A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
917
2 277
93
Azért azt tegyük hozzá még hogy romiknál is jön kifelé a létszámhiány. Erről is lehetett olvasni.

Na igen ezt akartam mondani, kizárt hogy a több száz tüzérségi eszközükhöz legyen elég ember.

Amúgy nálunk tényleg ennyire durva a helyzet hogy nincs nemhogy 90 de 50 harckocsizó se egy közel 30 ezres haderőben? Meg 5nél több ágyúhoz legénység? Még jó hogy pilóta van annyi ami még épp elég.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
@Szittya


sry wikiből indultam ki a TR-85 kapcsán , azt hittem több lett modernizálva / a HIMARS-ról tudtam hogy nincs leszállítva de azt nem hogy még ki sem fizették / nem tudok románul :D ha van angol esetleg annak a linkjét szívesen várom mert olvasnám

@MalcomX


Váváváváá neeem nem , erről tudok , anno a románok azt akarták csinálni mint mi hogy egy zlj T72-t tartanak hadrendben , most elvileg van nekik 30db raktáron a többit már naaagyon rég eladták de abból a 30ból max 5 ha működik a többi el se indul mert alkatrészhiánnyal küzdenek, szóval a román T72 még mindig nem létezik , ergó megint ott vagyunk hogy T55-ösök van.
Ami a szállítókapacitást illeti , oké , elfogadom hogy abban okék , a páncéltörőikről én azt hallottam hogy papíron van 2000 spike , azt a 30+ Piranhát meg nem szopkodnám nagyon szét mert semmi nem védi , megint ott tartunk hogy marad a felújított vsz retek, senki nem mondta hogy mennyire faszák vagyunk , akkor leszünk ha a Zrínyi2026 véget ér , ne becsüljük már túl a románokat könyörgöm , papíron erősebbek mert több a technikai eszközük , de ezt leszámítva ennyi. Azt hogy meg többet költenek haderőre pont ebből következik , nagyobb létszám , több technika, nyilván többet költenek rá mint mi.Ez nem vita , ezek tények.
Nem tudom hogy vagy vele, de a sok sz*r szerintem több mint a mi semmink.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 832
65 412
113
És akkor a napi délelőtt/délutân/éjszakára mit mondasz? Az a klasszik 3 műszak. De amúgy nézőpont kérdése: nézheted 3 műszaknak az Antigonoszét, ha egyéni szempontbólbnézed, ak tényleg 3 műszak. De ha a műszakok számát nézed, akkor 4 műszak, és általában az utóbbi alapján szokták használni a megnevezéseket
Az 2. :rolleyes::)
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Ma volt róla szó, hogy nincs a honvédségben olyan, hogy magyar érdek, a haderőfejlesztés NATO ukázra történik. Az orosz maszlag meg az IÁ fenyegetés, amit átvett Szenes Zoltán ugyancsak NATO duma, márpedig ezzel indokolnak most mindent. A cikk elejében egyébként tovább filozofál azon Gyömbér Béla, hogy szerinte KC130-asok jönnek majd.
"Mindez azonban – összességében – aligha magyarázza az eddig megismert, beszerezni kívánt haditechnikai eszközparkot. Az természetesen nem lehet kérdés, hogy szükség van-e a haderőreformra, az viszont talán már kérdés lehet, hogy milyen célok és kihívások mentén történik a képességek kialakítása, modernizálása. Később, más beszerzés kapcsán, további magyarázatként elhangzott az is, hogy “(…) tavaly a NATO bejelentette, hogy nehéz képességeket kell építeni (…)” és ennek megfelelően “(…) a nehéz dandár képességet 2028-ra prognosztizáljuk (…).”

