A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Somogyi227

New Member
2018. október 23.
2
10
3
Azért vonják össze kettőt, mert hatalmas bürokráciai problémákat okoz, hogy egy alegységnek egyszerre kell leveleznie és ügyiratokat intéznie az ÖHP-val (Összhaderőnemi Parancsnokság) és HVK-val (Honvéd Vezérkarral). Az új vezérkarfőnök ötlete volt, mivel nagyon lassítja a modernizációt, meg amúgy mindent.
 

Somogyi227

New Member
2018. október 23.
2
10
3
Így igaz, jelentősége kb nulla hogy van e rajtuk. Régi, szóló fejes rakétákat (Fagot, Konkurs, Pg-7..) a csupasz páncél is megfogja, (nyilván az egyébként nehezen eltalálható alsó lemez nem, de oda amúgy se kerülne ERA, csak a B változaton, meg a T-64-en), a modern tandem fejesek ellen meg rakhatunk bármit. Kontakt-5 adna komolyabb védelmet, szerbek raktak is pár M-84esre. Az jó kérdés hogy valami pót-NERA mennyivel lenne jobb megoldás egy sima téglánál, mint a T-55AM-en. Persze tudom ilyen nincs egy 72-esen se.
Sziasztok! Én új vagyok itt a fórumon. Érdekel a haditechnika,harcászat, meg a szakmában mozgok már 4 éve (lövész/nyuszi vagyok). Ez a topic látom nagyon érdekeli az embereket. Szívesen beszállok a beszélgetésbe. Na azért a FAGOT meg a KONKURSZ átviszi a sima páncélt. Maximum a modern nyugati harckocsik szendvics páncélzatát nem.
A harckocsi szakik lesznek átképezve, mivel nem lehet csak úgy lecserélni őket egy eleve létszámproblémákkal küszködő seregben. Lesznek újak is, csak nem olyan sok. Egy a lényeg: a Currus, az ARMCOm meg az Ei. Zrt.-k ne kókányoljanak, mert akkor lesz nagy baj. Nem a javítósok csinálják itt messze a legnagyobb károkat, akár a D-20-asokat, akár a BTR-80-asokat vagy a T-72-eseket nézzük.
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
896
2 202
93
Sziasztok! Én új vagyok itt a fórumon. Érdekel a haditechnika,harcászat, meg a szakmában mozgok már 4 éve (lövész/nyuszi vagyok). Ez a topic látom nagyon érdekeli az embereket. Szívesen beszállok a beszélgetésbe. Na azért a FAGOT meg a KONKURSZ átviszi a sima páncélt. Maximum a modern nyugati harckocsik szendvics páncélzatát nem.
A harckocsi szakik lesznek átképezve, mivel nem lehet csak úgy lecserélni őket egy eleve létszámproblémákkal küszködő seregben. Lesznek újak is, csak nem olyan sok. Egy a lényeg: a Currus, az ARMCOm meg az Ei. Zrt.-k ne kókányoljanak, mert akkor lesz nagy baj. Nem a javítósok csinálják itt messze a legnagyobb károkat, akár a D-20-asokat, akár a BTR-80-asokat vagy a T-72-eseket nézzük.

a simát azt nagyon szépen átviszik, sőt hazai teszten a T-55AM tornyot szemből átvitte a Fagot :D de már a környéken se homogén öntött tornyos T-72 Uralok meg felújított "ötvenöcsik" vannak, még ha nem is egy kategória az üvegtextolit bélésű T-72 meg egy Leo2. Jó, a TR-85-öst még remélhetőleg megeszi egy Konkursz. Minden másra meg ott van nekünk a Metis.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 788
75 834
113
a simát azt nagyon szépen átviszik, sőt hazai teszten a T-55AM tornyot szemből átvitte a Fagot :D de már a környéken se homogén öntött tornyos T-72 Uralok meg felújított "ötvenöcsik" vannak, még ha nem is egy kategória az üvegtextolit bélésű T-72 meg egy Leo2. Jó, a TR-85-öst még remélhetőleg megeszi egy Konkursz. Minden másra meg ott van nekünk a Metis.

A METISZ nem gépesített lövész alegységek fegyvere,ahhoz túl kicsi a hatótávolsága.
 
  • Tetszik
Reactions: Pista a hegyről

Ursa Maior

Well-Known Member
2017. február 2.
682
1 037
93
Azért vonják össze kettőt, mert hatalmas bürokráciai problémákat okoz, hogy egy alegységnek egyszerre kell leveleznie és ügyiratokat intéznie az ÖHP-val (Összhaderőnemi Parancsnokság) és HVK-val (Honvéd Vezérkarral). Az új vezérkarfőnök ötlete volt, mivel nagyon lassítja a modernizációt, meg amúgy mindent.

Normál esetben egyetértek veled, de amikor ilyen dolgokat tanultam minden egyes esetben kihangsúlyozták a NATO ÁLTAL ELVÁRT integrált minisztérium előnyeit. Annyiszor mondták, hogy kezdett gyanús lenni.

Akkor a NATO ÁLTAL ELVÁRT megoldás mégsem jó, mégsem váltotta be a reményeket?
 

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 332
2 414
113
Es ehhez jonnek a helikopterek./ott is lessz muszaki meg pilotakepzes. Mentoszlogalatnak rendorsegnek.ha minden igaz./de ezt lehet a belugyisek intezik majdmaguknak a mh jet nem/

csak egy kérés: nem tudnád az utóbbi 5db kommentedet mondjuk egyben leírni? remélem nem túl nagy kérés a jövőt nézve....
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
M

molnibalage

Guest
A METISZ nem gépesített lövész alegységek fegyvere,ahhoz túl kicsi a hatótávolsága.
Milyen szinten van nálunk? Századonként, raj vagy szakasz szinten?
Zavaros a terminológiád, hogy akkor mi az alegység. Vagy a külön pct. szakaszhoz tartozik, mint anno a BRDM-es Konkursz? (Vagy ma is?)
 
  • Tetszik
Reactions: senki

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 788
75 834
113
Milyen szinten van nálunk? Századonként, raj vagy szakasz szinten?
Zavaros a terminológiád, hogy akkor mi az alegység. Vagy a külön pct. szakaszhoz tartozik, mint anno a BRDM-es Konkursz? (Vagy ma is?)

Nem zavaros.Egység:dandár,ezred és önálló zászlóalj.Alegység:raj,szakasz,század és zászlóalj.Így érthető,hogy mi az egység és mi az alegség?Ezeket egybefoglalóan csapatoknak hívjuk.

Ebből következik,hogy azért írtam gépesített lövész alegységet mert itthon nincsenek páncéltörő egységek csak alegységek.
De a mondandóm lényege a gépesített lövész volt hisz a METISZ-t nem a gépesített lövészeknek találták ki hanem az ejtőernyős/légi szállítású lövészeknek.
 
M

molnibalage

Guest
Nem zavaros.Egység:dandár,ezred és önálló zászlóalj.Alegység:raj,szakasz,század és zászlóalj.Így érthető,hogy mi az egység és mi az alegség?Ezeket egybefoglalóan csapatoknak hívjuk.

Ebből következik,hogy azért írtam gépesített lövész alegységet mert itthon nincsenek páncéltörő egységek csak alegységek.
De a mondandóm lényege a gépesített lövész volt hisz a METISZ-t nem a gépesített lövészeknek találták ki hanem az ejtőernyős/légi szállítású lövészeknek.
Engem nem az érdekel, hogy minek találták ki, hanem hogy kik és mire használják. Tehát, itthon kik használják a Metisz-M-et és hova van szervezetileg benyomva?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 788
75 834
113
Engem nem az érdekel, hogy minek találták ki, hanem hogy kik és mire használják. Tehát, itthon kik használják a Metisz-M-et és hova van szervezetileg benyomva?


