a Trophy pár éve...

Egyelőre van a Merkavákon és az Európában tevékenykedő Abrams-ek egy részén. Amúgy a Kornet-D dupla indítás funkciója a Trophy ellen lett kitalálva.
A kulcs a harckocsik kilövés előtti rongálása lesz, nem véletlenül szaporodnak az erre alkalmas fegyverzettel ellátott UCGV-k, ahogyan a tüzérség sűrű repeszfelhője is sokat segíthet. Sok jó ötlet van a harckocsik ellen, régiek és újak egyaránt. Majd ha szorít a szükség, előveszik a legkülönösebbeket is, gondolok itt a Bofors Stix-féle megoldásokra.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 867
113
Egyelőre van a Merkavákon és az Európában tevékenykedő Abrams-ek egy részén. Amúgy a Kornet-D dupla indítás funkciója a Trophy ellen lett kitalálva.
A kulcs a harckocsik kilövés előtti rongálása lesz, nem véletlenül szaporodnak az erre alkalmas fegyverzettel ellátott UCGV-k, ahogyan a tüzérség sűrű repeszfelhője is sokat segíthet. Sok jó ötlet van a harckocsik ellen, régiek és újak egyaránt. Majd ha szorít a szükség, előveszik a legkülönösebbeket is, gondolok itt a Bofors Stix-féle megoldásokra.

Tehát feltételezed a legmodernabb ATGM-et és úgy általában a még nem is létező eszközöket de nem feltételezed a legmodernebb önvédelmi rendszereket.Szerintem ne folytassuk ezt a beszélgetést.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

senki

Active Member
2018. július 27.
304
229
43
Pont ez az, ott tartunk,hogy a gyalogságnak nem nagyon van eszköze a modern harckocsik ellen.A tüzérség meg tegnap este óta sem fejlődött annyit,hogy érdemben pusztítani tudja a harckocsikat.
A hk-t kísérő gyalogságot le lehet róluk választani velük. A hk összevonási körleteket, amelyeket légoltalma megoldott, ezért a levegóból való támadásuk öngyilkosság, szétszórhatóak. Az Európában átlag 5 km-ként lévő vizi akadályokon az átkelök rombolhatóak. Mind ezt gyorsan, 20-40 km távolságból. A tarackágyúkhoz van pct gránát, amely közvetlen irányzással pusztítja a pc-os erőket. Egy Archer üteg egy csapása 7,5 tonna, lövegenként 6 lövéssel számolva. Két max három tűzcsapást tudnak egy pozícióból leadni, aztán kotrás. A gyalogság hk elleni képessége max 8 km, Spike ATGM vagy hasonló esetén. Természetesen a hk, a legpotensebb harceszköz, de csak ésszel, és az összfegyvernemi harc szabályainak betartásával való alkalmazás esetében.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 867
113
A hk-t kísérő gyalogságot le lehet róluk választani velük. A hk összevonási körleteket, amelyeket légoltalma megoldott, ezért a levegóból való támadásuk öngyilkosság, szétszórhatóak. Az Európában átlag 5 km-ként lévő vizi akadályokon az átkelök rombolhatóak. Mind ezt gyorsan, 20-40 km távolságból. A tarackágyúkhoz van pct gránát, amely közvetlen irányzással pusztítja a pc-os erőket. Egy Archer üteg egy csapása 7,5 tonna, lövegenként 6 lövéssel számolva. Két max három tűzcsapást tudnak egy pozícióból leadni, aztán kotrás. A gyalogság hk elleni képessége max 8 km, Spike ATGM vagy hasonló esetén. Természetesen a hk, a legpotensebb harceszköz, de csak ésszel, és az összfegyvernemi harc szabályainak betartásával való alkalmazás esetében.

A tüzérség ha csak teheti kerüli a közvetlen irányzást főleg harckocsikkal szemben,hisz nulla páncélvédettségük van míg az általuk alkalmazott 152-es meg 155-ös kumulatív gránát ma már elég lutri a modern harckocsikkal szemben.Nem az a lényeg,hogy hány tonna lőszert juttat célba egy perc alatt egy alegység hanem az,hogy milyen pontosan,márpedig tüzérséggel szétbontakozott mozgó harckocsi alegységet max zavarni lehet másra képtelen.Az ATGM vs harckocsiról meg már kifejtettem,hogy a harckocsi felé billent a mérleg nyelve.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 268
13 651
113
A jelenlegi hard-kill rendszerekkel szemben a legnagyobb kérdőjel nem is feltétlenül a hatékonyságuk, hanem, hogy mennyire vannak kitéve a harctéri sérüléseknek. A milliméteres radarokat nem lehet páncéllapok mögé rejteni. Egy repesz simán tönkreteheti.
Szerintem lassan el fognak terjedni, de a páncélzatot is megtartják.
 

senki

Active Member
2018. július 27.
304
229
43
A tüzérség ha csak teheti kerüli a közvetlen irányzást főleg harckocsikkal szemben,hisz nulla páncélvédettségük van míg az általuk alkalmazott 152-es meg 155-ös kumulatív gránát ma már elég lutri a modern harckocsikkal szemben.Nem az a lényeg,hogy hány tonna lőszert juttat célba egy perc alatt egy alegység hanem az,hogy milyen pontosan,márpedig tüzérséggel szétbontakozott mozgó harckocsi alegységet max zavarni lehet másra képtelen.Az ATGM vs harckocsiról meg már kifejtettem,hogy a harckocsi felé billent a mérleg nyelve.
A hk-k közvetlenül a harcérintkezés előtt bontakoznak szét, a tüzérség, mit írtam 20-40 km-re lő, A túzcsapást nem egy percre értettem, hanem egy időben becsapódó lövedékekre. Ha az irányzásuk egy pontra történik, akkor a 7,5 t malac egyszerre fog egy 50 nm-es területre becsapódni, azt nehezen viseli bármi is.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Tehát feltételezed a legmodernabb ATGM-et és úgy általában a még nem is létező eszközöket de nem feltételezed a legmodernebb önvédelmi rendszereket.Szerintem ne folytassuk ezt a beszélgetést.
Neked szövegértési gondjaid vannak?
Főleg úgy nem tudom ezt hova tenni, hogy egy (most még) marginálisan szereplő rendszerre aggatsz mindent zárójelbe tévő szerepet, pont te írsz ilyet és nekem tulajdonítod...
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 107
33 379
113
A hk-k közvetlenül a harcérintkezés előtt bontakoznak szét, a tüzérség, mit írtam 20-40 km-re lő, A túzcsapást nem egy percre értettem, hanem egy időben becsapódó lövedékekre. Ha az irányzásuk egy pontra történik, akkor a 7,5 t malac egyszerre fog egy 50 nm-es területre becsapódni, azt nehezen viseli bármi is.
Igazabol nem egeszen igy van.

A hk k tavol a frontvonaltol helyezkednek el. Az ellenseges tizerseg hatokoren kivul. Majd amikor megkapjak a menetparancsot megkozelitik a "frontot" ahol altalaba fas bokros teruleten rejtve varakoznak elvegzik az esetlegesen szukseges karbantartasokat majd bemalhaznak./ szakaszonkent vannak egy frontvonalra meroleges vonalba felallitva a vasak egymastol 50-100 m tavolsagba... Egy egy ilyen oszlop kozotti tavolsag 100-200- akar 500 m is lehet./ meg mindig km ekre vannak a fronttol.

Majd megkapjak a parancsot. Megindulnak a kijelolt utvonalon a hk k kozotti tavolsag az oszlopba tovabbra is 50-100 150 m majd a sajat vonalak elerese elott mar elkezdenek szetbontakozni /a hatsok gyorsitanak az elsok kicsit lassitanak es mashol csinalnak egy kanyart majd megeggyet.../ a senki foldjen mar nagyjabol teljes a szetbontakozas. minimum 100 m re helyezkednek el a hk egymastol. /persze ez terep fuggofuggo./ veluk mennek ifv k es azok mogott apck. Attorik az ellenseges frontszakaszt. A hk k es az ifv k haladnak tovabb a mar kipucolt teruletet megszaljak a loveszek az apc bol es felgongyolitest biztositast vegeznek... Oket tovabbi csapatok kovetik./ az ekkel eggyut haladnak felderitok is akik felderitenek. De az ek itt szetbontakozik. 1 szazad a tuzersegi allasoknak vesziaz iranyt es pusztitja tuzzel erovel a masik a raktarakat lerakatokat depokat stb pusztitja mig a harmadik a parancsnoki allasok fele veszi az iranyt.../ attoresbe ez a szerepe a hk nak ezt tuzerseggel nem tudod vegrehajtani.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 008