A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 023
26 555
113
Hát te is tudod, hogy mit lehet meg mit nem. Majd pár év múlva megtudod valakitől.
Az biztos nem titkos, hogy eredetileg ilyen dandárt terveztek, olyan felépítésű zászlóaljt, vagy éppen szóba került ilyen eszközök beszerzése, aztán ez lett belőle! Ezt hívják pletykának, a történelem részben ezeknek a pletykáknak a megőrzésére épül. A konkrét, még élő tervek lehetnek max titkosak.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
Pedig ez már történelem és nagyon, de nagyon érdekes lenne ismerni ezt a történetet!
olvass utána, nem kell sokat keresgetni :) elég 20 évet visszamenni kereken
Maradjunk annyiban, hogy fel sem fogtad, hogy miről írtam, hiszen arról írtam, hogy a politika jelöli ki a célt.



De, a hadsereg fejéhez, amikor az MSZP kitalálta, hogy a minisztérium vezeti a hadsereget. Pontosan azért rendelték a minisztérium alá, hogy szabadon garázdálkodhassanak ott a politikusok!
maradjunk annyiban hogy fogggggalmad sincs hogyan működik a világ inkább , annyira nem látod át ezt a dolgot és az a baj hogy igazából csak azok látják akik most bent vannak , ezt 2 napja én is belátom , amit mi látunk és amikről itt beszélnek olyanok akiknek lövésük nincs dolgokról az annyira más hogy szavakkal leírni nehezen lehet
A vizfej megszüntetése szerintem nem lefejezné a sereget,hanem felszabaditaná.
Másrészt viszont igazad van,nagyon is kérdéses a szakmai vezetés felelősége.Merthogy a tartalékba helyezés nálunk nem lekonzerválást jelent,hanem elrohasztást,az nem politika felelősége.Hogy használhatatlan fegyverekkel küldik ki a katonát külszolgálatba,az a sereg felelősége.Stb
félreértettél , nem a vízfejről beszélek , habár igaz hogy egy nagyon nagy problémát jelent most és jelent már sok sok éve , én arról beszéltem hogy nem tudom ki írta itt be hogy teljesen le kéne fejezni az egész MH-t , arra írtam hogy butaság. A vízfejet egyetlen döntéssel kilehetne iktatni , vagy inkább "másra használni őket" :)
Az biztos nem titkos, hogy eredetileg ilyen dandárt terveztek, olyan felépítésű zászlóaljt, vagy éppen szóba került ilyen eszközök beszerzése, aztán ez lett belőle! Ezt hívják pletykának, a történelem részben ezeknek a pletykáknak a megőrzésére épül. A konkrét, még élő tervek lehetnek max titkosak.
ez szép és jó de az amit pletykának hívsz sokszor vagy teljesen eltér a valóságtól de igaz vagy csak szimplán igaz de mi még nem tudjuk :)

Remélem ez nem azt jelenti hogy megválnak a Btr-ektől. :eek:
Mert a legvalószínűbb konfliktus ami fenyeget az a 2015-höz hasonló - senki nem tudja garantálni hogy nem ismétlődhet meg az idén vagy jövőre. És gondolom a csürhe ellen nem a vadonatúj csilivili szuper high-tech, APS-el, Trophy-val, Spike-al felszerelt Pumával meg Boxerrel akarnak felvonulni a határra. Mert arra jó a Btr is.
nagyon szeretnék de tényleg nem egy embert raknék szarba ha fecsegnék a debreceni kalandomról :) várjunk csak türelemmel ;)
 
  • Tetszik
Reactions: Anti and krisss

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
Az biztos nem titkos, hogy eredetileg ilyen dandárt terveztek, olyan felépítésű zászlóaljt, vagy éppen szóba került ilyen eszközök beszerzése, aztán ez lett belőle! Ezt hívják pletykának, a történelem részben ezeknek a pletykáknak a megőrzésére épül. A konkrét, még élő tervek lehetnek max titkosak.
Csak 30 évre titkos koma :D
 
  • Tetszik
Reactions: Anti

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 923
73 361
113
Senkit nem kívánok megbántani, de rendkívül sokan, hozzáértés nélkül állítanak "tényeket". Nem lenne gond, amennyiben néhány katonaviselt ember is hozzászólna, akik nem a pályán kívülről beszélnek, és nem vagdalkoznak. Egyéb iránt az előző rendszerben a Honvédelmi Miniszter volt a Magyar Néphadsereg legfelső vezető szerve, természetesen az MSZMP, illetve az MSZP pártirányítása alatt.

