A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 429
46 309
113
Ja eleg pecas de kenyelmes es praktikus. Nyari bocskait nem is viseltem ki se volt osztva... Aztan a kaland kalapot varialni is lehet van vagy 15 fele modja. Lehet azt kellene bocskaiasitani vagy a bocskait kaland kalapositani. /a teli bocskaival az volt a legnagyobb gond hogy az elszabasa miatt pont nem volt okes lehajtott fulvedovel... Teljesen elvesztette a funkcionalis szerepet.../
Ez a bocskais kalandkalap most beleégett a látóközpontomba. Fasza kis boszikalap lenne belőle! :D
res_11185fff2448121e499de0b68ed2faf2_full.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Már nagyon OFF-ok vagyunk, de:
Bocs, én senkit sem szeretnék kioktatni, mert úgy éli az életét, ahogy akarja/tudja. Ha viszont te még benne vagy a "rendszerben" akkor sokkal többet tehetsz érte, mint gondolnád. És azt gondolom, hogy bár mostantól sem lesz kolbászból a kerítés, de a saját tapasztalatomon tudom, hogy ha van "rád" lóvé, akkor minden sokkal-sokkal másabb lesz.
Bocs,de ez egyszerűen nem igaz.Mexikó a világ 5.-6. legnagyobb olajkitermelője,az olajipar állami kézben.Az ország mégis egy rakat szar,a hadsereg korrupt,az emberek elnyomva és aki tud lelép az USA-ba.Új Zélandban nincs olaj,se arany,mégis jól működik(egy idióta merénylete ebben nem számit),az emberek bevándorolnak.edig eléggé a világ végén van,elzárt helyzetben,messze a piacoktol.Az állami intézményrendszer felépitése és működése sokkal többet számit,mint bármi más.És a mi államszervezetünk sajna a mexikói állam működésére hasonlit.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 429
46 309
113
Bocs,de ez egyszerűen nem igaz.Mexikó a világ 5.-6. legnagyobb olajkitermelője,az olajipar állami kézben.Az ország mégis egy rakat szar,a hadsereg korrupt,az emberek elnyomva és aki tud lelép az USA-ba.Új Zélandban nincs olaj,se arany,mégis jól működik(egy idióta merénylete ebben nem számit),az emberek bevándorolnak.edig eléggé a világ végén van,elzárt helyzetben,messze a piacoktol.Az állami intézményrendszer felépitése és működése sokkal többet számit,mint bármi más.És a mi államszervezetünk sajna a mexikói állam működésére hasonlit.
Igen-Igen! Sokkal jobb, ha siránkozunk! "Itt minden szar"-ozunk! "És miért nem jó nekünk"-özünk!
Én nem régen regisztráltam ide, így nem olvastam végig minden topic, minden hozzászólását, de jópárba beleolvastam.
Tudom, hogy mit láttam? Itt is, és bárhol, ahol olvashattál haditechnikai, honvédséggel kapcsolatos cikkeket mindenhol ment a sopánkodás, meg a honvédség vezetőinek szapulása. Ha netalántán csurrant 1-2 fejlesztés, akkor is ment a hőbörgés.
Aztán kb. 1 évvel ezelőtt elkezdtek jönni a pletykák, meg a repülő beszerzések. Aztán szépen lassan a többi. Bár a "kormánygépek" PR-ja eléggé szerencsétlenre sikerült, épeszű ember meg nem kérdőjelezheti. Ha pedig azt vesszük, hogy a beszerzésnek mi lehetett a célja, rájövünk, hogy kurva jó döntések születtek. (Nagyon-nagyon fontos! Nem politikai indíttatásból írom ezeket.)
Bele tudsz szakmailag kötni az első 4 gép beszerzésébe szakmailag? Kellettek? Igen kellettek!
Aztán jött minden szépen sorba. És nem tudnék eddig egyetlen beszerzésbe sem hibát találni, még az ütemezésben sem!
Mint ahogy megtudtuk korábbi hozzászólásokból: "mostanra minden van".
És az a durva, hogy csak tegnap találtam rá véletlenül a hivatalos brosúrára.
https://www.google.com/url?sa=t&rct...90_190_7.pdf&usg=AOvVaw2iKShGhGWaJqOihLeinBY5
Ez még abból az időből származik, amikor Simicskó volt a miniszter, de Benkő képes is benne díszeleg.
De pont az a feltűnő a kiadványban, az Ő képétől (27.oldal) kezdődnek az érdemi korszerűsítési tervek. Ez a kiadvány mintegy azt sugallja, hogy már a kiadvány tervezésénél is számítottak a helycserére.
És mit ád Isten Benkő fejét követően a kiemelt fejlesztési irányok szinte teljesen de körülírva kiadják a már ismert "megfejtéseket" a. Így utólag egészen érdekes végigolvasni.
Szóval és mindenképpen bizakodó vagyok, mert politikai kiadványban (mert senki ne maradjon kétségben, ez az!) ennyi beváltott ígéretet még nem láttam.
Szóval csak türelem ,már az sokat javíthat a bizalmi helyzeten, hogy betartják a vállalásokat! :rolleyes:
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Igen-Igen! Sokkal jobb, ha siránkozunk! "Itt minden szar"-ozunk! "És miért nem jó nekünk"-özünk!
Én nem régen regisztráltam ide, így nem olvastam végig minden topic, minden hozzászólását, de jópárba beleolvastam.
Tudom, hogy mit láttam? Itt is, és bárhol, ahol olvashattál haditechnikai, honvédséggel kapcsolatos cikkeket mindenhol ment a sopánkodás, meg a honvédség vezetőinek szapulása. Ha netalántán csurrant 1-2 fejlesztés, akkor is ment a hőbörgés.
Aztán kb. 1 évvel ezelőtt elkezdtek jönni a pletykák, meg a repülő beszerzések. Aztán szépen lassan a többi. Bár a "kormánygépek" PR-ja eléggé szerencsétlenre sikerült, épeszű ember meg nem kérdőjelezheti. Ha pedig azt vesszük, hogy a beszerzésnek mi lehetett a célja, rájövünk, hogy kurva jó döntések születtek. (Nagyon-nagyon fontos! Nem politikai indíttatásból írom ezeket.)
Bele tudsz szakmailag kötni az első 4 gép beszerzésébe szakmailag? Kellettek? Igen kellettek!
Aztán jött minden szépen sorba. És nem tudnék eddig egyetlen beszerzésbe sem hibát találni, még az ütemezésben sem!
Mint ahogy megtudtuk korábbi hozzászólásokból: "mostanra minden van".
És az a durva, hogy csak tegnap találtam rá véletlenül a hivatalos brosúrára.
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=2ahUKEwjImZ2Dqp7hAhXmxcQBHR7rDxIQFjAAegQIBBAC&url=https://honvedelem.hu/files/files/108409/zrinyi2026_190_190_7.pdf&usg=AOvVaw2iKShGhGWaJqOihLeinBY5
Ez még abból az időből származik, amikor Simicskó volt a miniszter, de Benkő képes is benne díszeleg.
De pont az a feltűnő a kiadványban, az Ő képétől (27.oldal) kezdődnek az érdemi korszerűsítési tervek. Ez a kiadvány mintegy azt sugallja, hogy már a kiadvány tervezésénél is számítottak a helycserére.
És mit ád Isten Benkő fejét követően a kiemelt fejlesztési irányok szinte teljesen de körülírva kiadják a már ismert "megfejtéseket" a. Így utólag egészen érdekes végigolvasni.
Szóval és mindenképpen bizakodó vagyok, mert politikai kiadványban (mert senki ne maradjon kétségben, ez az!) ennyi beváltott ígéretet még nem láttam.
Szóval csak türelem ,már az sokat javíthat a bizalmi helyzeten, hogy betartják a vállalásokat! :rolleyes:
Külső oka van a beszerzéseknek,nem belső.Konkrétan az amerikai nyomás.És a MiG29ek sorsa,vagy a Gripen helyzete mutatja,hogy a technikai beszerzések önmagukban nem elegendőek.Egy probléma felvetése,és a megoldás igénye meg nem siránkozás.Megoldáskeresés.
Ez csendőr sapka.
1944M szemernyős tábori sapka.Kakastollak a tábori csendörség jelzése.Csendőrség,mármint a rendes,keménykalapot hordott.Sinkovics fején láthatod tollak nélkül a Tizedes meg a többiekben.
kalap-009.jpg

Csendőrkalap
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 429
46 309
113
Külső oka van a beszerzéseknek,nem belső.Konkrétan az amerikai nyomás.És a MiG29ek sorsa,vagy a Gripen helyzete mutatja,hogy a technikai beszerzések önmagukban nem elegendőek.Egy probléma felvetése,és a megoldás igénye meg nem siránkozás.Megoldáskeresés.
Értem, de mégis mit változtat az ügyön, hogy miért lett hirtelen több pénz? Utasítsák vissza, hogy : "Most már ne is adjatok"?
Kit érdekel? A katonák tehettek arról, hogy kevesebb volt? A rendszerben mindenki abból főz amije van. Ez az elmúlt 20 évben egy egyre gyengébb kőleves volt, amiből inkább fogytak az alapanyagok, nem bele kerültek.
Amikor van, akkor azt értelmesen fel kell használni!
Mig29-ek: A beszerzésük nem amiatt történt, mert elkülönítettek rájuk sok-sok pénzt, és gondos szakmai alapú kiválasztás történt. Volt egy elég komoly államadóssága az oroszoknak. És még ez volt a leghasználhatóbb opció, amiben törleszthettek. Szerintem az akkori honvédelmi költségvetésbe simán bele lehetett illeszteni ezek fenntartását. Aztán hirtelen leharmadolódott a költségvetés. BANG!!!
A gépek és a pilóták száma hirtelen nem harmadolódott, ám! Ismerjük a 29-es motorjának tartósságát?!? Stb. Szerintem teljesen érthető volt, hogy miért váltottunk. És ha megfigyeled nem csak mi jutottunk hasonló következtetésre, hanem a csehek is.... És azért jó a csehekkel az analógia, mert közel azonos méretű, képességű az ország, hasonló háttérrel , és nem véletlen, hogy náluk is most van terítéken az IFV beszerzés... Annyi különbség van, hogy nekik mindig is nagyobb volt a torta (a GDP-jük), amiből kiharapták a honvédelmi kiadásokat, és volt alapvető hadiiparuk, amivel megoldották a legszükségesebb dolgaikat, olcsóbban. Azért néz ki jobban ott az öszkép.
Ami pedig a vízfejet illeti. Ahhoz, hogy ez a helyzet megváltozzon, a rendszerváltás után kellett volna közvetlenül lépni a tökéletesen felépített zsoldos hadsereg irányába. De megtartottuk a hagyományos hadkiegészítés korábbi elvét, azaz aki soresz volt, azt bármikor behívhatják. Így viszont békeidőben egy viszonylag nagy "vízfejet" kell fenntartani, hogy a berántott civileket el tudja valaki irányítani. És ez is csak pénz kérdése volt. Mert abból, a rendelkezésre álló költségvetésből szerintem egy 10000-nél is kissebb full profi hadsereget lehetett volna fenntartani. Azzal meg hogy állunk a NATO elé?
Jöttünk segíteni! Hányan vagytok? 25-en. A többiek? Otthon homokzsákolnak, mert megindult a Duna! Pfff.o_O