Szenes Zoltán, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára, volt vezérkari főnök ma az M1 csatornán azt nyilatkozta, hogy “egy közepes európai országnak is szüksége van ütőképes haderőre; 2014 fordulatot jelentett a biztonságpolitikában az orosz fenyegetés és az Iszlám Állam miatt. A NATO keleti tagállamai számára Oroszország miatt kidolgozott védelmi tervekhez kapcsolódóan a közép-európai tagállamoknak, köztük Magyarországnak is, vannak feladataik.”"
https://jogalappal.hu/uj-ev-uj-reme...UOW7AXxv7VFXFUNVaXNWLUinyThQ0GrFeuNvAc4hpQLTc
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 832
65 412
113
A munkaerőhiány kombinálva a siralmas oktatással (és az EÜ állapota) MO jelenlegi legnagyobb problémája. 2021ig még vhogy elevickélünk a nyugdíjkorhatár emelésével onnan viszont évi 150-180.000 ember esik ki a munkaerőpiacról és 90.000lép be - kivándorlók.
Éves szinten ez -80-100.000fő. 5-10év alatt szinten 400.000-900.000 ember fog kiesni a munkaerőpiacról.
Azért tőlünk nyugatra sem szuperál jól az egészségügy. Az öreg német 2 éve otthon fertőzést kapott egy rutin vizsgálaton, ahova protekcióval jutott be. A saját városában nem kapott időpontot rövid időn belül. Valami rokona beszerezte egy az ország másik felén levő kórházba. Most Pestre megy egy hét múlva valami alvásvizsgálatra vagy mire, slaflabor. Na ide 4 hónapot kellett várnia, otthon 9-10 hónapot mondtak neki. Nagyon sokat mesélt a német egészségügyről. Szlovák nővér nagyon kedves, csak nem beszél németül. Azt mondja ugyan az a lehetetlen káosz van mint itt, csak a kórházak jobb állapotúak és a kaja normálisabb, minőségibb. Osztrákban pl most így hirtelen több ismerős mondta hogy aki kint szül az nem kap semmi koktélt, hanem csak had vajúdjon 2 napon át, mint 1000 évvel ezelőtt. Még gyorsabban kitesznek mint itt. Bár lehet ezt csak magyarokkal csinálják, de hárman is jártak így az ismerősi körömben.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 832
65 412
113
Nehézdandárt alakít ki a honvédség
Benkő Tibor: Most a légvédelmi rakétakomplexum beszerzése van soron

"Három közepes csapatszállító repülőgép, két könnyű szállítógép és három, nehéz technika szállítására és deszantolására alkalmas gép beszerzésére kapott a tárca felhatalmazást."