Néhány hét olvasgatás után szerintem te is rá fogsz jönni, hogy melyik témában kiknek a hozzászólásra érdemes odafigyelni.... a többit meg hagyd figyelmen kívül. Arányaiban azért itt még mindig több az értelmes hozzászóló, mint bármelyik más fórumon vagy facebook csoportban.
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Igen, vannak rendszerek, amelyek nagyon katonaellenesek, jellemzően az autoritáriusok a katonai diktatúrákat kivéve, de ide tartoznak a nagyon liberális rendszerek is egészen más okból. Az MSZP a saját MSZMP hagyományához nyúlt vissza, amikor a minisztérium alá rendelte az addig lassan professzionalizálódó haderőt, teljesen megakasztva e tekintetben is a modernizációt.
1999-ben az első Fidesz-Kisgazda-KDNP kormány alatt integrálták a HM-be a Honvéd Vezérkart. Mivel az akkori VKF (Aki az akkor még létező MHPK beosztást is betöltötte.) próbált ellenállni, de sikertelenül, az akkori politikai államtitkár Wachler Tamás (Lehet, hogy nem jól írtam a nevét.) akaratának ez ügyben, a VKF ezért lemondott (Az akkori Kisgazda honvédelmi miniszter Szabó János volt, aki csak asszisztált a dologhoz.). A terv akkor az volt, hogy a VKF államtitkári szintű vezető lesz, az említett államtitkár ezt megfúrta és csak helyettes államtitkári (!!!) szintű vezető lett a VKF. A 2002-es MSZP kormány, ezt az állapotot örökölte meg amin nem változtatott, mert tetszett neki gondolom a felállás!
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
olvass utána, nem kell sokat keresgetni :) elég 20 évet visszamenni kereken

maradjunk annyiban hogy fogggggalmad sincs hogyan működik a világ inkább , annyira nem látod át ezt a dolgot és az a baj hogy igazából csak azok látják akik most bent vannak , ezt 2 napja én is belátom , amit mi látunk és amikről itt beszélnek olyanok akiknek lövésük nincs dolgokról az annyira más hogy szavakkal leírni nehezen lehet

félreértettél , nem a vízfejről beszélek , habár igaz hogy egy nagyon nagy problémát jelent most és jelent már sok sok éve , én arról beszéltem hogy nem tudom ki írta itt be hogy teljesen le kéne fejezni az egész MH-t , arra írtam hogy butaság. A vízfejet egyetlen döntéssel kilehetne iktatni , vagy inkább "másra használni őket" :)

ez szép és jó de az amit pletykának hívsz sokszor vagy teljesen eltér a valóságtól de igaz vagy csak szimplán igaz de mi még nem tudjuk :)


nagyon szeretnék de tényleg nem egy embert raknék szarba ha fecsegnék a debreceni kalandomról :) várjunk csak türelemmel ;)
Én irtam,hogy legjobb lenne feloszlatni a jelenlegi szervezetet,és nullárol újraszervezni az egészet.Persze a jelenlegi állományra alapozva.Volt már ilyen.1848ban is a császári hadseregben kiképzett tisztek és legénység adta a felállitott Honvédsereg gerincét.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 023
26 555
113
Csak 30 évre titkos koma :D

Hát például tudjuk, hogy 2017-ben még ment az ötletelés és semmi titkos nincs ebben:

"A nehézdandár-képesség kialakításához a cél, a cél eléréséhez vezető út, illetve annak fedezete jelenleg nincs összhangban. A megkezdett dandárképesség további fejlesztéséhez szükséges forrásokat még nem lehet tisztán látni, mellette pedig vannak még egyéb képességfejlesztési céljaink is, nem beszélve a fenntartással kapcsolatos igényekről. Tovább árnyalja az erőforrásképet a bér jellegű kiadások aránya, hiszen a versenyképességet fenn kell tartanunk, hogy a meglévő kiképzett személyi állomány kiáramlását megállítsuk, illetve csökkentsük a meglévő létszámhiányt. Egy megszűnt vagy véglegesen meggyengült képesség visszaállítása csak valaminek a terhére vagy jelentős plusz kormányzati erőforrások bevonásával valósítható meg még hosszú távon is. Éppen ezért a mi viszonyaink között egy úszóképes, közepesdandár-típus felelne meg legjobban, vegyes (lánctalpas/kerekes) platformon, regionális közös gyártásban.
A felhalmozott tapasztalatok, továbbá a jelenleg folyó szakmai műhelymunka garanciát jelenthetnek arra, hogy megfelelő forrásbiztosítás esetén a képességfejlesztéseket a katonaiszakmai érvek fogják befolyásolni. Ekkor tudnánk elérni 2026-ra azt, hogy országvédelemre és nemzetközi feladatokra egyaránt alkalmazható olyan összfegyvernemi dandárokkal rendelkezzünk, amelyek képesek lesznek a szükséges spektrumban műveletet végrehajtani bármely szövetséges parancsnokság alárendeltségében és bármely más nemzet alegységének integrálásával."

Szloszjár Balázs ezredes: A dandárképesség jövője – mennyiség vagy minőség?

És ugyanebből a munkából a könnyű, közepes és nehézdandár elvi felépítése:
dd-k-nny.jpg
dd-k-zepes.jpg
dd-neh-z.jpg


Jól látható, hogy 2017-ben még nyoma sem volt a mai programnak, mert senki se hitt a források biztosításában. Pusztán a három dandártípus elve létezett, de a tervezés a meglévő eszközökre építő képességmegőrzéssel, hosszú távon pedig valamilyen megerősített közepes dandárban gondolkodott. Aztán egyszer csak meglett a pénz és részben e három dandár elvén megszületett a Zrínyi2026. Ez eddig így rekonstruálható.

Fontos kérdés ez alapján például, hogy hová tűnt a nagyon is szükséges könnyűdandár!
 
  • Tetszik
Reactions: mészi

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
Hát például tudjuk, hogy 2017-ben még ment az ötletelés és semmi titkos nincs ebben:

"A nehézdandár-képesség kialakításához a cél, a cél eléréséhez vezető út, illetve annak fedezete jelenleg nincs összhangban. A megkezdett dandárképesség további fejlesztéséhez szükséges forrásokat még nem lehet tisztán látni, mellette pedig vannak még egyéb képességfejlesztési céljaink is, nem beszélve a fenntartással kapcsolatos igényekről. Tovább árnyalja az erőforrásképet a bér jellegű kiadások aránya, hiszen a versenyképességet fenn kell tartanunk, hogy a meglévő kiképzett személyi állomány kiáramlását megállítsuk, illetve csökkentsük a meglévő létszámhiányt. Egy megszűnt vagy véglegesen meggyengült képesség visszaállítása csak valaminek a terhére vagy jelentős plusz kormányzati erőforrások bevonásával valósítható meg még hosszú távon is. Éppen ezért a mi viszonyaink között egy úszóképes, közepesdandár-típus felelne meg legjobban, vegyes (lánctalpas/kerekes) platformon, regionális közös gyártásban.
A felhalmozott tapasztalatok, továbbá a jelenleg folyó szakmai műhelymunka garanciát jelenthetnek arra, hogy megfelelő forrásbiztosítás esetén a képességfejlesztéseket a katonaiszakmai érvek fogják befolyásolni. Ekkor tudnánk elérni 2026-ra azt, hogy országvédelemre és nemzetközi feladatokra egyaránt alkalmazható olyan összfegyvernemi dandárokkal rendelkezzünk, amelyek képesek lesznek a szükséges spektrumban műveletet végrehajtani bármely szövetséges parancsnokság alárendeltségében és bármely más nemzet alegységének integrálásával."

Szloszjár Balázs ezredes: A dandárképesség jövője – mennyiség vagy minőség?