Szóval egy bizonyos szint alatt, közvetve, de minden pénz kérdés!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 223
119 886
113
Értem, de mégis mit változtat az ügyön, hogy miért lett hirtelen több pénz? Utasítsák vissza, hogy : "Most már ne is adjatok"?
Kit érdekel? A katonák tehettek arról, hogy kevesebb volt? A rendszerben mindenki abból főz amije van. Ez az elmúlt 20 évben egy egyre gyengébb kőleves volt, amiből inkább fogytak az alapanyagok, nem bele kerültek.
Amikor van, akkor azt értelmesen fel kell használni!
Mig29-ek: A beszerzésük nem amiatt történt, mert elkülönítettek rájuk sok-sok pénzt, és gondos szakmai alapú kiválasztás történt. Volt egy elég komoly államadóssága az oroszoknak. És még ez volt a leghasználhatóbb opció, amiben törleszthettek. Szerintem az akkori honvédelmi költségvetésbe simán bele lehetett illeszteni ezek fenntartását. Aztán hirtelen leharmadolódott a költségvetés. BANG!!!
A gépek és a pilóták száma hirtelen nem harmadolódott, ám! Ismerjük a 29-es motorjának tartósságát?!? Stb. Szerintem teljesen érthető volt, hogy miért váltottunk. És ha megfigyeled nem csak mi jutottunk hasonló következtetésre, hanem a csehek is.... És azért jó a csehekkel az analógia, mert közel azonos méretű, képességű az ország, hasonló háttérrel , és nem véletlen, hogy náluk is most van terítéken az IFV beszerzés... Annyi különbség van, hogy nekik mindig is nagyobb volt a torta (a GDP-jük), amiből kiharapták a honvédelmi kiadásokat, és volt alapvető hadiiparuk, amivel megoldották a legszükségesebb dolgaikat, olcsóbban. Azért néz ki jobban ott az öszkép.
Ami pedig a vízfejet illeti. Ahhoz, hogy ez a helyzet megváltozzon, a rendszerváltás után kellett volna közvetlenül lépni a tökéletesen felépített zsoldos hadsereg irányába. De megtartottuk a hagyományos hadkiegészítés korábbi elvét, azaz aki soresz volt, azt bármikor behívhatják. Így viszont békeidőben egy viszonylag nagy "vízfejet" kell fenntartani, hogy a berántott civileket el tudja valaki irányítani. És ez is csak pénz kérdése volt. Mert abból, a rendelkezésre álló költségvetésből szerintem egy 10000-nél is kissebb full profi hadsereget lehetett volna fenntartani. Azzal meg hogy állunk a NATO elé?
Jöttünk segíteni! Hányan vagytok? 25-en. A többiek? Otthon homokzsákolnak, mert megindult a Duna! Pfff.o_O

Szóval egy bizonyos szint alatt, közvetve, de minden pénz kérdés!
Az nem pénz kérdése, hogy a többmilliárd értékű technikai eszközt jó állalpotban kiállítod a beton szélére és arra nem vagy képes hogy lemeztetőt fölé rakj..
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
14000 vezérkar vezényel egy 6-7000(hadtáppal és támogatókkal együtt)fős sereget.A tábornoki és főtiszti állomány még a teljessen mozgósitott MNhez is sok lenne.Ez az,ami jellemzi a hadsereget.Ki kéne dobni az egészet,Benkővel az élen,és 0-rol újraépiteni az egészet.

Nem vagy te véletlenül Linder Béla reinkarnációja?
Te mindent azzal "oldanál" meg, hogy lerombolod, beszántod és behinted sóval?
Hadseregre, államszervezetre, stb. mindig ez a "megoldásod".
 

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
Nem vagy te véletlenül Linder Béla reinkarnációja?
Te mindent azzal "oldanál" meg, hogy lerombolod, beszántod és behinted sóval?
Hadseregre, államszervezetre, stb. mindig ez a "megoldásod".
Jézusom Celebra , sokszor olvasom a baromságaid , de ez mindennek a legalja.
Rúgjuk ki az összes vasutast és kezdjük elölről 1800 évek szintjéről , lelkes pékekkel meg zöldségesek irányításával.
MÁV is egy rakás szar késik mindig meg koszos. 0 -ról kezdjük újra.
Van egy 1.000.000 Dolláros tippem, hogy sok céget vagy akár bármit is a 0 ról nem nagyon építettél még fel.

Segíts már a gondolatmeneted akarom megérteni , de egyre jobban felb@sz.
Ha kirugtál mindenkit és 0 kezded, honnan veszel jobb szakembereket és nem olyan töketleneket akik azt hiszik hogy értenek hozzá és meg kell nyomni a resetet.
?? ?
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and megazez

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 466
23 988
113
Külső oka van a beszerzéseknek,nem belső.Konkrétan az amerikai nyomás.És a MiG29ek sorsa,vagy a Gripen helyzete mutatja,hogy a technikai beszerzések önmagukban nem elegendőek.Egy probléma felvetése,és a megoldás igénye meg nem siránkozás.Megoldáskeresés.

1944M szemernyős tábori sapka.Kakastollak a tábori csendörség jelzése.Csendőrség,mármint a rendes,keménykalapot hordott.Sinkovics fején láthatod tollak nélkül a Tizedes meg a többiekben.
kalap-009.jpg

Csendőrkalap
sapka és kalap között szerintem látható a különbség. amit képként beraktál az egy csendőr sapka, neve: szemernyös csendörségi tábori sapka
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 429
46 309
113
Az nem pénz kérdése, hogy a többmilliárd értékű technikai eszközt jó állalpotban kiállítod a beton szélére és arra nem vagy képes hogy lemeztetőt fölé rakj..
Akkor más irányból közelítsük meg a dolgot! Ugye nem gondolod, hogy a helyi TMK- s szakik össze tudtak volna dobni egy akkora "tetőt", ami megfelel a célnak. Maradjunk annyiban, hogy ez még akkori áron is több 10M-ós tétel lett volna GÉPENKÉNT! Különösen, ha közbeszerzésre is sor kerül.
Ha te vagy a légierő parancsnoka, és kapsz X mennyiségű pénzösszeget, ami a minimális üzemeltetéshez sem elegendő (ugyebár mindenkijövőre, meg hűledezett, hogy mennyire kevés a repült órája a hajózó személyzetnek), akkor azon törted volna a fejed, hogy hogyan védjed a gépeket az elemektől? Különösen, miután biztossá vált a 29-esek cseréje, a gripenek meg hivatalosan nem is a mieink.
Szerinted melyik fontosabb, az X összeget repülésre költeni, vagy olyan tárolókra amelyek megvédik a gépeket az esőtől, fagytól? Mert rutin nélkül lezuhan a pilóta, rossz géppel viszont fel sem száll!
És biztos lehetsz benne, hogy ez így alakult, az a legfelső polc döntése volt. Mert egy költségvetési szervnél nem csak azt mondják meg, hogy mennyit adnak, hanem azt is, hogy mire költheted.
Ha nem költöd el, akkor azt nem rakhatod félre, hanem annyival kevesebbet kapsz jövőre, mert "ugye kevesebből is ki lehetett azt hozni!"
Szóval nem győzőm elégszer hangsúlyozni, hogy mindig képzeld magad először azoknak a helyébe, akik felett pálác törsz!
 
  • Tetszik
Reactions: Karak95

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Értem, de mégis mit változtat az ügyön, hogy miért lett hirtelen több pénz? Utasítsák vissza, hogy : "Most már ne is adjatok"?
Kit érdekel? A katonák tehettek arról, hogy kevesebb volt? A rendszerben mindenki abból főz amije van. Ez az elmúlt 20 évben egy egyre gyengébb kőleves volt, amiből inkább fogytak az alapanyagok, nem bele kerültek.
Amikor van, akkor azt értelmesen fel kell használni!
Mig29-ek: A beszerzésük nem amiatt történt, mert elkülönítettek rájuk sok-sok pénzt, és gondos szakmai alapú kiválasztás történt. Volt egy elég komoly államadóssága az oroszoknak. És még ez volt a leghasználhatóbb opció, amiben törleszthettek. Szerintem az akkori honvédelmi költségvetésbe simán bele lehetett illeszteni ezek fenntartását. Aztán hirtelen leharmadolódott a költségvetés. BANG!!!
A gépek és a pilóták száma hirtelen nem harmadolódott, ám! Ismerjük a 29-es motorjának tartósságát?!? Stb. Szerintem teljesen érthető volt, hogy miért váltottunk. És ha megfigyeled nem csak mi jutottunk hasonló következtetésre, hanem a csehek is.... És azért jó a csehekkel az analógia, mert közel azonos méretű, képességű az ország, hasonló háttérrel , és nem véletlen, hogy náluk is most van terítéken az IFV beszerzés... Annyi különbség van, hogy nekik mindig is nagyobb volt a torta (a GDP-jük), amiből kiharapták a honvédelmi kiadásokat, és volt alapvető hadiiparuk, amivel megoldották a legszükségesebb dolgaikat, olcsóbban. Azért néz ki jobban ott az öszkép.
Ami pedig a vízfejet illeti. Ahhoz, hogy ez a helyzet megváltozzon, a rendszerváltás után kellett volna közvetlenül lépni a tökéletesen felépített zsoldos hadsereg irányába. De megtartottuk a hagyományos hadkiegészítés korábbi elvét, azaz aki soresz volt, azt bármikor behívhatják. Így viszont békeidőben egy viszonylag nagy "vízfejet" kell fenntartani, hogy a berántott civileket el tudja valaki irányítani. És ez is csak pénz kérdése volt. Mert abból, a rendelkezésre álló költségvetésből szerintem egy 10000-nél is kissebb full profi hadsereget lehetett volna fenntartani. Azzal meg hogy állunk a NATO elé?
Jöttünk segíteni! Hányan vagytok? 25-en. A többiek? Otthon homokzsákolnak, mert megindult a Duna! Pfff.o_O

Szóval egy bizonyos szint alatt, közvetve, de minden pénz kérdés!
Az egyszer volt sorköteles haderő nem indoka a vizfej létének.Egyrészt már jóideje nincs sorköteles haderő.Másrészt ismert a világban a tartalékos tiszt fogalma.
Nincs értelme az olyan beszerzésnek,ami nem eredményez valós bevethető erőt.A politikai-katonai intézményrendszernek kell meghatároznia a reális célokat,amit a katonai szervezetnek kell megvalósitania-a politika által meghatározott keretek között.Amennyiben a rendszer folytatólagosan képtelen a feladata teljesitésére,akkor a rendszerrel baj van.
Nem vagy te véletlenül Linder Béla reinkarnációja?
Te mindent azzal "oldanál" meg, hogy lerombolod, beszántod és behinted sóval?
Hadseregre, államszervezetre, stb. mindig ez a "megoldásod".
Majd utánanézzek,ki volt az a Linder Béla.
Szent István lecserélte a sztyeppei államszervezetet a feudális államszervezetre.Kinában lecserélték a császárság államstruktúráját köztársasági/népköztársasági rendszerre.De Gaulle lecserélte 58ban a parlamentáris szervezetet egy félelnöki rendszerre.Cronwell lecserélte az addigi angol hadszervezetet az új mintájú hadseregre.Az Ország és az Állam nem egy fogalom,hanem kettő.Az Ország érdeke idönként megköveteli az államstrukútra,vagy éppen a hadszervezet megreformálását-indőnként a cseréjét.Igazitani kell az igényekhez,a lehetségekhez,egyszerüen a korhoz.
Kedvenc példám erre az 1895ös japán-kinai háború.A kinai katonák bátran harcoltak.Rendelkeztek a kor legmodernebb fegyvereivel is.Toronypáncélosaikat a japán flotta képtelen volt nyilt csatában szétlőni.Mégis vesztettek,mert a hadszervezetük rossz és elavult volt.10évvel később az oroszok ugyanezért vesztettek.Nem a technikai fölény,vagy a katonák bátorsága,hanem a szervezeti hatékonyság segitette a japánokat győzelemre
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
sapka és kalap között szerintem látható a különbség. amit képként beraktál az egy csendőr sapka, neve: szemernyös csendörségi tábori sapka
Tábori csendőri diszek nélküli egyszerű legénységi változatát láthatod Sinkovics fején a Tizedes meg a többiek cimű filmben.Ott épen motorosszemüveggel kiegészitve.
Mikor sorkatona voltam,mindenki kapott egy fehér zsinordiszt.Ha váosnak osztottak be valakit,fel kellett tüzni,mert akkor az töltötte be a kakastoll megkülönbztető szerepét.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Majd utánanézzek,ki volt az a Linder Béla.
Szent István lecserélte a sztyeppei államszervezetet a feudális államszervezetre.Kinában lecserélték a császárság államstruktúráját köztársasági/népköztársasági rendszerre.De Gaulle lecserélte 58ban a parlamentáris szervezetet egy félelnöki rendszerre.Cronwell lecserélte az addigi angol hadszervezetet az új mintájú hadseregre.Az Ország és az Állam nem egy fogalom,hanem kettő.Az Ország érdeke idönként megköveteli az államstrukútra,vagy éppen a hadszervezet megreformálását-indőnként a cseréjét.Igazitani kell az igényekhez,a lehetségekhez,egyszerüen a korhoz.
Kedvenc példám erre az 1895ös japán-kinai háború.A kinai katonák bátran harcoltak.Rendelkeztek a kor legmodernebb fegyvereivel is.Toronypáncélosaikat a japán flotta képtelen volt nyilt csatában szétlőni.Mégis vesztettek,mert a hadszervezetük rossz és elavult volt.10évvel később az oroszok ugyanezért vesztettek.Nem a technikai fölény,vagy a katonák bátorsága,hanem a szervezeti hatékonyság segitette a japánokat győzelemre

Nálunk is lecserélték a kommunizmust demokráciára.
Mégsem vagy vele elégedett.