Három opció van(nem ismerem az 5-ös és 25-ös és dandárok szervezeti felépítését ilyen mélységekben):
1.A gépesített lövész századok támogató szakaszában van páncéltörő raj.
2.A gépesített lövész zászlóaljak támogató századában van páncéltörő szakasz(én ezt tartom a legvalószínűbbnek miután ezek nem önálló zászlóaljak és a századok sincsenek arra felkészítve/kitalálva,hogy autonóm módon harcoljanak).
3.A kettő együtt.

*Amíg létezett a 88-as KVZ addig ott a 3.opció létezett de az önálló zászlóalj volt(amíg 25/88-volt addig is csak békében volt alárendelve a 25-ös dandárnak).
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and borisz
M

molnibalage

Guest
Három opció van(nem ismerem az 5-ös és 25-ös és dandárok szervezeti felépítését ilyen mélységekben):
1.A gépesített lövész századok támogató szakaszában van páncéltörő raj.
2.A gépesített lövész zászlóaljak támogató századában van páncéltörő szakasz(én ezt tartom a legvalószínűbbnek miután ezek nem önálló zászlóaljak és a századok sincsenek arra felkészítve/kitalálva,hogy autonóm módon harcoljanak).
3.A kettő együtt.

*Amíg létezett a 88-as KVZ addig ott a 3.opció létezett de az önálló zászlóalj volt(amíg 25/88-volt addig is csak békében volt alárendelve a 25-ös dandárnak).
Köszi, erre vonatkozott a kérdés, tehát akkor a mezei lövésszakaszban csak RPG-7 van, oszt csók.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 788
75 834
113
Köszi, erre vonatkozott a kérdés, tehát akkor a mezei lövésszakaszban csak RPG-7 van, oszt csók.

Igen rajonként egy.Ezzel nincs is baj.A rajokba elég a nem irányított páncéltörő eszköz.Gondolj bele a rajoknak olyan páncéltörő eszköz kell amit úgy kell tudniuk vinni magukkal,hogy közben a katonának tudnia kell használni a személyi fegyverét(gépkarabély) is.
 

therob

Active Member
2012. december 26.
923
248
43
Három opció van(nem ismerem az 5-ös és 25-ös és dandárok szervezeti felépítését ilyen mélységekben):
1.A gépesített lövész századok támogató szakaszában van páncéltörő raj.
2.A gépesített lövész zászlóaljak támogató századában van páncéltörő szakasz(én ezt tartom a legvalószínűbbnek miután ezek nem önálló zászlóaljak és a századok sincsenek arra felkészítve/kitalálva,hogy autonóm módon harcoljanak).
3.A kettő együtt.

*Amíg létezett a 88-as KVZ addig ott a 3.opció létezett de az önálló zászlóalj volt(amíg 25/88-volt addig is csak békében volt alárendelve a 25-ös dandárnak).
Az MH 5-nél van a lövész századok támogató szakaszában páncéltörő raj.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Az MH 5-nél van a lövész századok támogató szakaszában páncéltörő raj.

Gondolom a páncéltörő raj, alapvetően azért létezik, mert a gyalogságot szállító BTR nem rendelkezik ATGM fegyverrel. Talán a BRDM ömnjáró páncéltörő is azért van még rendszerben. A rajok RPG-7 fegyvere, rajszinten elég. Az ellenséges gyalogság járművei ellen még jó lehet, amennyiben az nem csúcsketegóriás, vagy pótpáncéllal felturbózott IFV. Harckocsik ellen már kevésbé, ha nincs hozzá új páncéltörő rakétagránátunk. Tehát érthető ha megerősítettük a lövészek szervezetét így.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and anonim999

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Mondjuk engem mindig megmosolyogtat, hogy azok oroszoznak, akik a régi rendszer legnagyobb haszonélvezői voltak. De ha tényleg akkora haverok lennénk az oroszokkal, azok után, hogy egy Juncker európai ünnepnek nevezi Erdély és a Partium elcsatolását, én már csak azért is komolyabban közelednék az oroszokhoz.