A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 020
26 550
113
Kell az Himars lentebb láthatod mi is az a Lynx az IMI-től nem keverd az IFV-vel
Csak halkan megjegyzem szemezhetünk hasonlókkal
http://www.imisystems.com/wp-content/uploads/2017/01/LYNX-NEW_EN.jpg.pdf

A zsidó rakéta-sorozatvetőre gondoltál! Az kell, kis számban, tüzérségi radarral, megfelelő drónokkal (lézeres célmegjelölés képessége, stb.) és számos PGM fejjel a rakétákhoz, beleértve a célját autonóm módon keresőket, különösen a 300mm-es rakéták számára, mert nagy pazarlás lenne, ha az nem lőddkiésfelejtsdel lenne!
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
521
1 013
93
A zsidó rakéta-sorozatvetőre gondoltál! Az kell, kis számban, tüzérségi radarral, megfelelő drónokkal (lézeres célmegjelölés képessége, stb.) és számos PGM fejjel a rakétákhoz, beleértve a célját autonóm módon keresőket, különösen a 300mm-es rakéták számára, mert nagy pazarlás lenne, ha az nem lőddkiésfelejtsdel lenne!
Arra olcsó és hatásos!
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
És viszed a határon mind a tízet aztán ott elöl majd valogatsz hogy melyik kell?

Itt van róla 1 videó hogy van megoldva a töltetek mozgatása.

Sosem használtam ilyet szóval nem véleményezném inkább meghagyom olyannak akinek van tapasztalata. Mindenesetre nekem tetszik a dolog. Sokan rendszeresítik én úgy tudom US Army is pl. De ha emlékeim nem csalnak környékünkön is vettek páran. Szlovákokra meg mernék esküdni...
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Itt van róla 1 videó hogy van megoldva a töltetek mozgatása.

Sosem használtam ilyet szóval nem véleményezném inkább meghagyom olyannak akinek van tapasztalata. Mindenesetre nekem tetszik a dolog. Sokan rendszeresítik én úgy tudom US Army is pl. De ha emlékeim nem csalnak környékünkön is vettek páran. Szlovákokra meg mernék esküdni...

Szlovénok vettek nem rég, nem tudni mennyit és igen, az Egyesült Államok is haderejében tartja (a különlegesekre emlékszem, de én meg erre nem esküszöm meg).

Az a Lynx elég pofásnak tűnik.
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113

Ha már szóba került elméleti síkon.. Ha a 300 km-es hatótávolságú rakéta is 10 méteres szórással bír, az azért elég jó. Igaz, ember is kell aki célt ad neki ott.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Shadow

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 453
17 692
113
Pedig már nézegetik egy ideje... októberben Böröndi Gábor volt kinn.

2_popup.jpg


1_popup.jpg
Jézusom :D Mi történt a vezérkarban? Arcon csapta őket a valóság és felébrettek? :D Mondjuk cseppet sem bánom :D
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113

Fájt olvasni. Az első sorokban a "hivatalos stratégiával való szembe menés" már előre vetítette mi jön utána. Vannak nálam itt bőven okosabbak, de részemről annyi, hogy hagyjuk kategória a cikk és szerintem az alkotója is.

Plushun
Megosztották odafent a fészbúkon a bejegyzést és hozta a postás a lóvét. Nem kamu :D
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 844
4 830
113
A mai nap meg (meg az elmúlt 1 hét) beszerzéseinek tükrében tényleg érdekes, hogy mire utalhatott az amerikai nagykövet az USA-magyar hadiipari együttműködésről, mert konkrétan semmit nem vettünk tőlük. Tartottam tőle, hogy ránk sóznak egy adag használt Abrams-t, de hála az égnek nem ez történt. (Mondjuk használt Bradley még jöhet, de ha reálisan nézzük akkor, több, mint valószínű, hogy KMW termék lesz.) A Leo2 a lehető legjobb döntés volt. Hiányérzetünk csak annyiban lehet, hogyha igaz, hogy a Leo2+Pzh beszerzés 160 milliárd volt (először sokkal többre gondoltam), akkor bőven belefért volna a keretbe még egy zászlóalj Leo+még 24 Pzh, de ne legyünk telhetetlenek. Az idén honvédelmi célra 1500 milliárdot mentesített a Kormány a közbeszerzési törvény hatálya alól (értsd ennyit lehet közbeszerzés nélkül elkölteni). Ha összeadjuk az eddigi kiadásokat (milliárd Ft) MI-24 felújítás 20 + 2 db Airbus 30 + 2 Falcon 30 (ha 2 újjal számolunk, biztos, hogy kevesebb volt) + H145 100 + h225 160 + Leo/Pzh 160 + Bren 30 (de ez 10 év alatt) + SAMOC (erre nincs ár, ha valaki tud rá írja meg, számoljunk 20-al) + egyenruha 8+ 550 Vitara, Rába tgk, buszok, motorcsónakok stb.egyéb felszerelések mondjuk 25 az összesen 583 milliárd, nyilván ezen felül is volt beszerzés, de még akkor is alig a keret harmada. Úgyhogy biztos, hogy van még néhány nagyobb összegű be nem jelentett tétel pl. a kedvencem Nasams2. Mondhatjuk, hogy a 1500 milliárd nem erre az évre hanem több évre elosztva van, de ezek a kiadások is a beszerzés ütemezésében 4-5 évre elosztva jelentkeznek az amúgy is növekvő katonai költségvetés mellett úgyhogy semmilyen nehézséget nem fog jelenteni a kifizetésük. Csak így tovább. A Leonardónak alig van megrendelése a megújult Spartanra, ami lényegesen olcsóbban üzemeltethető, mint a sokak által favorizált KC-390-es, most jó áron vehetnénk tőlük 3 modern szálítógépet és nem kell rá éveket sem várni. Az USA-tól pedig Javelin és Stinger bármikor jöhet.
 
  • Tetszik
Reactions: luperator

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
914
2 269
93
Azt valaki meg tudná mondani, hogy pontosan mi is ez az új légvédelmi rakétavezetési rendszer? Elolvastam a cikkeket de sajna ehhez nem értek ennyire. Milyen új képességet jelent ez pl a Mistralok tekintetében?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 778
65 095
113
A Tornado G az Grad féle. Fejlesztés alatt van a 90 km-es lőtávolságú rakéta. De nem variálható űrméret, feladat szerint. Ezért szimpatikusabb a Lynx. Ez alapján rakták össze Chilében a Son of a Rayo - t. Egy hordozó és több féle rakéta a harcászati, hadműveleti és akár hadászati feladatokhoz. A HIMARS is ilyen, de az is kevésbé variálható. Vagy 227 mm-es , vagy ATACMS . Ez a rugalmasság nagy előny és az új tűzvezető rendszereknek hála, egyesével is alkalmazható (ez ma már minden modern lövegre és harcigépre igaz ).
Köszi , tehát legyen rugalmasan variálható és nagy hatotavu. Igazából én csak azon gondolkodtam hogy a kb 25-30 km -. es átlagos lotavnal nagyobb vagy kisebb hatosugarut érdemes alkalmazni. Több kisebb olcsóbb szétszórva, vagy pár nagyobb, dragabb.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 020
26 550
113
Köszi , tehát legyen rugalmasan variálható és nagy hatotavu. Igazából én csak azon gondolkodtam hogy a kb 25-30 km -. es átlagos lotavnal nagyobb vagy kisebb hatosugarut érdemes alkalmazni. Több kisebb olcsóbb szétszórva, vagy pár nagyobb, dragabb.

A hagyományos tüzérség lőtávjának a duplájára lenne csak érdemes rakéta-sorozatvetőt vennünk. Persze kellene olyan olcsóbb lőszer is 120mm környkén, amivel tüzérségi radarral kombinálva azonnali válaszcsapást lehet mérni a már működő ellenséges tüzérségre, de a fő cél az kell legyen, hogy még azelőtt megsemmisíthető, vagy megtizedelhető legyen saját rakétatüzérséggel az ellenséges hagyományos tüzérség, hogy az lőtávba kerülne!

A légierő helyett lenne értelme alkalmazni PGM fejes rakétákkal.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 859
113
IFV beszerzésnél ezt a tényt kell tudomásul venni:


forrás

Nem vásárolhatunk olyan IFV-t, ami nem bírja ki minimum szemből ennek az 57mm-es lövegnek a találatát. Ugyanis ezzel vége annak a korszaknak, hogy harminc milliméterekkel jártak az IFV-k. Az oroszok dupláztak.

Nem tudom, hogy a Puma kibír e ilyesmit. Én úgy gondolom, hogy HIFV az egyetlen megoldás.
Azt tudod hogy ha esetleg erre sorra kerülne az már az új nagy háborút jelentené. Ha ennyire jóban vagy az oroszokkal akkor hajrá.
A romik meg lassan már a demográfiai/gazdasági gödörben lesznek 10-20 éven belül. Mint lehetséges konfliktus velük szintén kilőve. Ukrajna detto. Maradnak majd az új európaiak. Na azokkal kell majd számolni 10-20 éven belül. Arra meg a mostani fejlesztések sztem elégségesek lesznek.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 020
26 550
113
Azt tudod hogy ha esetleg erre sorra kerülne az már az új nagy háborút jelentené. Ha ennyire jóban vagy az oroszokkal akkor hajrá.
A romik meg lassan már a demográfiai/gazdasági gödörben lesznek 10-20 éven belül. Mint lehetséges konfliktus velük szintén kilőve. Ukrajna detto. Maradnak majd az új európaiak. Na azokkal kell majd számolni 10-20 éven belül. Arra meg a mostani fejlesztések sztem elégségesek lesznek.

Ha elindul egy folyamat, az általános lesz. Mindenki, aki csak tud reagál rá.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 144
10 858
113