https://magyaridok.hu/belfold/nehezdandart-alakit-ki-a-honvedseg-3819707/
Ha az egy szem hkz-nek így kiszámolták a 44 db-ot, akkor vajon a 2 talán ha félig meddig feltöltött gl zászlóaljnak is ki fogják centizni a mennyiséget. Lesz nekik 85-90db? Aztán ennyi? Ez lesz majd a mi híres neves nehéz erőnk? Ehhez még minimum egy zászlóalj hk vagy lövész kellene + a többiek, és legalább egy tüzérosztály 3 üteggel. Honnét lesz erre ember? Okos dolog így kiszámolni a mennyiséget ezekből a kopó/fogyó eszközökből?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 832
65 412
113
Én semmiképp sem kukáznám a T-72-őt, sőz semmi mást sem. Zsírban minden eláll vagy 50 évig;). legalább is a Zrínyi 2026 teljes lezárulásáig - Értem ez alatt, hogy minden megérkezett hozzánk amit ennek keretében rendeltünk. Gondolom olyan 2030 magasságáig. -
Mások is használják még a környékünkön a régi szovjet technikát, ha kitör egy háború csak azt tudjuk majd bevetni ami éppen a kezünkben van....Még arra sem nagyon számítanék, hogy megjön amit esetleg éppen akkor gyártanak a részünkre más országban. Volt már olyan a történelemben amikor egy ország gyártatott valamit egy másik országban aztán egy háború kitörésekor meg szépen a gyártó állam rátette a kezét mert szüksége lett rá, vagy mert nem akarta, hogy a másik ország birtokába kerüljön.
Az más kérdés mire megyünk azzal ami éppen a kezünkben van...:oops:
Pl iraki Mi-8-ak esete kis hazánkban.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Minap különben hallottam gerinctelen tábornok elvtársat a göbbels rádión.Ami nekem lejött,hogy ami nyomásra fejlesztünk,ami inkább csak látvány,és meglehetősen koncepciótlan.Tulajdonképpen nem is nevezném fejlesztésnek.A kikopó eszközök cseréje helyesebb kifejezés.Semmi különöset nem mondott azon kivül,hogy célozgatott a sorköteles behivások visszaállitására.Elvileg különben a belépésnkkor egy 3gépesitett dd-os haderőt igértünk fenttartani.
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 454
10 551
113
Elolvastam pár oldalt lenne 1-2 hozzáfűznivalóm.
  • 44 db Leó A7. Az pontosan 44x szer több a világ egyik legjobb harckocsijából mint ami most van. Lehet mondani hogy ez kevés meg semmire nem elég meg hogy az összes szomszéd keményebb mint mi, de ez akkor is 44x több mint amink van.
  • Az emberhiány az komoly kérdés. Ez nem csak M. O. on fordul elő, az egész volt keleti blokkban emberhiány van, (talán a Cseheknél a legkisebb) ez ellen sajna nem lehet mit tenni. A Nyugat európai országok elszívják a munkaerőt, szerintem többek között ezért is tart minket az EU. A fizetések egyszerűen nem versenyképesek az ő fizetéseikkel,ezt szerintem nem lehet a kormány szemére vetni. Aztán változik a világ is, az én korosztályom Stallonén meg Schwarzenegger nőtt fel, a mai fiatalok pedig pokémonon meg ps4 en. Nem lehet elvárni hogy minden 2.fiatal adoniszünk katona akarjon lenni, főleg nem egy olyan honvédségben aminek 0 à reputációja, szinte kiröhögnek ha katona vagy...
  • A tartalékosok kérdése fontos ugyan, de nem kéne erőltetni addig amíg nincs egy épkézláb önkéntes haderő. Csak pénzkidobás, à nem túl sok lóvét máshogy is el lehetne költeni.
  • A PZH200 az egyik lehető legjobb választás volt bár a hasonló tüzérségi eszközök árcéduláját nem ismerem
  • Biztos vagyok benne hogy jönni fog valami tökös Ifv is idővel szerintem az is német lesz
  • A beszerzendő Airbus helikopterek sem rosszak, mégha nem is igazi csatahelikopterek.
Szóval szerintem mindez együtt több mint ami az elmúlt 30 évben összesen történt. Ami fontos lenne hogy a meg lévő emberanyagot használhatóvá, katonává gyúrják, fizikailag, mentálisan és megfelelő elméleti/technikai kiképzéssel. Ne felejtsük el hogy ez sem kevés pénz ám. A katonai erőnket ne akarjuk egyes sokkal nagyobb szomszédos országgal összehasonlítási, nekik több forràsuk van a fejlesztésre. Olyan haderőt kell kiépíteni ami komoly veszteségeket okozhat bárkinek aki rossz szándékkal jön. Ami még a jelenleg aktív szolgálatban lévő katonàk fikázását illeti hát inkább tisztelni kellene őket ha már sokan nem akarnak angyalbőrbe bújni.... Elkezdődött valami fejlesztés, ami néhány fórumtàrsunknak nem tetszik, olyanoknak akik sosem voltak katonák, akik valami párhuzamos világbeli háborús filmet néznek a fejükben, hihetetlen ötletekkel. (Őket is szeretem;)) Ez a valóság ami most történik, ez van ezt kell szeretni, remélve hogy ennél már csak sokkal jobb lesz és az irány jó.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 006
53 980
113
Ma volt róla szó, hogy nincs a honvédségben olyan, hogy magyar érdek, a haderőfejlesztés NATO ukázra történik. Az orosz maszlag meg az IÁ fenyegetés, amit átvett Szenes Zoltán ugyancsak NATO duma, márpedig ezzel indokolnak most mindent. A cikk elejében egyébként tovább filozofál azon Gyömbér Béla, hogy szerinte KC130-asok jönnek majd.
"Mindez azonban – összességében – aligha magyarázza az eddig megismert, beszerezni kívánt haditechnikai eszközparkot. Az természetesen nem lehet kérdés, hogy szükség van-e a haderőreformra, az viszont talán már kérdés lehet, hogy milyen célok és kihívások mentén történik a képességek kialakítása, modernizálása. Később, más beszerzés kapcsán, további magyarázatként elhangzott az is, hogy “(…) tavaly a NATO bejelentette, hogy nehéz képességeket kell építeni (…)” és ennek megfelelően “(…) a nehéz dandár képességet 2028-ra prognosztizáljuk (…).”

Szenes Zoltán, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára, volt vezérkari főnök ma az M1 csatornán azt nyilatkozta, hogy “egy közepes európai országnak is szüksége van ütőképes haderőre; 2014 fordulatot jelentett a biztonságpolitikában az orosz fenyegetés és az Iszlám Állam miatt. A NATO keleti tagállamai számára Oroszország miatt kidolgozott védelmi tervekhez kapcsolódóan a közép-európai tagállamoknak, köztük Magyarországnak is, vannak feladataik.”"
https://jogalappal.hu/uj-ev-uj-reme...UOW7AXxv7VFXFUNVaXNWLUinyThQ0GrFeuNvAc4hpQLTc



A 2014-es fenyegetés miatt rendelünk 2018-ban cuccokat,amik 2024-re lesznek meg, milyen jól is reagáltunk mi?
:eek::(
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 334
76 978
113
Na igen ezt akartam mondani, kizárt hogy a több száz tüzérségi eszközükhöz legyen elég ember.

Amúgy nálunk tényleg ennyire durva a helyzet hogy nincs nemhogy 90 de 50 harckocsizó se egy közel 30 ezres haderőben? Meg 5nél több ágyúhoz legénység? Még jó hogy pilóta van annyi ami még épp elég.

Már az is csoda,hogy egyáltalán van Tatán katona.