És ugyanebből a munkából a könnyű, közepes és nehézdandár elvi felépítése:
dd-k-nny.jpg
dd-k-zepes.jpg
dd-neh-z.jpg


Jól látható, hogy 2017-ben még nyoma sem volt a mai programnak, mert senki se hitt a források biztosításában. Pusztán a három dandártípus elve létezett, de a tervezés a meglévő eszközökre építő képességmegőrzéssel, hosszú távon pedig valamilyen megerősített közepes dandárban gondolkodott. Aztán egyszer csak meglett a pénz és részben e három dandár elvén megszületett a Zrínyi2026. Ez eddig így rekonstruálható.

Fontos kérdés ez alapján például, hogy hová tűnt a nagyon is szükséges könnyűdandár!
Ezekkel van tele a nemzetvédelmin a könyvtárban a padlás, ami nem publikus az az MHP-n a haderőtervezésen zajlik, maximum átnézik a hasonló témájú műveket. :)
 
  • Tetszik
Reactions: mészi

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 023
26 555
113
Ezekkel van tele a nemzetvédelmin a könyvtárban a padlás, ami nem publikus az az MHP-n a haderőtervezésen zajlik, maximum átnézik a hasonló témájú műveket. :)

Ja, csak szerző, Szloszjár Balázs a Honvéd Vezérkar Hadműveleti Csoportfőnökségén, a Hadműveleti Tervező Osztályon volt osztályvezető 2017.08.01 – 2019.01.15. között. Az idézett tanulmány pedig egy hónappal azután jelent meg, hogy kinevezték osztályvezetőnek.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 866
113
Ja, csak szerző, Szloszjár Balázs a Honvéd Vezérkar Hadműveleti Csoportfőnökségén, a Hadműveleti Tervező Osztályon volt osztályvezető 2017.08.01 – 2019.01.15. között. Az idézett tanulmány pedig egy hónappal azután jelent meg, hogy kinevezték osztályvezetőnek.

És akkor mi van?Neki is vanbak nyilvános és titkos munkái.A kettő közt nem lehet átfedés lényegi dologban mert akkor a nyilvános azonnal átlényegül titkossá.
 
  • Tetszik
Reactions: Anti and krisss

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
1999-ben az első Fidesz-Kisgazda-KDNP kormány alatt integrálták a HM-be a Honvéd Vezérkart. Mivel az akkori VKF (Aki az akkor még létező MHPK beosztást is betöltötte.) próbált ellenállni, de sikertelenül, az akkori politikai államtitkár Wachler Tamás (Lehet, hogy nem jól írtam a nevét.) akaratának ez ügyben, a VKF ezért lemondott (Az akkori Kisgazda honvédelmi miniszter Szabó János volt, aki csak asszisztált a dologhoz.). A terv akkor az volt, hogy a VKF államtitkári szintű vezető lesz, az említett államtitkár ezt megfúrta és csak helyettes államtitkári (!!!) szintű vezető lett a VKF. A 2002-es MSZP kormány, ezt az állapotot örökölte meg amin nem változtatott, mert tetszett neki gondolom a felállás!
Sőt,a tervbe vett BMP,T72 és 2S1 modernizációt is az akkori FIDESZ kormány állitotta le.A terv az volt,hogy az akkor még 3dd mindegyike 2 modernizált T72 zászlóaljt kap.97es C+D kiállitáson láttam kiállitva a modernizált BMP protóját
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 866
113
Az van, hogy amit Zrínyi2026-nak nevezünk, az így kezdődött.

Amit Z2026-nak nevezünk annak ilyen mélységű részleteit még a katonák közül is kevesen ismerik.Kezdjük ott,hogy milyen jármű lesz?Na majd ha ezt tudod akkor lehet eldönteni,hogy milyen dandár is lesz?Milyen állománytáblával lesz?Milyen páncéltörő képesség kell?Stb...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
És most ő az MH 5. parancsnoka, szóval valamit fel kell ott majd építenie, amit megtervezett.
Már ha az lesz amit megtervezett :) Még mindig azt hiszed, hogy ami plublikálásra kerül az jelent is valamit. Pedig az igazán fontos dolgok nálunk titkosak.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
Én irtam,hogy legjobb lenne feloszlatni a jelenlegi szervezetet,és nullárol újraszervezni az egészet.Persze a jelenlegi állományra alapozva.Volt már ilyen.1848ban is a császári hadseregben kiképzett tisztek és legénység adta a felállitott Honvédsereg gerincét.
akkor én értettem félre amit mondtál bocsi
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra